Korytarz aranżacje, inspiracje i pomysły na funkcjonalny przedpokój
poniedziałek, 07 czerwca 2021
Korytarz to pierwsze pomieszczenie, do którego zapraszamy gości, powinno więc być przedsmakiem aranżacji całego mieszkania lub domu. Warto zadbać o wystrój przedpokoju, tak by pomieszczenie zapraszało do wnętrza domu, było przejrzyste, odpowiednio oświetlone i dobrze zorganizowane. Czy wiecie, że ...
Czy wiecie, że dla ludzkiego mózgu najważniejsze jest pierwsze wrażenie, a dokładniej to, co zarejestruje wzrok przez pierwsze 15 sekund? Z tego też powodu korytarz dla odwiedzających nas gości jest jednym z najważniejszych jak nie najważniejszym pomieszczeniem w całym domu. To w przedpokoju nasi znajomi i rodzina wyrabiają sobie wyobrażenie o całym mieszkaniu. Sprawdź jak pięknie i praktycznie urządzić korytarz, jak zrobić zachwycającą aranżację małego wąskiego przedpokoju.
Korytarz inspiracje i porady
Aranżację korytarza bardzo często spychamy na dalszy plan, tymczasem to właśnie korytarz decyduje o tym, jak postrzegany jest nasz dom. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest przejrzystość przedpokoju i dobre oświetlenie. Wąski przedpokój to wizytówka starego budownictwa od przedwojennych kamienic po ciasne przedpokoje w mieszkaniach z wielkiej płyty. Jednak i w tym przypadku nie warto spisywać na straty tego pomieszczenia. Wąski korytarz będzie wydawał się szerszy, jeśli zastosujemy w nim jasne barwy i zawiesimy przynajmniej jedno duże lusterko, choć optymalnym rozwiązaniem będą lustra na dwóch lub trzech ścianach. Ciasny korytarz w blokach stanie się bardziej przestronny dzięki odpowiednio dobranej podłodze i kolorowi ścian również i w tym wypadku kluczową rolę odgrywają lustra. Kolejna kwestia to organizacja korytarza. Im mniej przedmiotów będzie się znajdowało „na oczach” tym gorzej. Dlatego też warto wstawić na korytarz szafkę na buty i szafę na kurtki. Dobrze zorganizowany ciasny przedpokój będzie wydawał bardziej przestronny, jeśli zawsze będzie w nim panował porządek. Kurtki na odkrytym wieszaku lub rządki butów na podłodze sprawiają, że w pomieszczenie wygląda na mniejsze. Oświetlenie w przedpokoju to kolekcja kwestia, którą często traktujemy po macoszemu. Tymczasem dobrze oświetlony przedpokój to klucz do sukcesu. Zadbaj zatem o to, żeby oprócz oświetlenia sufitowego znalazł się gustowny kinkiet przy lustrze, a także niewielka klimatyczna lampa stołowa na szafce z butami lub korytarzowej półce. Takie detale sprawiają, że korytarz staje się bardziej udomowiony, z ciągu komunikacyjnego zamienia się w pomieszczenie, które zaprasza do pozostałych pokoi i jest przedsmakiem aranżacji całego domu.
Wąski korytarz - aranżacje i pomysły
Wąski korytarz to zmora większości polskich mieszkań, architekci „oszczędzając” powierzchnię na przestrzeń użytkową w mieszkaniach z wielkiej płyty i starych kamienicach, projektowali ciasne, wąskie i ciemne korytarze. Mały kwadratowy i długi wąski przedpokój to pomieszczenia bardzo trudne do aranżacji. Jednak przy odrobinie wysiłku i zastosowaniu kilku sztuczek dekoratorskich nawet korytarz w bloku lub starej kamienicy może być zachwycający. Iluzja na wąskim korytarzu to klucz do sukcesu, zatem spraw, żeby rój ciasny wąski korytarz wydawał się duży i przestronny. Zacznij od doboru kolorystyki i elementów, które „oszukają” oczy osób wchodzących na przedpokój. Jasne barwy na korytarzu to podstawa. W ciasnym korytarzu najlepiej sprawdzają się jasne kolory np. klasyczna biel, popielaty lub bardzo jasne rozbielone pastele, które optycznie powiększą przestrzeń. Podobnego wyboru dokonaj, meblując korytarz, wszystkie meble w ciasnym korytarzu powinny być jasne. Natomiast w wąskim przedpokoju zrezygnuje z kontrastów i wybierz jedną barwę na cały korytarz np. białe ściany, biała podłoga i białe meble najlepiej na wysoki połysk. Nie zapominaj o lustrach, dzięki którym twój mały korytarz będzie sprawiał wrażenie przestronnego. Na ciasnym korytarzu zamiast grafik i obrazów zamontuj lustra różnego rozmiaru i różnych kształtów, koniecznie oprawione w ramki w kolorze ścian. Usytuowanie szafy i szafki na buty na korytarzu nie powinno być przypadkowe. Zadbaj, żeby szafa nie blokowała drzwi wejściowych. Jeśli twoje drzwi będą się otwierały tylko częściowo, wówczas twoi goście zabiorą sygnał, że korytarz i całe twoje mieszkanie jest ciasne. Szafka na buty powinna znajdować się jak najbliżej wejścia, wówczas domownicy będą chętniej z niej korzystać. Na ciasnym korytarzu zrezygnuj z dywanów i wycieraczek, które będą dzieliły podłogę na mniejsze fragmenty, a mała podłoga to małe pomieszczenie. Kolejna kwestia to przekłamanie przestrzeni, postaraj się, żeby na korytarzu znalazł się jeden bardzo atrakcyjny element np. urocza konsola lub półka wisząca ze stylową lampą. Taką perełkę należy ustawić w najbardziej oddalonym od wejścia punkcie korytarza. Element przykuwający uwagę znajdujący się jak najdalej od drzwi sprawi, że wzrok twoich gości od razy powędruje w tym kierunku, a ich mózg zarejestruje informację, że twój korytarz jest duży i przestronny.
