Antracyt, jaki to kolor? Jak łączyć kolor antracytowy w aranżacji wnętrz

antracyt i grafit różnice

Kolor antracytowy to ciemnoszara prawie grafitowa barwa przypominająca kolor antracytu, czyli naturalnej skały węglowej. Antracyt w palecie barw Pantone ma numer #364135 (54,65,53) i bardziej przypomina ciemną grafitową zieleń niż kolor antracytowy, w którym zakochali się projektanci wnętrz. Natomiast w palecie kolorów RGB antracyt jest składową koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego.

Zieleń jest w tym wypadku najważniejszą barwą i stanowi ponad 25% antracytu, czerwień i niebieski występują w prawie równych proporcjach i nadają antracytowi szlachetności. Natomiast w palecie barw RAL antracyt ma numer 7016 i jest ciemną odmianą szarości o ciepłym zabarwieniu. Antracyt to jeden z odcieni grafitu, jaśniejszy od głębokiej czerni, cieplejszy od typowego grafitu, zawsze jednak można w nim dostrzec nutkę zieleni i niebieskiego, czerwień, choć jest niewidoczna gołym okiem, sprawia, że antracyt jest kolorem przyjaznym i znacznie cieplejszym niż inne ciemne odcienie szarości i grafitowego. Kolor antracytowy na różnych paletach barw ma zupełnie inny odcień. W Palecie barw Pantone #364135 (54,65,53) jest wykwintnym kolorem ciemnym zielonym z nutką szarości. W palecie RGB jest mu bliżej do szarości niż zieleni, a w palecie RAL jest ciepłym odcieniem jasnego grafitu. Warto zaznaczyć, że to właśnie antracyt z palety barw RAL podbił serca dekoratorów wnętrz. Ten ciepły i łagodny odcień grafitu jest bardziej wykwintny od typowej szarości, szlachetniejszy i cieplejszy niż typowy kolor grafitowy i jaśniejszy od głębokiej czerni.

Odcienie antracytu

W aranżacji wnętrz stosujemy go wymiennie z grafitowym i ciemnymi odcieniami szarości, potocznie nazywając wszystkie antracytem. W rzeczywistości odcienia te mają swój własny numer i nazwę na palecie barw RAL. Wśród odcieni potocznie nazywanych antracytem, znajdziemy:

  • Antracyt skała RAL 8026, bardzo ciemna głęboka odmiana szarości, która na kole barw znajduje się najbliżej czerni.
  • Grafit 7024, nieco jaśniejszy od wymienionego powyżej, bardzo głęboki i nasycony odcień najciemniejsze szarości
  • Łupkowy szary 7015 najbliżej mu do antracytowego, bardzo często jest on stosowany wymiennie z omawianym kolorem.

  • Bazaltowy szary 7012 to kolejna odmiana szarości, którą często mylimy z modnym 7016.
  • 7016 antracytowy

    Jak uzyskać kolor antracytowy?

    Mieszajac kolor zielony, czerwony i niebieski uzyskasz kolor antracytowy, oczywiście proporcje są równie ważne, jak sam dobór kolorów. Jeśli chcesz uzyskać barwę antracytową, taką jak proponuje Instytut Pantone, twoim kolorem przewodnim powinna być zieleń, ponieważ antracyt Pantone jest elegancką ciemną zielenią wpadającą grafit. Szary odcień antracytu znany z palety RAL uzyskasz, mieszając zielony, czerwony i niebieski, ale w innych proporcjach. W tym wypadku kolorem prowadzącym powinien być niebieski, następnym czerwony i dopiero na koniec odrobina zieleni. Ponadto szary kolor antracytowy w praktyce funkcjonuje w różnych odcieniach od bardzo ciemnego grafitowego po znacznie jaśniejszy przypominający ciemny odcień szarości lub rozbielony grafit. W tym wypadku uzyskany kolor może mieć różne odcienie szarości i grafitu, ale zawsze powinien być ciepły i kojący.

    Antracyt, do jakich barw pasuje, czyli z jakimi kolorami łączyć antracytowy?

