Naklejki na płytki ceramiczne, czyli modna folia samoprzylepna na kafelki

naklejki do kuchni na płytki i na szklany panel nad blatem

Naklejki na płytki to szybki sposób na metamorfozę pomieszczenia, bez drogiego remontu i bałaganu związanego z wymianą płytek ściennych lub podłogowych. Na rynku dostępne są zarówno naklejki do kuchni na płytki na ścianie, naklejki podłogowe oraz na kafelki do łazienki, jak i korytarza. Sprawdź, jakie właściwości ma folia samoprzylepna na płytki i jak sprawdza się w praktyce takie rozwiązanie. Podpowiadamy również jak przyklejać folię na kafelki i wymieniać naklejki na płytkach

Naklejki na płytki są alternatywą dla drogiego, kosztownego i pracochłonnego remontu. Masz niemodne, brzydkie lub nadgryzione zębem kafelki? Szybkim sposobem na metamorfozę pomieszczenia są naklejki na płytki. Co ciekawe folia samoprzylepna imitująca modne kafelki jest dostępna również w wersji na podłogę. Sprawdź, z czego dokładnie są wykonane naklejki na kafelki, jakie mają właściwości i w jakich pomieszczeniach można stosować a na jakich płytkach się nie sprawdzą.

Naklejki na płytki właściwości i zastosowanie

Naklejki na płytki powstają z dedykowanej cienkiej folii samoprzylepnej z nadrukiem. Obecnie dostępne są naklejki na płytki ścienne i naklejki na podłogę. W obu przypadkach naklejki na kafelki są odporne na wilgoć, parowanie i uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdzają się więc w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności jak kuchnia czy łazienka, a także na podłodze na korytarzu, przedsionku czy klatce schodowej. Wybierając naklejki na płytki, warto pamiętać, że naklejki podłogowe mają większą odporność na ścieranie. Natomiast folia samoprzylepna na płytki ścienne jest nie tylko łatwa do wyklejenia. Odpowiednio podważona będzie równie łatwa do usunięcia, a co najważniejsze zdjęte naklejki na płytki nie pozostawiają na kafelkach żadnego kleju, a ściana się nie klei. Wystarczy ją przetrzeć wilgotną szmatką z płynem do naczyń i nie ma śladu po naklejkach. Wiele osób, które pamięta modne kilka dekad temu naklejki na płytki, podchodzi z rezerwą do folii samoprzylepnej. Jednak współczesna folia samoprzylepna na płytki nie ma nic wspólnego z kalkomanią, która gościła na płytkach w babcinej kuchni i łazience. Jest to zupełnie inna technologia, dzięki czemu naklejki na kafelkach wyglądają stylowo i do złudzenia przypominają autentyczny wzór na płytkach. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną prawidłowo przyklejone. Jak, przekonują producenci folii samoprzylepnej, diabeł tkwi w szczegółach, a efekt i trwałość naklejek zależy od tego, czy zostaną przyklejone zgodnie z instrukcją i na prawidłowo przygotowanej powierzchni.

Jakie narzędzia i akcesoria są potrzebne do wyklejenia płytek folią samoprzylepną?

  • Gąbka i płyn do naczyń (do czyszczenia kafelków)
  • Płyn do mycia szyb i ręcznik papierowy (do odtłuszczenia powierzchni)
  • Nożyczki, które będą potrzebne do docięcia folii samoprzylepnej
  • Mały wałek gumowy, taki jak do przyklejania tapety lub czysty (najlepiej nowy) wałek malarski
naklejki na kafelki do kuchni w stylu retro

Jak przykleić naklejki na płytki?

Dokładnie, starannie, powoli na czyste i odtłuszczone płytki! Podczas przygotowania kafelków, jak i przyklejania naklejek na płytki, pośpiech nie jest wskazany. Im staranniej wykonamy wszystkie czynności, tym lepszy i trwalszy efekt zostanie osiągnięty. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję jak przykleić naklejki na płytki:

