Loggia a balkon, co wybrać? Czym różni się loggia od balkonu

balkon a loggia różnice

Loggia to coś między balkonem a oranżerią, w przeciwieństwie do balkonu mieści się w bryle budynku. A to oznacza, że nie odstaje, jest z dwóch stron zabudowana murowanymi ścianami, oddzielona od całorocznej części mieszkalnej przeszklonymi drzwiami lub szklaną ścianą. Zapewnia więcej prywatności niż klasyczny balkon i najczęściej ma dużą większą powierzchnię od balkonu. Metraż loggii jest wliczany do powierzchni mieszkalnej...

Loggia w architekturze pojawiła się w renesansie jako element dekoracyjny fasad pałacowych. Potem przez stulecia były zapomniane aż do XX wieku, kiedy to stały się znakiem rozpoznawczym architektury modernistycznej. Stały się one antidotum na masowe budownictwo z wielkiej płyty w Europie Wschodniej. Od kilku lat loggia ponownie pojawia się w architekturze, odpowiadając na potrzeby współczesnego stylu życia. Dlaczego loggia nie balkon i jakie są korzyści z takiego rozwiązania?

Czym jest loggia?

Logia to balkon mieszczący się w bryle budynku, powstaje on poprzez cofnięcie ściany zewnętrznej ściany budynku. W ten sposób powstaje wnęka wydzielona z powierzchni mieszkalnej, otwarta od frontu. Z tego też powodu w większości przypadków loggia jest wliczana do metrażu mieszkalnego. Z praktycznego punktu widzenia jest ona kompromisem między wnętrzem a zewnętrzem domu. Z trzech stron jest ona zabudowana, po obu jej stronach znajdują się ściany, z tyłu jest oddzielona od wnętrza domu szklanymi drzwiami, z przodu jest na stałe otwarta lub sezonowo otwarta. Rozróżniamy dwa rodzaje loggii: otwartą, czyli całorocznie pełniącą funkcję balkonu i zamkniętą, która w sezonie letnim pełni funkcję balkonu lub tarasu, a przez część roku odgrywa on rolę oranżerii lub ogrodu zimowego.

loggia w bloku i domku

Loggia, balkon, który oferuje znacznie więcej

Loggia w odróżnieniu od balkonu jest osłonięta od wiatru ściany, zawsze jest zadaszona, a jednocześnie zapewnia dostęp do świeżego powietrza. Z praktycznego punktu widzenia łatwiej jest ją zagospodarować i zapewnia znacznie więcej prywatności niż klasyczny balkon. Boczne ściany nie tylko chronią przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, ale też ciekawskim spojrzeniami sąsiadów. Kolejnym plusem zabudowanych boków loggii jest znacznie więcej możliwości aranżacji tej przestrzeni. Na ścianach możemy zawiesić kwietniki, dekoracje, a nawet półki.

Loggia, jak urządzić loggię otwartą i zamkniętą?

Otwarta loggia zawsze jest bardziej zamknięta niż balkon, a to oznacza, że mamy znacznie więcej możliwości jej aranżacji. W otwartej loggii możemy urządzić letni salom z wygodnymi fotelami, stolikiem i leżakami, innym rozwiązaniem jest urządzenie w tej przestrzeni letniej jadalni ze stołem i krzesłami. W obu przypadkach nie musimy się obawiać ani deszczu, ani wiatru. Z tego też powodu loggię można maksymalnie udomowić, jednocześnie korzystając z dostępu do świeżego powietrza. Biorąc pod uwagę, że jest to powierzchnia zadaszona i osłonięta od wiatru, możemy na suficie loggii zamontować uroczy żyrandol zewnętrzny i kinkiety na ścianach bocznych. Doskonale sprawdzi się również dywan na podłodze, a także niewielka komoda, kredens lub półka. Ściany to doskonałe miejsce do tworzenia pionowych ogrodów, które nie zabierają powierzchni użytkowej i tworzą wyjątkowy klimat. Loggia zamknięta, czyli z otwieranym przeszkleniem do frontu to już powierzchnia, którą możemy traktować jako dodatkowe pomieszczenie. Możemy w niej urządzić całoroczną jadalnię, wprawdzie trzeba będzie zamontować kominek lub ogrzewanie podłogowe, ponieważ szklane ściany do najcieplejszych nie należą. Wiele osób w tym miejscu aranżuje również oranżerię, ogród zimowy lub czyni z loggii część użytkową salonu. Tak naprawdę jest to rodzaj balkonu, który można traktować jak część mieszkalną i tak też go zaaranżować.

jak urządzić loggię

Loggia w bloku czy balkon

Loggia w mieszkaniu jest błogosławieństwem i przekleństwem, w zależności od tego, jak duży metraż ma pokój z loggią, a także od tego, czy jest ona zamknięta, czy otwarta. O ile właściciele domków jedno i wielorodzinnych mają znacznie większą powierzchnię mieszkalną do dyspozycji. To już osoby mieszkające w domach z wielkiej płyty, zastają określony metraż i nie mogą go powiększyć. Loggia w mieszkaniu będzie bardzo praktyczna tylko wówczas gdy będzie ona zamkniętą/otwartą powierzchnią i używaną przez cały rok. O ile w sezonie letnim jest ona dużym plusem, kiedy nie mamy własnego ogrodu. To już zimą jest powierzchnią straconą, którą architekt zabrał z pokoju dziennego, czynią go mniejszym. Dlatego loggia w bloku jest dobrym pomysłem, ale pod warunkiem, na okres zimowy możemy ją zamknąć i korzystać z niej przez cały rok. Większość mieszkań w bloku cierpi na niedostatek powierzchni, dlatego nie warto z niej rezygnować w sezonie zimowym.

Loggia a balkon co wybrać?

Jeśli jesteś na etapie projektowania domu lub masz możliwość nanieść poprawki na istniejącym już projekcie, a balkon jeszcze nie został zbudowany. Warto przemyśleć kwestię zamiany go na loggię. Wprawdzie zbierze ona część powierzchni mieszkalnej, ale zyskamy piękną i praktyczną przestrzeń użytkową rekreacyjną, którą w każdej chwili możemy zamienić na całoroczną, zamykając rozsuwanymi szklanymi drzwiami lub oknami front loggii. Obecnie bardzo modnym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest budowa balkonu tylko w połowie zabudowanego ściankami i mieszczącego się w linii budynki. W tym wypadku klasyczna loggia jest powiększona o część balkonową, wychodzącą poza linię elewacji. W ten sposób możemy mieć część zadaszoną i osłoniętą bocznymi ściankami oraz zupełnie odkrytą. Latem otwieramy całą przestrzeń balkonową, zimą zamykamy loggę, a balkon pozostaje otwarty.

Przeczytaj również:

Komentarze