Sofy z funkcją spania, na co zwrócić uwagę kupując sofę do spania, żeby była wygodna
wtorek, 02 lipca 2024
Sofy z funkcją spania, to meble, od których wymagamy o wiele więcej niż od łóżka do spania i kanapy w salonie. Jak by na to nie patrzeć, jest mebel multifunkcyjny, który powinien łączyć estetykę w dzień, komfort spania w nocy i funkcjonalność w kwestii przechowywania. Jak więc kupić porządną komfortową i ładną sofę z funkcją spania? Zobaczcie jak wybierać sofę z funkcję spania, żeby się wysypiać i nie wstydzić jej w salonie.
Spanie w pokoju dziennym to konieczność wielu osób, które zachodzą w głowę, jaką kanapę z funkcją spania kupić, żeby się wysypiać i mieć piękne meble wypoczynkowy w salonie. Na rynku mamy całkiem spoty wybór sof multifunkcyjnych. Jedni więc zamieniają swój salon w sypialnię w nocy i śpią na sofie lub narożniku z funkcją spania. Inni ukrywają na dzień za zasłonką lub za meblościanką materac do spania. A w nocy przestawiają meble i organizują prowizoryczną sypialnię. Materac znajduje się na wówczas na podłodze i imituje łóżko do spania. Wprawdzie jest to opcja znacznie zdrowsza dla kręgosłupa, ale bardziej przypomina rozwiązanie z mieszkania studenckiego niż sypialnię dorosłych osób. Zastanawiacie się gdzie i na czym spać w mieszkaniu bez sypialni? W tym artykule postaramy się wyjaśnić jak wybrać sofę z funkcją spania, na której można się wyspać.
W idealnym scenariuszu w każdym domu i mieszkaniu jest sypialnia z porządnym wygodnym łóżkiem garderobą i toaletą dla Pani domu. Niestety w domach z wielkiej płyty najczęściej brakuje miejsca na sypialnię, a wtedy kreatywność osób, które chcą się wyspać, nie zna granic. Jednak kluczem do sukcesu jest wybór takiej sofy, która będzie pasowała do naszego salonu, ale też będzie komfortowym meblem do spania, jej rozłożenie będzie łatwe i nie będzie wymagało przemeblowania w pokoju dziennym. Na potrzeby artykułu sprawdziliśmy, jak prezentują się sofy, kanapy i rogówki z funkcją spania i czego możemy od takich mebli tak naprawdę oczekiwać.
Jak znaleźć miejsce do spania w mieszkaniu bez sypialni?
Jeśli nie masz samodzielnej sypialni, a w pokoju dziennym nie ma wnęki a ani możliwości wydzielenia kącika sypialnianego. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest urządzenie wielofunkcyjnego salonu, który za dnia pełni funkcję pokoju dziennego, a w nocy zamienia się w komfortową sypialnię. Jak to zrobić? Zacznij od dobrego projektu i znalezienia wygodnej sofy z funkcją spania. Pewnie będzie ona znajdowała się w strefie telewizyjno-wypoczynkowej. Jeśli nie chcesz tracić czasu i siły na codzienne przemeblowania przed snem, ustaw meble i sprzęty w taki sposób, żeby przestawiać tylko a najlepiej przesuwać tylko ławę lub niewielki stolik kawowy. Pozostałe sprzęty należy ustawić tak, żeby przygotowanie łóżka było, jak najwygodniejsze i jak najmniej pracochłonne. Plusem tego rozwiązania będzie możliwość oglądania telewizji w łóżku czy zasypiania przy ulubionej muzyce. A niewielka szafka lub dodatkowy stolik z boku sofy będzie szafką nocną, na którą możesz odłożyć książkę lub postawić szklankę wody.
Sofy z funkcją spania, czy można się na nich wyspać?
Zdania są podzielone, ortopedzi grzmią, że meble do wypoczynkowe nie powinny zastępować łóżka do spania z prawdziwego zdarzenia. Jednak trudno sobie wyobrazić salon z łóżkiem do spania zamiast eleganckiej kanapy. Jednak producenci mebli wypoczynkowy prześcigają się nowoczesnych rozwiązaniach, dzięki którym kanapy i sofy z funkcją spania łatwo zamienić w wygodne łóżko do spania. Na potrzeby tego artykułu zwiedziliśmy kilka topowych sklepów meblowych. Okazało się, że cięcie kosztów nie zna granic. Wśród mebli wypoczynkowych do salonu z funkcją spania na szczególną uwagę zasługują te, których producenci pożałowali pianki tapicerskiej w podłokietnikach, która w nocy służą za boki łóżka. Takie kanapy i narożniki spotkaliśmy w 8/10 odwiedzonych sklepach meblowych. Nie wiemy, czym dokładnie kierowali się producenci i czy do instrukcji obsługi dodali informację, że z podłokietników kanapy nie należy korzystać przed wcześniejszym ułożeniem na niej grubej poduszki lub koca.