  1. Dokładnie oczyść płytki, bez względu na to, czy mowa o kafelkach w kuchni, łazience czy na korytarzu, ściany należy dokładnie umyć z kurzu i osadu z gotowania, nikotyny czy sadzy, jeśli mowa o płytkach w pokoju z kominkiem.
  2. Odtłuszczanie płytek, nawet jeśli wydaje nam się, że kafelki są czyściutkie, warto je spryskać płynem do mycia szyb i osuszyć papierowym ręcznikiem. Na odtłuszczonej powierzchni lepiej będzie się trzymać folia samoprzylepna.
  3. Kolejny krok to przerwa na szybką kawę, ponieważ ściana powinna być w 100% sucha, po przetarciu płytek należy odczekać około 30 minut.
  4. Jeśli kupiliście folię samoprzylepną w dużym arkuszu, należy dociąć ją na wymiar płytek. Każdą z płytek oklejamy osobno! Nie należy od razu przelać folii na kilka płytek jednocześnie, to tylko pozorna oszczędność czasu. Pomiędzy płytkami powstanie przestrzeń wypełniona powietrzem i naklejki szybko zaczną odchodzić od ściany.
  5. Przyklejanie zacznij od odsłonięcia warstwy z klejem jednego z górnych rogów naklejki, następnie odsłaniaj klej coraz niżej, jednocześnie naciągając i dociskając do płytki naklejkę. Wygładzenie folii ułatwi Ci gumowy wałek do tapetowania.
  6. Zanim przystąpisz do oklejania kolejnej płytki, upewnij się, że pod przyklejoną folią nie ma nigdzie powietrza. Jeśli mimo twoich starań powietrze pozostało pod naklejką, należy ją usunąć i przykleić kolejną.
  7. Naklejki na płytki podłogowe należy pokryć jeszcze warstwą ochronną, czyli dedykowanym laminatem lub przezroczystą matą podłogową.

Kiedy warto zdecydować się na naklejki na płytki?

Jeśli płytki w kuchni, łazience lub na korytarzu nadal są w dobrym stanie, nie odpadają i nie są popękane, ale znudził Ci się ich wzór lub nie pasują do nowego koloru ścian, czy mebli. Zamiast kosztownego i męczącego remontu, zdecyduj się na naklejki na płytki, które w kilka godzin sprawią, że twoje niemodne płytki będą miały najmodniejszy wzór i kolor. Kiedy jeszcze warto zdecydować się na oklejenie kafelków folią samoprzylepną? Kiedy wymiana płytek wykracza poza twoje możliwości finansowe, a dotychczasowe wyszły dawno z mody, pamiętają zamierzchłe czasy lub „gryzą” się z nową aranżacją pomieszczenia.

Czy na wszystkie płytki można zastosować naklejki?

Teoretycznie naklejki można przykleić na każde płytki, w praktyce tylko na całe niepopękane, dobrze przytwierdzone do ściany i z gładką powierzchnią. Płytki fakturowane, wklęsłe lub stare kafle 3D będą dużo trudniejsze do oklejenia. W pierwszym przypadku folia samoprzylepna nie wyłoży się prawidłowo, może się marszczyć, istnieje również ryzyko, powstawania pęcherzy z powietrzem, przez co naklejki mogą się odklejać. W dwóch kolejnych można przykleić folię na kafelki, ale nie będzie to łatwe. Reasumując, najlepiej jest, oklejać gładkie płaskie płytki, w połysku lub macie.

jaki wzór naklejek na płytki

Naklejki do kuchni nie tylko na płytki

Naklejki z modnym motywem można przyklejać na płytki ceramiczne, kafelki kuchenne, a także na szklany panel nad blatem roboczym czy płytę meblową, a także na laminowane panele ścienne. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego rozmiaru naklejek. Wśród najmodniejszych wzorów naklejek na płytki do kuchni są te imitujące płytki śródziemnomorskie skandynawskie oraz modne i bardzo ekskluzywne białe i czarne foliowe imitacje płytek z naturalnego kamienia z szarą lub złotą żyłką. Miłośnicy nowoczesnych wnętrz mogą wybrać na małe kwadratowe płytki (25 × 25 cm) motyw plastra miodu. Natomiast na dużym gładkim szklanym lub laminowanym panelu doskonale będzie się prezentować naklejka imitująca drobną mieniącą się mozaikę.

Naklejki do łazienki, modna samoprzylepna folia na kafelki do łazienki

Modne naklejki na ścianę do łazienki to gładkie szare, białe lub z motywem 3D. Inną możliwością jest folia samoprzylepna z motywem naturalnego kamienia lub egzotycznego drewna. Podobnie jak w przypadku prawdziwych płytek nie musimy wybierać tylko jednego wzoru do łazienki. Jednak uwaga tak jak w przypadku kuchni kluczem do sukcesu jest wybór naklejek w rozmiarze płytek. Kolory i wzory można dowolnie zestawiać. Wśród modnych kompozycji  do łazienki znajdziemy białe i szare płytki na ścianie oraz marokańską czarno białą posadzką na podłogę. Inną możliwością jest zestawienie naklejek na płytki imitujących naturalne drewno rodzime lub egzotyczne z białymi. Nieco odważniejsza propozycja to kompozycja czerni i złota lub srebra. Pomysłów jest wiele, a wszystko zależy od waszego gustu i tego, w jakim stylu jest urządzona łazienka.

