Projektowanie kuchni krok po kroku, czyli jak zrobić projekt nowoczesnej kuchni

jak zaprojektować kuchnie

Projekt kuchni 10 m 2 zaczynamy tworzyć od przelania na kartkę swoich oczekiwać względem tego pomieszczenia i marzeń. Kiedy znajdziecie w jednej aranżacji kompromis między nimi, zobaczycie, że nie taki diabeł straszny… Zamawiając kuchnię na wymiar, możecie dopasować szerokość szafek do powierzchni, jaką dysponujecie, a to oznacza, że łatwiej jest dopasować meble do metrażu.

Oczywiście zawsze warto zacząć od ustawiania tych o standardowych wymiarach, a kreatywne podejście do zagospodarowania przestrzeni zostawić na cargo i ewentualne zaślepki, kiedy pozostanie nam kilkanaście wolnych centymetrów, z którymi nie wiadomo co zrobić. I tutaj warto na chwilę się zatrzymać, część stolarzy zamiast wąskiej wysuwanej półki o szerokość 25, a nawet 15 cm proponuje zaślepkę, a to zwyczajne marnotrawstwo powierzchni do przechowywania. Nie dajcie się zatem zwieść mniejszymi kosztami itp., cargo to bardzo pojemna wysuwana półka lub szuflada jak kto woli, która, mimo że jest wąska, ma głębokość dolnych szafek, więc zmieścicie w niej wszystkie przyprawy i produkty sypkie, lub podręczną chemię domową.

W jakiej kolejności ustawić sprzęty w kuchni, czyli ergonomiczna funkcjonalna kuchnia

Projektowanie kuchni to niezwykle istotna dziedzina, która wymaga zarówno wizji artystycznej, jak i umiejętności technicznych. Praca projektanta wnętrz pozwala na tworzenie funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni, które spełniają oczekiwania klientów. Warto skorzystać z różnych dostępnych środków, takich jak agregator pracy Jooble, który oferuje szereg ogłoszeń w różnych dziedzinach. Niezależnie od tego, czy jesteś projektantem wnętrz, inżynierem czy specjalistą w innej branży, Jooble może stanowić cenną platformę do znalezienia interesujących ofert zatrudnienia w Radomiu

Zanim przystąpisz do projektowania nowej kuchni ustawiania w niej mebli i sprzętów, przypomnij sobie, ile razy miałaś wrażenie, że gotując, kręcisz się w kółko, lub „nabijasz kilometry” w tym małym wnętrzu. Ucz się na swoich błędach i nie popełniaj ich więcej. Postaraj się odtworzyć w myślach kolejność prac, jakie wykonujesz w kuchni, przygotowując posiłki i sprzątając. Wypisz je w kolejności na kartce i każdej z nich przyporządkuj właściwy sprzęt. W ten sposób uzyskasz, idealny układ dla swojej kuchni.

przykładowy projekt kuchniProjekt kuchni 10m2 - jak zaprojektować swoją kuchnię?

Wykonujecie projekt 10-metrowej kuchni samodzielnie? Super, ale zanim przystąpicie do rysowania, zastanówcie się, co Was denerwuje w dotychczasowych meblach, ich układzie, kolorze, kształcie itp. Nowa zabudowa meblowa to doskonała okazja, żeby stworzyć zupełnie nową aranżację, zmienić dotychczasowy układ i stworzyć wymarzone wnętrze. Zatem zanim zaczniesz rysować projekt swojej kuchni. Poniżej znajdziesz przykładowy funkcjonalny ciąg roboczy w kuchni.

Na wysokości blatu: Lodówka — blat kuchenny- zlewozmywak- blat kuchenny- płyta do gotowania- blat kuchenny Na ścianie: Lodówka — szafka ze szklankami i salaterkami- szafka z produktami sypkimi — szafka z produktami spożywczymi- okap — pozostałe szafki Pod blatem: Lodówka- szafka z garnkami i szuflady z akcesoriami- kosz na śmieci- zmywarka- szuflada z naczyniami, szuflada na sztućce- piekarnik- cargo na zapasy- pozostałe szafki.

