Karaluch w domu! Jak pozbyć się karaluchów, sposoby na karaluchy?
sobota, 25 września 2021
Karaluchy najczęściej pojawiają się w łazience i kuchni. Są to robaki domowe, które najczęściej wchodzą przez kratki odpływowe w umywalce, wannie i prysznicu, a nawet przez sedes, można je też przynieść do domu z zakupami. Te robaki domowe są zmorą w starych polskich blokach i domkach jednorodzinnych, podłączonych do miejskiej kanalizacji. Sprawdź, jak rozpoznać karalucha, jak go skutecznie zwalczyć i jak zrobić pułapkę na karalucha?
Zastanawiasz się jakie robaki żyją w twoim domu? Prawidłowe rozpoznanie szkodnika jest kluczem do sukcesu. Kiedy następnym razem pojawi się ten nieproszony gość w twoim domu, dokładnie mu się przyjrzyj, lub zrób mu zdjęcie, jeśli boisz się żywych okazów. Potem sprawdź, z jakim szkodnikiem masz do czynienia. Warto zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii, że karaluchy zamieszkują w brudnych domach, przedstawiciele tego gatunku mogą zakładać gniazda nawet w czystych i uporządkowanych domostwach. Można je przynieść do domu z zakupami. Ponadto karaluchy przedostają się również przez kratki odpływowe, wychodzą ze zsypu i przechodzą pod drzwiami, a także migrują szczeliny między mieszkaniami w bloku.
Jakie robaki żyją w moim domu?
Prawidłowe rozpoznanie robala pomaga w skutecznym jego zwalczeniu. W zależności od pory aktywności, wyglądu, rozmiaru i preferowanego pożywienia można dokładnie określić, jaki to gatunek robaka domowego. O ile środki do zwalczania robaków sanitarnych, jak i te stosowane profilaktycznie mają podobny skład, to już domowa profilaktyka będzie różna, z tego też powodu warto dokładnie przyjrzeć się robakowi, który pojawił się w naszym domu.
Jak wygląda karaluch?
Karaluch to robak domowy, który ma rdzawy lub czarny błyszczący pancerzyk, długość ciała karalucha wynosi od 17 do nawet 30 mm. Karaluchy mają skrzydła, ale z nich nie korzystają. Ponadto karaluch ma długie nogi i czułki, którymi rozpoznaje nawet niewielkie wibracje np. nasze kroki, czy otwieranie szafki, w której bytują. Z tego też powodu trudno jest spotkać się z tym robakiem domowym. Oczy karalucha są wyjątkowo wrażliwe na światło, dlatego też wspomniane robaki domowe żerują i przemieszczają się w nocy, kiedy światła są pogaszone, a domownicy smacznie śpią. Najczęściej można je spotkać w nocy w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, w których mogą znaleźć pożywienie. Karaluchy to robaki kuchenne, nawet jeśli przez cały dzień ukryte są w łazience, nocą przemieszczają się do kuchni, w poszukiwaniu pożywienia.
Jeśli szukasz karaluchów, ich gniazda najczęściej znajdują się w ciemnych, ciepłych i wilgotnych zakamarkach np. za szafkami kuchennymi, w łazience pod wanną lub pod listwami podłogowymi. Karaluch w domu swobodnie przemieszcza się po szafkach i ścianach, można go również zobaczyć na suficie. Pojedynczego karalucha trudno jest usłyszeć, ale już cała kolonia wydaje dosyć charakterystyczny dźwięk. Duże kolonie tych robaków domowych maszerują z kryjówki jeden za drugim niczym wojsko i taki też dźwięk wydają. W domu, w którym panuje cisza, można usłyszeć, jak karaluchy przemieszcza się cała kolonia karaluchów.
Jak szybko rozmnażają się karaluchy?
Karaluchy bardzo szybko się rozmnażają, najłatwiej jest się pozbyć pojedynczego szkodnika, ale najczęściej zauważamy karaluchy w domu, dopiero kiedy jest ich już cała kolonia. Jedna samica składa od 16 do 18-20 jaj, z których po 42 do 80 dniach wykluwają się larwy. Czas, w jakim z jaja się wyklują, jest ściśle związany z temperaturą panującą w domu. W ciągu roku jedna samica składa około 200-250 jaj, z jaj wykluwają się kolejne samice, które również składają jaja. Ponadto karaluch żyje od roku do nawet dwóch lat i jest w stanie przeżyć bez jedzenia nawet 35-40 dni. A w domach pożywienia dla karaluchów jest bardzo dużo, co tylko wzmacnia populację tego robaka domowego.
