Azjatyckie pluskwiaki w Polsce, niszczą krzewy i drzewka owocowe

małe latające skorupiaki na balkonie i w ogrodzie

Małe fruwające cuchnące skorupiaki już 5 rok z rzędu niszczą krzewy i drzewka owocowe w Polsce. Azjatyckie szkodniki pojawiły się w Polsce po raz pierwszy w 2018 roku. Ich populacja szybko się rozprzestrzenia, ponieważ pojedynczy owad przemieszcza się nawet do 7 kilometrów. Ślady ich obecności znajdziesz w ogrodzie na krzewach, drzewach owocowych i warzywach. Zobacz, jak je rozpoznać i jak zwalczyć żarłoczne cuchnące pluskwiaki zanim się rozprzestrzenią jak ćmy i biedronki azjatyckie.

To już kolejny azjatycki szkodnik, który przybył do Polski i w kilka lat zasiedlił cały kraj. Po raz pierwszy odnotowano jego obecność w naszym kraju w Beskidzie Zachodnim w 2020 roku, już w kolejnym sezonie letnim można było spotkać owad w innych regionach. Rosnąca populacja tego szkodnika zapowiada kolejną inwazję, po ćmie i biedronkach. Zobacz jak zwalczyć tego owada, jak, wygląda i jak chronić przed nim warzywa i owoce. Halyomorpha halys, czyli tarczówka marmurkowata atakuje głównie krzewy i drzewa owocowe. Jej ofiarą padają grusze, jabłonie, pestkowce jak czereśnie, wiśnie, śliwki, maliny borówki, jeżyny i agrest, a także rodzime warzywa. To wyjątkowo żarłoczny szkodnik, który w kilka lat opanował uprawy w całej Polsce, zobacz jak wygląda i jak rozpoznać jego obecność zanim zniszczy twoje uprawy i rozprzestrzeni się w twoim ogrodzie.

Czym jest tarczówka marmurkowata?

Tarczówka marmurkowata to 12-17mm pluskwiaki, szerokość ich pancerza (tarczki) ma od 7 do 10mm. Ich pancerz przypomina marmurkowatą tarczkę, w drobne cętki, rozpoznasz je po jajowatym kształcie i nieco kanciastym pancerzu. Owady niezgrabnie niemal na oślep latają wpadając do domów, a także w napotkane na swojej drodze osoby i zwierzęta. Jednak prawdziwym ich celem są krzewy i drzewka owocowe a także warzywa. To nim szkodnik się żywi, sieją prawdziwe spustoszenie w uprawach. Podczas lotu owad wydaje głośne brzęczenie, a przestraszony lub zaniepokojony wydziela cuchnący zapach. Owady przemieszczają się w dużych grupach. Kiedy więc zauważysz pojedynczą tarczówkę marmurkowatą jest więcej niż pewne, że za chwilę pojawi się ich więcej. Oblepiają nasłonecznione elewacje i głośno obijają się o szyby w oknach. Przez wiele lat żerowała wyłącznie w Azji w Japonii, Chinach, Tajwanie, Wietnamie. W późnych latach 90 cuchnący pluskwiak pojawił się w Stanach Zjednoczonych. W 2012 roku opanował już całe USA, w 2004 roku przybył do Europy, w 2007 roku w Szwajcarii była już spora populacja. W 2020 po pierwszy zaobserwowano obecność tarczówki w Polsce, obecnie występuje w większość kraju. Na Mazowszu jej populacja wciąż rośnie, a w tym roku właśnie rozpoczęła swoją aktywność i pojawia się licznymi grupami w ogrodach, sadach i na polach uprawnych, a nawet elewacjach domów i balkonach, z których wchodzi do domów. Owady są najbardziej aktywne w nasłonecznionych miejscach. Po Południu w miejscu ich aktywności można spotkać dużo szaro brązowych skorupiaków leżących na pancerzach i niezdarnie próbujących przekręcić się na nogi. To ofiary ślepych lotów, podczas których pluskwiaki obijają się o ściany i okna. Tarczówka marmurkowa zimuje w Polsce, a jej rozprzestrzenianie się na kolejne tereny jest możliwe, ponieważ owady te przemierzają nawet do 7 kilometrów od miejsca zimowania.

Jak wygląda tarczówka marmurkowata?

Cuchnący pluskwiak ma od 12 do 17 mm długości a jego pancerz ma szerokość od 7 do 10 mm, samice są znacznie większe niż samce, więc mniejsze okazy to panowie. Tarczówka ma zmienne ubarwienie, jej pancerz i skrzydła mają kolor brązowo zielony, z przewagą brązu. Przedplecze i głowę ma metalicznie nakrapianą z dodatkiem niebieskiego lub miedzianego. Owad ma pięcioczłonowe czułki i takie też odnóża. Mają one naprzemiennie obrączkowate paski w kolorze brązowym i nieco jaśniejszym.

Dziadosz a tarczówka jak je odróżnić

Tarczówka jest bardzo często mylona z rodzimym dzidoszem, który jest padlino i owadożerny. Ma on podobny pancerzyk, ale tarczówka dodatkowo ma jasne plamki na przedpleczu i tarczce. Ma ona również jasne pierścienie tylko na dwóch ostatnich odnóżach, a dzidosz u nasady trzech odnóży.

