Jak odstraszyć przecinki, małe czarne robaczki, czyli zbożowe wciornastki?
Małe czarne robaczki, przypominające krótkie czarne niteczki, potocznie nazywane przecinkami to wciornastki. Są to kilkumilimetrowe owady, szkodniki, które pojawiają się w okresie kwitnienia zbóż i znikają po żniwach. Przecinki to mikroskopijne owady, które pełzają po skórze, łaskoczą i irytują, ale nie gryzą.
Małe czarne robaczki, owady, czyli wciornastki pojawiają się w okresie letnim i znikają po żniwach. Są wyjątkowo uciążliwe, przyciągają je soki roślin, mogą zniszczyć przydomowe ogródki, ale też sprzęt elektronicznych, gdyż ze względu na mały rozmiar bez problemu dostają się pod obudowy różnych urządzeń.
Czym są wciornastki?
Wciornastki to malutkie czarne 1 - 5 milimetrowe szkodniki zbóż, potocznie nazywane przecinkami, ponieważ do złudzenia przypominają właśnie malutki przecinek w książce. W Polsce występuje ponad dwieście odmian tego szkodnika. W zależności od gatunku mogą one mieć kolor czarny, szary, pomarańczowy a nawet czerwony i brązowy. Najbardziej uciążliwe i najpopularniejsze są te w kolorze czarnym. Dorosłe osobniki mają skrzydełka, wówczas ich rozmiar wynosi od 4-5 milimetrów, mają podłużny kształt i wyraźnie na ich plecach odznaczają się skrzydełka. Najpopularniejszy wciornastek to: szklarniowiec, cieplarek i zachodni. Początkowo występowały one tylko na terenach wiejskich i atakowały pola zbożowe. Pojawiały się latem przed żniwami, po zebraniu zboża, znikały do następnego sezonu. Od kilku lat coraz częściej można je zaobserwować w miejskich i podmiejskich ogródkach, z których bardzo często przenoszą się do naszych domów, gdzie zimują i się rozmnażają.
Robaczki przecinki czy gryzą?
Małe czarne robaczki, przecinki to owady, które nie gryzą, a jedynie nieprzyjemnie pełzają po skórze, łaskoczą i bardzo irytują. W okresie największego wylęgu w niektórych miastach można zaobserwować całe elewacje opanowane przez wciornastki. Przecinki, owady mikroskopijnych rozmiarów wchodzą również do domów. Jest to również czas, kiedy przecinki spadają na ludzi i trudno jest się przed nimi uchronić.
Co odstrasza przecinki, wciornastki, czyli małe czarne owady
Przecinki, czyli małe czarne robaczki odstrasza wilgoć, dlatego najczęściej można je zauważyć na skórze w upalne, słoneczne dni. Wieczorem, kiedy wilgotność powietrza jest większa, problem przecinków na skórze najczęściej znika. Jeśli chcesz odstraszyć przecinki, spryskaj skórę sprayem na komary lub kleszcze. Wciornastki nie lubią wilgoci, dlatego wybierają elewacje domów w nasłonecznionym miejscu, a potem ze ścian spadają na ludzi. Jeśli przecinki wchodzą przez otwarte okno, warto na parapecie ustawić miseczkę z wodą, lub rozłożyć wilgotny ręcznik. Piorunujący, ale krótkotrwały efekt przynosi również spryskanie środkiem owadobójczym parapetu i ramy okna. Niestety takie środki szybko parują i przecinki powracają do domu. Środki owadobójcze stosowane do oprysków na komary i kleszcze skutecznie rozprawiają się również z wciornastkami, ale tylko tymi, które zagnieździły się na podwórku. Niestety coraz częściej wciornastki, które przedostaną się do domów, zakładają gniazda w szczelinach między oknem a futryną lub w ubytkach fugi. W tym wypadku wciornastki pozostają w domu nawet po żniwach i dopiero pierwsze przymrozki skutecznie pomagają pozbyć się szkodników z domu. Jednak uwaga, jeśli w twoim domu znajdują się rośliny doniczkowe wciornastki będą miały pożywienie przez cały rok a to oznacza że trudniej będzie się ich pozbyć.
Jak pozbyć się wciornastków z domu?
