Balkon dostawny, właściwości, montaż, pozwolenia

balkon dostawny pozwolenia

Balkon dostawny to bardzo modne i sprytne rozwiązanie pozwalające zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną i urozmaicić bryłę budynku. Na rynku dostępne są balkony metalowe i drewniane. Ich zaletą jest punktowy montaż i brak obciążenia konstrukcji budynku. Sprawdź, jaki gotowy balkon wybrać i jakie formalności musisz spełnić przed jego montażem.

Gotowy dostawny balkon cieszy się coraz większą popularnością, która wzrasta z roku na rok. Można go dobudować do gotowego już bloku, wieżowca a nawet domku mieszkalnego. Zakup gotowej konstrukcji wymaga minimalnego zaangażowania ze strony inwestora. Punktowy sposób montażu pozwala uniknąć mostków cieplnych i nie narusza konstrukcji budynku. Można go postawić w dowolnym czasie od wykończenia domu, a w jednym wolnostojącym domu może być kilka takich balkonów.

Czym jest balkon dostawny?

Balkon dostawny jest gotową konstrukcją z punktami łączącymi z budynkiem i dedykowanymi podporami. Powstaje z różnych materiałów, a jego montaż nie ma wpływu na właściwości termiczne budynku, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych tarasach i malutkich balkonach. Początkowo konstrukcja ta była stosowana w nowoczesnym energooszczędnym budownictwie, oraz w budynkach w których chciano uniknąć kłopotów z hydroizolacją na wysokości stropu w miejscu montażu budowli.

Balkon dostawny - konstrukcja

Tego typu balkon ma najczęściej konstrukcję samonośną, jest wsparty na dedykowanych słupach z niezależnymi od budynku fundamentami. Konstrukcja dostawki może być oparta jednym bokiem na ścianie budynku. W tym celu zostaje on zamocowany na dedykowanych hakach umocowanych na ścianie nośnej. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż boku przylegającego do belki nośnej lub jeśli nie ma takiej możliwości do muru. Bez względu na sposób montażu warto pamiętać, że balkon przejmuje ciężar osób na nim się znajdujących oraz siłę wiatru, dlatego w każdym punkcie konstrukcja ta powinna być zamontowana zgodnie z instrukcją. Inną możliwością jest dostawka niezależna od bryły budynku i nie montowana w żadnym punkcie z jego ścianami.

Balkony dostawne drewniane ze stali, a może stalowo drewniane?

Konstrukcja gotowych balkonów powinna spełniać wyśrubowane wymogi, zapewniające bezpieczeństwo i trwałość budowli. Najczęściej powstają one z zamkniętych i otwartych profili metalowych, które powinny być ocynkowane i pomalowane proszkowo, dzięki czemu będą odporne na wilgoć i zabezpieczone przed korozją. W metalowych zestawach balustrada jest wykonana ze stali nierdzewnej, a w tych w stylu loftowym z zamkniętego profilu pomalowanego na czarno lub antracytowo. Inną możliwością są balkony dostawne drewniane, które w całości są wykonane z drewnianych belek i bardzo dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Decydując się na drewnianą konstrukcję warto pamiętać, że drewno pracuje, wypacza się i jest mniej trwałe niż stal. Przewagą drewnianych dostawek jest klimatyczny design, który idealnie wpisuje w elewację domów drewnianych z bala.

Jaka podłoga na dostawny balkon?

Kto zdecydował się na takie rozwiązanie, już podczas jego wykańczania spostrzegł różnicę. O ile na tych tradycyjnych budowanych razem z domem podłoga powinna być lekka i ze spadkiem. To w dostawnych nie trzeba się martwić o spadek, ale o dobre odprowadzenie wody. W przypadku gotowych konstrukcji drewnianych podłoga powinna być drewniana lub kompozytowa i ustawiona na legarach, co pozwala na odparowanie i odprowadzanie wody. Podłoga w dostawkach ze stali może być znacznie cięższa, możemy wykonać ją z masywnych płyt betonowych lub płytek zewnętrznych. W zasadzie ciężar podłogi ma drugorzędne znaczenie, najważniejsze jest odprowadzanie wody. Do wyboru mamy podłogę z ażurowej blachy, przez którą woda będzie się wydostawać na bieżąco. Inną możliwością jest pełna podłoga, ale z dedykowaną wanną pod konstrukcją, której zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej. Jeśli balkon ma być praktyczny i wykorzystywany przez większą część roku, nie warto oszczędzać na systemie odprowadzania deszczówki, to dzięki niemu nawet po deszczu podłoże będzie szybko suche, a woda nie będzie zalegać na podłodze.

Gotowy zestaw balkonowy czy na zamówienie co wybrać?

