Jakie kolory do siebie pasują? Jak łączyć kolory we wnętrzach?

jak łączyć kolory w domu

Zastanawiasz się jak łączyć kolory we wnętrzu, żeby nie było nudne, ale też nie było męczące? Skorzystają z koła kolorów, zastosuj jedną z niezawodnych sprawdzonych zasad łączenia i mieszania barw. Zostań z nami, a zobaczysz, jak stworzyć piękne wielobarwne i stylowe wnętrze.

Chcesz zastosować kilka barw w jednym pomieszczeniu i nie wiesz, które wybrać, jakie będą do siebie pasowały i wprowadzą chaosu w aranżacji? Możesz kierować się zasadą prób i błędów, ale te będą dosyć kosztowne. Lepiej sięgnij po koło barw i wyznacz jak profesjonalista barwy, które będą dobrze wyglądać w twojej aranżacji. Osoby, które remontują lub urządzają zupełnie nowe wnętrze, są na wygranej pozycji, to one od początku do końca będą decydować jakie odcienie się w nim pojawią. W znacznie gorszej, ale nie beznadziejnej sytuacji są ci, którzy chcą stworzyć zupełnie nowy wystrój z elementami, które były częścią poprzedniej aranżacji. Pierwsi mogą śmiało sięgnąć po koło kolorów, wybrać jeden kolor przewodni i pasujące do niego barwy uzupełniające. A jak to zrobić? Odpowiedź i dokładne instrukcje jak dobierać i mieszać kolory we wnętrzach znajdziecie poniżej. Druga grupa osób, najpierw musi znaleźć na palecie wszystkich kolorów te, które już posiada np. postacią mebli czy podłogi i dopiero do nich dobrać kolejne. W obu przypadkach bez koła barw ani rusz. Zobaczcie, jakie to proste i jak łatwo można wybrać idealne barwy do domu.

kolo kolorów

Koło barw co to jest?

Koło barw to wszystkie kolory, które powstały z trzech podstawowych barw: czerwonego, żółtego i niebieskiego, przedstawione na graficznym modelu wielobarwnego dysku. Okręg ten jest podzielony na trójkąty a te na paski, tworzące okrąg z odcieniami przechodzącymi z jednego w drugi. To właśnie graficzne ich przedstawienie umożliwia nam umiejętne mieszanie odcieni i uzyskiwanie zupełnie nowych, z tych którymi właśnie dysponujemy. Ponadto to właśnie na takim okręgu można znaleźć i wyznaczyć pasujące do siebie barwy, a także stworzyć najpiękniejsze kontrasty i zestawy monochromatyczne. Odpowiednikiem modelu wszystkich kolorów są dobrze wszystkim znane wzorniki z farbami, tkaninami i innymi materiałami. Najdokładniejsze (te, na których znajdziemy najwięcej odcieni), to te od producentów farb, można je bezpłatnie dostać w każdym sklepie malarskim. Występują one najczęściej w formie wachlarza, który po rozwinięciu tworzy koło najbardziej zbliżone do koła barw. Inną możliwością jest zakupienie modelu graficznego odcieni, na którym pracujemy, stosując kilka zasad. Jednak uwaga sam fakt posiadanie okrągłego modelu wszystkich kolorów, nie oznacza, że nie będziemy dodatkowo korzystać ze wzorników. Na kole znajdujemy pasujące do siebie odcienie, a następnie wyszukujemy je na wzornikach. W ten sposób będziemy mieć pewność, że kupujemy farby i dodatki we właściwych barwach.

Wszystkie kolory i ich rodzaje

Zanim przejdziemy do praktycznej części łączenia i mieszania odcieni, warto zapoznać się z odrobiną teorii, co pozwoli nam uniknąć błędów w praktyce. Barwy dzielimy na kilka grup, które dzielą się dopiero na poszczególne odcienie. Zatem na kole kolorów znajdziemy:

Barwy podstawowe to trzy kolory:

  • niebieski,
  • czerwony,
  • żółty,
  • Możemy z nich uzyskać nieskończenie wiele odcieni, a w zasadzie całe kolo kolorów.

