Jak odstraszyć dziki? Co zrobić jak spotkasz dzika na swojej drodze?

czego boją się dziki

Jak odstraszyć dziki, jak się zachować, kiedy się z nimi spotkasz, jak nie spotkać dzika i co zrobić, kiedy wprowadziły się na twoje osiedle? Dziki w miastach pojawiają się coraz częściej, siejąc postrach wśród mieszkańców. Niszczą ogródki i uprawy rolne. Podpowiadamy, dlaczego dziki spacerują po osiedlach mieszkalnych, jak się zachować przy spotkaniu z dzikiem i jak chronić posesję przed dzikami.

Stado dzików w mieście to coraz częściej spotykany obrazek, te jak sama nazwa wskazuje dzikie zwierzęta, coraz częściej pojawiają się na osiedlach mieszkalnych, spacerują między blokami i domami. I podobno to właśnie ludzie nieświadomie wabią je na swój teren. Latem można je spotkać wieczorem i późną nocą, ale już jesienią zimą i wczesną wiosną, kiedy temperatury na zewnątrz są niższe, a słońce już nie jest tak mocne, dziki wychodzą z kryjówek nawet w dzień. Poniżej znajdziesz wskazówki jak nie wabić dzika na swoją posesję, jak uniknąć bezpośredniego kontaktu z dzikiem i co zrobić jak już do niego dojdzie. Podpowiadamy, czego się boją i co je skutecznie odstrasza.

Dziki żyją i żywią się w lesie, to ich naturalne środowisko, ale tylko wtedy, gdy znajdują w nim wystarczającą ilość pożywienia, nikt ich tam nie straszy. Susza i brak opadów oznaczają mniej pożywienia dla zwierząt żyjących w lasach. Ciągła ekspansja terenów leśnych pod zabudowę mieszkalną i przemysłową powoduje „kurczenie” się naturalnego ich środowiska, mniejsza ilość drzew to mniej pożywienia. Głodne dziki w poszukiwaniu jedzenia wchodzą na teren ludzki, który sami je nieświadomie wabimy.

Czym żywią się dziki?

Żołędziami, runem leśnym, grzybami, larwami owadów, owocami leśnymi i padliną. Jeśli w lesie, w którym żyje stado, jest wystarczająca ilość pożywienia, zwierzęta nie mają potrzeby opuszczania go. Kiedy jednak są głodne, każdego wieczora wędrują z lasu do pobliskich parków i zagajników, sadów na pola uprawne i przydomowe ogródki. Głodny dzik nie pogardzi warzywami, owocami, a nawet resztkami naszego śmietnika. Warto pamiętać, że dziki są wszystkożercami, jeśli nie szkodzi im padlina, tym bardziej nie zaszkodzą im resztki ze śmietnika i one doskonale o tym wiedzą.

Czy dziki są groźne dla ludzi i jak duże są dziki?

Od dziecka słyszymy, że dzik jest groźny, ma duże kły i należy przed nim uciekać na drzewo lub gdzie pieprz rośnie byle dalej. Tymczasem to bardzo płoche zwierzęta, które unikają kontaktu z człowiekiem, zwierzętami domowymi i wszystkim, co jest im nieznane. Jednak jak każde dzikie zwierzę mają one instynkt przetrwania, bronią młodych i muszą zdobyć sobie pożywienie. Są płoche, ale też mądre, mają zdolność uczenia się i adaptacji do nowych warunków. Jeśli więc wyczują pożywienie na swoje drodze np. w naszym koszu na śmieci lub w kompostowniku, spróbują się do niego dostać i zdobyć je. Kiedy raz im się to uda zrezygnują z nocnych wędrówek do okolicznych lasów, zagajników i parków. W kontakcie z człowiekiem są zupełnie niegroźne pod warunkiem, że same nie poczują się zagrożone. Groźne i agresywne stają się, kiedy w stadzie pojawiają się młode, których bronią za wszelką cenę dorosłe osobniki. Wówczas zaniepokojone mogą zaatakować. Najlepiej jest unikać kontaktu z dzikami i wycofać się, kiedy są one jeszcze w bezpiecznej odległości.

