Ściana wodna w domu rodzaje i właściwości i rodzaje wodnych ścian

wodna ściana między salonem a kuchnią

Wodna ściana do niedawna gościła jedynie w ogrodach, a od kilku sezonów jest bardzo modnym rozwiązaniem w aranżacji wnętrze. Idealnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach salonu i na dużej otwartej przestrzeni. Ponadto konstrukcja wodnej ściany najczęściej jest podświetlona ledami, a napowietrzona woda przepływa na zewnątrz lub wewnątrz ściany, tworząc wyjątkowy efekt wizualny. Zobacz, jak wyglądają najładniejsze wodne ściany do salonu i jaki rodzaj wodnej ściany najlepiej sprawdzi się w twoim domu.

Wodna ściana w domu jest obecnie bardzo modny i designerskim rozwiązaniem, które zdobywa coraz więcej zwolenników. Początkowo wodne ściany zdobiły ogrody, ekskluzywne biurowce i sale weselne. Obecnie subtelne eleganckie wodne ściany pojawiają się w modnych aranżacjach salonów i w zastępstwie ścianek działowych na dużych otwartych przestrzeniach dziennych. Sprawdź, czym dokładnie jest wodna ściana, jak wyglądają najmodniejsze wodne ściany wewnętrzne i jaką wodną ścianę wybrać do twojego wnętrza, oraz jak samodzielnie zrobić wodną ścianę.

Wodna ściana czym jest?

Wodna ściana to konstrukcja szklana, z pleksi, naturalnego kamienia lub stali nierdzewnej, po której spływa woda. Wewnętrzne pionowe ścianki wodne to w większości gotowe lub wykonane na zamówienie, podświetlane panele, wewnątrz których płynie napowietrzona, kolorowa woda podświetlana światłem LED. Inną możliwością są bąbelkowe ścianki wodne, wykonane z pleksi, wewnątrz których płynie woda destylowana z bąbelkami powietrza, taką ścianę można dodatkowo podświetlić. Miłośnicy świeżego powietrza bardzo często decydują się na wewnętrzne ściany wodne z wodą spływającą po zewnętrznej stronie szklanej ścianki. Na rynku pojawiły się również gotowe ścianki wodne, są to panele składające się z kilku lub kilkunastu podświetlanych rurek z pleksi, które są połączone maskownicą na wylewki wodne i całą instalację. Wewnątrz ścianki cała instalacja wodna jest starannie ukryta w maskownicach, które znajdują się w górnej lub dolnej części konstrukcji.

Dekoracyjna ściana wodna w salonie i sypialni.

Ścianki wodne wewnętrzne, czyli stosowane w aranżacji wnętrz coraz częściej znajdują zastosowanie jako dekoracja, dzięki której aranżacja salonu zyskuje wyjątkowy klimat. Kolorowe krople wody spływające po ścianie przyciągają spojrzenia, a szum wody uspokaja domowników i sprawia, że salon staje się oazą spokoju. W salonach najczęściej stosowane są jednowarstwowe ściany wodne, po których spływa nie niczym nieosłonięta woda. Dzięki takiemu rozwiązaniu w pomieszczeniu nie tylko widać spływającą wodę, ale też słychać przyjemny szum wody, a w powietrzu unoszą się mikroskopijne krople wody, które je nawilżają. Ten rodzaj ścianek wodnych jest polecany do pomieszczeń, w których powietrze jest bardzo suche i wymaga regularnego nawilżania. Podobne rozwiązanie można zastosować również w sypialni, w której szum spływającej wody sprawi, że pomieszczenie zamieni się w oazę spokoju. Ponadto szum wody przyspiesza zasypiania a spanie w pomieszczeniu, w którym panuje odpowiednia wilgotność powietrza, zapobiega wysyłaniu śluzówki i unoszeniu się kurzu oraz roztoczy w powietrzu. Minusem tego typu ścianek wodnych jest konieczność regularnej konserwacji ścianek wraz z całą instalacją wodną. Jednak efekt, jaki można uzyskać, rekompensuje dodatkowy koszt, związany z konserwacją.

wodna ściana na przedpokoju inspiracje

Ściany wodne na dużej otwartej przestrzeni - jaki rodzaj ścianki wodnej wybrać?