Kolejna kwestia, która zasługuje na naganę, to narożniki rozkładane, w których powierzchnia spania składa się z oparć i siedzisk. W sumie powierzchnia spania składa się z 2, a nawet 5 elementów, które mają twarde brzegi i nie przylegają do siebie na tyle, aby łączenia były niewyczuwalne. Sam proce rozkładania przypomina budowanie łóżka z ogromnych klocków, więc jest prosty, pomijając siłę, jaką trzeba włożyć, żeby wysunąć stelaż pod powierzchnię spania. Niestety spanie na takiej rogówce z funkcją spania nie do przyjemnych już nie należy, no, chyba że położymy na całej powierzchni spania materac lub grubą, a nawet bardzo grubą kołdrę, przed którą nie będą wyczuwalne łączenia poszczególnych elementów.
Sofa z funkcją spania ala wersalka, czyli taka, która posiada skrzynię na pościel i rozkładamy ją jak klasyczną wersalkę. Łatwa w obsłudze, jej rozłożenie na noc nie wymaga wielkiego przemeblowania w pokoju dziennym. Jednak i ten mebel nie jest wolny od wad. Pierwszą i zasadniczą, jest higiena, na takim łóżku w nocy śpimy dokładnie na tej samej powierzchni, na której siadają nasi goście, oraz my powrocie z pracy. Nie oszukujmy się, nawet przykrycie takiego łóżka prześcieradłem nie sprawi, że łóżko będzie higieniczne. Moim zdaniem taka kanapa to wyjście awaryjne do przenocowania kogoś, ale nie taka, na której można spać każdej nocy.
Sofy z funkcją spania rozkładane na podłogę, w nich powierzchnia spania jest wewnętrzną częścią siedziska, a więc kwestia higieny wygląda już nieco lepiej. Powierzchnia spania składa się pozornego jednego elementu. Pozornie, ponieważ w rzeczywistości jest to kilka elementów (najczęściej trzy) zszyte jednym kawałkiem tkaniny. Spanie na takim łóżku jest nieco wygodniejsze, ale za to śpimy na podłodze, a dokładnie kilkanaście centymetrów nad podłogą.
Sofa z funkcją spania na drewnianym stelażu, na którym znajduje się coś w rodzaju materaca. Niestety jest on gąbkowy, a więc daleko mu do materaca z prawdziwego zdarzenia.
Kanapa z metalowym stelażem, w której ukryta jest ukryta powierzchnia spania z gąbkowym materacem na sprężynach. Taka sofa wymaga sporej siły przy jej zakładaniu, niestety materac jest wykonany z cienkiej miękkiej gąbki, która się zapada i ugina pod ciężarem. Plusem tego mebla jest fakt, że w dzień siedzimy na poduszkach, które na noc zdejmujemy, więc nie śpimy na tej samej powierzchni, na której w dzień w ubraniach siedzimy, leżą nasze zwierzęta domowe itp.
Na co warto zwrócić uwagę, kupując sofę z funkcją spania?
Wybór rozkładanej kanapy do łatwych nie należy, w końcu bardziej wielofunkcyjnego mebla nie znajdziecie. Po pierwsze powinna ona pasować do aranżacji pokoju, zatem pod uwagę bierzemy nie tylko jej kolor, ale też wzór. Równie ważny jest jej rozmiar, oprócz niej w pomieszczeniu musi się znaleźć miejsce na komody szafę na ubrania, komodę RTV oraz ławę lub stolik RTV. Niektórzy nie wyobrażają sobie pokoju dziennego bez stołu i krzeseł. Na szczęście do wyboru mamy kanapy różnej szerokości i głębokości, więc nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem tej w odpowiednim rozmiarze. Kolejna kwestia to designu, mebel ten powinien być dopasowany kolorem i stylistyką do całej aranżacji. Meble tapicerowane przyciągają spojrzenia i powinny podkreślać charakter pomieszczenia, stanowić o jego komforcie i standardzie salonu.
Najlepsze sofy z funkcją spania powinny być równie wygodne za dnia, jak i w nocy, dlatego warto zwrócić uwagę na wysokość zagłówka, głębokość siedziska, wysokość siedziska, a także wysokość boczków, które bardzo często pełnią funkcję podłokietników. Są to aspekty bardzo ważne podczas wyboru tego mebla. A kiedy już upewnijmy się, że wybrana przez nas sofa jest komfortowym siedziskiem, należy sprawdzić, czy będzie wygodna do spania. W tym wypadku bardzo ważna jest szerokość i długość powierzchni spania. Miejsca ewentualnych połączeń, czyli miejsc, w których stykają się poszczególne elementy tworzące powierzchnię do spania. Ostatni aspekt to twardość, jeśli lubisz spać na twardym podłożu, taka też powinna być twoja kanapa po rozłożeniu. Natomiast miłośnicy miękkich łóżek, powinni poszukać kanapy z miękką powierzchnią do spania. Jeśli wasz wybór padnie na piękny meble wypoczynkowy, jednak nie do końca spełniający wasze wymagania w kwestii komfortu. Możecie dokupić nakładkę (mini materac) na sofę. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu nie musicie szukać kompromisów między designem a wygodą.