Decydując się na balkonową dostawkę stajemy przed wyborem między gotowym zestawem, dostępnym w sieciówkach budowlanych oraz konstrukcją wykonaną na zamówienie. W przypadku stalowych konstrukcji najwygodniejszym i najtańszym rozwiązaniem są gotowe modele, dostępne w kilku wymiarach. Można je kupić w paczkach, razem z instrukcją montażu. Drewniany balkon najczęściej zamawiamy u cieśli lub stolarza. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dopasowania jego wymiarów do kształtu i gabarytów bryły budynku. Niestety balkon na zamówienie będzie droższy, ponieważ wymaga wykonania projektu i nie jest on produkowany masowo, a wymaga dużego nakładu pracy rąk ludzkich. Nie polecamy natomiast samodzielnej jego budowy, ponieważ taka konstrukcja powinna spełniać wyśrubowane warunki techniczne i co najważniejsze nie może zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców oraz osób znajdujących się wokół budynku.

Jak zamontować balkon dostawny?

Posadowienie balkonu dostawnego warto powierzyć fachowcowi, ponieważ jest to ciężka konstrukcja, która przyjmuje i przenosi na fundamenty swój ciężar oraz ciężar osób na nim przebywających. Ponadto przylega on jednym bokiem do ściany budynku, na do której jest dodatkowo przymocowany. A to oznacza, że nie prawidłowe jego dostawienie nie tylko zagraża bezpieczeństwu, ale też może mieć bardzo kosztowne konsekwencje.

Prawidłowo zamontowany balkon dostawny powinien być:

 • stabilny
 • posadowiony na 4 cokołach lub dwóch słupach, których wymiar nie może być mniejszy niż 30 x 30 cm. W drugim przypadku balkon powinien opierać się na dedykowanych mocowaniach przytwierdzonych do belki nośnej budynku.
 • Cokoły powinny być stabilnie umieszczone w gruncie, poniżej strefy przemarzania.
 • Drewniany balkon powinien być wzmocniony dodatkowymi stężeniami
 • Stalowy balkon jest stabilizowany prętami, linkami stalowymi lub drewnianymi ryglami.
 • Między balkonem a ścianą budynku powstaje szczelina, która powinna być wypełniona silikonem zewnętrznym lub innym spoiwem, które jest trwale elastyczne.
 • Pozwolenie na postawienie balkonu - jakie formalności trzeba załatwić żeby mieć balkon

  W świetle polskiego prawa budowlanego dostawienie balkonu, nawet zakupionego pod postacią gotowego zestawu jest traktowane jako budowa. Balkon i taras zgodnie z przepisami (nawet jeśli jest on dostawny i nie mocowany na ścianie) jest integralną częścią budynku, jego montaż nie tylko zmienia wygląd elewacji ale też kształt i powierzchnię budynku. Zatem jego montaż powinien być poprzedzony uzyskaniem pozwolenia na budowę. Do wniosku należy załączyć projekt, koszt wszystkich formalności wynosi od 6000 do 7000 zł w przypadku domków jednorodzinnych, mieszkańcy bloków dzielą go na ilość mieszkań, w których będzie montowana dostawka i wynosi od 200 do 500 zł.

  Ile kosztuje balkon dostawny?

  W zależności od materiałów i producenta jest to koszt od 10000 do 15 000 zł, standardowe wymiary dostwaki to 2 do 3 m2. W przypadku drewnianych balkonów koszt może być większy w zależności od gatunku drewna oraz projektu. Jednak jego montaż w znacznym stopniu podnosi wartość mieszkania i domu i wpływa na jego funkcjonalność.

  Kiedy warto zdecydować się na balkon dostawny?

  Taras i balkon w blokach pozwala uzyskać własną przestrzeń na świeżym powietrzu, cieszyć się piękną pogodą bez konieczności wychodzenia z domu. Jego wartość została doceniona podczas pandemii, kiedy to parki i ogrody publiczne były pozamykane. Ponadto powiększa on przestrzeń użytkową i zwiększa wartość mieszkania. Balkon dostawny w domach wolnostojących urozmaica bryłę budynku i powiększa przestrzeń życiową mieszkańców. Pięknie wykończony i zaaranżowany jest prawdziwą ozdobą domu i pomieszczenia, które do niego prowadzi.

  Balkon dostawny czy tradycyjny?

  Tradycyjne bakony przez stulecia cieszyły się ogromną popularnością, jednak mają one wady, których są pozbawione dostawki. Z tego też powodu w nowoczesnym budownictwie odchodzi się od budowania go w klasyczny sposób. Balkony montowane w stropie tworzą mostki termiczne i wodne. W pomieszczeniach z tarasem z tego powodu jest chłodniej, a w tych znajdujących się pod nimi, często powstają zacieki na suficie lub ścianie. W domach energooszczędnych architekci rezygnują z nich na rzecz dostawianych, które nie powodują strat ciepła i nie wymagają dodatkowej izolacji termicznej i hydroizolacją.

  Komentarze

  Aska
  U nas też spółdzielnia na prośbę mieszkańców ma nam zrobić takie balkony ale w rzeczywistości będą to tylko balkoniki, niewiele większe od balkonu francuskiego. Wydaliśmy na te klitki po 15 000 i póki co ani balkonu ani kasy, a jak już je zamontowali w innych blokach to nawet micro balkonowe stoliki i krzesła się nie zmieściły. Szkoda było na to kasy