Jak umeblować mały pokój? Aranżacja ciasnego pokoju

mały pokój inspiracje

Mały, ciasnym wąski lub kwadratowy nieustawny pokój to trudne wnętrze do aranżacji. Tę niewielką powierzchnię musisz udomowić, sprawić, żeby wyglądała na poukładaną, dobrze zorganizowaną. Z tego też powodu mały pokój warto podzielić na funkcjonalne strefy np.: strefę wypoczynku, nauki/pracy, strefę relaksu. Kolejnym krokiem jest oszukanie przestrzeni, czyli zastosowanie iluzji, która zmieni twoje postrzeganie tego pomieszczenia. Zacznij od wypisania na kartce wad ciasnego pokoju, potem…

Aranżację małego pokoju zacznij od oswojenia tej przestrzeni, jeśli nie możesz sobie wyobrazić, jakie meble się w nim zmieszczą, jak je ustawić itp. Narysuj pokój na kartce w kratkę, przyjmij, że jednak kratka to np.10 cm. Potem znajdź meble, które Ci się podobają, w sklepach internetowych masz podane dokładne wymiary. Nanieść na projekt meble ponownie przyjmując, że jedna kratka to 10 cm. W ten sposób nie tylko sprawdzisz różne ustawienia mebli, ale odległość między nimi i szerokość ciągów komunikacyjnych w pokoju. Gotowe projekty możesz pokoloruj kredkami, w ten sposób, sprawdzisz jakie kolory najlepiej pasują do tego wnętrza. Miłej zabawy!!!

Jak urządzić mały pokój? Znajdź jego wady i …

Największą wadą małego pokoju jest brak przestrzeni, jednak kiedy się przyjrzysz dokładniej, znajdziesz więcej wad. Czy możesz sobie pozwolić na rezygnację z tego pomieszczenia? Zamknięcie go na klucz i zapomnienie o jego istnieniu? Pewnie nie, w takim razem najpierw musisz poznać wszystkie wady swojego mojego pokoju, oswoić się z nimi i zastanowić jak przekuć je w zalety. Niemożliwe? A jednak zobacz na notatki zamieszczone poniżej. Zanim zaczniesz urządzanie mojego pokoju, wypisz na kartce wszystkie jego wady w podpunktach, potem zastanów się, jak możesz się ich pozbyć. Okazuje się, że na każdą z nich jest sposób. Wystarczy tylko spojrzeć na małe pomieszczenie w zupełnie inny sposób niż dotychczas.

jak umeblować mały pokój

Jak urządzić mały ciemny pokój?

Dużą wadą małych pomieszczeń jest niewystarczający do światła słonecznego. Architekci najczęściej dobierają rozmiar okien do rozmiaru ścian, dlatego też ciasne pomieszczenia są niedoświetlone, przez co wydają się jeszcze mniejsze i ponure. Jeśli masz taką możliwość, zamień małe okno na większe, a nawet, takie od sufitu do podłogi na szerokość jednej ściany (nawet tej węższej) zmieni całą przestrzeń, jeśli musisz się ograniczyć do zwykłego okna, nic nie szkodzi, najważniejsze jest, żeby przez nie wpadały promienie słońca i docierały do najdalszego zakamarka pokoju. Kiedy wymiana okna nie wchodzi w rachubę, trzeba się zadowolić półśrodkami uruchomić wyobraźnię. Doskonałym pomysłem jest przyklejenie sztucznego okna, czyli fototapety. Iluzja skąpanego w słońcu okna połaciowego sprawi, że w pokoju zrobi się naprawdę widno i przyjemnie. Spotęgować to wrażenie możesz, przyklejając fototapetę, lub naklejkę ścienną na transparentnej pleksi, lub szybę, którą od spodu podświetlić listwami LED. W ten sposób uzyskasz prawdziwie słoneczne okno, które będzie rozświetlać mały ciemny pokój. Pamiętaj jednak, że ledy powinny mieć mocne, ale ciepłe światło, tylko takie będzie wyglądać jak naturalne promieni słoneczne. Dodatkowo w takim pokoju warto zamontować kilka źródeł światła, sufitowe centralne, boczne (kinkiety), podłogowe pod postacią stylowych lamp. Doskonałym pomysłem jest montaż przynajmniej jednego źródła światła w każdej ze stref.

Jak urządzić wąski mały pokój? Uroczy mały pokój w kształcie wąskiego prostokąta

Aranżacja mojego wąskiego pokoju spędza Ci sen z powiek? Nic dziwnego jest to jedno z najtrudniejszych wnętrz do aranżacji. Jedynym sposobem jest podzielenie prostokąta na dwa, trzy lub cztery kwadraty, z których każdy powinien być oddzielną strefą. Możesz je podzielić kolorem farby na ścianach lub ustawieniem mebli. Wówczas wchodząc do pomieszczenia, zamiast długiego wąskiego wnętrza, zobaczysz kilka funkcjonalnych stref np. strefę do spania, nauki, wypoczynku, relaksu itp. Taki podział pomieszczenia będzie miał sens tylko wówczas, kiedy strefy będą naprawdę funkcjonalne, czyli przy biurku znajdzie się wygodne krzesło, książki itp. Przy szafie lustro, a przestrzeni do spania wygodne łóżko, szafka nocna i lampka nocna.