Zwróć uwagę, że kiedy gotujesz, wyjmujesz produkty z lodówki, obierasz, myjesz, kroisz, siekasz, porcjujesz, lub trzesz na tarce i dopiero potem gotujesz. Dlatego to, w jakiej kolejności ustawisz, ma kluczowe znaczenie, dla twojej wygody. Kolejna kwestia, która rodzi wiele pytań to magiczny trójkąt zmywarka, zlewozmywak, szuflada lub szafka na naczynia. Jeśli ustawisz w takiej kolejności te sprzęty, wszystko będzie pod ręką podczas sprzątania. Brudne naczynia spłuczesz w zlewie i stojąc w tym samym miejscu, włożysz je do zmywarki. A kiedy będą już czyste, wyjmiesz je i stojąc nadal w miejscu, będziesz przekładać do szafek na talerze i szklanki. Dobrze, jeśli w tym miejscu znajdzie się również szafka na garnki do gotowania i patelnie. Pamiętaj, im lepiej zaplanujesz swoją kuchnię, tym łatwiej będzie Ci w niej pracować. Wyobraź sobie, że jest to zupełnie nowe pomieszczenie, w którym, możesz zrobić wszystko, o czym marzysz i na co pozwala Ci zasobność portfela.

Jeśli to możliwe wynieś z kuchni wszystkie szafki i sprzęty, to ułatwi Ci projektowanie Podczas „rozmieszczania” mebli, nawet jeśli robisz to oczami wyobraźni, posługuj miarką, oprócz szerokości, zawsze bierz pod uwagę głębokość szafek i blatu roboczego. W ten sposób zobaczysz ile podłogi, pozostanie do przemieszczania się. Teraz na kartce papieru, najlepiej w kratkę narysuj swoją kuchnię, zaznacz na niej odpływ i kratkę wentylacyjną i gniazda elektryczne, drzwi i okno. Przyjmij za jeden metr 5 cm. Czynność tą powtórz na 5 różnych kartkach. Możesz też wykonać go na komputerze w jednym z graficznych programów.

Jeśli masz pustą kuchnię, nie znajdują się w niej żadne sprzęty i meble, próbne projekty możesz wykonywać w pomieszczeniu, za pomocą taśmy malarskiej. Na ścianie przyklej taśmę na kształt szafek i sprzętów, a na podłodze ich głębokość, w ten sposób sprawdzisz, jak wiele miejsca zajmuje twoja wymarzona zabudowa oraz czy po zamontowaniu szafek będzie można się swobodnie po niej przemieszczać. Czynność tą możesz wykonywać wielokrotnie, sprawdzając różne ustawienie mebli i sprzętów. Inną możliwością jest wykorzystanie starych szafek kuchennych, najlepiej pustych, które możesz przestawiać, szukając idealnego układu. Nie ograniczaj się tylko do ścian, na których wcześniej stały meble. Za każdym razem przenosić swój projekt na kartkę, zachowują proporcje. Na gotowym projekcie, pomaluj zabudowę kuchenną, ściany i podłogę, porównaj różne kompozycje kolorystyczne. W ten sposób sprawdzisz, w jakich kolorach twoje wnętrze będzie najpiękniejsze.

kuchnia z dwoma oknamiProjekt kuchni 10m2 z oknem

Okno w kuchni jest bardzo ważna, nawet w małej i ciasnej sprawia, że pomieszczenie jest widne i przyjemne. Jedna co, jeśli jest ono na wprost drzwi wejściowych i otwory w pomieszczeniu „przecinają” przestrzeń kuchenną na pół? Czy można stworzyć idealny projekt takiej kuchni? Tak, ale konieczna jest rezygnacja z parapetu, który zastępujemy blatem roboczym. Pod oknem możemy zmieścić np. zlewozmywak, tym bardziej że we współczesnych kuchniach rzadko z niego korzystamy, więc nie musimy się martwić o zachlapane okno. Inną możliwością jest zamontowanie pod oknem blatu, który będzie pełnił jednocześnie funkcję mini stołu, przy którym można zjeść śniadanie czy wypić kawę.

