Deska balkonowa rodzaje i montaż

Deska balkonowa jest alternatywą dla ceramicznej posadzki i od pewnego czasu cieszy się bardzo dużą popularnością. Modna deska balkonowa powstaje z rodzimych gatunków drewna, a także gatunków drewna pochodzących z odległych zakątków świata. Inna możliwość to deska balkonowa z termo drewna oraz deska kompozytowa. Każda z desek ma inne właściwości oraz inne walory estetyczne. Sprawdź, która deska balkonowa będzie najlepszym wyborem, oraz jak prawidłowo zamontować deskę balkonową.

Deska balkonowa naturalna i kompozytowa z powodzeniem zastępuje popularne kafelki ceramiczne oraz betonową nawierzchnię balkonów. Odpowiednio przygotowana deska balkonowa z naturalnego drewna jest równie odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne jak mrozoodporne płytki balkonowe, ma podobne właściwości jak deska kompozytowa.

Deska balkonowa rodzaje

  • deska balkonowa kompozytowa
  • deska balkonowa z naturalnego drewna

Deska balkonowa kompozytowa właściwości

Deska balkonowa kompozytowa to deska wykonana z tworzywa sztucznego, której największą zaletą jest odporność na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć i mróz. Sztuczną deskę można czyścić na mokro, jest odporna na szorowanie oraz wszelkie środki czyszczące. Niestety większość desek kompozytowych blaknie od słońca, co oznacza, że podłoga ze sztucznej deski w miejscach szczególnie nasłonecznionych może być jaśniejsza od tej, która znajduje się w zacienionym miejscu. Przewagą deski kompozytowej jest to, że jest idealnie równa, prosta, ma powtarzalny wzór, nie wypacza się i nie wymaga żadnej pielęgnacji. W praktyce oznacza to, że deski kompozytowej nie trzeba impregnować, wystarczy tylko co jakiś czas ją myć na mokro w celu zachowania czystości. Deska balkonowa z tworzywa sztucznego ma budowę komórkową, co oznacza, że jest pusta w środku i znacznie lżejsza niż deska z naturalnego drewna. Ponadto balkonowa deska kompozytowa nie jest śliska, gdyż na powierzchni desek są wycięte rowki, którymi ścieka woda deszczowa z balkonu i które sprawiają, że kompozytowa nawierzchnia balkonu nie jest śliska. Podłoga z deski kompozytowej jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli ze względów technicznych nie możemy nadmiernie obciążać balkonu. Pod względem praktycznym jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż naturalne drewno. Jednak deska kompozytowa przegrywa z drewnianą, pod względem estetycznym, deska z prawdziwego drewna zachwyca fakturą i rysunkiem słojów, których brakuje w desce kompozytowej. Ta ostatnia ma jednolitą barwę i nie przypomina naturalnego drewna. Deska balkonowa kompozytowa jest dostępna pod postacią podłużnych paneli (sztucznych desek) z wypustkami, których montaż przypomina układanie podłogi laminowane. Ponadto jest dostępna pod postacią gotowych kwadratowych podestów, które łączymy ze sobą za pomocą zaczepów. Deskę kompozytową można montować na każdym podłożu, nawet na starej podłodze ceramicznej, Warunkiem jest odpowiedni spadek, który umożliwia odpływ wody deszczowej, oraz stabilność podłoża.

deska podłogowa na taras

Deska balkonowa z naturalnego drewna właściwości

Deska balkonowa z naturalnego drewna to rozwiązanie dla osób, które cenią materiały naturalne i ponadczasowe rozwiązania, gdyż deskę balkonową drewnianą można wielokrotnie czyścić, malować i na różne kolory. Deska balkonowa z widocznymi słojami pasuje do każdej aranżacji balkonu, ponadto jest to materiał miły dla stopy. Po deskach balkonowych można chodzić na boso, wyszlifowane i prawidłowo zaimpregnowane są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na wszystkie warunki atmosferyczne. Wykańczając podłogę na balkonie naturalną deską, należy pamiętać, że jest to materiał, który pracuje, a szczeliny pomiędzy kolejnymi deskami przepuszczają wodę z deszczówki i roztopiony śnieg, dlatego przed montażem drewnianej deski balkonowej należy wcześniej odpowiednio przygotować podłoże. Deski balkonowe najczęściej wykonuje się z syberyjskiego modrzewia, polskiej sosny, azjatyckiego bankirai, śródziemnomorskiego kemnpasu, egzotycznej tatajuby i garapy. Dużą popularnością cieszą się również deski balkonowe z termo drewna, czyli drewna poddanego specjalnej obróbce termicznej, która sprawia, że deski są wyjątkowo odporne na wilgoć i warunki atmosferyczne. Do wyboru mamy klasyczną deskę drewnianą oraz drewniane panele najczęściej o wymiarach 30 × 30 cm. Deskę balkonową z naturalnego drewna montujemy na zaimpregnowanej wylewce betonowej ze spadkiem umożliwiającym odprowadzenie wody deszczowej.

Jak przygotować surową deskę balkonową?

