Kolor kaszmirowy, jak wygląda kaszmirowy. Z jakimi kolorami go łączyć?

kolor kaszmirowy jaki ma numerKolor kaszmirowy to jedna z nieoczywistych barw, stąd też jej interpretacji jest wiele. Jest to odcień szarego beżu, przypominający kolor sierści kaszmirowych kóz. W szesnastkowym kodzie jest traktowany jako przygaszony odcień pomarańczu i ma numer #ac9581, w palecie RGB znajdziemy go pod numerem #ac9581 i jest on kompozycją czerwieni, zieleni, niebieskiego. W palecie Pantone występuje pod numerem 7528 C, w palecie RAL 9002.

Jeśli natomiast szukacie płyty meblowej w tym odcieniu, na wzorniku egger znajdziecie kaszmir jako U702 ST9, natomiast na wzorniku kronospan 5981 #18 BS KASZMIR. Podobnie jak wiele innych kolor tak też i kaszmirowy w zależności od palety, z której korzystacie, różni się odcieniem. Zawsze jednak jest to odcień szarego beżu lub beżowej szarości. Spokojny i luksusowy, głębszy i cieplejszy od najcieplejszej szarości, mniej ciepły i brązowy niż jakikolwiek odcień beżu. Jako barwa pośrednia łączy cechy obu kolorów, dzięki czemu charakteryzuje się subtelną głębią, umiarkowanym ciepłem i elegancja typową dla barw neutralnych takich jak szarości i biele. Obecnie jest to najmodniejszy kolor mebli, ścian i dodatków. Kolor kaszmirowy jest kwintesencją nowoczesnych wnętrz. Sprawia, że nawet skromna aranżacja nabiera luksusowego wymiaru. Jednak daleko mu do chłodnych wnętrz znanych z minimalistycznych aranżacji. Kolor kaszmirowy jest sposobem na urządzenie ciepłego, spokojnego, harmonijnego pomieszczenia w stylu minimalistycznym. Pięknego, harmonijnego, ekskluzywnego i przejrzystego. Połączenie tych wszystkich cech sprawia, że w kaszmirowych aranżacjach aż chce się spędzać czas, odpoczywać i przyjmować gości.

Odcienie kaszmiru

Kaszmir występuje w kilku odcieniach, których nasycenie jest uzależnione nie tylko od proporcji barw, ale też ekspozycji na światło. W otoczeniu ciepłych i ciemnych barw staje się cieplejszy i bardziej beżowy. Jasne i chłodne barwy czynią z niego niemalże złamaną biel. Wśród najpopularniejszy z nich to beżowy odcień szarości, jednak coraz częściej spotykamy też kaszmir w znacznie jaśniejszym odcieniu, który na pierwszy rzut oka przypomina złamaną antyczną biel, lecz o beżowym zabarwieniu. Jeśli szukasz wyjątkowego i mniej znanego tonu tej barwy sprawdź te znajdujące się jak najbliżej kaszmiru na palecie RGB. Wśród nich można wyszczególnić:

  • RGB 186, 166, 149 jest on jaśniejszy od klasycznego kaszmiru, nieco chłodniejszy, ale bardziej wyszukany i ekskluzywny
  • RGB 219,209, 200, subtelniejszy bardziej dystyngowany i wręcz stworzony do eleganckich wnętrz.
  • RGB 221, 210, 201 to nieco jaśniejszy od oryginalnego kaszmiru, ale nadal zachowując jego właściwości i wyszukany charakter.
  • Poszukując odpowiedniego tonu tej barwy, warty sprawdzić na palecie RGB odcienie w kierunki do bieli od kaszmiru, znajdziecie wiele naprawdę ciekawych barw, które zachwycą was na ścianach      i tkaninach. Niestety w przypadku mebli wybór musi być ograniczony do dostępnych odcieni płyt meblowych. Dobrą wiadomością jest to, że na wzornikach i to u większość producentów znajdziecie barwy jaśniejsze, ciemniejsze bardziej lub mniej nasycone. Są one w rzeczywistości jednym z tomów kaszmirowego, ale występują pod inną nazwą.

    kaszmirowa zabudowa meblowa

    Z jakimi kolorami łączyć kaszmirowy?