Naklejki na kafelki w przedpokoju i ganku

Wiele osób ze względów czysto praktycznych decyduje się na wyłożenie podłogi i ścian na korytarzu oraz w ganku kafelkami. Problem w tym, że trendy w aranżacji wnętrz co kilka lat diametralnie się zmieniają. Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest wymiana płytek na nowe i modne. Jednak taki remont wiąże się z dużym bałaganem i sporym kosztem. Znacznie tańszym, mniej czasochłonnym i nie generującym żadnego bałaganu rozwiązaniem są naklejki na płytki. Wśród dostępnych motywów na korytarz znajdziemy zarówno naklejki imitującą stare kafle, nowoczesne płytki, a także samoprzylepną folię lustrzaną. Dla miłośników ekskluzywnych wnętrz polecamy naklejki na płytki na korytarz imitujące naturalny kamień, drogie śródziemnomorskie oraz orientalne kafelki, a także te imitujące cegłę czy beton szlifowany.

naklejki na podłogę właściwości zalety i wady

Naklejki na podłogę w kuchni, łazience i przedpokoju

Naklejki na podłogę a dokładnie na płytki podłogowe to dosyć nowy trend, który budzi wiele kontrowersji i obaw. Takie naklejki podobnie jak te na ścianę są wykonane z folii samoprzylepnej odpornej na ścieranie, wilgoć, zmienne temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Wśród modnych naklejek podłogowych znajdziemy zarówno imitację modnej posadzki w stylu śródziemnomorskim, meksykańskim, marokańskim, czy orientalnym. A także całą gamę nowoczesnych wzorów imitujących do złudzenia prawdziwe płytki podłogowe. Nowością są natomiast naklejki na podłogę imitujące naturalną deskę. W przypadku naklejek na podłogę, które są poddawane każdego dnia licznym próbom wytrzymałości, doskonałym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ich dedykowanym laminatem, lub transparentną matą podłogową. Tak zabezpieczone naklejki podłogowe przetrwają długi czas w nienaruszonym stanie.

Ile kosztują naklejki na płytki - cena naklejek na kafelki

Ceny naklejek na płytki są bardzo zróżnicowane, od 1 zł za sztukę do nawet 60-100 zł za m2 naklejek na płytki. Wszystko zależy od motywu. Najmodniejsze wzory są najdroższe, te mniej popularne można kupić za przysłowiowe grosze. Jedno jest pewne, nawet jeśli cena za naklejki na płytki będzie wyższa, niż się spodziewaliśmy i tak efekt oraz sposób ich nałożenia z pewnością nas zachwyci.

Naklejki na płytki wady i zalety

Naklejki na płytki uratowały już niejedną kuchnię i łazienkę, z tego też powodu zdobywają coraz większe grono zwolenników.

  • Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość szybkiej i stosunkowo taniej metamorfozy pomieszczenia, bez konieczności przeprowadzania drogiego remontu.
  • Łatwy montaż i demontaż naklejek na płytki.
  • Czysty montaż to cecha, za którą folię samoprzylepną pokochali wszyscy
  • Folia samoprzylepna nie pozostawia absolutnie żadnych śladów na płytkach.
  • Naklejki przyklejamy na stare płytki, a więc nie trzeba ich skuwać, a to oznacza, że spektakularna metamorfoza kuchni czy łazienki odbędzie się w ciszy i spokoju
  • Ostatnią, ale równie ważną zaletą naklejek na płytki jest możliwość wymiany tylko jednej naklejki.

Do wad tego rozwiązania można zaliczyć mniejszą odporność na uszkodzenia mechanicznych niż w przypadku prawdziwych płytek.

  • Konieczność wzmocnienia naklejek na podłogę dedykowanym laminatem lub matą podłogową
  • Cena, wadą jest również cena modnych motywów naklejek na płyty, która w przypadku najmodniejszych wzorów u niektórych sprzedawców sięga 60, a nawet 100 zł za kilka naklejek.

Nasza porada: Jeśli nie macie pewności, czy w waszym ganku lub korytarzu naklejki na płytki nie będą odchodzić Ze względu na różnicę temperatur w sezonie zimowym, można na próbę zamówić kilka sztuk, nakleić w niewidocznym miejscu, lub jako dekorację i odczekać kilka tygodni, lub nawet miesięcy. Jeśli po tym czasie naklejki będą nadal dobrze się trzymać i pięknie prezentować można je przykleić na wszystkich płytkach.