Dziki występujące w polskich lasach mierzą od 60 do 120 cm w kłębie, długość dorosłego osobnika wynosi od 90 do 200 cm bez ogona. Waga dorosłego dzika wynosi od 75 kg do 100  u samca, samice ważą od 60 do 80 kg. Ze względu na wagę i wzrost dzików, lepiej ich nie drażnić, nie oswajać i nie dokarmiać. To duże dzikie zwierzęta, których reakcji nie możemy przewidzieć.

Co przyciąga dziki na osiedla mieszkalne? Jak nie wabić dzików na osiedla

Nieprawidłowe kompostowanie bioodpadów i resztek z jedzenia. Resztki jedzenia w pojemnikach na śmieci. Te dzikie zwierzęta mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu, dlatego wyczuwają jedzenie w naszych koszach z dużej odległości. Kiedy głodne zwierzęta wybierają się na żer i po drodze wyczują zapach jedzenia, pójdą za nim, nawet jeśli jest ono w zamkniętym pojemniku na śmieci lub rozkłada się w kompostowniku. Pamiętajmy, że potrafią one bezbłędnie wyczuć jedzenie pod ziemią i w ściółce leśnej, więc znalezienie go na naszej posesji to dla dzika bułka z masłem. Upalne dni i ciepłe noce sprawiają, że w pobliżu naszych upraw przez całą dobę unosi się zapach owoców i warzyw, które hodujemy, co z pewnością nie ujdzie uwadze głodnych dzików. Najlepszy rozwiązaniem jest niewyrzucanie jedzenia do koszy na śmieci, a jeśli już to robimy, trzeba je szczelnie zapakować w folię i zawiązać ją lub rozdrobnić je i utylizować w kanalizacji. Najlepiej jest kupować i gotować tyle ile jesteśmy w stanie zjeść. Ograniczenie zapachów związanych z jedzeniem uczyni naszą dzielnicę nieatrakcyjną dla tych zwierząt. Jednak żeby tak się stało, potrzebna jest współpraca wszystkich sąsiadów i konsekwencja w działaniu.

sposób na dziki w miastach

Co odstrasza dziki? Jak odstraszyć dzika? Domowe sposoby na dzika

Kiedy natkną się na jeden z tych czynników, wycofują się w bezpieczne dla nich miejsce.

  • Głośny huk, W sprzedaży dostępne są armatki hukowe, które można zamontować na działce, polu lub w sadzie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będą one odstraszały również inną zwierzynę i ptaki.
  • Halogeny ze światłem stałym lub z czujnikiem ruchu, to kolejna sprawdzona metoda. Ostre zapachy, dzik słabo widzi i posiłkuje się w rozpoznaniu terenu innymi zmysłami, takimi jak bardzo dobrze rozwinięty węch.
  • Pukle włosów w pończochach rozwieszone w sadzie na drzewkach owocowych skutecznie odstrasza dziki. W tym celu należy prawdziwe włosy nasączyć w paście do butów lub innym intensywnie i nieprzyjemnie pachnącym preparacie, umieścić w pończosze i zawiesić na drzewie.
  • Śmierdzący strach na wróble a w tym wypadku na dziki, ubieramy go w przepocone ubranie, zapach człowieka nie jest przyjemny dla dzików i budzi w nich lęk.
  • Odstraszacz z puszek. W tym celu należy zawiesić na sznurku kilka puszek, potem do drugiego krótszego sznurka dowiązać gwoździe, wsuwki do włosów lub metalowe guziki, sznurek jednym końcem dowiązać do puszki, drugi (ten z metalowymi elementami) umieścić w puszce. Całość wieszamy między drzewami lub krzewami owocowymi albo prętach, lub lusterkach, w taki sposób, żeby ruszały się na wietrze. Kiedy wiatr nimi ruszy będą one wydawały nieprzyjemny metaliczny dźwięk dla dzików.
  • Płyty cd, powieszone na sznurkach po trzy cztery na jednym sznurku, po przeciwnej stronie latarni lub innego źródła światła, które będzie się w nich odbijać, spowodują błyski, których dziki się boją.
  • Wysmarowanie ogrodzenia np. siatki pastą do butów, skutecznie odstrasza dziki.
  • Jak bronić się przed dzikiem? Co zrobić jak spotkam dzika?