Przecinki w domu to poważny problem, jednak przy odrobinie uporu i cierpliwości, możemy się ich pozbyć. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czym się żywią, czyli gdzie się przemieszczają w poszukiwaniu pożywienia. Wciornastki migrują całymi koloniami, więc nie będzie to trudne i zlikwidować ich pożywienie. Jeśli jest to roślina domowa, warto się z nią pożegnać i to na zawsze, ponieważ małe czarne robaczki mogły w niej złożyć jaka. Jeśli największą ich aktywność obserwujesz przy framudze okna od wewnątrz i na zewnątrz, to znak, że wychodzą na jedzenie do ogrodu. W tym celu należy usunąć lub spryskać środkiem owadobójczym rośliny wokół domu, ścianę i framugę okna. Pamiętajmy, żeby było w tym czasie zamknięte. Octem spirytusowym spryskujemy wewnętrzną framugę, parapet, jego okolice i miejsca, w których widziałeś przecinki.
Inną metodą jest rozłożenie lepu na wciornastki na parapecie i wszystkich miejscach, gdzie je spotykasz w domu. Niestety szkodniki te bardzo szybko się rozmnażają, więc jeden czy dwa lepy nie wystarczą.
Rolka do usuwania sierści na wciornastki, jednym ruchem ręki pozbędziesz się setek szkodników
Kolejna propozycja to rolka do usuwania sierści z ubrań. Jeśli małe czarne robaczki beztrosko pełzają po parapecie lub ścianie, bez problemu ściągniesz je rolką do sierści. Są na tyle małe i lekkie, że za pierwszym razem zbierzesz w ten sposób większość szkodników. Przyklejone do rolki nie odczepią się, więc nie będą się dalej rozmnażać. Sukcesywne ich usuwanie w ten sposób nie zlikwiduje całej kolonii, ale znacznie ją zmniejszy, dlatego kilka razy dziennie przeskanuj lepką rolką miejsca, w których znajdują się wciornastki, następnie oderwij tę część taśmy, złóż lepką stroną, wynieś do kosza, najlepiej po za domem. Taki sam sposób możesz postępować z meblami ogrodowymi lub tymi na balkonie, zanim na nich usiądziesz lub położysz jedzenie na stoliki, będziesz mieć wówczas mieć pewność, że malutkie robaczki niteczki nie przeniosą się na Ciebie i produkty spożywcze.
Czy przecinki są groźne dla człowieka
Małe czarne robaczki przypominające przecinki nie są groźne dla człowieka. Pełzają najchętniej po spoconej skórze, nie można ich odstraszyć ruchem ręki, spadają na człowieka z drzew i ścian budynków. Pełzają, delikatnie łaskocząc, wywołując swędzenie i uczucie poirytowania.
Uwaga na wciornastki w domu zjadają rośliny i niszczą elektronikę
Te mikroskopijne niczym przecinki malutkie czarne robaczki bez problemu przedostają się do wnętrz sprzętów elektronicznych. I mogą one zniszczyć matrycę telewizora, laptopa, a nawet ekran smartfonu. Ponadto duże ich siedliska mogą zrobić zwarcie w urządzeniu. Jeśli masz w domu wciornastki, regularnie sprawdzaj swoje urządzenia, a jeśli zauważyć w ich pobliżu malutkie czarne robaczki przypominające przecinku lub 2-3 milimetrowe niteczki, koniecznie zrób przegląd urządzenia. Ponadto w miejscu, w którym go spotkałeś, wykonaj opryski z użyciem metod wskazanych poniżej.
Czy wciornastki zimują w Polsce?
Tak wciornastki zimują w Polsce, na zewnątrz w ściółce i szczątkach roślin, dlatego bardzo ważne jest dokładne sprzątanie ogrodu przed zimą. Pozbawione schronienia zamarzną i jest szansa, że nie pojawią się kolejnego lata.
W domach wciornastki bez problemu zimują w szparach między fugami, panelami podłogowymi i innych trudno dostępnych miejscach. Przezimowane wciornastki nie tylko stanowią zagrożenie dla roślin domowych, które stanowią dla nich doskonały pokarm, mogą również migrować na zewnątrz. Do większości domostw, nawet jeśli oknie jest moskitiera, przedostają się one przez otwarte okno lub otwory wentylacyjne w nim. Potem jest to ich szlak migracyjny, co widać gołym okiem, ponieważ w sezonie letnim przemieszczają się całymi koloniami z parapetu na zewnątrz i do wewnątrz, kiedy pada deszcz, lub jest duża wilgotność powietrza. Wytępienie migrujących wciornastków jest niezwykle trudne i trzeba działać dwufazowo na zewnątrz i wewnątrz domu.