Ściany wodne na dużej otwartej przestrzeni to doskonały sposób na wydzielenie poszczególnych stref lub oddzielenie wodną ścianą pomieszczeń. W tym wypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są bąbelkowe ściany wodne, wykonane z pleksi i wypełnione wodą destylowaną oraz powietrzem, aranżację takiej ściany uzupełnia światło ledowe. Bąbelkowa ściana wodna wykonana z kombinacji wody, powietrza i światła jest wyjątkowo dekoracyjna, a dodatkowo zachowuje wszystkie właściwości klasycznej ściany. Można pod taką ścianą ustawić ulubiony mebel, nie obawiając się, że wilgotne powietrze go zniszczy. Bąbelkowe ściany wodne są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy wydzielić pomieszczenia na otwartej przestrzeni dziennej, w której jest słaby dostęp do światła dziennego. Tego typu ściany charakteryzują się dużą przepuszczalnością światła, co oznacza, że doskonale sprawdzają się jako ścianka działowa w pomieszczeniu bez okien.

Sypialnia w salonie oddzielona wodną ścianą

Sypialnia w salonie to coraz popularniejsze rozwiązanie, dzięki któremu można wydzielić odrębną przestrzeń do spania. Jednak zbudowanie klasycznej ścianki działowej ogranicza dostęp do światła dziennego w sypialni lub salonie. Wodna ściana pomiędzy salonem a aneksem do spania to najlepsze rozwiązanie, dodatkowo walory estetyczne takiej ściany można podziwiać w dwóch pomieszczeniach i w obu pomieszczeniach operuje światło dzienne ze wspólnego okna.

Ścianki wodne w aranżacji wnętrz - jaki rodzaj ścianki wodnej wybrać do domu?

Ścianki wodne w aranżacji wnętrz to nowość, która cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ścianek wodnych:

  • ściana wodna bąbelkowa
  • ściana wodna jednowarstwowa wolnostojąca
  • gotowe panele podświetlane panele wodne.
  • ściana wodna fontanna ścienna
  • bąbelkowa ściana wodna

     

    • Ściany wodne bąbelkowe to doskonale rozwiązane na wydzielenie stref na dużej otwartej przestrzeni. Bąbelkowe ściany doskonale sprawdzą się również w domach, w których na co dzień panuje duża wilgotność powietrza, a także wszędzie tam, gdzie nie można zamontować tradycyjnej ścianki działowej ze względu na ograniczoną ilość okien. Taka ściana fizycznie dzieli pomieszczenia, jednak wygląda subtelniej niż karton gips, jest bardzo ozdobna i światłoprzepuszczalna.
    • Ściana wodna jednowarstwowa wolnostojąca to konstrukcja mobilna, którą można ustawi w dowolnym miejscu. Ten rodzaj ściany charakteryzuje się tym, że woda płynie na zewnątrz szklanej ściany. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się w domach, w których przez cały rok jest bardzo suche powietrze. Wstawienie takiej ściany sprawi, że powietrze będzie dobrze nawilżone, a dodatkowo w pomieszczeniu będziemy słyszeć szum płynącej wody, który ma kojące działanie.
    • Gotowe panele wodne, z których można złożyć dowolnych rozmiarów ścianę wodną, to zdecydowanie najbardziej budżetowe rozwiązanie. Takie panele składają się z podświetlanych rurek wypełnionych napowietrzoną wodą. Niestety pod względem estetyki ustępują dwóm poprzednim rozwiązaniom.
    • Ściana wodna fontanna ścienna to kolejny rodzaj ściany wodnej z wodą po zewnętrznej stronie. Jednak w tym wypadku konstrukcja jest montowana na stałe i wymaga przyłącza hydraulicznego. Ten typ ściany wodnej można spróbować wykonać samodzielnie, jednak uwaga nawet drobna pomyłka podczas montażu może skutkować powodzią w całym domu.
    wodna ściana dekoracyjna w salonie

    Jak zamontować wodną ścianę

    W przypadku wodnej ściany bąbelkowej oraz ściennej fontanny montaż zamówionej ściany należy pozostawić fachowcom, którzy doskonale znają specyfikę swoich produktów. Wodne ściany mobilne zawsze montujemy zgodnie z instrukcją producenta.

