Jak urządzić małe mieszkanie? Funkcjonalne małe mieszkanie aranżacje inspiracje

patent na aranżacje małego mieszkania

Podobno pierwsze mieszkanie urządzamy dla wroga, drugi na sprzedaż, a trzeci dla siebie. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszym mieszkaniu spełniamy swoje marzenia wizualne. Często kopiujemy to, co spodobało nam się u naszych znajomych, sąsiadów lub w aranżacjach oglądanych w sieci. Potem okazuje się, że nie wszystkie z zastosowanych rozwiązań sprawdziły się w naszym małym mieszkaniu. Jeśli chcesz uniknąć błędów w urządzaniu swojego mieszkania, zostań z nami.

Przeprowadzimy Cię przez tajniki sztuki dekoratorskiej. Zobaczysz, jak urządzić przytulne, modne i funkcjonalne małe mieszkanie...

Małe mieszkanie może być równie funkcjonalne, jak dom o dużym metrażu, pod warunkiem, że podczas jego aranżacji nie zapomnisz o jego praktycznych rozwiązaniach. Czasem urządzanie niewielkiego mieszkania wymaga kompromisów, rezygnacji z niektórych rozwiązań estetycznych. Jednak na każdym etapie jego wykańczania należy pamiętać, że jeśli nie będzie ono funkcjonalne, szybko je znienawidzisz i będzie traktować jako przejściowe lokum, a nie swoje miejsce na ziemi.

Schowki, schowki i jeszcze raz schowki w małym mieszkaniu są kluczem do sukcesu

Duża ilość schowków pozwala na stworzenie uroczej aranżacji na małej przestrzeni.

  • Przechowywanie na korytarzu Czasem warto zrezygnować z szerszego korytarza na rzecz rodzinnej garderoby. Do wyboru ma szeroki przedpokój, w którym przebywasz tylko przez kilkanaście minut dziennie i przechowywanie tobołków za zasłonami, albo montaż szafy w salonie. Co wybierasz? W kwestii przechowywania nie warto myśleć, że jakoś się zmieścisz, bo już po kilkunastu miesiącach będziesz pewien, że się nie zmieścisz, a wtedy uratuje Cię tylko kolejny remont i dodatkowe koszty. Montując szafę na wymiar, nie rezygnuj z powierzchni pod sufitem. Na półkach znajdujących się najwyżej możesz przechowywać zapasowe koce, pościel i poduszki. Zamontuje jedną dużą szafę wnękową na korytarzu lub dwie mniejsze. Pawlacze na korytarzu pozwolą Ci ukryć wszystkie sezonowe przedmioty i te rzadko używane. Choinka, świecidełka, zabawki dworowe dzieci i całe mnóstwo innych przedmiotów, z których naprawdę okazjonalnie korzystasz.
  •  

  • Przechowywanie w łazience. Jeśli więc wprowadzasz się do małego mieszkania, zadbaj o odpowiednią ilość schowków. Meble łazienkowe, to kolejna kość niezgody między dekoratorami a inwestorami, jednak są one bardzo potrzebne w małym mieszkaniu. Szafka wnękowa nad sedesem, pod blatowa pod umywalką i zabudowana pralka, nawet jeśli zabiorą trochę cennej powierzchni, dzięki nim zapanuje w łazience porządek, a zapasowa chemia, kosz na pranie i papier toaletowy będą miały swoje miejsce. Jeśli nadal masz wątpliwości, pamiętaj, że uporządkowane pomieszczenia wyglądają na większe. Nie ustawiaj więc chemii i zgrzewek papieru na podłodze w kącie obok sedesu, bo to właśnie one wprowadzają chaos do wnętrza, optycznie ją zmniejszają i potrafią zepsuć nawet najpiękniejszą aranżację. W małej łazience możesz „odzyskać” odrobinę przestrzeni dzięki lustrom, które powinny być jak największe.
  •  

  • Przechowywanie w sypialni. Sypialnia w małym mieszkaniu często pozostaje tylko w sferze marzeń. Jeśli jednak uda Ci wygospodarować na nią nawet niewielkie pomieszczenie, pamiętaj o schowkach. Szafa wnękowa, nawet z płytkimi półkami to doskonała bieliźniarka, wystarczy zmienić sposób składania ubrań. Pawlacze w sypialni to rzadko stosowane rozwiązanie, a szkoda, ponieważ zmieścisz w nich wszystkie sezonowe ubrania, dokumenty i różne inne przedmioty, na które dotychczas nie było miejsca. Łóżko ze skrzynią pod materacem, do kolejny sposób na uzyskanie dodatkowych schowków. A jeśli twoje mieszkanie jest wysokie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby łóżko ustawić na podeście, w którym można zamontować szuflady lub szafki. Martwisz się, że w sypialni zrobi się ciasno? Przecież wchodzisz do tego pomieszczenia tylko na noc, od razu kładziesz się do łóżka, a rano po przebudzeniu, wstajesz z łóżka i wychodzisz z sypialni. Zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz, przestronnej sypialni, której można tańczyć, czy dobrze zorganizowanego domu, w którym panuje porządek, a każdy przedmiot ma swoje miejsce.
  •  

