Pluskwa domowa i pluskwa łóżkowa. Co odstrasza pluskwę łóżkową?,
środa, 28 lipca 2021
Budzisz się rano z tajemniczymi swędzącymi bąblami, po kilka w jednym miejscu? A w domu nie ma żadnego komara? Prawdopodobnie masz w domu pluskwę łóżkową (domową), to niepozornie wyglądający mały robaczek, którego najczęściej można spotkać w sypialni lub w pokoju, w którym sofa służy również do spania. Za dnia trudno jest dostrzec obecność pluskwy łóżkowej, gdyż pasożyt ten żeruje nocą, kiedy smacznie śpimy. Sprawdź, gdzie za dnia kryją się pluskwy łóżkowe i jak się ich pozbyć oraz czym grozi pogryzienie przez pluskwę łóżkową.
Co to jest pluskwa łóżkowa?
Pluskwa łóżkowa, nazywana również domową, to Cimex lectularius, pasożyt żywiący się ludzką i zwierzęcą krwią. Jest to owad należący do grupy pluskwiaków różnoskrzydłych. Głównym pożywieniem pluskwy łóżkowej jest krew organizmów ciepłokrwistych, a więc ludzi i zwierząt. jeszcze kilka dekad temu w krajach wysokorozwiniętych pluskwa łóżkowa była uważana za owada całkowicie wytępione, jednak pluskwa domowa powróciła do Europy i Stanów Zjednoczonych wraz z popularnością podróży do egzotycznych słabiej rozwiniętych regionów kraju. Pierwsze pluskwy domowe żyły głównie w jaskiniach i żywiły się krwią nietoperzy, kiedy pierwsi ludzie zaczęli zamieszkiwać jaskinie, owad ten szybko odkrył, że człowiek ma więcej krwi, jest więc znacznie lepszym żywicielem. Pluskwy domowe wraz z rozwojem cywilizacji powędrowały za ludźmi, z jakim do domostw. Po II wojnie Światowej pluskwa domowa Polsce raczej nie występowała. Powróciła do naszego kraju kilka dekad temu, a zmieniających się klimat upalne lato i duża wilgotność powietrza w sezonie letnim oraz brak mroźnych zim sprzyja rozwojowi pluskiew domowych. Jak większość owadów pluskwy łóżkowe przywozimy w walizkach z egzotycznych podróży i zanim zdążymy zauważyć pluskwy domowe z bagażami, przenoszą się na nasze łóżka i materace. Sprawdź jak uniknąć przywiezienia pluskwy łóżkowej z wakacji oraz jak uniknąć jej zagnieżdżenia w naszym domu, podpowiadamy również jak rozpoznać obecność pluskwy domowej oraz jak się jej pozbyć. Pluskwa łóżkowa składa każdego dnia od 2 do 10 jaj, z których po 10-14 dniach wykluwają się larwy, osiągają dojrzałość po 5-6 tygodniach. Dorosła pluskwa łóżkowa może przetrwać bez pożywienia nawet 12 miesięcy, jednak larwy i młode osobniki do przeżycia potrzebują pokarmu każdej nocy.
Jak wygląda pluskwa łóżkowav(domowa)?
Pluskwa łóżkowa to niewielki owalny owad o długości od 4 do 6 mm oraz szerokości około 3 mm, ze spłaszczonym korpusem pokrytym prążkowanym pancerzykiem. Pluskwa domowa jest wyposażona w malutkie oczy, którymi owad sprawdza, czy w pomieszczeniu jest ciemno i można wyruszyć na żer. W przedniej części korpusu pluskwa łóżkowa posiada 6 nóg (po 3 z każdej strony) zakończonych dwoma małymi haczykami, które umożliwiają wspinanie się po stromych i nierównych powierzchniach. Głowa owada jest zakończona aparatem gębowym ze ssawką, którą wyciąga tylko na czas żerowania. W tylnej części ciała owada znajduje się odwłok, który u głodnej pluskwy jest brązowy i pomarańczowy, kiedy pluskwa łóżkowa żeruje, odwłok wypełnia się krwią, rośnie i przybiera barwę czerwoną. Czułki znajdujące się na głowie owada służą do wykrywania ofiary. Pluskwa rozpoznaje człowieka po temperaturze ciała i zapachu. Pluskwa domowa to pasożyt okresowy, który przebywa na ofierze tylko w okresie żerowania, więc siedlisko owada znajduje się nie na człowieku a w pobliżu miejsca, w którym owad żeruje np. pod materacem lub między zagłówkiem a materacem.
