Jadalnia w kuchni, czyli kuchnia z jadalnią, jak urządzić elegancką jadalnię w kuchni?
Kuchnia z jadalnią to prawdziwe serce domu, kiedyś mówiono, że kuchnia jest sercem domu. Rzeczywiście tak było, ponieważ to w kuchni skupiało życie rodzinne, to to w kuchni spotykali się wszyscy domownicy podczas posiłków. Jednak w dawnych przedwojennych kuchniach zawsze ale to zawsze stał duży stół, taki przy którym mieścili się wszyscy domownicy. To właśnie stół był najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu. Zobacz, jak urządzić jadalnię w kuchni z prawdziwego zdarzenia.
Kuchnia z jadalnią to rozwiązanie stosowane w przedwojennych domach i mieszkaniach. W każdej ale to w każdej kuchni wówczas było miejsce na stół, przy którym mieścili się wszyscy domownicy. Kuchnia mogła być nawet większa od pokoju, ale to właśnie ona była centrum domowego życia i tętniła życiem. Potem w domach z wielkiej płyty kuchnie się “skurczyły”, zamiast przestronnych pomieszczeń kuchennych zaczęto budować wąskie małe klitki, ale nawet wówczas część z nich miała tak zwaną wydawkę, czyli otwór w ścianie między kuchnią a największym pokojem nazywanym stołowym. To właśnie wówczas kuchnie sprowadzono do roli pomieszczenia typowo roboczego, w którym powstawały posiłki, ale nie było w niej miejsca do ich spożywania. Był to jednak czas, kiedy meble kuchenne były szczytem luksusu, ponieważ w sklepach ich najzwyczajniej nie było. Dzisiaj, kiedy meble kuchenne możemy nie tylko zamówić pod wymiar, ale też wybrać ich kolor, kształt a nawet rodzaj uchwytów, szkoda je zamykać przed i chować przed gośćmi.
Współczesne kuchnie to najczęściej najdroższe pomieszczenia w całym domu, piękne eleganckie i maksymalnie funkcjonalne. Tak piękne, że aż chcemy się nimi chwalić, urządzenie jadalni w kuchni to doskonała okazja, żeby się pochwalić piękną zabudową kuchenną.
Gdzie urządzić jadalnię, czyli szukamy idealnego pomieszczenia na jadalnię
Chcesz urządzić samodzielną jadalnię? Nie szkoda Ci miejsca? Przeznaczenie całego pomieszczenia na jadalnię to zwyczajna strata powierzchni mieszkalnej. Jeśli w waszej kuchni jest wystarczająco miejsca, żeby zmieścił się w niej stół kuchenny na 6 lub 12 osób, nie musicie poświęcać całego pokoju na aranżację wnętrza, z którego będziesz korzystać tylko kilka razy do roku. Czy wiecie, że w domach i mieszkaniach, w których jadalnia jest w kuchni lub salonie domownicy znacznie częściej siadają wspólnie do stołu. A jadalnie w oddzielnym pomieszczeniu, przez większość roku jest nieużywana? Jeśli chcecie żeby wasza kuchnia była sercem domu, warto urządzić w niej nawet niewielką ale funkcjonalną jadalnię. Taką, w której stanie stół na 6 osób z możliwością rozłożenia go na kolejne sześć. Jeśli nie ma możliwości zmieszczenia w kuchni dużego prostokątnego stołu, pamiętajcie, że okrągły lub owalny zajmuje mniej miejsca.
Jadalnia w kuchni, stół to idealny dodatek do pięknej zabudowy kuchennej. Wstaw stół do kuchni i pochwal się swoją piękną zabudową kuchenną
W czasach PRL-u samodzielna jadalnia była synonimem luksusu i dobrobytu, ponieważ naprawdę niewiele osób miało na tyle duże mieszkanie żeby pozwolić sobie na urządzenia samodzielnej jadalni. Dzisiaj kiedy wydajemy majątek na wykończenie, aranżację i zabudowę kuchenną, grzechem byłoby chowanie jej za zamkniętymi drzwiami. Urządzenie jadalni w kuchni, wbrew pozorom jest znacznie łatwiejsze i tańsze niż zrobienie tego w odrębnym pomieszczeniu. Po pierwsze dlatego, że nie musimy się martwić o aranżację i umeblowanie całego pomieszczenia, a więc potrzebować będziemy znacznie mniej mebli i dodatków. A po drugie na tle eleganckiej zabudowy meblowej piękny stół będzie wyglądał jak wisienka na torcie.