  • Przechowywanie w kuchni. Zabudowa kuchenna to kolejna okazja na stworzenie wielu praktycznych schowków. Nie ważne jak mała i jak wysoka jest twoja kuchnia. Szafki kuchenna zamontuj pod sufit. Te znajdujące się najwyżej mogą mieć głębokość dolnych szafek. Będą one doskonałym schowkiem na rzadko używane sprzęty kuchenne. Ponadto zmieścisz w nich zapasy spożywcze, które nie wymagają przechowywania w lodówce. Lodówka bez względu na ilość miejsca powinna być pełnowymiarowa, w przeciwnym razie nie zmieścisz się w niej, a o zakupach co kilka dni nie będzie mowy. Na rzecz takiej lodówki zrezygnuj z kawałka blatu lub umieść ją po przeciwnej stronie zabudowy. Możesz ją zabudować, nawet jeśli nie będzie w ciągu mebli, nad lodówką pozostanie miejsce na sporą szafkę, nie rezygnuj z niej. Zmywarka i piekarnik wprawdzie zajmują miejsce pod blatem, ale w znacznym stopniu ułatwiają nam życie, dlatego nie może ich zabraknąć w funkcjonalnym mieszkaniu. Szuflady zamiast dolnych szafek, to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Po wysunięciu masz łatwy dostęp do wszystkich przedmiotów, jakie w nich umieściłaś. Zamiast szafek pod blatem zamontuj więc dwie głębokie szuflady i jedną nieco płytszą. W jednej z głębokich szuflad zmieścisz zastawę obiadową, w drugiej garnki do gotowania. W płytkiej sztućce i akcesoria kuchenne. Cargo, czyli wąska wysuwana szuflada to prawdziwe must have w małym mieszkaniu. Nie rezygnuj z niej, ponieważ zmieścisz tam wszystkie produkty sypkie, przyprawy i oliwę, ocet itp. Ta niepozorna szafka już przy szerokości 15 - 20 centymetrów jest bardzo pojemna. Możesz wykonać wąskie cargo, jedno na produkty spożywcze, drugie na chemię kuchenną, ściereczki itp., lub jedno szerokie. W każdym przypadku jest ono bardziej praktyczne i bardziej pojemne niż jakakolwiek szafka. Górne szafki kuchenne możesz wykorzystać do przechowywania szklanek, kubków, filiżanek, małych salaterek, miseczek itp. W żadnym wypadku z nich nie rezygnuj.
  •  

  • Przechowywanie w pokoju dziecięcym to kolejny bardzo dyskusyjny temat. Większość rodziców z marszu kupuje gotowy zestaw mebli młodzieżowych lub dziecięcych, w którym znajduje się również szafa. Jednak takie rozwiązanie jest zwyczajnym marnowaniem przestrzeni. Dlaczego? Bo taka uniwersalna szafa, która pasuje do każdego pokoju, nie spełni waszych potrzeb. Wprawdzie schowasz w niej ubrania i inne przedmioty, ale kiedy tylko ją zapełnisz, zobaczysz, jak wiele miejsca w niej się marnuje. Za wysokie półki, wolna przestrzeń pod ubraniami na wieszakach. Nad szafą kilkadziesiąt centymetrów niewykorzystanej powierzchni. Gotowe meble do pokoju dziecka tak, ale szafa na wymiar, taka, w której każda półka została spersonalizowana, dopasowana do przedmiotów, jakie będą w niej przechowywanie. Nie rezygnuj również z przestrzeni pod sufitem, ponieważ zmieścisz tam całkiem sporo przedmiotów. Pawlacze w pokoju dziecięcym np. nad drzwiami wejściowymi, na ścianie z szafą, to kolejny sposób na zyskanie sprytnych schowków. Jeśli będą one w kolorze ściany z system otwierania na dotyk, zleją się ze ścianą, będą prawie niewidoczne, ale bardzo pojemne. Możesz w nich przechowywać przedmioty, którymi twoje dziecko nie jest zainteresowane, więc nie będzie się do nich wspinać, a Ty nie będziesz się martwić, że zrobi sobie krzywdę.
  •  

    funkcjonalne małe mieszkanie

    Łączenie pomieszczeń i wyburzanie ścian, czyli sposób na przestronne nowoczesne wnętrze w małym mieszkaniu