    Kolory pochodne, które powstają z trzech podstawowych i są to:

  • zielony (niebieski+żółty)
  • pomarańczowy (żółty+czerwony)
  • fioletowy (czerwony+niebieski)
  • Kolory dopełniające

    Kolory dopełniające powstają one z wymieszania barw podstawowych i pochodnych. Uzyskujemy je zatem z odcieni znajdujących się na przeciwnej stronie okręgu:

  • brązowy (zielony + czerwony)
  • khaki (żółty + Fiolet)
  • granatowy (niebieski+pomarańczowy)
  • kolory złamane

    Kolory złamane, które uzyskamy, łącząc kolory dopełniające z pochodnymi. Odcień i głębię określają proporcje każdej z barw np>

  • Granatowy+pomarańczowy
  • Fioletowy+żółty
  • itp.

    Podział barw ze względu na ich temperaturę

  • Zimne i ciepłe kolory to kolejny podział, który ma bardzo duże znaczenie w aranżacji wnętrz. Rozpoznasz je po nasyceniu barw kojarzonych ze słońcem i ogniem lub wodą i lodem.
  • Barwy ciepłe to te, które powstają z połączenia czerwieni lub żółtego z innymi kolorami np. pomarańczowy, różowy, bordowy, brązowy
  • Barwy zimne to te, które zawierają przewagę niebieskiego, np. zieleń, która powstaje z ciepłego i zimnego koloru, ale to niebieskiego jest więcej. Zasada jest taka, że kolory ciepłe są przytulne, ale uwaga optycznie zmniejszają pomalowaną nimi powierzchnię. Z kolei zimne ją powiększają i rozświetlają. Neutralne jak biel, czerń i szarości nie mają wpływu na to, jak postrzegany przestrzeń i doskonale sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Tutaj największą rolę będzie odgrywało światło, im ciemniejszy odcień, tym więcej świata będziemy potrzebować. Barwy ciepłe i te w kolorach owoców, warzyw i czekolady zwiększają apetyt i sprawiają, że potrawy lepiej smakują, dlatego są doskonałe do kuchni i jadalni. Pozostałe jak niebieski, szary czy beżowy nie mają wpływu na nasz apetyt. Ale mają wpływ na nasze samopoczucie np. biel, wywołuje uczucie osamotnienia, a niebieski senność.

    Barwy pastelowe i soczyste

    Oprócz podziału ze względu na temperaturę dzielimy je również ze względu na nasycenie odcieni, zatem rozróżniamy:

  • Pastelowe, czyli rozbielone odcienie każdego z kolorów, które na kole barw znajdują się najbliżej środka, Otrzymujemy je poprzez dodanie do koloru w wybranym odcieniu białego, ilość bieli decyduje o jego nasyceniu. Im więcej białego pigmentu, tym delikatniejszy odcień pasteli.
  • Soczyste barwy powstają z pomieszanie kolorów podstawowych z pochodnymi, im ciemniejsza barwa wiodąca, np. im więcej niebieskiego lub granatu w zieleni, tym bardziej soczysty odcień uzyskamy. Takie odcienie uzyskujemy, stosując czyste kolory, znajdujące się przynajmniej dwa okręgi od środka koła barw.
  • Barwy ciemne, czyli najciemniejsze odcienie danego koloru uzyskujemy poprzez dodanie do gotowego koloru odrobinę czerni. Jednak uwaga mowa tutaj o kropli lub kilku w zależności, od tego, jak dużo farny chcemy przyciemnić.
  • Przybrudzone, czyli nieoczywiste odcienie znanych nam kolorów jak brudny róż, brudna zieleń otrzymamy, wzbogacając kolory odrobiną szarości.
  • Jednak uwaga barwy, które przełamują nasze kolory, nadając im odcień pastelowy, ciemny czy przybrudzony zawsze dodajemy, zaczynając od jednej lub kilku kropli, mieszamy całość i sprawdzamy jaki efekt uzyskaliśmy i ewentualnie dodajemy jeszcze kilka kropli.

    Jak korzystać z koła kolorów?

