Co na mrówki na balkonie jak pozbyć się mrówek z balkonu?

mrówki na balkonie

Mrówki na balkonie to irytujący problem, który wymaga natychmiastowego działania. W przeciwnym razie populacja mrówek na balkonie będzie się rozrastać, a owady zaczną wchodzić do domu. Owady te nie tylko boleśnie gryzą, ale też przynoszą jaja mszyc na rośliny balkonowe, a nawet te hodowane w domu. Zobaczcie, jak pozbyć się mrówek z balkonu domowymi sposobami.

Mrówki na balkonie to problem, z którym borykają się zarówno właściciele domków, jak i mieszkań w bloku. Te małe niepozorne owady mogą wyrządzić wiele szkód na naszych balkonach, dlatego należy zacząć działać, kiedy tylko zobaczymy pierwszego owada. Jego pojawienie zwiastuje inwazję nieproszonych mrówek na balkonie i w domu.

Co na mrówki na balkonie? Jak pozbyć się mrówek z balkonu?

Zabijanie pojedynczych owadów to jak walka z wiatrakami, ponieważ królowa na bieżąco uzupełnia wszystkie ubytki w gnieździe i składa więcej jaj. Z tego też powodu, mimo że to pożyteczne owady w ogrodzie, na balkonie musimy walczyć z nimi, niszcząc całe mrowisko łącznie z królową. Inną możliwością jest zmuszenie owadów do wyprowadzki. Najlepiej sprawdzają się substancje, które mrówki uważają za pożywienie i niosą do mrowiska, a które są dla nich szkodliwe. Kilka z nich posiadacie w domu i są równie skuteczne na mrówki, jak drogie chemiczne środki na mrówki.

Jak pozbyć się mrówek z balkonu?

W pierwszej kolejności musisz poznać, z jakiego powodu mrówki wybrały akurat twój balkon. Najczęściej przynosisz je ze sklepu z kwiatami balkonowymi. Mrówki żywią się spadzią wydzielaną przez mszyce, dlatego ich obecność w doniczce to znak, że na roślinie żerują mszyce. Może się też zdarzyć, że kupiliśmy roślinę bez mszyc i mówek, a mrówki, które wcześniej mieszkały na balkonie, z przyniosły na roślinę mszyce, o czym przeczytasz w innym naszym artykule. Dlatego, jeśli chcesz się pozbyć mrówek z balkonu, najpierw sprawdź, czy nie mieszkają one w doniczkach z kwiatkami. Jeśli kwiaty są wolne od tych owadów, nie oznacza to, że przeniosą się one na rośliny wraz z mszycami. Na balkonie, na którym nie ma żadnych roślin, mrówki prawdopodobnie szukają schronienia przed deszczem i wiatrem. W tym wypadku sytuacja jest dużo poważniejsza, ponieważ późną jesienią będą szukać schronienia przed mrozem, ale już w domu. Zanim dojdzie do zainfekowania kwiatów przez mszyce, wejścia mrówek do domu lub rozmnożenia ich na twoim balkonie, koniecznie się ich pozbądź.

Mrówki pod podłogą na balkonie

Mrówki pod podłogą na balkonie to częsty problem osób, które zdecydowały się na deskę balkonową. Niewielkie szczeliny między jedną a drugą deską, a także deską a wylewką są wystarczające do zbudowania mrowiska. Jeśli więc zauważycie, że owady wchodzą pod podłogę, nie traćcie czasu. Trzeba się ich pozbyć, zanim złożą jaja i na balkonie zamieszkają kolejne pokolenia tych owadów. W tej sytuacji wystarczy w szczeliny między deskami wsypać jeden z produktów, który zwalcza mrówki, o którym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Mrówki w kwiatach na balkonie

Mrówki w kwiatach na balkonie to sytuacja opisana powyżej, niestety nie wystarczy pozbyć mszyc, żeby mrówki się wyprowadziły. Te malutkie owady są bardzo mądre i jeśli się ich nie pozbędziesz, ponownie wniosą mszyce wraz z ich jajami na rośliny. W tym wypadku jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem na dla roślin jest pokrycie ziemi w donicach ziemia okrzemkową. Jest ona zabójcza dla mrówek, ale zupełnie nieszkodliwa dla roślin i ludzi, a także zwierząt domowych. Sproszkowane skamieliny morskie oblepiają mrówki i uszkadzają ich ciała. Już po 30 do 60 minut problem mrówek w kwiatach na balkonie powinien zostać rozwiązany.