Wciornastki to szkodniki zbóż i roślin
Wciornastki nie są groźne dla człowieka, ale już dla roślin domowych i tych hodowanych w przydomowych ogródkach TAK. Wciornastki przenoszą na rośliny grzyby, bakterie i wirusy, które mogą uszkodzić całe uprawy. Ponadto przecinki to szkodniki, które żywią się sokiem roślin, więc niszczą liście, łodygi i tkankę roślin. Najczęściej wciornastki znikają tuż po żniwach. W Polsce jest około 220 gatunków tego owada, wszystkie są niegroźne dla człowieka i występują sezonowo, przyciągają je soki kwitnących roślin, znikają tuż po żniwach. Jeśli zaobserwowałeś na swoje skórze lub w domu małe czarne robaczki, przypominające przecinki, spokojnie to tylko wciornastki. Nie groźne dla człowieka owady. Prawdopodobnie występują na jednej z roślin w pobliżu twojego domu.
Czym żywią się wciornastki w domu, czyli jak rozpoznać, że na kwiatach doniczkowych są wciornastki. Wciornastki objawy
Zimujące w domu wciornastki są równie żarłoczne w domu, jak na polach zbożowych. Wprawdzie daleko im do szarańczy, ale jak nie mają tego co lubią, lubią co mają, więc każdy kwiatek doniczkowy jest zagrożony. Ich pożywieniem stają się absolutnie wszystkie rośliny doniczkowe od sukulentów, w tym kujących kaktusów po monsterę i dracenę. Z tego też powodu, jeśli zauważyłaś na parapecie lub w innym miejscu małe czarne 2-3 milimetrowe robaczki bacznie obserwuj swoje kwiaty, które wcześniej lub później staną się ich pożywieniem. W domu bez żadnych roślin są one w stanie przetrwać około 3 lat, choć trudno stwierdzić czym się żywią. A w domach, w których są hodowane rośliny pozbycie się ich jest prawie niemożliwe. Zanim jednak przystąpisz do nierównej i bardzo trudnej walki z tymi szkodnikami, sprawdź, czy nie żerują już na kwiatach.
Jak rozpoznać, że na domowych roślinach są wciornastki?
Najłatwiej jest sprawdzić spodnią część liści, tam najczęściej żerują wciornastki wysysając sok z liści, łodyg i kwiatów. Jednak na niektórych roślinach trudno jest dostrzec kilkumilimetrowe robaczki wielkości przecinka w książce. Fakt, że ich nie zauważyłaś, nie zawsze oznacza, że ich nie ma. Kolejnym objawem ich obecności na roślinach domowych są pofalowane liście, zdeformowane liście lub przebarwienia. Charakterystycznym objawem są żółtawe, brązowe lub złote albo srebrne plamki, układające się na kształt krętej ścieżki. Obecność 2 - 3 milimetrowych wąskich (prostokątnych) muszek przy doniczce, na roślinie rzadziej w ziemi, gdyż nie lubią one wilgoci. Jednak uwaga nie każdy wciornastek fruwa i nie każdy ma skrzydła. Małe czarne szare lub pomarańczowe niteczki wielkości przecinka pełzające po parapecie, doniczce lub naszym ciele to również wciornastki, a jeśli masz w domu rośliny to tylko kwestia czasu kiedy staną się one ich pożywieniem. Jeśli nie masz pewności, czy to właśnie wciornastki zjadają twoją monsterę, skrzydłokwiat, fiołka czy jakąkolwiek inną roślinę, możesz wykonać test z białym spodkiem lub lustrem. Równie skuteczny jest też test kartki, postaw na kartce z bloku lub dużym talerzu doniczkę, potem włóż dłoń między liście i potrząśnij nimi. Jeśli są na nich szkodniki, pospadają. Teraz upewnij się, że to wciornastki, spryskaj kartkę lub spodek wodą, przecinki zaczną uciekać, ponieważ nie lubią wilgoci. Warto zaznaczyć, że zaatakowaną roślinę, można uratować, pod warunkiem, że w porę zauważymy obecność tych małych czarnych robaczków. Złą wiadomością, jest fakt, że zniszczone przez przecinki części rośliny nie wyzdrowieją, więc jeśli to możliwe najlepiej jest je obciąć.
Jak pozbyć się wciornastków z roślin domowych?
Wprawdzie trudno je wytępić, ale jest kilka trików, dzięki którym możemy ich się pozbyć. Każdego dnia wkładaj swoje kwiaty do miednicy (nie przenoś ich do wanny, bo przecinki rozejdą się po całym domu). Potem dokładnie spryskaj liście, łodygi i kwiaty, centymetr po centymetrze, roślina ma wyglądać jak po ulewie. Wciornastki powinni pospadać do miednicy, dlatego na jej dnie powinna znajdować się woda. Wprawdzie nie wszystkie rośliny lubią takie kąpiele, ale to jedyny sposób oprócz środków owadobójczych, których lepiej jest nie stosować w domu. Zabieg ten powtarzaj każdego dnia, a jeśli twoja roślina nie lubi wilgoci, wycieraj ją dokładnie po każdym prysznicu.