Jest to kompromis, który pozwoli Wam komfortowo spać w pokoju dziennym i nie stracić na aranżacji salonu. Dobra nakładka na kanapę będzie absorbować wszystkie łączenia na powierzchni spania. Jeśli zainwestuje się trochę więcej w taki mini materac, możecie nawet znaleźć model dwu lub trzy warstwowy z wypełnieniem z pianki termoplastycznej. Ale nawet wówczas kształt i twardość waszej kanapy będzie odgrywała bardzo dużą rolę. Na niewygodnej powierzchni do spania, na zbyt wysokim lub zbyt krótkim łóżku nawet z takim materac się nie wyśpicie. Kolejna kwestia to tkanina tapicerska, część z nich (szczególnie te plamoodporne) nie przepuszczają powietrza, a więc śpiąc na nich, jest nam gorąco. Zimą wprawdzie nie powinna to być aż tak duży problem, ale latem taka tkanina może dyskwalifikować sofę z funkcją spania, ponieważ będziemy się budzić spoceniu i z tłustymi włosami.
Sofy z funkcją spania i pojemnikiem na pościel
Pojemnik na pościel jest prawdziwym must have każdej rozkładanej kanapy, to dzięki niemu zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania. Nie musisz zajmować pościelą szafy, kupować dodatkowych mebli, ponieważ pod siedziskiem i „materacem” do spania zamiast pustej niewykorzystanej powierzchni znajduje się pojemna skrzynia. Nawet jeśli twoja sofa pełni tylko funkcję dodatkowego zapasowego łóżka, na którym możesz kogoś od czasu do czasu przenocować to i tak gościnną pościel musisz gdzieś przechowywać. Niektórzy pościel przechowują w szafie lub przeznaczonej do tego celu bieliźniarce. Jednak nawet wówczas można wykorzystać skrzynię w sofie do przechowywania sezonowej odzieży, rzadko używanych sprzętów czy innych przedmiotów, których wcześniej nie mieliśmy gdzie schować.
Jaki kolor sofy z funkcją spania wybrać?
Taki, który pasuje do aranżacji, ale jednocześnie jest praktyczny. Już na etapie projektowania pokoju dziennego warto zastanowić się nad barwą mebli wypoczynkowych. Ze względu na powierzchnię, jaką zajmują na planie salonu, zawsze będą wypoczynkowe mocnym akcentem kolorystycznym i o tym warto pamiętać. Idealnym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie kolorystyki w całej aranżacji i dopiero zakup tapicerowanych mebli. Kolejna kwestia to funkcjonalność, nie jest tajemnicą, że jasne kolory szybciej się brudzą, częściej pozostają na nich plamy trudne do usunięcia. Jeśli więc marzy wam się biała lub kremowa sofa, koniecznie wybierzcie tą z tapicerką plamoodporną, lub postawcie na jedne z modnych odcieni, które będą pasować do waszej aranżacji i nie będzie na nich widać każdego zabrudzenia. Sofa z plamoodporną tapicerką sprawdzi się tylko jako zapasowe łóżko, ponieważ jak już wspomniałam, nie przepuszcza ona powietrza i będziemy się przegrzewać podczas spania. Innym pracochłonnym kolorem mebli tapicerowanych jest czerń i granat. To barwy, na których widocznych jest każdy pyłek, włos, sierść, a nawet drobinki kurzu. Jeśli więc decydujesz się na meble w tej barwie, musisz się zaprzyjaźnić z odkurzaczem i uzbroić w cierpliwość. Do najbardziej praktycznych tapicerek należą natomiast wszystkie odcienie brązów i beżów, zielenie, szarości i musztardowe tony żółci, a także rudości.
Jak widzicie urządzenie salonu z funkcją spania, nie jest trudne i nie wymaga od nas żadnych kompromisów. Kluczem do sukcesu jest dobry projekt pomieszczenia, który uwzględnia nasze potrzeby w ciągu dnia jak w nocy, kiedy salon zamienia się w sypialnię. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego wypoczynku. A ten powinien być piękny w dzień, łatwy do utrzymania w czystości a nocą zamieniać się w komfortowe łóżko do spania. Kolejna bardzo ważna kwestia to rozkładanie kanapy, które powinno być łatwe i lekkie. A jeśli znajdziecie model z pojemnikiem na pościel, to wasz wielofunkcyjny mebel sprawi, że brak sypialni nie będzie uciążliwy.
Praktyczne porady do salonu z funkcją spania
Planując zakup sofy z funkcją spania, pamiętaj o kilku ważnych aspektach:
O czym musisz wiedzieć, kupując sofę z funkcją spania?
Dekoratorskie sztuczki do salonu z funkcją spania
Jeśli chcesz spać wygodnie, już na etapie urządzania salonu z funkcją spania, przemyśl, jak będzie wyglądać przestrzeń, w której udajesz się na nocy wypoczynek. Nie powinna być ona zagracona zbędnymi przedmiotami, więc bibeloty ustaw w innej części pokoju. W strefie spania nie powinny się znajdować wysokie meble, a także zdecydowane żywe kolory, oraz inne przedmioty odwracające uwagę od zasypiania.
Komentarze