Jak urządzić małe mieszkanie? Funkcjonalne małe mieszkanie aranżacje inspiracje
środa, 20 września 2023
Podobno pierwsze mieszkanie urządzamy dla wroga, drugi na sprzedaż, a trzeci dla siebie. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszym mieszkaniu spełniamy swoje marzenia wizualne. Często kopiujemy to, co spodobało nam się u naszych znajomych, sąsiadów lub w aranżacjach oglądanych w sieci. Potem okazuje się, że nie wszystkie z zastosowanych rozwiązań sprawdziły się w naszym małym mieszkaniu. Jeśli chcesz uniknąć błędów w urządzaniu swojego mieszkania, zostań z nami.
Przeprowadzimy Cię przez tajniki sztuki dekoratorskiej. Zobaczysz, jak urządzić przytulne, modne i funkcjonalne małe mieszkanie...
Małe mieszkanie może być równie funkcjonalne, jak dom o dużym metrażu, pod warunkiem, że podczas jego aranżacji nie zapomnisz o jego praktycznych rozwiązaniach. Czasem urządzanie niewielkiego mieszkania wymaga kompromisów, rezygnacji z niektórych rozwiązań estetycznych. Jednak na każdym etapie jego wykańczania należy pamiętać, że jeśli nie będzie ono funkcjonalne, szybko je znienawidzisz i będzie traktować jako przejściowe lokum, a nie swoje miejsce na ziemi.
Schowki, schowki i jeszcze raz schowki w małym mieszkaniu są kluczem do sukcesu
Duża ilość schowków pozwala na stworzenie uroczej aranżacji na małej przestrzeni.
Łączenie pomieszczeń i wyburzanie ścian, czyli sposób na przestronne nowoczesne wnętrze w małym mieszkaniu
Jeśli twoja kuchnia jest naprawdę ciasna, a zabudowa kuchenna sprawi, że nie będzie, jak się później poruszać pomyśl jak ją odciążyć, nie zmieniając jej metrażu? Doskonałym sposobem jest pozbycie się jednej ścianki działowej. Jeśli graniczy ona z pokojem dziennym, to połącz oba pomieszczenia. Nie musisz od razu wyburzać całej ściany, może pozostawić wąską ściankę, która w kuchni zakryje zlewozmywak, możesz ją też wykorzystać do powieszenia szafki nad zlewem. W salonie będzie natomiast idealnym miejscem na ściankę medialną lub kącik jadalniany. Otworzenie tych dwóch pomieszczeń sprawi, że oba będą wyglądały na większe. Na ścianie, na której styka się salon z kuchnią, możesz powiesić lustro, wówczas oba pomieszczenia wizualnie się powiększą.
Koniecznie zwróć uwagę, jakie będzie w nich odbicie. Powinien to być najbardziej uporządkowany fragment aranżacji. Kuchnia otwarta na korytarz to kolejna propozycja, która sprawi, że zarówno przedpokój będzie bardziej przestronny, jak i kuchnia. Ściana, przy której planujesz ustawić stół kuchenny lub pozostaje niewykorzystana w zabudowie, może zniknąć. Jeśli nie masz żadnego dla niej zastosowania, zlikwiduj ją, a mieszkanie będzie wyglądać na bardziej przestronne. Jeśli znajdują się w niej rury lub przewody, pozostał tylko ten fragment, którego nie możesz wyburzyć. Może to wąska ścianka lub filar. Jeśli udekorujesz go lustrem lub kilkoma małymi lustrami, oszukasz przestrzeń, która od razu będzie wyglądała na większą. Przenieść kuchnię do salonu, a zyskasz dodatkowy pokój. Jeśli w twoim małym mieszkaniu brakuje jednego pomieszczenia, pokoju dziecięcego lub sypialni urządź go w kuchni. Kiedyś do kuchni wstawiano wersalki i tapczany.