    Koło barw to nie tylko graficzne przedstawienie wszystkich kolorów, to przede wszystkim narzędzie, za pomocą którego możemy znaleźć idealne duety kolorystyczne, a także stworzyć wielobarwne kompozycje. Jednak uwaga, nie chodzi o to, żeby wybrać sobie przypadkowe odcienie, które przypadły nam do gustu. Jeśli chcesz zrobić to profesjonalnie, zastosuj się do reguł, z których korzystają graficy, dekoratorzy wnętrz i projektanci mody. To właśnie dzięki technikom przedstawionym poniżej można uzyskać najlepsze i zawsze pasujące do siebie zestawienia barw. Zanim przystąpisz do ich wybierania, kup lub wydrukuj kilka egzemplarzy koła kolorów, to na nim będziesz pracować. Teraz weź linijkę i ołówek w dłoń i do dzieła!

    jak znaleźć kontrasty kolorystyczne

    Reguła dopełnienia, jak znaleźć kolory komplementarne?

    Wybierz na dysku odcień, który będzie wiodący w twojej aranżacji, teraz poprowadź od niego prostą linię na drugą część okręgu. Pamiętaj jednak, że okrąg ten składa się z trójkątów, a te z poziomów kolorystycznych. Jeśli więc pigment wiodący znajduje się na drugim poziomie, licząc od środka okręgu, twoja ten dopełniający również powinien być z tego poziomu. Wybierając zgodnie z tą zasadą odcienie, zawsze masz pewność, że będą one do siebie pasowały, wzajemnie się wzmacniały, dzięki czemu uzyskasz wyjątkową kompozycję. Jeśli lubisz mocne kontrasty i odważne zestawienia kolorystyczne. Jednak znalezienie dwóch różnych barw, szczególnie jeśli mowa o soczystych i mocnych bywa trudne. Dlatego zasada dopełnienia jest wprost idealnym rozwiązaniem. Pozwala znaleźć najlepsze duety kolorystyczne, które zawsze pięknie się prezentują.

    barwy pokrewne we wnętrzach

    Reguła kolorów pokrewnych

    Jeśli nie lubisz mocnych kontrastów i chcesz, stworzyć piękne wnętrze wykorzystując różne odcienie tej samej barwy, poszukaj wśród pokrewnych. Jak zapewne zauważyłeś, trójkąty, z których składa się dysk, przechodzą płynnie z jednej barwy w drugą. Te, które znajdują się obok siebie, różnią się tylko nieznacznie. To właśnie odcienie kolory pokrewne. Zatem zaznacz na dysku barwę wiodącą, a następne obok trójkąta, w którym się ona znajduje jedną cząstkę w prawo i dwie w lewo, lub odwrotnie. Pamiętaj, że zawsze pracujemy na tym samym poziomie. W ten sposób wyznaczysz aż 4 pokrewne barwy, które wyglądają bardzo harmonijnie i a cała kompozycja nie będzie nudna. Dzięki tej zasadzie nie musisz się obawiać wielobarwnych aranżacji, tak wybrane kolory będą ze sobą współgrać. To reguła, która jest niezastąpiona podczas aranżacji pokoi dziecięcych i wszystkich wnętrz, w których chcemy zastosować więcej niż jeden odcień, a aranżacja ma być oazą pokoju.

    kolo-kolorow

    Reguła triady, czyli trójkąta równoramiennego

    Najpierw wybieramy kolor przewodni, który będzie wierzchołkiem naszego trójkąta, następnie od niego prowadzimy linie, które stworzą ramiona trójkąta równobocznego, a następnie rysujemy podstawę trójkąta. Jego wierzchołki wskażą kolory, które pasują do przewodniego. Taki trójkąt możesz narysować w wybranym miejscu na dysku i zawsze uzyskasz najpiękniejsze wielobarwne kompozycje. W tym wypadku jeden z wierzchołków to ściany, drugi lub inne duże powierzchnie jak dywan, kanapy a trzeci to dodatki. Odcienie wybrane w ten sposób wprowadzą kolorystyczną harmonię do pomieszczenia, ale nigdy nie będzie w nim panował chaos artystyczny.

    Reguła rombu, czyli jak wybrać cztery pasujące do siebie kolory?