Subtelnie czy z przytupem - jaką aranżację korytarza wybrać?
Korytarz nie tylko powinien być piękny, ale też nie może przytłaczać wystrojem całego mieszkania. Pamiętajmy, że jest to pomieszczenie, z którego przechodzimy do salonu, czyli reprezentacyjnej części domu, a także do kuchni, jadalni i pomieszczeń strefy nocnej czyli sypialni. A więc aranżacja przedpokoju nie powinna być zbyt krzykliwa i nazbyt strojna ponieważ, zdominuje resztę domu i sprawi, że osoby, które przeszły przez taki korytarz, mogą się poczuć niesłusznie zawiedzione aranżacją reszty domu. Idealna aranżacja przedpokoju powinna być subtelna, przejrzysta, dobrze zorganizowana i subtelna. W przypadku aranżacji salonu mniej znaczy więcej i tej zasady warto się trzymać tej zasady, aranżując wszystkie ciągi komunikacyjne w domu.
Jaka podłoga na korytarz?
Z praktycznego punktu widzenia na korytarz to podłoga ceramiczna lub betonowa odporna na wilgoć, zabrudzenia i szorowanie. Jeśli jednak do korytarza wchodzimy przez klatkę schodową lub przedpokój jest poprzedzony gankiem, nie musimy rezygnować z drewnianej czy laminowanej podłogi w przedpokoju. Jeśli zdecydujemy się na ceramiczną podłogę na korytarzu, warto zastosować sztuczkę, dzięki której pomieszczenie będzie wydawało się przestronne i większe niż jest w rzeczywistości. Na mały korytarz wybierz małe płytki podłogowe, wówczas duża ilość płytek sprawi, że podłoga będzie wydawała się większa. Wybierając podłogę na przedpokój, pamiętajmy że jasne płytki na wysoki połysk odbijają światło i optycznie powiększają wnętrze. Ponadto na małym metrażu warto zrezygnować z ciepłych barw, które wizualnie ocieplają ale też zmniejszają metraż. Na wąski korytarz doskonale sprawdzą się deski podłogowe lub laminowane panele ułożone pod skosem, taki zabieg optycznie poszerzy pomieszczenie. Na dużym przedpokoju lub pokaźnych rozmiarów holu jest więcej możliwości, gdyż nie toczymy walki o każdy centymetr przestrzeni. Na dużej powierzchni dobrym rozwiązaniem będą duże płytki na wysoki, a także modny ponownie parkiet ułożony w jodełkę. Na małej przestrzeni zrezygnuj z dywanów i wycieraczek, które podzielą i tak niewielką przestrzeń. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest porządna wycieraczka przed wejściem do domu. Na rynku dostępne są wycieraczki, które porządne osuszają buty, a zapłacisz za mniej niż za dywan na korytarz.
Ściany na korytarzu
Kolor ścian i dekoracje ścienne bardzo często decydują o charakterze całego pomieszczenia, dlatego warto dokładnie przemyśleć dobór kolorystyki na przedpokój. W przypadku małych korytarzy wybór powinien być zawężony jedynie do jasnych i pastelowych barw w chłodnym odcieniu. Tylko takie kolory optycznie nie pomniejszają przestrzeni. Na małej przestrzeni niezawodna jest biel i bardzo jasny kolor popielaty, a także lodowy błękit w najjaśniejszym i najchłodniejszym odcieniu. Białe ściany i popielate ściany optycznie powiększają przestrzeń, jeśli dodać do nich lustrzane ozdoby i meble na wysoki połysk nawet ciasny korytarz wydaje się przestronny. Jeśli zdecydujecie się na tapetę, warto wybrać modny wzór przestrzenny lub grafikę 3D, która optycznie powiększy przestrzeń i stworzy iluzję dużego otwartego ciągu komunikacyjnego. Boazeria na korytarzu tak, ale tylko angielska w jasnym kolorze lub nowoczesne panele ścienne ułożone w sposób zmieniający proporcje pomieszczenia. Na „krótszej” ścianie panele ścienne układamy tak poziomo a na dłuższej pionowo. Nie polecamy natomiast układania paneli czy płytek na ścianach w jodełkę, która wprowadzi do pomieszczenia zbędny chaos. Cegła na ścianie na korytarzu, TAK ale tylko w przestronnym przedpokoju, w małych pomieszczeniach będzie wyglądała śmiesznie i może podkreślić niewielką przestrzeń.