Są dwie szkoły, pierwsza to wstępna impregnacja deski, montaż i malowanie ochronne. Druga metoda to dokładana impregnacja i montaż gotowych desek. Naturalna deska balkonowa surowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli dokładnie pokryjesz deskę impregnatem (przynajmniej dwie warstwy) z każdej strony, drewniana podłoga na balkonie będzie pięknie wyglądać przez długie lata.

  • Szlifowanie- Pierwszym krokiem jest dokładnie wygładzenie powierzchni papierem ściernym lub szlifierką.
  • Frezowanie - Część osób decyduje się na deski ryflowane, czyli z charakterystycznymi dla desek kompozytowych poziomymi rowkami o głębokości kilku milimetrów, na całej długości deski. Takie rozwiązanie ma zapobiegać wypaczaniu się deski balkonowej, ponadto deska nawet w deszczowy dzień nie będzie śliska. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości odnowienia (wycyklinowania) drewnianej podłogi na balkonie.
  • Olejowanie- Naturalna deska balkonowa przed montażem powinna być zabezpieczona, do wyboru mamy całą gamę produktów. Od naturalnych olei bezbarwnych, które wcieramy w deskę za pomocą flanelowej lub bawełnianej ściereczki, gąbki lub zwykłego pędzelka, po oleje nadające kolor deskom. Wybierając tę metodę, należy pamiętać, że olej powinien wniknąć głęboko w strukturę drewna, a więc w przypadku tego produktu nie malujemy desek, lecz wcieramy olej w drewno. Nawet bezbarwny olej delikatnie przyciemnia deskę, jeśli chcemy uniknąć palm i ciemniejszych śladów na deskach, produkt należy wcierać od brzegu do brzegu. Taka technika olejowania sprawi, że deska na całej długości i szerokości będzie miała tę samą, równomierną barwę. Nie obawiajmy się wcierania kolejnych warstw oleju (najczęściej wystarczą dwie lub trzy), słoje nadal będą widoczne, a kolejne warstwy oleju tylko nieznacznie przyciemniają deskę.
  • Impregnat do drewna to kolejna możliwość na zabezpieczenie desek balkonowych. Do wyboru mamy bezbarwne impregnaty oraz nadające deskom wybrany odcień. Wybierając impregnat, należy uwzględnić, w jakim stopniu produkt zabezpiecza drewno. Inny impregnat będzie odpowiedni do desek balkonowych, po których będziemy chodzić w kapciach domowych, lub na boso a inny na tarasy, na które można wejść z podwórza, przenosząc na butach pach. W drugim przypadku warto wybrać droższy produkt lub dodatkowo pomalować deski bezbarwnym lakierem. Impregnowanie desek balkonowych polega na zabezpieczeniu deski przed wilgocią. Pierwsza warstwa impregnatu podobnie jak w przypadku oleju do drewna wnika w strukturę deski, kolejna pozostaje na powierzchni. Większość producentów rekomenduje nakładanie dwóch warstw impregnatu, w przypadku impregnatów koloryzujących kolejne warstwy sprawiają, że deski zyskują intensywniejszą warstwę. Podczas impregnowania bardzo ważne jest staranne wcieranie produktu w deskę, a czynność należy wykonywać bardzo dokładnie. Najlepszą metodą jest malowanie całej deski od razu. Impregnowanie zawsze zaczynamy z od spodu deski, czyli stroną, która na balkonie będzie niewidoczna, następnie malujemy boki deski a na końcu front deski. Impregnat wcieramy wzdłuż deski od brzegu do brzegu i suszymy frontową stroną do wierzchu. Kolejną warstwę impregnatu nakładamy po wyschnięciu pierwszej.

Nasza porada: Dla uzyskania ciekawego efektu wizualnego, po nałożeniu dwóch warstw impregnatu podziel deski na trzy grupy, jedną pozostaw z zaimpregnowaną dwa razy, kolejna grupa to deski impregnowane trzy razy i ostatnia grupa to deski impregnowane aż cztery razy. W ten sposób uzyskany efekt desek w różnych odcieniach tego samego koloru. Tak zabarwione deski będą wyglądały bardzo naturalnie, a podłoga na balkonie w różnym odcieniach będzie ciekawsza niż jednobarwna.

  • Lakierowanie desek balkonowych, lakier nakładamy pędzelkiem, uważając, żeby na desce nie powstawały zacieki, które po zastygnięciu będą twarde. Również w tym wypadku należy zacząć od spodu deski i kolejno malować boki a na końcu front.
  • Bejcowanie desek balkonowych, w przypadku desek balkonowych lepszym rozwiązaniem będzie lakierobejca do podłóg, która dodatkowo zabezpieczy i utwardzi deskę.

W celu uzyskania jednolitego koloru deskę balkonową można pomalować jeszcze jedną warstwą wybranego produktu po skończonym montażu. Tym razem do malowania wykorzystujemy wałek, takiej szerokości jak deska i malujemy każdą deskę po kolei.