    Kaszmirowy jest wymagającym kolorem, dlatego należy bardzo ostrożnie wybierać do kolory i nie stosować w takim wnętrzu więcej niż 3-4 barw. Jako odcień wyszukany i ekskluzywny nie powinien być na pierwszym planie, a pozostałe barwy powinny stanowić jego uzupełnienie, akcent dodający smaczku aranżacji i podkreślający jego wyjątkowy charakter. Najpiękniejsze kaszmirowe wnętrza są kompozycją:

    Kaszmirowy i biały to zestawienie, które sprawia, że obie barwy nabierają elegancji, stają się wykwintne, a jednocześnie proste. Taki duet kolorystyczny doskonale sprawdzi się w kuchni i salonie. Biel podkreśli wyjątkową głębię kaszmiru i zadba, by nie stał się on pospolity i był daleki od każdego odcienia beżu.

  • Kaszmirowy i przybrudzony róż, to zestawie wręcz idealne, w tej kompozycji obie barwy rozkwitają, stają się wręcz królewskie. Możesz je łączyć ze złotem i kryształami i nie musisz się obawiać, że uzyskasz cukierkowy lub odpustowy efekt, ponieważ dwa tak subtelne kolory potrzebują blasku, który zapewnia i złoto i kryształy.
  • Kaszmirowy i szary to już kombinacja, która wygląda ekskluzywnie, odważnie i bardzo nowocześnie. Nie musisz się jednak obawiać tych dwóch barw obok siebie. Pamiętaj, że kaszmir zawiera domieszkę szarości i jest jej bardzo bliski, dlatego taki duet będzie się doskonale uzupełniać. Koniecznie jednak uzupełnij go mocniejszym akcentem jak grafit, szarość, butelkowa zieleń lub granat, który coraz śmielej wkracza do nowoczesnych wnętrz. Trzecia barwa powinna stanowić nie więcej niż 10-15% całej aranżacji.
  • Kaszmirowy i grafitowy to kolejna propozycja zarezerwowana do nowoczesnych aranżacji. W tym wypadku zapomnijcie o modnym antracycie, z którym kolor ten wypada blado i nijako. Jeśli już ciemny szary to ten najciemniejszym głęboki i ekstrawagancki. Barwą uzupełniającą może być srebro, a więc chromowane dodatki. Koniecznie dodajcie przezroczyste szkło, które sprawi, że wnętrze będzie nowoczesne, ale jednocześnie eleganckie i ekskluzywne.
  • Kaszmir i brąz to zestawienie wręcz idealnie, w którym kaszmir staje się ciepły bardzo domowy, ale nie traci na elegancki.
  • Kaszmir i złoto prezentują się razem cudownie, kaszmir łagodzi powagę złota, nie odbierając mu przy tym ekskluzywnego wymiaru, złoto natomiast sprawia, że omawiana barwa zyskuje na elegancji.
  • Kaszmirowy i srebro to zestawienie nowoczesne, piękne eleganckie i dynamiczne, doskonale sprawdza się w nowoczesnych dynamicznych aranżacjach.
  • sypialnia w kolorze kaszmirowym

    Kolor kaszmirowy w połysku, jedna barwa wiele odcieni

    Kaszmir uwielbia błyszczeć najlepiej swoim własnym blaskiem, który w świetle sprawia, że ściany, meble i tekstylia w tym kolorze mają wiele odcieni. W promieniach słońca jaśnieje, staje się bliższy złamanej bieli. W centralnym sztucznym świetle prezentuje się w całej okazałości, jego odcień staje się głęboki i nie można od niego oderwać wzroku. W bocznym przytłumionym świetle nabiera głębi, ciemnieje, ale nadal zachowuje swój wyjątkowy charakter.

    Kolor kaszmirowy w macie

    Kolor kaszmirowy w macie to kwintesencja wyszukanego subtelnego luksusu. Przyprawiony szczyptą złota lub srebra nie ma sobie równych i trudno szukać drugiej takiej barwy na całym kole barw. Jest spokojny stateczny, bardzo elegancki i zwyczajnie piękny. W macie najlepiej prezentuje się na meblach drewnianych lub drewnopodobnych. Na ścianach pod postacią farby, tynku dekoracyjnego lub panela tapicerowanego. Ponadto na dodatkach jak ramki na zdjęcia, płaskorzeźby itp.