Jak rozpoznać karalucha w domu? Pojedynczego karalucha lub kilka sztuk trudno jest zauważyć, jednak ten gatunek robaków domowych pozostawia charakterystyczne ślady swojej obecności. Pierwszym alarmującym sygnałem powinno być znalezienie ciemnych odchodów przypominających fusy z kawy. Odchody karalucha mają długość od 0,5 do 1 mm. Można je zaobserwować na płaskich powierzchniach w większym skupisku lub w jednej linii na ścianie, lub na bocznej ściance mebli. Kolejny sygnał, że mamy nieproszonych gości to znalezienie suchej przezroczystej skorupki na podłodze lub w szafce. Jest to wylinka, czyli sucha skóra karalucha, którą zmienił na większą. Wylinka może być w całości lub nadgryziona, zawsze jednak oznacza, że w pobliżu tego znaleziska karaluchy mają swoje gniazdo. Okruszki niewiadomego pochodzenia rozmiarem przypominające przepołowione ziarenko kawy to jaja karalucha, z których wykluwają się nowe osobniki.
Warto zaznaczyć, że samica składa jaja nieopodal kryjówki, więc idąc tym tropem, można napotkać całe gniazdo karaluchów. Ostry i nieprzyjemny zapach, jaki wydają karaluchy podczas komunikowania się z innymi osobnikami tego gatunku. Napotkanie martwego karalucha nie oznacza, że biedak zmarł z głodu, najczęściej dokonał swego dwuletniego żywota w naszym domu, co oznacza, że jak wszystkie osobniki tego gatunku żył w dużej kolonii karaluchów, które znajdują się w naszym domu.
Czy karaluchy śmierdzą?
Pojedynczy karaluch nie wydziela żadnego zapachu, a karaluchy w grupie śmierdzą. Karaluchy komunikują się poprzez wydzielanie substancji o nieprzyjemnym drażniącym dla ludzi zapachu. Zatem nie wyczujemy zapachu jednego osobnika, który nie ma z kim się komunikować, ale już całej kolonii liczącej od kilkunastu do kilkuset karaluchów już tak. Pojawienie się w domu nietypowego nieprzyjemnego zapachu powinno być sygnałem, że do domu mogły się wprowadzić karaluchy lub inne robale.
Czym żywi się karaluch?
Karaluch żywi się resztkami jedzenia, okruchami pozostawionymi na podłodze lub blacie, cukrem, mąką, czekoladą, a nawet otrębami i kaszą. Karaluchy w domu nie pogardzą również kukurydzianymi płatkami na mleko lub pełnoziarnistymi, a także innym resztkami jedzenia pozostawionymi w kuchni. Jeśli wyrzucasz do kosza resztki z obiadu, jest duże prawdopodobieństwo, że karaluchy będą go odwiedzały, a potem przemieszczały się też po stole czy blacie kuchennym. Dlatego, jeśli tylko zaobserwujesz obecność karaluchów w domu, warto zmienić nawyki. Po pierwsze wszystkie resztki jedzenia należy na bieżąco wynosić do kosza na zewnątrz lub do zsypu, po drugie nie pozostawiać żadnego jedzenia na wierzchu. Szafki kuchenne w tym czasie powinny być dokładnie zamknięte, a żywność w nich przechowywana szczelnie zapakowana.
Co odstrasza karaluchy w domu?
Ocet, kocimiętka, liście laurowe, hałas i chłodne powietrze odstrasza karaluchy. Jeśli karaluchy zostały wytępione w twoim domu, zadbaj o regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń, szczególnie w sezonie zimowym. W ciemnych, wilgotnych i ciepłych miejscach porozkładaj talerzyki lub nakrętki do słoików z 2 liśćmi laurowymi i kocimiętką. Raz w miesiącu przecieraj wszystkie zakamarki i szczeliny wodą z dodatkiem octu spirytusowego i nie trzymaj śmieci organicznych w domu.
Jak pozbyć się karaluchów z domu?
Zrób jedną z domowych pułapek, tak pozbędziesz się karaluchów. Wszelkie trucizny i zadeptywanie w przypadku tych robaków domowych jest nieskuteczne. Pozbycie się karaluchów z domu wcale nie jest takie proste, ten gatunek robaków domowych jest wyjątkowo odporny na trucizny, a nawet promieniowanie. Jak wykazały badania, karaluchy są odporne na większość trucizn, a nawet promieniowanie radioaktywne. Podobno karaluch może przeżyć do kilku tygodni z odciętą głową, wytrzymać do 40 dni bez pożywienia i już jedno pokolenie tego robaka domowego, może uodpornić się na kilka rodzajów trucizn. Prawdopodobnie dlatego ten gatunek robaka domowego pamięta jeszcze czasy dinozaurów.