Kuchnia 10 m2 z dwoma oknami. Projekt kuchni z dwoma oknami

Dwa okna w 10 m2 kuchni to już wyzwanie dla dekoratora wnętrz. Powstaje wówczas pytanie, czy całkowicie rezygnujemy z górnych szafek, czy też montujemy je tylko na ścianie wolnej od okien? Kolejna kwestia to rezygnacja z parapetu, która przy dwóch oknach w tak małym wnętrzu, wydaje się absolutnie konieczna. Blat podzielony parapetami nie wygląda estetycznie, jest mniej funkcjonalny i wizualnie zmniejsza pomieszczenie oraz wprowadza do wnętrza niepotrzebny chaos. Zatem rezygnujemy z parapetów, wysokość dopasowujemy do wysokości blatu roboczego i tworzymy dolny ciąg kuchenny. Na ścianie, a na której nie ma okien i drzwi montujemy szafki podwieszane, ale niestety będą one wyglądały jak oderwany fragment zabudowy lub niedokończona kuchnia. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest szafa kuchenna, z piekarnikiem, zmywarką i mikrofalówką na tej ścianie. Na pozostałych rezygnujemy z wiszących szafek, ale montujemy piękny elegancki okap kuchenny, oraz urocze stylowe oświetlenie. Możemy również zamontować na fragmencie ściany z płytą do gotowania piękną grafikę lub mozaikę aż pod sufit, a jeśli kuchnia jest długa i wąska wejść z nią na sufit.

Projektowanie wąskiej kuchni 10m2

Projekty kuchni w kształcie wąskiego prostokąta zawsze są problematyczne, dlatego wiele osób za namową dekoratora decyduje się na jej odtworzenie na salon. Projekt kuchni z salonem wprawdzie jest bardziej pracochłonny i najczęściej obejmuje większy zakres prac remontowych, ponieważ oba wnętrza powinny być spójne. Jednak jest łatwiej do wykonania pod względem funkcjonalnym. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie obu pomieszczeń poprzez rezygnację z szerszej ściany. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto wyburzyć nawet wąską ściankę, wówczas nie zmieniając wymiarów przestrzeni kuchennej, uczynimy ją bardziej przestronną.

Meble kuchenne, projekt wąskiej samodzielnej kuchni 10m2

Projektowanie wąskiej samodzielnej kuchni 10m2 to prawdziwa sztuka, nawet rezygnacja z układu „U” często nie czyni jej bardziej przestronną. Jest jednak trik, dzięki któremu nawet projekt wąskiej kuchni może być zachwycający a pomieszczenie wyglądać na większe i szersze. Lustra na ścianie nad blatem kuchennym sprawią, że wnętrze będzie wyglądać na przestronne i widne. Doskonałym rozwiązaniem są lustra grafitowe, nieco ciemniejsze od klasycznych, na których za brudzenia są znacznie mniej widoczne.

Jakie ściany kuchenne do kuchni 10 m2?

Ściany w małym wąskim pomieszczeniu powinny mieć powiększającą moc. A to oznacza, że warto zrezygnować z modnych czarnych ścian na rzecz czarnego sufitu. A ściany pomalować na biało lub popielato. Jasne w ciemnym tonie optycznie będą powiększać wnętrze, natomiast kontrastujący sufit odwróci uwagę od wąskiego ciągu komunikacyjnego. Jeśli chcesz wizualnie powiększyć wąską małą kuchnię, zapomnij o ciepłych barwach, postaw na jasne chłodne biele i szarości, oraz połyskujące mozaiki i kafelki w tych kolorach. Doskonałym pomysłem na dekorację ściany w takim pomieszczeniu jest fototapeta z przestrzennym motywem, który optycznie powiększyć niewielką przestrzeń.