    Kolor antracytowy, choć na pierwszy rzut oka może wydać się trudną i wymagającą barwą, w rzeczywistości jest kolorem, który sprawia, że każde wnętrze nabiera wykwintnego charakteru, a elewacja domu staje się elegancka i wygląda bardzo „porządnie”. Antracyt jak każda inna barwa zmienia nieco swój charakter w połączeniu z innymi kolorami. Warto jednak pamiętać, że antracyt zawsze lepiej prezentuje się jako kolor dodatkowy, uzupełniający lub kontrastujący niż jako barwa główna. Ten ciepły odcień grafitu użyty w nadmiarze może przytłoczyć pomieszczenie optycznie zmniejszyć i sprawić, że będzie ciemne i nieprzyjemne.

    Antracyt z popielatym

    Kolor antracytowy zestawiony z jasnymi szarościami i popielatym jest bardzo bezpiecznym połączeniem. Są to barwy, które wzajemnie się uzupełniają, tworząc spokojny ciepły i relaksujący duet. W typ wypadku antracyt używamy jako dodatek, który nie powinien stanowić więcej niż 25% koloru popielatego, w przeciwnym razie ta ciemna barwa przytłoczy jasny odcień szarości. Łącząc różne odcienie szarości, można zastosować kilka jasnych odcieni i kilka mocnych antracytowych odcieni, uzyskując modne monochromatyczne wnętrze. Nasza propozycja to salon z popielatymi ścianami, szarym dywanem z miękkim włosiem i szare kanapy w kolorze ciemniejszym o dwa trzy tony od popielatego i antracytowe lekkie fotele.

    Antracytowy z bielą

    Kolor antracytowy z bielą to coś dla miłośników mocnych kontrastów. Subtelna, elegancka i ponadczasowa biel, ale jednak czasem nudna, nabiera ekstrawagancji w połączeniu z antracytem. W takim zestawieniu kolorystycznym proporcje są najważniejsze. Zbyt mało antracytu sprawi, że kolor ten będzie wyglądał przypadkowo i nie doda uroku aranżacji. W salonie z białymi ścianami i białymi meblami na wysoki połysk doskonale sprawdzą się tapicerowane meble i dodatki w kolorze antracytu. Nasza propozycja to białe ściany i biała podłoga, do tego biała minimalistyczna zabudowa meblowa na wysoki połysk, antracytowe meble tapicerowane, zasłony oraz abażury lamp. Jeśli aranżację salonu lub innego wnętrza zaczynasz od podstaw, zaplanuj pomieszczenie w taki sposób, żeby biel i jasne odcienie szarości stanowiły nie mniej niż 65%- 75%. Wówczas kolor antracytowy możesz zastosować w różnych odcieniach od najpopularniejszego pochodzącego z RAL-owskiej palety po ten o zielonym zabarwieniu z palety Pantone.

    Antracytowy z różem

    Antracyt doskonale romansuje z brudnym i przytłumionym różem, jest to duet doskonały. Obie barwy uzupełniają się wzajemnie. Wnętrze w takich kolorach jest spokojne, eleganckie i bardzo gustowne. Jednak uwaga antracyt z różem potrzebują jasnej spokojnej i neutralnej bazy, najlepiej bieli lub bardzo jasnego odcienia popielatego. Obie barwy rozkwitają na jasnym tle i dodają uroku każdej aranżacji. Nasza propozycja to białe ściany, popielata lub w kolorze naturalnego drewna podłoga, matowe lub satynowe antracytowe meble. Tekstylia i meble tapicerowane w odcieniu brudnego różu sprawią, że aranżacją będzie elegancka i ciepła jednocześnie a pomieszczenie stanie się oazą spokoju.

    Antracyt ze srebrem

    Kolor antracytowy ze srebrem, stalą nierdzewną lub chromowaną armaturą wygląda nowocześnie i lekko. Barwa srebrna sprawia, że jasny odcień grafitu staje się nowoczesny, rytmiczny i lekki. A to oznacza, że meble kuchenne w tym kolorze nie przytłoczą małej kuchni, jeśli większość dodatków będzie miała kolor srebrny. W salonie antracyt ze srebrem można połączyć, wybierając meble tapicerowane na srebrnych nóżkach, srebrny karnisz do zasłon w najciemniejszym odcieniu szarości lub srebrne ramy obrazów do antracytowych ścian.

