Jak umeblować kuchnię w bloku? Urządzamy małą kuchnię w domu z wielkiej płyty

kuchnia w bloku

Zastanawiasz się jak umeblować ciasną nieustawną kuchnię w bloku? Kombinujesz, mierzysz i nadal nie masz pomysłu jak urządzić kuchnię w domu z wielkiej płyty. Zobacz, nasze sprytne patenty na ciasną nieustawną kuchnię w mieszkaniu. Podpowiadamy jakie meble, ściany i podłoga najlepiej się sprawdzą i co zrobić, żeby mikro kuchnia była piękna i funkcjonalna

Kto by się przejmował kuchnią w czasach PRL-u, czyli wtedy gdy rosły jak grzyby po deszczu domy z wielkiej płyty. Najważniejsze, że była, bez względu na jej metraż i ustawność ludzie i tak się czekali latami na mieszkania. A architekci z tamtych czasów wbrew zdrowemu rozsądkowi tworzyli nieustawne ciasne i ciemne kuchnie, z którymi teraz walczą ich następcy. Nieustawna mała kuchnia w bloku to bolączka wielu osób, jednak dekoratorzy i architekci wnętrz znaleźli sposób i takie pomieszczenie. Wystarczy kilka trików i ciasna kuchnia zamienia się na luksusową i funkcjonalną. Zobaczcie jak pięknie urządzić małą kuchnię w bloku i jak naprawić błędy architektów z minionej epoki.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku, czyli generalny remont kuchni w domu z wielkiej płyty

Remont kuchni w bloku wymaga sporego wysiłku logistycznego, wszystkie meble i sprzęty należy z niej wynieść. Pomieszczenie powinno być zupełnie puste i to jeszcze zanim wybierzemy projekt zabudowy kuchennej. Opróżnienie całej kuchni jest bardzo ważne, ponieważ tylko wówczas możecie na nią spojrzeć jak na zupełnie nowe wnętrze. Tylko wówczas możecie puścić wodze fantazji i zmienić ciasne pomieszczenie w piękną nowoczesną i funkcjonalną kuchnię. Jeszcze zanim wyniesiesz stare meble, zapoznaj się z ich zawartością.

mała kuchnia w bloku

Od czego zacząć remont małej kuchni w bloku?

Mieszkanie w bloku ma bardzo ograniczoną powierzchnię, nie dysponujesz też ogrodem ani ogromnym tarasem, a tym bardziej dodatkowym pomieszczeniem typu składzik. Dlatego przygotowania do remontu musisz zacząć już na kilka tygodni przed wejściem do domu fachowców. Jeśli chcesz, żeby remont przebiegał sprawnie, poniżej znajdziesz listę czynności, które usprawnią późniejsze prace i pozwolą Ci „wycisnąć” z małej kuchni każdy centymetr kwadratowy.

  • 1.Przygotuj kartonowe lub plastikowe pudła, marker, żeby je opisać i do dzieła… Wyjmij zawartość pierwszej szafki, potem podziel ją na trzy części: rzeczy, z których korzystasz, te, z których czasem korzystasz i te, o których istnieniu zapomniałaś, bo są niepraktyczne. Dokładnie tak opisz pudła. W taki sam sposób dokonaj przeglądu każdej szafki.
  • 2.Teraz obejrzyj jeszcze małe agd, mikser, maszynkę do mięsa itp. Zastanów się, czy jest możliwość zastąpienia wielu sprzętów na jeden multifunkcyjny. Zamiast maszynki, miksera, blendera i tarki do warzyw, które zajmują całkiem sporo miejsca w kuchni, możesz mieć robota kuchennego, który łączy te wszystkie urządzenia w jednym. Frytkownicę, szybkowar, maszynkę do pieczenia chleba i prodiż możesz zastąpić multicookerem. Ustaw obok siebie wszystkie wymienione sprzęty i zobacz, ile zajmują miejsca. Takie „odchudzanie” zawartości szafek wprawdzie jest kosztowne, ale to inwestycja na lata i pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni do przechowywania.
  • 3.Kolejny krok to wyprawa do sklepu z dużym AGD w poszukiwaniu lodówki i zmywarki w węższej wersji, które pozwolą zaoszczędzić kilka centymetrów cennej powierzchni. I tutaj warto zaznaczyć, że na małej powierzchni liczy się każdy centymetr, który potem można wykorzystać jako powierzchnię szafek.
  • 4.Zrezygnuj z piekarnika w słupku i szaf kuchennych, na rzecz dłuższego blatu roboczego, a więc szukaj takich sprzętów, które zmieścisz pod blatem. Oczywiście
  • 5.Wejście do kuchni, a dokładnie jego lokalizacja ma ogromny wpływ, na to jak pomieszczenie będzie postrzegane. Dlatego w wąskiej długiej kuchni, jeśli to możliwe warto przenieść drzwi na środek dłuższej ściany. W ten sposób zgubimy efekt, tunelu a zamiast długiego wąskiego pomieszczenia na wejściu ukaże się naszym oczom szeroka kuchnia. Taki układ pomieszczenia sprawi również, że będzie ono bardziej funkcjonalne, przemieszczanie po nim łatwiejsze. Ponadto w takiej kuchni można zrobić zabudowę w kształcie litery „U” lub „L”, jeśli chcemy znaleźć miejsce jeszcze na niewielki stolik.
  • Biel, kość słoniowa i subtelny jasny popiel to idealne kolory ścian do małej kuchni w blokach?