Pluskwa łóżkowa jak rozpoznać jej obecność w domu?
Najczęściej o obecności pluskwy domowej sygnalizują ślady po ukąszeniach, gdyż owad żeruje tylko pomiędzy 1 a 5-6 rano, kiedy jego żywiciele są w najgłębszej fazie snu. W sezonie letnim pluskwa najczęściej żeruje od 1 rano do wschodu słońca, gdyż jej oczy są wrażliwe na światło. Najedzona pluskwa domowa, zanim zrobi się widno, ukrywa się w swoim gnieździe i nie wychodzi z niego do kolejnej nocy. Z tego też powodu bardzo trudno jest rozpoznać jej obecność, zanim padniemy ofiarą tego owada. Uważna obserwacja materaca i prześcieradła pozwala na wczesne rozpoznanie obecności pluskwy domowej. Jeśli na szwach materaca zauważysz ciemne plamki lub mikroskopijne drobinki, prawdopodobnie to są odchody pluskwy łóżkowej. Ponadto owad, wbijając się pod skórę, może pozostawić malutki krwawy ślad na pościeli. W pobliżu siedliska pluskiew domowych wyczuwalny jest zapach kolendry, ale tylko w przypadku dużego gniazda. Kilka osobników wydziela zbyt delikatną woń, żeby ludzki nos był w stanie ją wyczuć.
Gdzie pluskwa łóżkowa zakłada gniazdo?
Pod materacem łóżka, w zakamarku między zagłówkiem a materacem, między oparciem sofy a siedziskiem, między boczkami kanapy a siedziskiem i oparciem. A także w szafie znajdującej się w pobliżu łóżka, pod tapetą, pod dywanem, pod boazerią lub między zagłówkiem a ścianą pluskwa łóżkowa zakłada gniazdo. Najczęściej są to ciepłe i wilgotne miejsca, znajdujące się jak najbliżej miejsca żerowania.
pluskwa łóżkowa w domu?
Zastanawiasz się skąd w twoim domu, jest pluskwa łóżkowa? Pluskwa łóżkowa może się zagnieździć nawet w czystym i higienicznym domu, w którym nigdy wcześniej nie było żadnych insektów. Najczęściej owada lub jego jaja przywozimy na ubraniach, ręcznikach lub po prostu w walizce z podróży. Jeśli nie chcesz przywieźć takiej pamiątki z wakacji, zanim spakujesz walizkę w hotelu, dokładnie ją wytrzep, wywietrz i postaw na słońcu (szczególnie jeśli mowa o powrocie z ciepłych i słabo rozwiniętych krajów). Następnie dokładnie wytrzep i wywietrz wszystkie ubrania, ręczniki itp. Spakowaną walizkę włóż w czysty worek foliowy i szczelnie zawiąż. Wyjmij bagaż z folii dopiero przed opuszczeniem pokoju hotelowego. Po powrocie walizkę opróżnij, czynność wykonuj w pralni lub łazience, a wszystkie tkaniny wybierz. Jeśli podczas wakacji o poranku budziłaś/łeś się z nowymi śladami po ukąszeniu, jest bardzo prawdopodobne, że hotelu była pluskwa łóżkowa.
Jak pozbyć się pluskwy łóżkowe, jak wytępić pluskwę domową?
Zacznij od sprawdzenia wszystkich zakamarków wokół łóżka, jeśli znajdziesz pluskwę domową, działaj szybko, zanim owady zaczną uciekać. Jeśli masz odkurzacz z workami papierowymi, możesz wciągnąć owady, ale uwaga, nigdy nie rób tego z pustym workiem, ponieważ pluskwy będą uciekać po całym odkurzaczu. Najpierw odkurz, jedno lub dwa pomieszczenia, w kurzu i sierści zwierząt pluskwie będzie trudniej uciekać. Odkurzacz włącz i nie wyłączaj go do chwili kiedy będziesz wyrzucać worek. Chcesz pozbyć się pluskwy domowej, postępuje zgodnie z instrukcją zamieszczoną poniżej. Uwaga ten sposób jest tylko dla posiadaczy odkurzacza z papierowymi workami lub bezworkowego.