Szafa na korytarz?
Szafa na korytarzu jest absolutnie niezbędna, nawet jeśli mowa o malutkim przedpokoju, ponieważ to dzięki niej nie zagracić przedpokoju. Najlepiej sprawdza się oczywiście szafa na zamówienie, która jest idealnie dopasowana do specyfiki wnętrza. Kolejna kwestia to kolor, w przestronnych przedpokojach wybór kolorystyki ma mniejsze znaczenia, choć nadal warto pamiętać, że barwy tego pomieszczenia nie powinny zdominować pozostałych pomieszczeń. W małym korytarzu najlepiej sprawdzi się biała szafa na wysoki połysk lub z lustrzanymi frontami. Jeśli aranżujemy naprawdę wąski ciąg komunikacyjny, warto zastanowić się nad wiszącą szafką, która nie będzie „zabierać” podłogi. Im więcej podłogi pozostaje na widoki, tym, większe wydaje się pomieszczenie. Szafa na korytarz to mebel, w którym powinno się znaleźć miejsce na wszystkie kurtki domowników, a także odwiedzających ich gości. Ponadto szafa na korytarzu może być schowkiem na sezonową odzież wierzchnią, czyli kurtki, czapki, szaliki itp. Montując szafę w przedpokoju, warto zdecydować się na model pod sufit. Wysokie szafki ala pawlacze to doskonałe schowki, które nie mają wpływu na aranżację pomieszczenia. Ponadto, jeśli uda nam się wygospodarować miejsce na szafę, warto w dolnej części zorganizować szafkę na buty, dzięki której unikniemy konieczności stawiania kolejnego mebla.
Wieszak na korytarz
Przez całe dekady na polskich korytarzach królowały wieszaki, które optycznie zmniejszają przestrzeń i wprowadzały chaos do pomieszczenia. W modnym nowoczesnym przedpokoju wieszak montujemy na torebkę, klucze czy smycz dla psa, a okrycia wierzchnie chowamy do szafy. Wieszak na korytarzu najczęściej przypomina stertę kurtek, które grożą lawiną i psują nawet najpiękniejszą aranżację korytarza.
Szafka na korytarzu
Szafka na korytarzu to najczęściej szafka na buty. W sprzedaży dostępne są najróżniejsze szafki na buty, jednak większość z nich wygląda bardzo pospolicie, szpeci przedpokój i jest niefunkcjonalna. Nasza propozycja to podwieszana szafka na buty na korytarz z klasycznym szufladami i organizerem na buty, w którym każda para butów ma swoje miejsce. Dlaczego podwieszana szafka na korytarz jest naszym faworytem?, ponieważ nie zakrywa podłogi, a jak wiadomo większość polskich korytarzy to małe ciasne pomieszczenia, które wymagają optycznego powiększenia.
Oświetlenie na korytarz
Oświetlenie korytarza to bardzo ważna kwestia, ponieważ jest to pomieszczenie, które zawsze powinno być widne. W większości korytarzy jest tylko jeden rodzaj oświetlenia, najczęściej centralne sufitowe, tymczasem za pomocą oświetlenia możemy sprawić, że nasz przedpokój stanie się wyjątkowy i klimatyczny. Centralne oświetlenie TAK ale nie jako jedynie oświetlenie na korytarz. Oprócz lampy sufitowej na przedpokoju powinno się znaleźć dodatkowe oświetlenie lustra oraz listwy LED oświetlające podłogę lub niewielka gustowna lampa stołowa na pięknej konsoli, lub wiszącej półce. Dobrze oświetlony korytarz jest jak zaproszenie do reszty domu, dlatego warto zainwestować w piękne gustowne lampy, które podkreślają luksusowy charakter aranżacji.
Jakie dodatki i ozdoby korytarz?
Dodatki na korytarz TAK ale tylko stylowe i eleganckie. Nie zagracaj korytarza bibelotami a tym bardziej śmiesznymi gadżetami. Wybierając dodatki, pamiętaj że korytarz to wizytówka twojego domu, dlatego jako dodatek wybierz gustowną stylową półkę i lampę, którą na niej ustawisz, piękne ramki, w których obsadzisz lustra lub na przestronnym korytarzu ulubione zdjęcia. Im mniej dodatków i ozdób tym lepiej. Przedpokój powinien być piękny i funkcjonalny.