    Antracyt ze złotem

    Złoto to kolor symbolizujący bogactwo i dostatek, elegancję i luksus i taki też staje się kolor antracytowy zestawiony ze złotem. Z barwy loftowej staje się wyjątkowo luksusowy, ekstrawagancki i wykwintny. Jednak z kolorem złotym należy uważać, gdyż w tym wypadku łatwo z przekroczyć cienką granicę między luksusem a kiczem i brakiem gustu. O ile antracyt możemy zastosować we wnętrzu aż do 35%, nie obawiając się, że ciemny kolor przytłoczy i zdominuje aranżację to już złoto tylko w 5%. Nasza propozycja to zasłony w tym wyjątkowym odcieniu grafitu przewiązane złotymi chwostami, ozdobne poduszki ze złotymi akcentami na ciemnoszarej kanapie lub żyrandol na złotym stelażu. W takim wnętrzu nie powinno się znaleźć więcej niż 3-4 złote elementy, które należy usytuować jak najbliżej antracytu.

    antracyt kuchniar

    Antracyt z pomarańczowym

    Kolor grafitowy we wszystkich odcienia doskonale wygląda zestawiony z jasnym chłodnym pomarańczem. Jednak również w tym wypadku potrzebny jest neutralny kolor baza, czyli biel lub kolor popielaty. Zarówno antracyt, jak i pomarańcz wprowadzamy pod postacią dodatków, natomiast biel i szarość są kolorami bazowymi, które mogą występować pojedynczo lub razem. Takie zestawienie kolorystyczne sprawia, że biel przestaje być nudna, szarość staje się dynamiczna, pomarańcz przestaje być agresywny, a antracyt nie jest barwą dominującą.

    Antracyt z czerwienią

    Antracyt z czerwienią to jedno z najgorszych zestawień kolorystycznych, którego radzimy unikać. Mocne nasycone barwy rywalizują ze sobą, nigdy też nie tworzą spójnych kompozycji. Jeśli więc chcesz wkomponować czerwień do aranżacji z kolorem antracytowym, niech to będzie drobny detal, który powinien być ustawiony jak najdalej od koloru grafitowego.

    Antracytowa ściana TV

    Antracytowa ściana TV to jeden z najmodniejszych trendów, ten mocny kolor na ścianie za telewizorem sprawia, że sprzęt RTV nie kontrastuje z aranżacją, a wtapia się w wystrój wnętrza. Na rynku jest bardzo duży wybór farb ściennych w tym kolorze od gładkich zmywalnych po fakturowane i z brokatem. Ponadto coraz częściej ściana TV jest wykończona antracytowym tynkiem strukturalnym i przypomina ciemny kamień ozdobny. Do wnętrza z tak ciemną ścianą warto wybrać jasne meble, najlepiej na wysoki połysk, takie, które będą rozświetlać ciemną ścianę i sprawią, że aranżacja nie będzie ponura.

    Antracytowe ogrodzenie

    Wraz z nadejściem mody na minimalistyczne panelowe ogrodzenia w poprzeczne pasy nastąpiło prawdziwe antracytowe szaleństwo. Kolor ten można spotkać zarówno na nowoczesnych panelach ogrodzeniowych, siatkach systemowych jak i elewacji słupków ogrodzeniowych. Antracyt we wszystkich odcieniach od bardzo jasnego wpadającego w zdecydowaną szarość po prawie czarny gości już, na co 3-4 posesji. Elegancki wydźwięk barwy i praktyczny ciemny kolor sprawia, że antracytowe szaleństwo nie przemija.

    Antracytowa skrzynka na listy

    Antracyt już kilka sezonów temu stał się standardowym kolorem, w jakim są produkowane skrzynki na listy. Kolor ten wyparł zielone, czarne i brązowe skrzynki na listy, które w tej kolorystyce występowały od kilku dekad. Subtelny odcień jaśniejszy od czarnego i bardziej wykwintny od typowej szarości sprawił, ze skrzynki na listy w tym kolorze wyglądają nie tylko modnie i nowocześnie, ale też łatwiej je wkomponować w ogrodzie czy elewację domu.

    Antracytowe donice

    Bardzo dużą popularnością cieszą się również antracytowe donice ogrodowe. Ciemny kolor sprawia, że łatwe w utrzymaniu w czystości i doskonale koresponduje z kostką brukową, a także elewacją nawet nieotynkowanego domu. Wszystko wskazuje na to, że kolor antracytowy wdarł się do aranżacji wnętrz i ogrodów na dobre i pozostanie z nami na dłużej.