    Jeśli szukasz aż czterech różnych odcieni, które stworzą spójną kompozycję, zamiast trójkąta narysuj na kole barw romb. Jego wierzchołki to kolory, które do siebie pasują. Ponownie wybierz jeden odcień główny, którego z całą pewnością chcesz użyć w pomieszczeniu i poprowadź od niego pierwszy bok rombu, potem poprowadź kolejne. Jeśli nie lubisz nudnych jednobarwnych aranżacji lub chcesz wprowadzić podział na strefy na dużej otwartej przestrzeni dziennej albo w pokoju nastolatka, zasada rombu jest idealnym rozwiązaniem. To dzięki niemu może zastosować aż cztery różne mocne kolory, które będą się wzajemnie „podbijać” i stworzą spójne wnętrze.

    jakie kolory do domu

    Jak wyznaczyć barwy monochromatyczne, jak stworzyć harmonię kolorystyczną?

    Barwy monochromatyczne to jeden kolor w wielu odcieniach, znajdziemy je na kole barw w jednym trójkącie. Będą to kolory następujące po sobie. Wybierz jeden odcień, który będzie głównym akcentem i poprowadź od niego linię w górę i w dół, cały czas poruszając się w obrębie jednego trójkąta. W ten sposób wyznaczysz barwy monochromatyczne. Barwy monochromatyczne zawsze wyglądają dobrze i doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach, w których minimalizm i nowoczesność grają pierwsze skrzypce. Najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach, ponieważ nie musimy ich optycznie powiększać mocnymi akcentami i kontrastami.

    jak łączyć kolory w domu

    Jak łączyć kolory we wnętrzach?

    Do wyboru mamy profesjonalne narzędzia jak koło kolorów i przedstawione powyżej reguły oraz naszą estetyczną intuicję. Pierwsza metoda jest od lat stosowana przez dekoratorów wnętrz, projektantów mody i grafików. Jest nieomylna i zawsze przynosi zachwycające efekty. Druga, choć najczęściej stosowana wśród osób samodzielnie angażujących własny dom, bywa zgubna i kosztowna, jeśli nasze zestawienia kolorystyczne okażą się fiaskiem. Dlatego, jeśli zależy Wam na efekcie wow i chcecie, stworzyć piękne wnętrze warto zaprzyjaźnić się z dyskiem zawierającym wszystkie kolory i zacząć działać jak profesjonalista.

    Jak mieszać kolory, czyli jak stworzyć zachwycające odcienie?

    Jeśli masz już w domu farby w różnych kolorach lub spory zapas białej farby, nowe odcienie możesz stworzyć samodzielnie. W tym celu weź do ręki koło barw, zaznacz na nim kolory podstawowe, czyli niebieski, czerwony i żółty. Kolory, które znajdują się na dysku pomiędzy nimi powstały z połączenia dwóch barw podstawowych. I tak:

  • zielony to żółty + niebieski,
  • fioletowy to czerwony niebieski,
  • pomarańczowy to żółty+czerwony.
  • Obserwując nasz dysk, widzisz jeden w różnym nasyceniu, czyli np. bardzo mocny pomarańczowy, ten trójką znajduje się bliżej czerwonego, ponieważ zawiera więcej czerwieni niż żółtego i odwrotnie. Jest to podpowiedź, jakie proporcje należy zastosować. Kolejna kwestia to jasne i ciemne odcienie tej samej barwy. Patrząc na koło kolorów w jego centrum, jest biel, odcienie znajdujące się bliżej środka są rozbielone, czyli do ich uzyskania będzie potrzebować odrobiny bieli. Natomiast im wyżej od środka są inne ciemniejsze. Teraz wyobraź sobie, że nasz dysk ma czarne obramowanie, bo właśnie domieszką czerni, sprawia, że barwy stają się ciemniejsze. A jeśli nie lubisz oczywistych odcieni i chcesz uzyskać przybrudzone, dodaj kilka kropli szarości. Pamiętaj, zawsze zaczynamy od minimalnej ilości barw zmieniających odcień (biel, czerń, szarość), potem dokładnie mieszamy kolor, odczekujemy około 10- 15 minut i możemy dodać więcej, jeśli zachodzi taka potrzeba.