Jak można skrócić koszulkę? Skracamy elastyczny t-shirt

jak skrócić koszulkę

Chcesz skrócić elastyczną sportową koszulkę i nie wiesz jak się do tego zabrać? Obcinanie i szycie elastycznych koszulek wymaga przygotowania niezbędnych akcesoriów i więcej zaangażowania z naszej strony. Jeśli nadal chcesz skrócić elastyczną koszulkę, w artykule poniżej znajdziesz dokładną instrukcję jak prawidłowo obciąć i przeszyć sportową elastyczną koszulkę

Zakupy przez internet, na szybko w sklepie stacjonarnym bez mierzenia lub lumpeksie, w którym raczej korzystamy z przymierzalni, często kończą się niemiłą niespodzianką w domu. Za długa koszulka z elastycznej tkaniny, bawełny to nie koniec świata. Możesz ją skrócić samodzielnie, pamiętaj jednak, że rozciągliwe tkaniny, także tez tkanin Klima cool, wymagają specjalnego traktowania, nie tylko podczas prania. Jeśli chcesz skrócić elastyczny T-shirt, musisz wiedzieć, że taka tkanina może się rozciągnąć już nawet podczas obcinania, mogą się na niej pojawić oczka, z którym nic nie zrobisz. A nieumiejętnie poszyta będzie miała falbankę na dole. Nie oznacza to jednak, że trzeba mieć wykształcenie krawieckie, żeby skrócić sportowy elastyczny T-shirt. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz swój warsztat pracy i zapoznasz się z naszą instrukcją.

Jak skrócić koszulkę i jej nie zepsuć? Lista najczęściej popełnianych błędów

 • Obcinanie małymi nożyczkami do paznokci lub szkolnymi. Zasada jest prosta, jeśli chcesz przeciąć coś dużego, robisz to dużymi nożycami, w przeciwnym razie nawet tnąc po linii, możesz nie zrobić tego równo.
 • Rozciąganie i szarpanie koszulki w czasie cięcia. Raz rozciągnięta tkanina nie powróci do dawnego kształtu! Obcinanie „oko”, to najgorsze co możesz zrobić, chyba że obcinasz koszulę w pasy lub kratkę! Zawsze zaznacz mydełkiem krawieckim lub zwykłym ołówkiem, lub długopisem wcześniej odmierzony fragment do obcięcia.
 • Nie szyjemy na oko, od tego są szpilki, dedykowane klamerki itp.
 • T- shirtów nie podszywamy jak płótna czy jeansu, ale tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
 • Szycie bez próby ściegu na tkaninie. Jeśli obcięłaś koszulkę, masz tkaninę, na której będziesz pracować, to na niej sprawdź ścieg i ustawienie maszyny.
 • Co zrobić jak T-shirt jest za duży?

  Jeśli jest tylko za długi, to wystarczy go obciąć i podwinąć na maszynie do szycia. Jeśli jest również za szeroki i nie ma dodatkowych szwów i lamówek, możesz go zwęzić. Pamiętaj jednak, że większość T-shirtów ma tendencję do rozciągania się, a to oznacza, że każdy brzeg materiału musisz zabezpieczyć przed pruciem się i oczkowaniem. Nie jest to trudne, ale wymaga trochę więcej pracy niż szycie tkanin, które się nie prują i nie rozciągają. Ponadto T-shirty obcinamy tylko bardzo ostrymi nożyczkami, tkanina nie może się wplątywać w nożyczki, poszarpać, rozciągnąć ani puścić oczek. Warto pamiętać, że każda aplikacja, lamówka przy szwie może skomplikować nieco twoją pracę, a nawet uniemożliwić zwężenie czy skrócenie koszulki. Dlatego, zanim zaczniesz odcinać nadmiar materiału, upewnij się, że w miejscu cięcia i późniejszego szwu nie masz żadnych przeszkód.<.li>

  Co jest potrzebne do skrócenia koszulki?