Skuteczne domowe sposoby na mrówki na balkonie

Jak już wspomnieliśmy, mrówki w kwiatach balkonowych najskuteczniej zlikwidujesz, dosypując do doniczek ziemię okrzemkową. Mówki pod podłogą na balkonie, a także te wędrujące po ścianach, meblach balkonowych i poręczy możesz zwalczyć jednym z domowych sposobów. Każdy z nich kosztuje dosłownie kilka złotych, a produkty zwalczające mrówki nasz w domu.

  • Kasza manna działa na mrówki jak trucizna ze sklepowej półki. Wystarczy, że posypiesz ją na ścieżkach, którymi przemieszczają się mrówki. Owady zaniosą ją do mrowiska jaki pokarm. Jednak ich organizm nie trawi kaszy manna, a ta jak każda kasza w ciepłym i wilgotnym środowisku pęcznieje. W efekcie mrówki umierają na niestrawność.
  • Proszek do pieczenia na mrówki na balkonie to kolejny domowy tani sposób na mrówki. Rozsyp proszek w miejsce, które upodobały sobie mrówki. One zaniosą go mrowiska jak pożywienie, większa część owadów zostanie otruta, a pozostałe uciekną z zainfekowanego gniazda.
  • Cynamon to doskonały środek na mrówki, nie lubią tego zapachu i szybko się wyprowadzają z mrowiska. Warunkiem powodzenia jest wsypanie go do mrowiska w jego okolica lub w miejsce, w którym chętnie przebywają no, doniczka z kwiatami.
  • Surowy ogórek jest toksyczny dla mrówek, dlatego na balkonie, na którym spotykamy mrówki, warto rozłożyć obierki z ogórka, lub pokrojone w plasterki warzywo, ale nie obrane. To właśnie skórka ogórka zawiera substancję, która dla mrówek jest toksyczna i silnie trująca.
  • Skórka cytryny to kolejny skuteczny odstraszacz mrówek wystarczy obrać cytrynę lub wydrążyć z niej miąższ i położyć w miejscu uczęszczanym przez mrówki.
  • Fusy z kawy i palona kawa wydzielają mocny kawowy aromat, którego nie lubią mrówki. Dlatego na balkonach warto hodować rośliny lubiące kwaśne podłoże. Wówczas wystarczy ziemię odlewać fusami z kawy. A dla wzmocnienia efektu warto rozsypać kawę fusiarę na nakrętkach od słoika lub na kominku do olejków eterycznych i co jakiś czas podpalać. Mrówki szybko uciekną z balkonu, na którym pachnie kawą.
  • Boraks z żółtkiem,czyli proszek do odplamiania stosowany również podczas lutowania. Mieszamy go z żółtkiem ugotowanym na twardo i rozsypujemy w miejscach, gdzie najczęściej spotykamy mrówki. Zapach żółtka sprawi, że mrówki zaniosą mieszankę do mrowiska jak pożywienie. Boraks to substancja, która wysusza mrówki od środka i niszczy mrówki we wszystkich stadiach ich rozwoju.
  • Zupa z mrówek, czyli solidna powódź na balkonie. Jest to sposób, który mogą stosować jedynie właściciele domków oraz balkonów znajdujących się na parterze. Mrówki nie przez przypadek wybierają miejsca suche i słoneczne. Nie są one w stanie uchronić swojego mrowiska przed powodzią. Dlatego obfite wielokrotne płukanie całego balkonu, łącznie ze ścianami i zadaszeniem przynajmniej trzy razy w ciągu 12 godzin, zmusi mrówki do wyprowadzki.
  • Uwaga

    każdy z podanych sposobów działa jednorazowo, dlatego, kiedy już się pozbędziemy mrówek wsypać w szczeliny proszek do pieczenia, a kiedy tylko zobaczymy choć jedną mrówkę, zastosować jeden z podanych powyżej sposobów.

     

    Komentarze