    Jedyny sprawdzonym i najlepszym sposobem na dzika jest unikanie bezpośredniego kontaktu z nim. Jeśli jednak znajdziemy się w takiej sytuacji, że na naszej drodze stanie odyniec lub – co gorsza – locha z małymi należy bezwzględnie:

  • 1.Zachować spokój, nie panikować, nie uciekać!
  • 2.Nie wykonywać gwałtownych ruchów;
  • 3.Jeśli to możliwe, powoli się wycofać, nawet jeśli dziki też się wycofują, nie ich w ich kierunku; Nie wchodzimy z dzikami w żadne interakcje;
  • 4.Nie krzyczymy!
  • W żadnym wypadku nie robimy sobie z nimi zdjęć!
  • Nie karmimy i nie wchodzimy w żadne interakcje z dzikami;
  • Jeśli nie masz możliwości wycofać się, spokojnie powoli w bezpiecznej odległości omiń dziki;
  • Jeśli spotkasz młode dziki bez matki, nie zbliżaj się do nich, nie karm ich, locha, nawet jeśli jej nie widzisz, znajduje się blisko, obserwuje małe i będzie ich bronić, kiedy tylko się do nich zbliżysz.
  • Nie drażnij i nie strasz go, rozdrażniony jest bardzo groźny!
  • Co zrobić jak goni Cię dzik? Jak uciekać przed dzikiem?

    Najlepiej nie drażnić go i nie uciekać, jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja, pamiętaj, że:

  • Dzik słabo widzi, ale licz na to, że się przed nim schowasz, bo ma bardzo dobry węch;
  • Dzik jest mało zwrotny, a to oznacza, że zawsze uciekamy przed nim slalomem np. między drzewami i innymi obiektami. Dziki, żeby skręcić lub zmienić kierunek, muszą się zatrzymać i zawrócić. Nie będzie jednak dobrym pomysłem ucieczka w kierunku miejsca, którego wyszedł dzik, ponieważ tam możesz spotkać całe stado;
  • Dzik nie wspina się po drzewach, więc możesz ratować się ucieczką na drzewo, parkan lub inne wysokie miejsce.
  • Jak rozpoznać, że w okolicy jest dzik? Jak unikać kontaktu z dzikami?

    Zryta ziemia, zryta ściółka i kawałki grzybów, połamane i zniszczone jeżyny, a także rozszarpana lub nadgryziona padlina, poszarpana, „rozciągnięta”, pognieciona siatka ogrodzeniowa to znak, że okolicy są dziki. Jeśli podczas wyprawy do lasu lub na swojej posesji zauważysz jeden z opisanych śladów, możesz być pewien, że na danym terenie są dziki. Chcesz uniknąć kontaktu z dzikami? Nie wchodź na ich teren, nie spaceruj po zmroku po zaroślach, zagajnikach i parkach, w których widziano wcześniej dziki. Jesienią i zimą możesz je spotkać przez całą dobę, ponieważ nie doskwiera im już upał i wcześniej wybierają się żer. Omijaj więc miejsca, które są ich naturalnym środowiskiem, nie spaceruj po lesie i pobliskich parkach, szczególnie jeśli rosną w nich dęby. Żołędzie to największy przysmak dzika, po który mogą wyprawiać w miejsca oddalone o kilkanaście kilometrów. Znasz inny skuteczny sposób na dzika? Chętnie go opublikujemy.

    Komentarze