    Z czego zrobić ścianę wodną w domu

    Samodzielne wykonanie wodnej ściany w domu nie jest niemożliwe, ale warto przyłożyć wszelkich starań, żeby cała konstrukcja była wykonana jak najdokładniej. Po pierwsze nie warto oszczędzać na materiałach, gdyż im lepszych materiałów użyjemy, tym lepszy efekt uzyskamy i mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia usterek. Do najczęściej stosowanych materiałów na wodną ścianę należą:

  • Panel ścienny - Stelaż szklany lub z pleksi to materiały najbardziej polecane, ponieważ przepuszczają światło, dzięki czemu można uzyskać naprawdę dobry efekt wizualny. Innym rozwiązaniem jest panel z tworzywa PCV czy kamienia naturalnego, jednak te materiały najlepiej sprawdzają się w przypadku niewielkich ścianek wodnych.
  • Zbiornik na wodę, czyli pojemnik, w którym będzie się znajdowała woda przepływająca po wodnej ścianie. Może to być zwykły przemysłowy pojemnik, który potem zamaskuje lub estetyczna kamienna misa, która stanie się częścią aranżacji.
  • Przewody hydrauliczne, przez które będzie przepływać woda, węże i złączki niezbędne do przeprowadzenia wody i stworzenia obiegu wewnątrz wodnej ściany.
  • Wylewki, czyli dysze, z których będzie wylewać się woda na ścianę.
  • pompa, która zapewni obieg wody
  • pompa napowietrzająca, jeśli w planach mamy wykonanie wodnej ściany bąbelkowej.
  • wodna ściana bąbelkowa na korytarzu aranżacje

    Jak zrobić wodną ścianę w domu?

    Jeśli należysz do grona kreatywnych majsterkowiczów, dla których nie ma konstrukcji zbyt trudnej do wykonania, wodną ścianę możesz zbudować samodzielnie. Domową wodną ścianę wykonać stosując się do prostej instrukcji. Wykonanie wodnej ściany wymaga stworzenia zamkniętego obiegu wody, w którym ruch wody zapewnia pompa. Zatem w pierwszej kolejności montujemy zbiornik na wodę, następnie na stelażu montujemy szklane lub z pleksi panele. W górnej części powinny znajdować się wylewki, przez które będzie się wydobywać woda, a zbiornik w dolnej części wodnej ściany. W zbiorniku montujemy pompę, która doprowadza wodę do wylewek. Dodatkowo wodną ścianę można podświetlić listwami Led, dzięki którym efekt wizualny będzie nieporównanie lepszy. Zbiornik wodny, pompę oraz wylewki należy zamaskować, dzięki czemu ściana wodna będzie wyglądać estetycznie. W przypadku ściany wodnej jednowarstwowej bardzo ważny jest również montaż niewielkiego filtra, który będzie oczyszczał wodę z kurzu i innych domowych zanieczyszczeń. Bąbelkowe ściany wodne, czyli takie, w których woda jest zamknięta za ścianką z pleksi, nie trzeba montować filtrów.

    Nasza porada: Podczas zakupu pompy warto pamiętać, że cały osprzęt do domowej wodnej ściany powinien być bardzo cichy. W przeciwnym razie cały efekt wizualny zepsuje hałas, jaki będzie emitować wodna ściana.

    Jaką wodę stosować do ściany wodnej?

    Do ściany wodnej w domu najlepiej sprawdzi się woda destylowana, czyli pozbawiona kamienia i innych mikroelementów, które mogą powodować osad na ściankach i wytrącanie się kamienia. Ponadto woda z kranu szybko zakamieni (zapcha) instalację wodną i ściana nie będzie działać prawidłowo.

    Wady i zalety wodnej ściany w domu

    Niekwestionowaną zaletą wodnej ściany w domu jest niebywały efekt wizualny, a także możliwość nawilżenia powietrza w domach z bardzo suchym klimatem. Wodna ściana jest doskonałą alternatywą dla ścianki działowej, w przypadku pomieszczeń w strefie dziennej, a także, gdy dzielimy pokój na dwa mniejsze i jeden z nich nie ma okna. Zaletą jest również szum wody, który ma kojące działanie i szybko relaksuje. Wadą wodnej ściany jest konieczność systematycznego czyszczenia i konserwacji całego systemu. Do wad można również zaliczyć cenę ścian wodnych, która w przypadku konstrukcji na zamówienie może wynieść od kilkudziesięciu tysięcy.

    Wszystkie zdjęcia do artykułu zostały udostępnione przez producenta wodnych ścian bąbelkowych firmę

    Hydroteka –ściany wodne.