Wstawienie stołu do nowoczesnej kuchni ma jeszcze jedna zaletę. Często nowoczesne minimalistyczne zabudowy kuchenne bardziej przypominają sterylne laboratoria aniżeli część domu. To właśnie stół z krzesłami, jest tym elementem wyposażenia, który udomawia nawet najbardziej futurystyczne aranżacje kuchni.
Jak urządzić jadalnię w kuchni? Gdzie ustawić stół i jak wybrać odpowiedni rozmiar stołu?
Jeśli twoja kuchnia to jeszcze zupełnie puste pomieszczenie bez mebli, to doskonały czas na wygospodarowanie w niej miejsca na jadalnię. Weź metrówkę ( centymetr też się sprawdzi, ale trudniej będzie Ci nim wszystko wymierzyć). Teraz odmierz od ściany, na której będzie zabudowa meblowa 60 cm. To jest standardowa szerokość blatu kuchenne. Narysuj linię 60 cm od ściany tak jak będą ustawione twoje meble kuchenne. Teraz znajdź miejsce, w którym zabudowy już nie będzie i odmierz wymiary stołu, dodaj do nich po 30 cm z każdej strony na krzesła. Pamiętaj, że kiedy siedzicie przy stole nie musisz mieć dostępu do wszystkich szafek, ale musi być miejsce na swobodne wysunięcie krzesła i przemieszczanie się wokół stołu kiedy nikt przy nim nie siedzi.
Jeśli masz jeszcze miejsce w pobliżu stołu, odmierz i obrysuj kredens lub komodę na zastawę stołową i obrusy. Nie musi być ona głęboka, jeśli nie masz miejsca na głęboką komodę z prawdziwego zdarzenia, możesz ja zastąpić nowoczesnym kredensem wnękowym z piękną witryną na porcelanę i odświętne szkło. Jeśli nadal masz problem z rozmieszczeniem wszystkiego, porozmawiaj ze stolarzem, który będzie wykonywał dla Ciebie zabudowę, z pewnością znajdziecie jakieś rozwiązanie.
Pamiętaj, że w funkcjonalnej jadalni, nawet takiej urządzonej w kuchni, wszystko powinno być pod ręką. Jeśli stół ustawisz w kuchni, a po zastawę stołową, będziesz biegać do salonu, szybko będziesz żałować tego pomysłu.
Jadalnia w kuchni o czym musisz pamiętać, aranżując jadalnię w kuchni? Organizacja przestrzeni w kuchni z jadalnianą?
Decydując się na urządzenie takiego multifunkcyjnego pomieszczenia musisz pamiętać, że powinno ono być bardzo dobrze zorganizowane, a poszczególne jego funkcje znajdować się w odrębnych strefach. W tym wypadku mowa o czterech strefach, tylko wówczas w twojej kuchni z jadalnią nie będzie panował chaos. Pierwsza strefa to część robocza, czyli ta w której znajduje się zlewozmywak, zmywarka, płyta do gotowania i piekarnik. Dobrze jeśli stół będzie usytuowany w taki sposób, żeby osoby siedzące przy stole nie miały tej części na oczach. Kolejna strefa to strefa przygotowania posiłków, czyli blat roboczy, na którym siekasz, porcjujesz i przekładasz na talerze. Ta część kuchni może być na widoku, a nawet powinna wówczas podczas szykowania posiłków będziesz mieć kontakt z gośćmi, a blat kuchenny łatwo posprzątasz. Trzecia strefa to kącik kawowo herbaciany, który powinien się znajdować jak najbliżej jadalni. Ustaw w nim czajnik, ekspres do kawy, zapas herbaty i kawy, cukier i filiżanki, a twoi goście poczują się jak w kawiarni. Ostatnia strefa to część jadalniana, w niej powinien się znaleźć stół z krzesłami, komoda z zastawą stołową i obrusem. Tak zorganizowana kuchnia z jadalnią będzie nie tylko piękna ale też funkcjonalna.
Jak wydzielić strefy w kuchni z jadalnią?
Aranżując wielofunkcyjne pomieszczenie, musisz pamiętać, że funkcjonalny podział na strefy to nie wszystko. Kolejnym bardzo ważnym podziałem jest podział wizualny, nie musisz od razu stawiać ścian, strefy można wydzielić w bardziej subtelny sposób.
Oświetlenie to trik, dzięki któremu podzielisz pomieszczenie i podkreślisz charakter każdej ze stref. W strefie roboczej listwa led pod szafkami górnymi oświetlą blat i ułatwią Ci pracę, w strefie kawowej możesz podświetlić ekspres i filiżanki. W jadalni zamontuj światło sufitowe na stołem w centralnej jego części. Dodatkowo możesz zamówić podświetlaną witrynę, w której pięknie wyeksponujesz filiżanki.
Komentarze