 • Ostre nożyczki minimum 20 cm długość ostrzy
 • szpilki lub dedykowane klamerki
 • Taśma zapobiegająca rozciąganiu podczas szycia, lub bardzo cienki papier (kosztuje kilka złotych za metr)
 • żelazko
 • maszyna do szycia
 • nici (nie muszą być elastyczne)
 • Jak skrócić za duży T-shirt? Jak równo obciąć za dużą koszulkę?

  Zacznij od zmierzenia, ile jest za długi, teraz od tej wartości odejmij 2 - 2,5 cm. Teraz połóż koszulkę na stole, biurku lub podłodze. Dla mnie ostatnia opcja jest najwygodniejsza, ponieważ mamy dostęp do koszulki z każdej strony. Ułóż równo każdy szef, to bardzo ważne, ponieważ obciętego materiału już nie dokleisz. Zepnij szpilkami ramiona zaraz pod szwem, a potem boki. Teraz masz pewność, że twoja koszulka leży równo. Takie spięcie przodu z tyłem jest szczególnie ważne w przypadku koszulek elastycznych, które są śliskie i tkanina może się przesunąć podczas obcinania. Teraz zmierz centymetrem lub linijką (zaznacz w 3 miejscach) ile chcesz obciąć z długości swoją koszulkę (pamiętaj o zostawieniu 2 - 2,5 cm na szew. Połącz wszystkie trzy zaznaczone punkty i tnij po linii. Jeśli nie masz wprawy, tuż nad linią zepnij szpilkami w kilku miejscach tkaninę, wówczas będziesz mieć pewność, że się nie przesunie i obetniesz równo.

  jak zmniejszyć t-shirt

  Jak można skrócić T-shirt, jak zabezpieczyć koszulkę przed rozciągnięciem podczas szycia?

  Jak już wspomniałam, koszulki mają tendencję do rozciągania się, nawet podczas ich skracania. Dlatego, zanim zaczniesz szyć, warto zastosować taśmę z klejem, która zapobiega rozciąganiu się szytej tkaniny. Kupisz ją za kilkanaście zł za metr w każdej pasmanterii. Inną możliwością jest przyczepienie cieniutkiego papieru do brzegu koszulki. Ja zastosowałam sposób taśmą, jest dużo prostszy i łatwy w użyciu. Zobacz jak to zrobić na zdjęciu 1 i 2

 • Przewracasz koszulkę na lewą stronę
 • Wywijasz do wierzchu 1 cm materiału i co 4 cm spinasz szpilką (rozciągaj tkaniny w żadną stronę! Koszulka ma leżeć swobodnie, wyprostuj tylko wszystkie fałdy). Jeśli nie masz pewności, czy podwijasz równo, najpierw podwiń i przyczep tkaninę z jednego brzegu, na środku na drugim szwie. Potem na całej szerokości koszulki.
 • Teraz odczep pierwszą szpilkę, tą znajdującą się najbliżej lewego bocznego szwa przyłóż taśmę, przyczep szpilkę, czynność powtarzaj z każdą szpilką, aż zaznaczysz przód i tył. Teraz rozgrzanym żelazkiem zacznij przyklejać taśmę, ale rób to tylko czubkiem żelazka, żeby nie spalić bluzki. W taki sposób zabezpieczysz każdą tkaninę przed rozciągnięciem podczas szycia i unikniesz falbanki na dole koszulki.
 • Tak przygotowaną koszulkę, przeszywasz poniżej wywiniętego brzegu (miejsca, w którym tkanina została obcięta). Wybierz ścieg prosty i nie za gęsty, brzeg stopki powinien znajdować się tuż nad złożeniem materiału. Jeśli w ten sposób podszywasz koszulkę, tego ściegu nie będzie potem widać. Teraz oderwij taśmę, na tkaninie zostanie siateczka z klęku, pozostaw ją, przynajmniej do czasu obrzucenia brzegu. Jedno jest pewne, teraz już możesz bezpiecznie obrzucać koszulkę bez obawy, że ją rozciągniesz.
 • Jak zabezpieczyć obcięty t-shirt przed strzępieniem i oczkami?