Czym żywi się tarczówka marmurkowata?

Tarczówka marmurkowata to szkodnik krzewów i drzew owocowych, je przysmakiem są grusze, jabłonie, owoce pestkowe a także większość krzewów owocowych, winorośl, leszczyna. Nie pogardzi też kalafiorem, fasolką, brokułem, oberżyną, ogórkiem, papryką i pomidorem. Nie pogardzi też wierzą, klonem, różą, cyprysami, wiciokrzewem, czy ozdobnymi krzewami i roślinami leśnymi.

Jak rozpoznać obecność tarczki marmurkowej?

Jeśli na liściach swoich praw zauważysz niewielkie brązowe nekrotyczne plamki lub zaczynają się one przebarwiać na brązowo, owoce są zdeformowane oznacza to, że zostały porażone przez cuchnącego pluskwiaka. Szkodnik ten posiada aparat gębowy kłująco ssący, którym nakłuwa liście i owoce powodując ich deformację.

Gdzie i kiedy składa jaja tarczówka azjatycka?

Na odwrocie liści tarczówka składa jasnozielone 2-3 mm jajka, z których wykluwają się podobnej wielkości młode białe osobniki, z charakterystycznym czarnym trójkątem przedzielonym na pół. Możesz wszystkie jajka zniszczyć ręcznie lub obciąć zajęte liście, lub spryskać cały krzew lub drzewko roztworem z płynu do naczyń. W tym celu wymieszaj 2 łyżki miętowego płynu do naczyń z 1 łyżką octu spirytusowego oraz 4 litrami wody. Wszystko dokładnie wymieszaj i spryskaj dokładnie całą roślinę. Jajka powinny ulec zniszczeniu podobnie jak młode owady. To jednak nie oznacza końca walki z tarczówką. Pamiętaj, że nadal w twoim ogrodzie lub sadzie bytują dorosłe osobniki, które też trzeba odstraszyć zanim złożą kolejne jaja.

cuchnący pluskwiak

Jak wygląda tarczówka marmurkowata we wszystkich stadiach rozwoju?

  • Larwa ( nimfa) to pierwsza postać tego owada. Larwa ma długość od 2 do 2,5 cm i jest czarno pomarańczowa. Młoda tarczówka ma długość 3-4 mm w większości jej ciało jest czarne a czułka i donórza są jasne a charakterystycznymi dla tego owada obrączkami.
  • Trzecie stadium, owad jest nieco większy ale nadal nie przpomina dorosłego osobnika
  • Czwarte stadium owad ma już związki skrzydeł jest większy a na jego tarczce zaczynają się pojawiać charakterystyczne barwy dla tarczówki azjatyckiej.
  • Piąte stadium to czas kiedy można już dostrzec pośrodkową bruzdę charakterystyczne dla samic, oraz bruzda od spodu na dziewiątym odwłoku.
  • Traczówka marmurkowata zwalczanie

    Jednym ze sposobów na zwalczenie cuchnącego pluskwiaka jest pułapka feromonowa, która wabi i wyłapuje samce, zanim te zdążą zapłodnić samice. W Polsce tarczówka nie ma naturalnego wroga, w Azji jest nim osa samurajska, jednak w Europie nie stosuje się, ze względu na brak wiedzy czy zniszczy ona jaj innych pożytecznych owadów.

    Domowe sposoby na tarczówkę marmurkowatą

    Azjatycki pluskwiak to nowość w Polsce więc sposobów na jej zwalczanie jest niewiele. Jednak wyjątkowo skuteczne okazują się domowe opryski stosowane na inne szkodniki.

    Wywar z piołunu na azjatycką tarczówką marmurkowatą

    Zagotuj 30 świeżych gałązek piołunu w 2 litrach wody. Kiedy wywar wystygnie rozcieńcz go w 5 litrach wody i spryskaj liście drzewek owocowych i krzewów, omijaj jednak owoce. Gorzki smak i zapach skutecznie odstrasza azjatyckiego pluskwiaka, opryski powtarzaj co 14 dni i po każdej ulewie.

    Wywar z octu i pokrzyw

    Wymieszaj mocny wywar z pokrzyw (20 gałązek na 1 litr wody) z 2 łyżkami octu spirytusowego. Zimnym wywarem spryskaj głazięcie, liści i owoce, zabieg powtarzaj co 14 dni. Nieprzyjemny zapach odstraszy pluskwiaki i uratuje twoje uprawy.

    Woda z olejem z czarnuszki na tarczówkę marmurkową

    Intensywny zapach oleju z czarnuszki skutecznie odstrasza wszystkie owady również tarczówkę azjatycką. Do 2 litrów wody dodaj 2 łyżki oleju z czarnuszki, 2 liście laurowe i 10 goździków. Całość wymieszaj i odstaw na całą noc, rano spryskaj mieszanką gałęzie i liście warzyw, krzewów i drzewek owocowych. Silny zapach odstrasza owady i pomoże uratować plony. Zabieg powtarzaj co dwa tygodnie aż do czasu zebrania owoców.

    Komentarze