- Napełnij do połowy papierowy worek w odkurzaczu;
- Naszykuj foliowy worek na śmieci;
- Odkurz dokładnie wszystkie napotkane pluskwy, ustawiając odkurzacz na największą moc, wówczas zbierzesz również jaja.
- Pozostaw włączony odkurzacz, nawet kiedy już skończyłaś, to zapobiega rozchodzeniu się owadów wewnątrz urządzenia.
- Odtwórz worek na śmieci
- Wyłącz odkurzacz, wyjmij papierowy worek i umieść w torbie na śmieci, szczelnie zawiąż i wyrzuć, najlepiej do zsypu lub kontenera na podwórku.
- Pojemnik na śmieci w odkurzaczu bezworkowym dokładnie wyczyść pod bieżącą gorącą wodą, która zniszczy wszystkie jaja larwy domowej.
Jeśli twój odkurzacz ma wielorazowego użytku worek, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozłożenie płytki (lepu) na owady w pobliżu łóżka, lub ręczne pasożytów. Jeśli jednak pluskwa łóżkowa już zagnieździła się w miejscu, do którego tylko odkurzacz może dotrzeć, odkurz wszystkie szkodniki, dokładnie oczyść worek, a następnie wypierz worek we wrzątku, włóż worek do reklamówki foliowej i umieść w zamrażalniku na kilka dni. Niska temperatura zabija jaja larwy.
Co zabija pluskwę łóżkową?
Pluskwę łóżkową zabija bardzo wysoka temperatura powyżej 50 C, więc po usunięciu gniazda larwy łóżkowej, pościel, piżamy oraz wszystkie tkaniny, które mogły mieć kontakt z pasożytem, należy wyprać w temperaturze od 50 C do 60 C. Tapicerowane elementy mebli potraktuj szczotką parową, latem całą pościel wynieś na słońce, a zimą na mróz, gdyż larwa domowa ginie w temperaturze + 50 stopni lub -5 stopni. Jaja tego owada giną w temperaturze -26C. Walka z pluskwą łóżkową jest bardzo długa i trudna, dlatego że dorosłe osobniki mogą bez jedzenia przetrwać do 12 miesięcy, jednak młode okazy do rozwoju potrzebują jedzenia. Dlatego tępienie tych szkodników to proces, który powinien być, trwać nie krócej 13-14 miesięcy.
Pluskwa łóżkowa ugryzienie - jak wygląda i czym grozi ugryzienie pluskwy domowej?
Ugryzienie pluskwy łóżkowej jest całkowicie bezbolesne, ponieważ owad ten jak wiele innych pasożytów wstrzykuje pod skórę substancję przeciwbólową. Dlatego, kiedy śpimy pluskwy, mogą się spokojnie najeść naszą krwią. Ugryzienie pluskwy domowej najczęściej zaczynamy odczuwać po około 24-48 godzinach od ukąszenia. Wówczas to na skórze pojawia się swędzący czerwony bąbel, który po pewnym czasie zamienia się w grudkę lub pęcherz o średnicy 5 cm. W centralnym punkcie ukąszenia jest widoczny ciemniejszy punkcik, po wkłuciu owada. W przypadku dużego siedliskach owada, ugryzienia pluskwy łóżkowe mogą przypominać wysypkę.
Czy ugryzienie pluskwy łóżkowej jest groźne?
Ugryzienie pluskwy domowej łóżkowej nie jest groźne dla zdrowia, ale naukowcy przestrzegają, że owady mogą przenosić bakterie z żywiciela na żywiciela. Do najczęściej spotykanych objawów związanych z ugryzieniem pluskwy domowej należą:
- pokrzywka
- gorączka lub stan podgorączkowy
- osłabienie
- ogólne rozbicie organizmu
- nadkażenie rozdrapanych śladów po ukąszeniu.
- Lęk i urojenia, że owady nadal wędrują po skórze.
Komentarze