    Kaszmirowe ściany

    Kaszmirowe ściany to propozycja dla osób, dla których biel jest zbyt oczywista i jasna, szarość za nowoczesna, a brązy i beże zbyt ciepłe i oklepane. Kaszmir na ścianach jest jak powiew spokojnego luksusu, jak wyprawa do oazy spokoju, z której nie chce się wychodzić. Pasuje do białych, czarnych, szarych i drewnianych lub z motywem drewna. Ściany w tym kolorze są tak uniwersalne, jak białe, wprowadzają spokój i harmonię do wnętrza jak szarość i odrobinę ciepła jak beże i brązy, ale wyglądają bardzo ekskluzywnie.

    Kaszmirowe meble

    Kaszmirowe meble to kwintesencja dobrego smaku, luksusu i harmonii. Meble kuchenne w tym kolorze prezentują się bardzo luksusowo, ale subtelniej niż w te w bieli i czerni na wysoki połysk. Są bardziej praktyczne i nie wprowadzają do kuchennej aranżacji chłodu typowego dla kuchni na wysoki połysk. Można je łączyć z drewnem, naturalnym kamieniem i jego imitacjami oraz czernią i bielą.

    Kaszmirowa podłoga

    Kaszmirowa podłoga to najczęściej odcień kaszmirowego dębu, spotykany w nowoczesnych kuchniach farmerskich, skandynawskich i klasycznych. Płytki podłogowe w tym odcieniu, choć są piękne, zostaną zdominowane przez mebli i sprzętu. Najlepiej sprawdzą się więc na przedpokoju i balkonie. Kaszmirowe podłogi żywicznie prezentują się natomiast cudownie, sprawiają wrażenie kaszmirowego morza, które przepływa przez wnętrza. Pasują do białych minimalistycznych mebli na wysoki połysk oraz drewnianych.

    Kaszmirowe tekstylia

    Kaszmirowe tekstylia mają dwa zupełnie różne oblicza. Te w macie, z naturalnych tkanin niestety nie prezentują się najlepiej, płócienne zasłony czy poduszki dekoracyjne w tym kolorze, wyglądają jak przybrudzone lub wręcz niedoprane. Co innego, jeśli kolor kaszmirowy zastosujemy na połyskującej tkaninie jak atłas lub z widocznym meszkiem jak welur czy aksamit. W tym wydaniu stają się luksusowe, ekstrawaganckie i piękne. Takie tekstylia są we wnętrzu prawdziwą dekoracją, te w macie wątpliwej urody dodatkiem.

    kaszmirowe ściany

    Kaszmirowa aranżacja sypialni

    Kaszmirowa aranżacja sypialni to przykład jak można urządzić minimalistyczne proste w formie męskie wnętrze z kolorem kaszmirowym w roli głównej. Na pierwszy plan wysuwają się antracytowe proste drzwi oraz klasyczny zagłówek w modnym kolorze głębinowego niebieskiego. Ściany zostały pomalowane na jeden z odcieni kaszmiru. W pomieszczeniu znalazła się prosta hotelowa kaszmirowa szafa na wysoki połysk, o ton ciemniejsza od ścian. Na podłodze znalazły się panele laminowane w odcieniu kaszmirowego dębu. A całość rozjaśnia tapeta za łóżkiem z motywem surowego jasnego drewna. Pościel i dekoracyjne poduszki to kompozycja różnych odcieni kaszmirowego. Od bardzo jasnego po niemal brązowy na dekoracyjnych poduszkach. Całość utrzymana w surowym męskim stylu. Jednak w kaszmirowy wnętrzu wystarczy dodać kilka złotych lub srebrnych dodatków, żeby zamienić je w oazę damskiego relaksu. Przedstawiona aranżacja to doskonały przykład, na stworzenie pomieszczenia w kolorze kaszmirowym, który jest bazą dla wielu zupełnie różnych, ale zawsze zachwycających aranżacji.