    Biel kość słoniowa i popielaty ta najlepsze kolory ścian do małej kuchni w blokach. To dzięki nim wnętrze staje się jasne, dzięki czemu wydaje się bardziej przestronnej. Monochromatyczne aranżacje wprawdzie są już niemodne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zestawić ze sobą dwa jasne odcienie np. białe ściany i meble w kolorze ivory lub popielate ściany i białe meble. Doskonałym pomysłem na podkreślenie charakteru takiego pomieszczenia jest kontrast kolorystyczny na jednej ze ścian. Jeśli myślisz, że twoja blokowa kuchnia jest zbyt ciasna na takie dekoracje, jesteś w błędzie. Ściana ze stołem ta, na której jest wejście do kuchni lub taka bez górnych szafek będzie idealna do dekoracji. Do wyboru macie całe mnóstwo możliwości od białego ceglanego panela, po biała boazerię, naturalny lub udawany kamień, beton albo fajną tapetę w kontrastującym odcieniu z odważnym motywem.

    jak umeblować kuchnię w bloku

    Idealne meble do kuchni w blokach, zobacz jakie meble wybrać do małej kuchni w blokach?

  • Gładkie jasne w połysku meble wizualnie powiększają przestrzeń, ich powierzchnia wydaje się większa. Lakierowane fronty odbijają światło, dzięki czemu wnętrze staje się rozświetlone. W blokowej kuchni najlepiej sprawdzą się jasne chłodne barwy, a zatem biel we wszystkich odcieniach, kość słoniowa, a także jasny odcień popielatego i wanilii. Czarne meble w otwartej kuchni będą strzałem w dziesiątkę bez względu na jej rozmiar, w małej i ciasnej i wąskiej spotęgują wszystkie jej wady, więc lepiej z nich zrezygnować.
  • Gładkie fronty bez uchwytów stworzą dużą gładką powierzchnię, choć nie są jedynym wartym uwag rozwiązaniem, w małej kwadratowej kuchni złote lub srebrne podłużne uchwyty zamontowane poziomo. W długim wąskim pomieszczeniu uchwyty montujemy pionowo. Dlaczego? Zamontowane na tym samym poziomie tworzą cienkie linie na tle zabudowy kuchennej, którymi możemy nieznacznie skorygować kształt pomieszczenia.
  • Szuflady zamiast szafek kuchennych

    Głębokie szuflady zamiast szafek kuchennych to doskonały sposób na przechowywanie zastawy stołowej garnków do gotowania, a także żywności, która nie wymaga przechowywania w lodówce. Zaletą tego rozwiązania jest łatwy dostęp do całej zawartości szuflady. Nie ma w niej pustych i niefunkcjonalnych zakamarków, ponieważ po jej odsunięciu masz pod ręką całą jej zawartość.

    Jeszcze więcej powierzchni do przechowywania, czyli szafki podwieszane do małej kuchni

    Zrezygnuj z szafek typu jamnik na średnim poziomie, czyli nad blatem kuchennym, Ten typ szafki sprawdzi się pod sufitem. Szafki podwieszane powinny być rozwierane najlepiej dwudrzwiowe, z dokładnie taką ilością półek, jakiej potrzebujesz. Nie słuchaj o standardach, ponieważ w większości kuchni to właśnie w szafkach podwieszanych marnuje się średnio 30% powierzchni do przechowywania. Jeśli więc przechowywane w nich przedmioty i żywność mają stałą wysokość, to wysokość półek powinna być do nich dopasowana wówczas, zamiast dwóch poziomów szafka może mieć trzy albo cztery.

    Zabudowa pod sufit, czyli pawlacze kuchenne

    Pawlacze kuchenne to doskonały sposób na przechowywania sprzętów i naczyń rzadko używanych, takich, z których korzystasz okazjonalnie. Zaletą kuchennych pawlaczy jest ich głębokość, która może być równa głębokości blatu roboczego. W tym wypadku warto zainwestować nie tylko w szafki, ale też w ich dobre zagospodarowanie. Przechowywanie sprzętów w opisanych pudełkach sprawi, że zawsze znajdziesz bez problemu, to czego szukasz. Ich obecność w kuchni sprawi, że powierzchnia do przechowywania będzie znacznie większa, a dolnych i górnych schowkach będziesz mieć tylko, to z czego korzystasz na co dzień.

    Najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji małej kuchni w blokach

  • Ciemne, krzykliwe i ciepłe barwy
  • Otwarte półki, które tworzą wizualnych chaos, który to optycznie zmniejsza metraż i sprawia, że pomieszczenie wydaje się zagracone
  • Zbyt duża ilość kolorów
  • Meble i sprzęty niedopasowane gabarytami do powierzchni kuchni. To, że coś się zmieści na małym metrażu, nie oznacza, że jest najlepszym rozwiązaniem. W ciasnej kuchni lepiej zrezygnować z sześciopalnikowa kuchni, ogromnej szafy kuchennej cz wyspy.
  • Przeczytaj również inne nasze artykuły:

    Komentarze

    Fachowiec
    Co by nie pisać z tymi kuchniami w bloku same problemy, ktoś kupuje mieszkanie z mikrokuchnią, a potem wymaga od projektanta i wykonawcy żeby zrobić z niej wystawną przestronną kuchnię. Fajne porady, ale nawet wasze triki nie zmienią faktu, że jak coś jest klitką to nią zostanie, chyba że się ściany przestawi. Tyle w temacie,
    Redakcja
    A jednak, poparz na nasze porady, zastanów się i porównaj z poradami projektantów i architektów :) Może jednak to nie są takie głupoty jak piszesz :)
    Mateusz123
    Kuchnia w bloku proszę was kupcie se domy a nie ##### w blokach mieszkacie!
    Mateusz123
    Piszecie takie głupoty jeszcze jakby się znali.
    Nie polecam!!!