Jak odstraszyć szubaki smirnowa, czyli małe brązowe chrząszcze dywanowe
Małe brązowe włochate chrząszcze dywanowe czyli Szubak Smirnowa trafiły do Europy i skutecznie niszczą tekstylia domowe, meble tapicerowane oraz suche produkty spożywcze a nawet suchą karmę dla zwierząt. Zobacz jak wygląda chrząszcz dywanowy, skąd się bierze i jak się go pozbyć…
Chrząszcz dywanowy czyli Szubak Smirnowa to 3-4 mm brązowy owad z włoskami na pancerzu. Ze względu na niewielki rozmiar łatwo można przeoczyć pojedynczego osobnika, co sprzyja rozprzestrzenianiu się owada. Po raz pierwszy pojawił się w Europie w XX wieku w latach 60, jednak do Polski przywędrował dopiero w roku 2000. Początkowo jego populacja była mała i niezbyt uciążliwa. Do lat 60 XX występował głównie w Afryce, na nasz kontynent przyjechał w bagażach osób podróżujących z Afryki do Europy. W latach 60 największa jego populacja była na Wyspach Brytyjskich, skąd przywieźliśmy go do Polski.
Czym żywi się chrząszcz dywanowy, czyli co je Szubak Smirnowa?
Nektar i pyłki roślinne to naturalny przysmak Szubaka jednak najczęściej żywi się produktami spożywczymi sypkimi ponieważ osiedla się on w gospodarstwach domowych, przywieziony z walizkami z wakacji, lub przyniesiony do domów wraz zakupami. Z tego też powodu pożywienia szuka w naszych domach, do jego domowych przysmaków należą ryż, kasze, cukier a także herbata, zioła i nasiona kwiatów. W szafkach z żywnością sieje on prawdziwe spustoszenie, ponieważ nie tylko częstuje się naszym jedzeniem, ale zanieczyszcza on je swoimi odchodami i składa w nich jaja. A to oznacza, że nie nadają się już do spożycia.
Małe brązowe chrząszcze dywanowe mieszkają razem z nami, gdzie żyją małe brązowe robaczki z włochatym pancerzem?
Małe brązowe chrząszcze dywanowe, czyli szubaki smirnowa żyją w gospodarstwach domowych i zakładają gniazda, tam gdzie się ich najmniejsz podziewasz. Większość owadów i insektów bytujących w naszych domach szuka wszelkiego rodzaju zakamarków, żeby nie mieć bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Tymczasem kilkumilimetrowe brązowe chrząszcze wyjątkowo upodobały sobie nie tylko domowe spiżarnie i worki z psią karmą. Zakładają one gniazda w tapicerkach naszych mebli, nawet tych z których korzystamy każdego dnia. Ponadto uwielbiają tekstylne dodatki jak poduszki dekoracyjne czy panele tapicerowane na ścianach. Nie pogardzą też gościnną (rzadziej używaną) kołdrą z pierzy, czy syntetyczną. To jednak nie koniec, może je spotkać w swoim domu pod listwami podłogowymi, pod dywanem, w szparach między deskami i panelami podłogowymi, pod meblami i w większości domowych zakamarków, a nawet na mocno pomarszczonej firance czy w szafie. Ich przysmakiem są produkty i przedmioty pochodzenia zwierzęcego, jednak z braku dogodnych warunków do założenia gniazda szybko przystosowują się do nowej sytuacji. Prawdziwą plagę sztubaków możesz spotkać w okładkach starych książek, między stronicami książek kucharskich czy w dokumentach, do których rzadko zaglądasz.
Czy szubak smirnowa jest groźny dla człowieka, czy małe brązowe domowe chrząszcze gryzą?
Nie gryzą, nie szczypią i nie żywią się naszą krwią czy naskórkiem. Nie gryzą i nie dziurawią naszych tapicerek. Są jednak groźne dla człowieka, ponieważ wszędzie gdzie się pojawią zostawiają swoje odchody, a te są bardzo silnym alergenem, który może doprowadzić do silnego ataku astmy, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Z tego też powodu nawet obecność pojedynczego osobnika tego gatunku powinna na zaniepokoić i być powodem do generalnych porządków w domowej spiżarni.
Jak pozbyć się szubaków smirnowa?
Te niewielkich rozmiarów insekty potrafią opanować cały dom, dlatego walkę z nimi należy potraktować niezwykle poważnie i nie lekceważyć nawet niewielkich śladów ich obecności. W przypadku produktów spożywczych, najbezpieczniej jest wyrzucić do szczelnie zamkniętego worka wszystkie sypkie produkty, kilkumilimetrowe chrząszcze bez problemu mieszczą się w szczelinach opakowań z jedzeniem, nawet tych jeszcze nie otwartych. Zasłony, poduszki i kołdry pierzemy w maksymalnej dozwolonej przez producenta temperaturze i jeśli to możliwe suszymy w suszarce elektrycznej, która pozbędzie się z tkanki resztek jaj. Dywany i meble tapicerowane najpierw porządnie odkurzamy, a worek lub pojemnik z odkurzacza czyścimy na zewnątrz jak najdalej od domu. Następnie dywan trzepiemy i pierzemy odkurzaczem do prania tapicerek i dywanów, takim który nie tylko pierze, ale też odciąga całą wilgoć, a w tym wypadku wilgoć z jajami insektów. W podobny sposób traktujemy, w podobny sposób pozbywamy się z ich wersalek, kanap i foteli. Jeśli są one obecne na materacu do spania, lub pod nim, będzie on wymagał profesjonalnego prania. Po takim zabiegu warto jeszcze spryskać dom środkami owadobójczymi, a za meblami (szczególnie) tapicerowanymi oraz w szafie rozłożyć pułapki na domowe insekty.
Mogą Cię też zainteresować inne nasze artykuły:
Komentarze