  Wybierz na maszynie ścieg do obrzucania, czyli owerlokowy, nawet zwykłe domowe maszyny go mają, w instrukcji znajdziesz jak go ustawić. Nie obawiaj się przestawiania ściegów, kiedy zaprzyjaźnisz się ze wszystkimi funkcjami swojej maszyny, będziesz mogła szyć wszystkie tkaniny bez obaw, że coś się nie uda.

  Ustaw stopkę w taki sposób, żeby jedna jej część znajdowała się na podwiniętym wcześniej fragmencie, a druga nad nim. Środek stopki ma być dokładnie na brzegu podwinięcia. Zobacz zdjęcie nr. Powoli bez pospieszania maszyny, obrzucaj brzeg.

  jak można zmniejszyć koszulkę

  Jak podwinąć estetycznie koszulkę, jak zrobić ładny szew na skracanym T-shircie?

  Ponownie podwiń do góry tkaninę na 1 - 1,5 cm (w zależności ile zostawiłaś na szew, podczas obcinania) Zrób to równo, możesz wspomagać się centymetrem. Obrzucony brzeg powinien schować się wewnątrz podwinięcia. Mierz, podwijaj i spinaj szpilkami, zrób to bardzo dokładnie, teraz twoja praca będzie widoczna zawsze, kiedy założysz koszulkę. Zacznij szycie od bocznego szwu, zanim koszulka dojedzie do szpilki, odepnij ją i postępuj tak, aż podszyjesz koszulkę z każdej strony. Szef zakończ przeszyciem przód tył, każda maszyna ma tę funkcję, wówczas będziesz mieć pewność, że się nie rozpruje. Ja wykonałam dodatkowy szef tuż przy końcu koszulki, co widać na zdjęciu poniżej, dzięki temu nie wchodzi w podwinięty brzeg powietrze i nie wybrzusza się. Jeśli koszulka ma lamówki lub lampasy przy bocznych szwach, kiedy do nich dojeżdżasz, zatrzymaj maszynę, unieś stopkę, ułóż równo lamówkę i szyj dalej. Jeśli tego nie zrobisz, wyjdzie jak na zdjęciu.

  Jak zmniejszyć rozmiar koszulki? Za duży T-shirt da się zmniejszyć

  Jeśli kupiłaś za duży rozmiar koszulki, możesz ją zmniejszyć, pod warunkiem, że mowa go zwykłym koszulce bez bufiastych rękawów. Najpierw musisz założyć koszulkę, sprawdzić ile cm z każdej strony jest za duża. Teraz zdejmij ją, przewrócić na lewą stronę, ułóż równo każdy szef, zepnij szpilkami każdy szef. Teraz zaznacz szpilkami miejsce, w którym powinien znajdować się właściwy szew. Odetnij najpierw boczne szwy, ale tylko na taką szerokość, żeby odciąć szew. Zmierz 1 cm od szpilek na szew właściwy (1 cm od szpilek), resztę obetnij. Teraz przyklej taśmę z klejem, (przyprasuj ją) zabezpieczającą tkaninę przed rozciąganiem. Kiedy się dobrze przyklei i ostygnie, oderwij papier, zostanie siatka, zapobiegająca rozciąganiu. Obrzuć brzegi tkaniny ściegiem owerlokowym. Przeszyj wzdłuż boki koszulki wzdłuż szpilek, zakończ ściegiem przód tył. Podwiń koszulkę z długości. Teraz szpilkami zaznasz nadmiar tkany w rękawach i ramionach, powtórzy czynność, którą wykonywałam podczas zwężania tułowia.

  Komentarze

  Haniaaa
  Nie jestem krawcowa odważyłam się długo mi zeszło ale się udało to pierwsza rzecz jaka zmniejszałam. Dajcie więcej takich porad
  Eliza
  Bardzo dobrze wyjaśnione ale jak ktoś ma lewe ręce do szycia to i tak nic z tego. Spróbuje ale to będzie cud coś wreszcie sama uszyje