Czy zadeptywanie karalucha jest skuteczne?
Nie zadeptywanie karalucha nie jest skuteczne, ponieważ jest on wyjątkowo odporny na zgniatanie i ściskanie. Nawet karaluch, który wygląda na martwego, po kilku godzinach może się zregenerować i wyrzucony do kosza na śmieci lub sedesu, powrócić do swojego gniazda. Ponadto karaluchy to nosiciele wielu chorób i bakterii, a więc rozdeptanie tego robaka domowego, grozi przeniesieniem bakterii z karalucha na obuwie, a potem na podłogę itp. Karaluchy palimy lub zalewamy wrzątkiem.
Jak zrobić pułapkę na karaluchy? - jak wyłapać karaluchy? Skuteczne sposoby na karaluchy
Karaluchy uwielbiają ludzkie używki, wabi je zapach parzonej kawy i piwa. Poniżej znajdziesz kilka domowych pułapek na karaluchy:
- Pułapka na karaluchy z miodu i kawy. Posmaruj obrzeże głębokiego talerza miodem, a na dno nasyp kawy. Wykonaj drewnianą kładkę, po której karaluchy wejdą na pułapkę. Zanim robale dotrą do kawy, przykleją się do miodu.
- Pułapka z piwa na karaluchy Karaluchy to prawdziwi piwosze, wabi je zapach piwa, którym potrafią się nawet upić. Chcesz wyłapać karaluchy w domu, napełnij pół słoika piwem i zrób karaluchom kładkę do pułapki. Zwabione zapachem utopią się w piwie.
- Pułapka z kawy na karaluchy. Zaparz mocną aromatyczną kawę, przelej do słoika lub innego szklanego naczynia, następnie wykonaj drewnianą lub papierową kładkę dla robali i ustaw w miejscu, gdzie najczęściej znajdujesz owady. Szkodniki zwabione aromatem kawy, wpadną do słoika i już nie wyjdą.
- Pułapka z chleba i kwasu borowego na karaluchy. Nasącz pieczywo kwasem borowy i pozostaw na noc. Rano powinnaś znaleźć martwe karaluchy. Kwas borowy to jedna z niewielu skutecznych trutek na karaluchy.
- Gotowane jajka na karaluchy, czyli śmiertelna kanapka dla karaluchów. Jajko, gotowane przez 3-4 godziny jest śmiertelną trucizną dla karaluchów. Podczas tak długiego gotowania w jajku powstają związki siarki i żelaza, które są kolejną skuteczną trucizną na karaluchy.
- Pułapka z kawy i gipsu na karaluchy. Rozsyp na spodku aromatyczną kawę mieloną z gipsem i dokładnie wymieszaj. Pułapkę pozostaw na noc. Kawa z gipsem po zjedzeniu przez karalucha stwardnieje, a on zdechnie
Uwaga: Wszystkie pułapki na karaluchy ustawiamy na noc, w miejscach, w miejscach, w których najczęściej widujemy karaluchy w domu. Ponadto pułapki należy stosować przez minimum 2 - 3 tygodnie. Dzień, w którym zaniechamy ustawienia pułapki na karaluchy, powinny poprzedzać 3-4 noce z rzędu, podczas których nie złapał się żaden karaluch. Potem pułapki ustawiamy profilaktycznie raz na 14 dni, dla osobników, które mogły się wykluć ze złożonych wcześniej jaj. Złapane do pułapek karaluchy, należy spalić lub zalać wrzątkiem, gdyż te robaki domowe mają wyjątkowe zdolności regeneracyjne.
Czy karaluchy są niebezpieczne dla człowieka?
Tak karaluchy są niebezpieczne dla człowieka, ponieważ przenoszą groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia choroby. Karaluchy wędrujące po odpadach organicznych, rurach kanalizacyjnych i naszym pożywieniu roznoszą bakterie gruźlicy, cholery, dżumy, a także rotawirusy, grypę, liczne pasożyty układu pokarmowego i grzyby. Obecność karaluchów w domu może nasilać alergie pokarmowe, wziewne i kontaktowe, przenosząc na sobie również liczne alergeny. W sprzedaży dostępne są również gotowe preparaty na karaluchy, jednak zanim po nie sięgniemy, warto wypróbować domowe sposoby na karaluchy, które są równie skuteczne ja te ze sklepowej półki.
Komentarze