Montaż deski balkonowej kompozytowej

Montaż deski kompozytowej zaczynamy od przymocowania do podłoża legarów za pomocą dedykowanych wkrętów, które utworzą stelaż dla naszej podłogi. Kompozytowe legary mają klipsy montażowe, do których przytwierdzamy panele składające się kilku desek kompozytowych. Montaż deski balkonowej kompozytowej przypomina układanie puzzli i nawet osoba, która wcześniej nie wykonywała tej czynności, może ułożyć podłogę na balkonie. Jedyną trudnością może być brak odpowiednich zaczepów, dlatego decydując się na samodzielny montaż deski balkonowej, warto kupić zestaw zawierający legary, klipsy montażowe oraz panele. Ponadto kłopotliwe może się okazać docinanie paneli, czynność tą możemy wykonać w warunkach domowych ręczną szlifierką tarczową. W przypadku braku narzędzi można wymierzyć panele i poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego stolarza, gdyż deskę kompozytową docinamy narzędziami do cięcia drewna. Panele kompozytowe znajdujące się na brzegach należy wykończyć specjalnymi maskownicami, które zasłonią pustą przestrzeń wewnątrz deski kompozytowej.

Montaż drewnianej deski tarasowej

  • Montaż legarów. Na wcześniej wykonanej wylewce lub starej posadzce układamy legary w odstępach, które są uzależnione od szerokości deski np. dla deski o szerokości 10 cm i grubości 3 cm legary powinny być rozłożone co 50 cm, dla desek o szerokości 12 cm i grubości 3 cm legary montujemy co 60 cm, dla desek 20 cm o grubości 2.6 cm legary mogą być w odstępach 80-centymetrowych. Warto zaznaczyć, że w miejscach szczególnie uczęszczanych, takich jak wejście na balkon, legary należy zamontować w mniejszych odstępach.
  • Odseparowanie legarów od podłoża. Bardzo ważna jest izolacja legarów od podłoża, bez względu na jego rodzaj, drewniane legary nie mogą leżeć bezpośrednio na betonie czy posadzce. W tym celu można kupić gumowe podkładki lub własnoręcznie dociąć gumę o grubości 1,5 -2 cm. Najlepiej sprawdzi się kwadrat o bokach równych szerokości legara. Podkładki układamy na każdym brzegu pod legarem oraz co 30- 50 cm. Odseparowanie legarów od podłoża sprawi, że drewniany stelaż podłogi nie będzie nasiąkać wodą. Kolejna ważna kwestia to wybór materiału na dystanse pod legary, który powinien być elastyczny, wówczas nie zniszczy i nie odkształci desek.
  • Montaż deski balkonowej na legarach. Do legarów przykręcamy wcześniej zaimpregnowane deski. Montaż desek można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy i zdecydowanie tańszy to przykręcenie desek bezpośrednio do legarów. Bardzo ważne jest, aby deska była przytwierdzona w kilku miejscach, na każdą deskę wkręcamy od 6 do 12 wkrętów ze stali nierdzewnej. Drugi sposób to niewidzialny montaż, do którego niezbędny jest specjalny system montażowy dostępny w sklepach budowlanych. Podłogę z deski balkonowej warto wykończyć drewnianą listwą, którą umieszczamy pod balustradą, a która zasłania brzegi desek montowanych poprzecznie.
  • Montaż drewnianych paneli (podestów drewnianych), to czynność, która przypomina układanie klocków lub puzzli. Gotowe panele są dostępne w kilku wzorach w sklepach budowlanych, do wyboru mamy kwadratowe panele o wymiarach 30x30cm, 50x50cm oraz większe 57 x 57 cm. Panele podłogowe na balkon montujemy jeden do drugiego podobnie jak panele laminowane i potem wykańczamy brzegi specjalną listwą maskującą.

Deska balkonowa jak montować wzdłuż czy poprzecznie?

Często osoby montujące deskę balkonową zastanawiają się nad ułożeniem desek, czy lepiej zamontować wzdłuż balkonu, poprzecznie czy ukośnie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż taka decyzja w głównej mierze powinna być uzależniona od efektu, jaki chcemy uzyskać, kształtu i rozmiaru podłogi.

  • Deska balkonowa zamontowana wzdłuż podłogi optycznie wydłuży balkon, ale też sprawi, że balkon będzie się wydawał węższy, taki sposób montażu jest polecany na kwadratowe balkony.
  • Deska balkonowa ułożona poprzecznie sprawia, że balkon wydaje się szerszy i większy, jest doskonałym rozwiązaniem na wąskich i długich balkonach.
  • Deska balkonowa po skosie to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Tak ułożone deski optycznie poszerzają i wydłużają balkon, sprawiając, że cała powierzchni wydaje się większa. Niestety deski montowane po skosie oznaczają więcej docinania, więcej pracy i więcej desek, gdyż nie każdy odcięty fragment deski możemy wykorzystać ponownie.

Nasza porada: Montując deski balkonowe, należy pamiętać, że naturalne drewno, to materiał, który pracuje, na słońcu się kurczy, a w czasie deszczu powiększa. Jeśli nie chcesz, żeby deski się wypaczyły, należy je montować w niewielkich 2-3 milimetrowych odstępach.

Komentarze