Zabudowę kuchenną montujemy w pokoju dziennym, a w kuchni można urządzić pokój. Nawet jeśli masz niewielką powierzchnię do dyspozycji, można na niej urządzić dwa funkcjonalne pomieszczenia. Zastanów się, ile miejsca zajmują szafki kuchenne? No właśnie dokładnie tyle stracisz z powierzchni salonu. W tym wypadku koniecznie zamontuj szafki pod sufit, jeśli chcesz oddzielić kuchnię od pokoju dziennego, zamontuj wąski barek, półwysep albo wyspę, jeśli masz na nią miejsce. Brak ściany działowej między salonem a kuchnią, to brak ograniczeń, więc tak aneks będzie równie funkcjonalny, jak samodzielna kuchnia. Garderoba w dodatkowej łazience lub WC. Jeśli twoje mieszkanie jest naprawdę malutkie, nie masz miejsca na szafy, ale znajduje się w nim dodatkowa łazienka, lub masz łazienkę i oddzielne WC. Zrezygnuj z samodzielnego WC, na rzecz garderoby. Zamontuj w nim szafę lub półki i wieszaki, tworząc garderobę z prawdziwego zdarzenia. Drążki na ubrania na trzech poziomach i całe mnóstwo półek sprawią, że twoje malutkie mieszkanie będzie naprawdę funkcjonalne. Nawet jeśli wówczas będziesz musiał zrezygnować z wanny, żeby zmieścić sedes przeniesiony z WC. Prysznic jest równie funkcjonalny, jak wanna, a jeśli zamiast klasycznej kabiny zrobisz nowoczesną walk in, to łazienka mimo wstawienia sedesu będzie przestronna.
Łóżko na antresoli, czyli koniec ciasnymi pokojami. Funkcjonalny pokój dla dwójki dzieci w małym mieszkaniu
Jeden pokój dla dwójki dzieci to spore wyzwanie. Jeśli chcesz uniknąć ciągłych kłótni i walki o terytorium, zamontuj w pokoju dwie wąskie antresole. Łóżka pod sufitem po dwóch różnych stronach pokoju i meble pod nimi, inne dla każdego dziecka. Pod łóżkiem na antresoli nawet takiej z sieciówki zmieścisz komosy i półki na książki, a nawet burko. W ten sposób wydzielisz każdemu z dzieci jego prywatną przestrzeń. Jeśli to nie zażegna konfliktów kotarą, żaluzją lub parawanem możesz podzielić pokój na pół. W podobny sposób możesz urządzić nieustawny pokój dziecięcy dla jednego dziecka. Wąski ciasny pokój zmieni się w komfortową przestrzeń dla przedszkolaka i nastolatka, kiedy łóżko przeniesiesz pod sufit.
Mniej mebli więcej przestrzeni.
W mieszkaniu, w którym jest kilka szaf wnękowych, zrezygnuj z dużej ilości meli. Ogranicz się do półek i komy jednej lub dwóch w pokoju dzienny. Tak urządzony salon nawet niewielkich rozmiarów będzie wyglądał na przestronny. Komoda RTV, komoda na odświętną zastawę stołową, sofa i stolik kawowy to jedyne wyposażenie, jakiego potrzebujesz w pokoju dziennym. Sypialni możesz zrezygnować z klasycznych szafek nocnych i komody, jeśli masz szafę na ubrania i bieliznę. W ten sposób może nawet uda Ci się wygospodarować miejsce na niewielką toaletkę lub biurko.
Lustra i dużo światła, iluzja, dzięki której małe mieszkanie jest większe
Lustra sprawiają, że wnętrze wydaje się większe, przestronne i wielowymiarowe. Nie rezygnuj z nich w małym mieszkaniu, możesz je zawiesić na każdej wolnej ścianie. A one odwdzięczą Ci się, powiększając optycznie ciasne pomieszczenia. Nie ważne czy to salon, kuchnia, łazienka czy korytarza odmienią każde z tych pomieszczeń. Możesz je montować na frontach meblowych, bocznych ściankach szaf i szafek, na suficie, filarach, ścianach. Odpowiednio oświetlone rozświetlą ciemne pomieszczenia, zastąpią okno, którego nie ma i sprawią, że zapomnisz o małym metrażu swojego mieszkania. Im mniejsza przestrzeń, tym więcej źródeł światła powinno się w niej znaleźć. Górne, punktowe, boczne, podłogowe, ścienne. Podświetlaj poszczególne strefy, zadbaj, żeby lapy i kinkiety odbijały się w lustrach, a odmienisz swoje mieszkanie nie do poznania, oszukasz przestrzeń i zmysły.