Projekt kuchni obejmuje nie tylko ustawienie mebli i rozmieszczenie sprzętów, ale też kompozycje kolorystyczne. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie go nie tylko w wersji technicznej z wymiarami mebli i sprzętów. Jeśli samodzielnie wykonujesz projekt, wybierz najlepsze twoim zdaniem ustawienie mebli, wykonaj kilka ich kopii i baw się kolorami. Najpierw pomaluj ściany, potem dodaj kolor mebli, podłogi i dodatków. Nie ograniczaj się tylko do swojej wyobraźni, wspieraj się gotowymi projektami kuchni, które znajdziesz w internecie. Gotowe pokolorowane projekty odłóż na kilka godzin, a nawet do następnego dnia. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przejrzyj je kilka razy i wybierz ten, na którym twoja kuchnia wyglądała najlepiej, jest najbardziej przestronna, elegancka i funkcjonalna. Białe meble na wysoki połysk wizualnie powiększają przestrzeń, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się lekkie i przejrzyste. Doskonale komponują się ze srebrem, chromowanymi dodatkami, szarością, czernią i złotem. Białe fronty i złote uchwyty duet wprost idealny. Białe meble w macie lub satynie prezentują się równie pięknie, jednak nie sprawią, że twoje oczy zobaczą większe wnętrze. Można je komponować ze srebrem czernią, złote dodatki zamień natomiast na mosiężne. W takiej kuchni doskonale sprawdzi się mocny akcent kolorystyczny jak czarny sufit lub pięknie połyskująca granatowa mozaika na ścianie nad blatem. Waniliowe meble na wysoki połysk to kolejna propozycja do wąskiej kuchni, szczególnie dla osób, które nie przepadają za bielą i szarościami. Taka kuchnia doskonale prezentuje się z jasnym drewnianym blatem, jasną podłogą i jasnymi ścianami. Czarna mała kuchnia na wysoki połysk lub matowa będzie pięknie wyglądać, ale pod warunkiem, że mowa otwartej kuchni. Takiej, którą możemy podziwiać w całej okazałości z przestronnego widnego salonu. Taką kuchnię można nie tylko zabudować na czarno lub granatowo, ale tak też pomalować. Niestety nie sprawdzi się taka aranżacja w małym ciasnym pomieszczeniu.

Projektowanie kuchni marzeń

Projekt kuchni 10 m2 to wyzwanie, któremu można stawić czoła i cieszyć się piękną kuchnią. Wystarczy tylko spojrzeć na nią jak na zupełnie nowe pomieszczenie. Połączyć potrzeby z marzeniami i wyeliminować błędy z poprzedniej aranżacji. Projektowanie kuchni nie jest tak straszne, jak może się wydawać dlatego warto wykonać jeden lub dwa takie projekty i dopiero odwiedzić dekoratora, lub pokazać je stolarzowi. W końcu nikt nie zna lepiej twoich upodobań estetycznych, nikt nie wie lepiej od Ciebie, czego oczekujesz od funkcjonalnej kuchni i co najbardziej irytowało Cię w dotychczasowej aranżacji.

Komentarze

Marzena
super
AlicjaP
Mega przydatny wpis dla osób, które są w trakcie remontu lub planują remont swojej kuchni. To bardzo ważne, by pamiętać o wspomnianym w tym wpisie radach. Dziękuję za ich przypomnienie. Będę z nich korzystała podczas remontu! :)
Ewcia
Ja swoją kuchnię projektowałam dwa miesiące, potem przyszedł stolarz i okazało się, że mój projekt był do kosza, finalnie zgodziłam się na to co on mi zaproponował i to był błąd. Opisany przez was ciąg roboczy jest podzielony na dwie przeciwległe ściany, ja gotuję to mam wrażenie, że kręcę się w kółko i nabijam kilometry. Teraz szukam jakiegoś taniego sposobu na budżetowe przerobienie zabudowy i zrobienie prawidłowego układu kuchni, bo takie kręcenie się od ściany do ściany jest męczące.
JulitaK
Ciekawy artykuł, fajnie opisany sposób projektowania kuchni.