Jak urządzić mały pokój, jakie kolory do mojego pokoju?

Urządzając małą powierzchnię, musisz wiedzieć, że ciepłe i ciemne barwy wizualnie zmniejszają powierzchnię, natomiast jasne, chłodne i pastelowe powiększają. Zatem zamiast ciemnych i soczystych kolorów, zastosuj takie w odcieniu pastelowym. Zamiast ciepłych przytulnych kolorów wybierz takie o chłodnym zabarwieniu. Dobierając kolory, możesz się wspomagać naszym artykułem, w którym znajdziesz koło braw i kilka sposobów na profesjonalny dobór kolorów. Pracując na kole barw, unikniesz kosztownych błędów w aranżacji i zaoszczędzisz sporo czasu. Biel, popielaty, kość perłowy, a także cała gama pastelowych odcieni to barwy, które warto wykorzystywać w aranżacji małych pomieszczeń.

aranżacja małego pokoju porady

Jak urządzić mały pokój? Jakie meble wybrać do mojego pokoju?

Przede wszystkim proporcjonalne do powierzchni, na jakiej je ustawiasz. Nie oznacza to jednak, że musisz spać skulony w łóżku dziecięcym, bo jest najmniejsze. Chodzi o to, żeby na małym metrażu masywne, przesadnie zdobione meble zdominują całą aranżację. Meble do ciasnego pokoju powinny być proste, minimalistyczne i jasne. Zapomnij więc o masywnych kanapach z okuciami, mocno pikowanych, a także z ciemną tapicerką. Meble twarde, czyli szafy, komody itp. najlepiej, jeśli będą w jasnym kolorze na wysoki połysk, wówczas światło będzie się od nich odbijać, a wnętrze będzie nie tylko rozświetlone, ale też będzie wyglądać na dużo większe. Uchwyty w meblach do małego pokoju sprawdzą się tylko wówczas kiedy będą zamontowane poziomo i będą tworzyć coś w rodzaju poziomych linii, które dodatkowo powiększą przestrzeń. Nie sprawdzą się one jednak, w wąskich pokojach, ponieważ spotęgują efekt długiego wąskiego wnętrza. W tym wypadku lepiej jest zrezygnować z uchwytów na rzecz frontów otwieranych na dotyk.

Jaka podłoga do małego pokoju? Zapomnij o dywanach i wykładzinach

W małym pokoju najlepiej prezentują się panele i deski podłogowe układane ukośnie. Dlaczego właśnie w ten sposób? Bo jeśli ułożysz je wzdłuż w wąskim wnętrzu, sprawisz, że będzie ono wyglądało na jeszcze węższe, wszerz podkreślisz, jak wąska jest podłoga. Ukośnie ułożona podłoga optycznie powiększy przestrzeń, stworzy iluzję większej przestrzeni, oddalonych „odsuniętych” ścian. To taki mały trik a zmienia postrzeganie całego pomieszczenia. Zapomnij natomiast o dywanach i wykładzinach, które wizualnie, które wizualnie zmniejszają pomieszczenie. Jedynym wnętrzem, w którym tekstylia podłogowe mogą być pomocne, jest długi wąski mały pokój. Kiedy podzielisz go kwadratowe strefy, w jednej z nich możesz położyć kwadratowy dywan (najlepiej w środkowej), wówczas zgubisz efekt wąskiego tunelu, a aranżacja stanie się dynamiczna, a podłoga będzie wyglądała na szerszą. Jednak uwaga pamiętaj, że strefa z dywanem powinna być piękna, urocza i dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Dywan powinien być jasny i gładki, jego zadaniem jest optyczne powiększenie podłogi, to szerokość podłogi sprawia, że odbieramy je jako wąskie małe.

Nasza porada:

Doskonałym trikiem na wizualne powiększenie pokoju jest montaż podłogi nie od ściany do ściany, lecz wprowadzenie jej na 20-30 cm ściany. Jeśli panele podłogowe na czterech ścianach pokoju będą zamontowane nie tylko na podłodze, ale na wspomnianych powyżej 20-30 wysokości ściany, to wizualnie tyle powiększy się nasza podłoga, a więc i cały pokój. 4 × 20 cm = 80 cm, a 4 × 30 cm = 120 cm. Jeśli pokój jest wąski i długi to zrób ten trik tylko na dłuższych ścianach, mały kwadratowy możesz powiększyć, kładąc materiał podłogowy na wszystkich czterech ścianach.

Jakie oświetlenie do małego pokoju wybrać?

Z transparentnego szkła, kryształków, ze złotymi lub srebrnymi dodatkami, subtelne, z zimnym lub neutralnym światłem. W małym pomieszczeniu powinno znajdować się więcej niż jedno źródło światła, wówczas, pokój będzie wyglądał na widny, przestronny i znacznie większy niż jest w rzeczywistości.

Szukasz inspiracji i sprytnych pomysłów na aranżację małego wnętrza? Przeczytaj również:

Więcej inspiracji znajdziecie na naszym Fb