Opryski z piołunu i pokrzywy na wciornastki
Jeśli sposób ten zawiedzie, podlewaj swoje kwiaty zimnym wywarem z pokrzywy lub piołunu, albo mieszanki obu ziół. Dzięki nim będą one gorzki i nie będą smakowały owadom. W tym czasie wynieś z kuchni wszystkie kwiatki i pamiętaj, żeby żadne owoce, surówki i sałatki nie były na wierzchu. Wciornastki mają bardzo rozbudowaną zdolność adaptacji do nowych warunków, jeśli więc sok znajdujący się w kwiatach nie będzie im smakował, zaczną szukać innego pożywienia.
Opryski z czosnku na wciornastki
Kolejny sposób na wciornastki na roślinach domowych, to spryskanie ich wywarem z czosnku, niestety niestety nieprzyjemny aromat będzie unosił się w całym domu, więc na czas kuracji warto wynieść roślinę do piwnicy lub garażu. Wciornastki lubią ciepłe i widne miejsca, więc szybciej się ich pozbędziesz. Jednak uwaga nie możesz dopuścić, żeby małe czarne robaczki rozeszły się po całym pomieszczeniu, ponieważ złożą tam jaja i za rok będą oblepione nimi całe ściany. Najpierw przygotuj wywar z czosnku:
- Rozgnieść widelcem 4 ząbki czosnku
- Zalej 1 litrem ciepłej wody, zakryj naczynie z miksturą i pozostaw do ostygnięcia
- Przelej do atomizera
Doniczkę z rośliną ustaw na dużym talerzu lub okrągłej tacy, następnie wbij w ziemię dookoła donicy patyki, wyższe od łodyg rośliny o 40 cm. Do tacy lub talerza wlej wodę. Roślinę spryskaj przestudzonym wywarem z czosnku. Nakryj przezroczystą folią, którą szczelnie owiń dookoła brzegów talerza. Możesz przykleić folię szczelnie taśmą lub plastrem. Trzymaj roślinę trzymaj pod przykryciem przez 14 dni. Będzie miała przez ten czas warunki jak w cieplarni, uciekające wciornastki utopią się w talerzu z wodą. Bardzo ważne jest systematyczne dolewanie wody do talerza, żeby roślinka nie uschła. Pamiętaj, żeby miała stały dostęp do światła słonecznego. Po czternastu dniach zdejmij folię, wciornastki, które znajdziesz na talerzu wyrzuć, zniszczone liście i łodygi obetnij, wymień całą ziemię. Powtórz oprysk i cały zabieg na kolejne 14 dni, ponownie wymień ziemię, doniczkę wyparz, potem bacznie obserwuj roślinę, w razie potrzeby zasil dedykowanym nawozem.
Nawilżacz powietrza na wciornastki
Uwaga, jeśli wszystkie zabiegi zawiodły, może zastosować jeszcze elektryczny nawilżacz powietrza, w każdym z pomieszczeń, ale nastaw się na to, że nawilżanie będzie konieczne przynajmniej przez 7 dni w cyklach co 14 dni. W tym czasie systematycznie kilka razy dziennie zbieraj wciornastki z parapetu, doniczki i miejsc wokół rośliny rolką z lepem na sierść. W ostateczności zastosuj chemiczny środek owadobójczy, dedykowany do stosowania w pomieszczeniach.
Komentarze
świństwo, aż natrafiłam natrafiłam na ten artykuł, drogą dedukcji wyszłam zobaczyć na czym żerują przed domem i okazało się, że na liściach ozdobnych i kwiatach jednorocznych, a ja zastanawiałam się dlaczego tak marnie wygląda mój ogród. Z roślin pozbyłam się przecinków, ale z domu już nie. Obłęd jedzenie w kuchni muszę szybko chować, podobnie jak gąbki i ręczniki w łazience, pełzają po wszystkim, mam wrażenie że przeniosły się domu, bo w ogrodzie ich już nie ma. Zbieram rolką do sierści, ale to syzyfowa praca, zbiorę a za godzinę parapet znowu czarny. W łazience zaczęłam pryskać parapet lakierem do włosów, przyklejają się i nie rozchodzą po całej łazience, ale i tak mam wrażenie, że ich populacja jest większa niż moje możliwości walki z nimi w domu.