Modny balkon 2023, balkonowe trendy. Co jest modne na balkon?

kolory na modny balkon 2023

Balkon to nasz letni salon, bez względu na jego powierzchnię powinien być on urządzony ze smakiem, piękny i funkcjonalny. Nie ważne czy aranżujesz balkon w miejskiej dżungli, czy w podmiejskim domku. Zasługuje on na taką samą uwagę, a jego aranżacja powinna być spójna, łączyć komfort funkcjonalność i design na miarę 2023 roku. Nie musisz od razu wyrzucać wszystkich balkonowych mebli, ale jedno jest pewne, nie powinny, one pamiętać zamierzchłych czasów.

Nie powinny też kończyć swego żywota zesłane z salonu czy kuchni na balkon. Nie mogą też być poobijane, odrapane czy każdy z innej bajki. Zobacz, jak wyglądają najmodniejsze aranżacje balkonów w 2023 roku

Balkony w 2023 roku to już nie tylko przedłużenie pokoju dziennego, te urządzone zgodnie z nowymi trendami w sezonie letni przejmuje jego funkcję i są ulubionym miejscem wypoczynku dla całej rodziny. Podłoga, ściany i meble powinny więc podkreślać rekreacyjną funkcję tego miejsca, dobieramy je ze starannością o każdy szczegół. Czasy, kiedy balkony były traktowane po macoszemu odeszły na dobre do lamusa. Urządzamy więc na nim rodzinnej graciarni na wszystkie niepotrzebne sprzęty, nie organizujemy domowego muzeum, na stare, ale już zużyte meble, które stanowiły do niedawna jego wyposażenie. Powierzchnia ta została wreszcie doceniona i jest bardziej pożądana niż kiedykolwiek, szczególnie wśród osób mieszkających w domach z wielkiej płyty. Wraz z rosnącą inflacją i horrendalnym cenami warzyw i owoców, balkon w 2023 roku zyskał jeszcze jedną funkcję. Bardzo często jest on namiastką przydomowego ogródka. Jedni poświęcają na swój mini „ogródek” warzywny całą jego powierzchnię, a jeszcze inni wplatają balkonowy warzywniak w aranżację strefy wypoczynkowej. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast surfinii pięły się po barierce pomidorki koktajlowe, w skrzynkach zamiast pelargonii rosły papryczki czy sałata. Pomysłów na urządzenie modnego w tym roku balkonu jest wiele, a ogranicza was tylko powierzchnia i wyobraźnia.

Od czego zacząć aranżację ładnego balkonu w 2023 roku?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest kompletna zmiana postrzegania tej przestrzeni. Jeśli więc mowa tym będący częścią blokowiska, zacznijmy od zapewnienia sobie odrobiny prywatności. Osłoń go od sąsiadów i ciekawskich spojrzeń przechodniów, w końcu to twój letni salon i to ty decydujesz, kogo do niego zapraszasz. Oczywiście o murowaniu ścian nie może tu być mowy, po pierwsze przepisy na to nie zezwalają, a po drugie stworzylibyśmy zamiast zielonego zakątka betonową klatkę. Drewniane pergole, które możemy obsadzić każdą pnącą rośliną, doskonale sprawdzą się w tej roli. Ponadto stawiając taką kratkę, zyskujemy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, możemy puścić po niej kwiaty ozdobne, warzywa i owoce pnące, a także zamontować do nich doniczki na zioła. Zielona ściana będzie nie tylko miła dla oka, ale zapewni prywatność, o którą tak trudno na miejskich balkonach

Modny balkon 2023. Przestrzeń i podział na strefy na modnym balkonie na miarę 2023 roku

Kolejna kwestia to podział przestrzeni, na część wypoczynkową i zieloną. Wprawdzie w idealnym scenariuszu zieleń powinna nas otaczać z każdej strony, ale taka aranżacja wymaga sporo miejsca. Jeśli go nie mamy, warto wykorzystać balustradę, ścianę mieszkania i pergole, które dodatkowo odgrodzą nas od sąsiadów. To na nich warto zamontować donice i skrzynki na roślinność. Na tak małej powierzchni, jak balkon należy wykorzystać każdy centymetr, dlatego, zanim przystąpimy do aranżacji naszego, konieczne jest wykonanie projektu. Nie musicie zatrudniać projektanta przestrzeni zielonej, uczyć się obsługi profesjonalnych programów komputerowych. Wystarczy nanieść na kartkę plan balkonu, ze wszystkimi ścianami, balustradą i zastanowić się, jak maksymalnie wykorzystać jego metraż. Idealnym rozwiązaniem jest zieleń w pionie i meble w poziomie, wówczas przy maksymalnym obsadzeniu balkonu nadal pozostanie nam do dyspozycji około 90% całej powierzchni. Mowa zatem o sporej oszczędności miejsca bez żadnych kompromisów. Funkcjonalny i komfortowy balkon tak można określić modne w tym roku aranżacje. A maksymalną funkcjonalność osiągniemy tylko dzięki podziałowi na strefy. Strefa zielona, strefa wypoczynku. Podział ten sprawi, że nie będziemy omijać i niszczyć roślin a one nie będą nam zabierać przestrzeni niezbędnej do wypoczynku.

wertykalny warzywniak na balkonie

Modny balkon 2023. Owoce warzywa i jadalne kwiaty, czyli wertykalny ogród na miejskim balkonie

Wiele osób w tym roku planuje wysiać sezonowe warzywa na balkonie. Samowystarczalność i możliwość wprowadzenia oszczędności dla domowego budżetu to kusząca perspektywa. Jeśli zrobimy to z głową, będą one równie dobrze rosły w skrzynkach, jak w gruncie. Są równie urocze, jak kwiaty i niektóre z nich odstraszają komary, jak chociażby pomidory. Możesz w ten sposób hodować sałatę, która pięknie będzie się prezentować jako dekoracja balustrady i może zastąpić pelargonie czy smagliczkę. Pomidorki najlepiej będą rosły pod dachem, możesz więc posadzić je w podwieszanych do sufitu (balkonu nad tobą) donicach lub na pergoli, choć w tym wypadku istnieje ryzyko, że sąsiad może się nie oprzeć pokusie i skosztować twoich plonów

Komentarze

redakcja
Raczej nie, pod warunkiem że są zabezpieczone brzegi. Moje lustra przetrwały zimę w ogrodzie, więc te na balkonie jak są porządnie wykonane też powinny, a jeśli się obawiasz, że się zniszczą wystarczy je na zimę zabezpieczyć folią streczową.
Niunia
Pomysł z lustrami petarda na razie domowe przymierzałam i dużo lepiej mta moja klitka się prezentuje ale czy na zimę trzeba je chowaz?