    Jeśli twoja kuchnia jest naprawdę ciasna, a zabudowa kuchenna sprawi, że nie będzie, jak się później poruszać pomyśl jak ją odciążyć, nie zmieniając jej metrażu? Doskonałym sposobem jest pozbycie się jednej ścianki działowej. Jeśli graniczy ona z pokojem dziennym, to połącz oba pomieszczenia. Nie musisz od razu wyburzać całej ściany, może pozostawić wąską ściankę, która w kuchni zakryje zlewozmywak, możesz ją też wykorzystać do powieszenia szafki nad zlewem. W salonie będzie natomiast idealnym miejscem na ściankę medialną lub kącik jadalniany. Otworzenie tych dwóch pomieszczeń sprawi, że oba będą wyglądały na większe. Na ścianie, na której styka się salon z kuchnią, możesz powiesić lustro, wówczas oba pomieszczenia wizualnie się powiększą.

    Koniecznie zwróć uwagę, jakie będzie w nich odbicie. Powinien to być najbardziej uporządkowany fragment aranżacji. Kuchnia otwarta na korytarz to kolejna propozycja, która sprawi, że zarówno przedpokój będzie bardziej przestronny, jak i kuchnia. Ściana, przy której planujesz ustawić stół kuchenny lub pozostaje niewykorzystana w zabudowie, może zniknąć. Jeśli nie masz żadnego dla niej zastosowania, zlikwiduj ją, a mieszkanie będzie wyglądać na bardziej przestronne. Jeśli znajdują się w niej rury lub przewody, pozostał tylko ten fragment, którego nie możesz wyburzyć. Może to wąska ścianka lub filar. Jeśli udekorujesz go lustrem lub kilkoma małymi lustrami, oszukasz przestrzeń, która od razu będzie wyglądała na większą. Przenieść kuchnię do salonu, a zyskasz dodatkowy pokój. Jeśli w twoim małym mieszkaniu brakuje jednego pomieszczenia, pokoju dziecięcego lub sypialni urządź go w kuchni. Kiedyś do kuchni wstawiano wersalki i tapczany.

    Zabudowę kuchenną montujemy w pokoju dziennym, a w kuchni można urządzić pokój. Nawet jeśli masz niewielką powierzchnię do dyspozycji, można na niej urządzić dwa funkcjonalne pomieszczenia. Zastanów się, ile miejsca zajmują szafki kuchenne? No właśnie dokładnie tyle stracisz z powierzchni salonu. W tym wypadku koniecznie zamontuj szafki pod sufit, jeśli chcesz oddzielić kuchnię od pokoju dziennego, zamontuj wąski barek, półwysep albo wyspę, jeśli masz na nią miejsce. Brak ściany działowej między salonem a kuchnią, to brak ograniczeń, więc tak aneks będzie równie funkcjonalny, jak samodzielna kuchnia. Garderoba w dodatkowej łazience lub WC. Jeśli twoje mieszkanie jest naprawdę malutkie, nie masz miejsca na szafy, ale znajduje się w nim dodatkowa łazienka, lub masz łazienkę i oddzielne WC. Zrezygnuj z samodzielnego WC, na rzecz garderoby. Zamontuj w nim szafę lub półki i wieszaki, tworząc garderobę z prawdziwego zdarzenia. Drążki na ubrania na trzech poziomach i całe mnóstwo półek sprawią, że twoje malutkie mieszkanie będzie naprawdę funkcjonalne. Nawet jeśli wówczas będziesz musiał zrezygnować z wanny, żeby zmieścić sedes przeniesiony z WC. Prysznic jest równie funkcjonalny, jak wanna, a jeśli zamiast klasycznej kabiny zrobisz nowoczesną walk in, to łazienka mimo wstawienia sedesu będzie przestronna.

    Łóżko na antresoli, czyli koniec ciasnymi pokojami. Funkcjonalny pokój dla dwójki dzieci w małym mieszkaniu

    Jeden pokój dla dwójki dzieci to spore wyzwanie. Jeśli chcesz uniknąć ciągłych kłótni i walki o terytorium, zamontuj w pokoju dwie wąskie antresole. Łóżka pod sufitem po dwóch różnych stronach pokoju i meble pod nimi, inne dla każdego dziecka. Pod łóżkiem na antresoli nawet takiej z sieciówki zmieścisz komosy i półki na książki, a nawet burko. W ten sposób wydzielisz każdemu z dzieci jego prywatną przestrzeń. Jeśli to nie zażegna konfliktów kotarą, żaluzją lub parawanem możesz podzielić pokój na pół. W podobny sposób możesz urządzić nieustawny pokój dziecięcy dla jednego dziecka. Wąski ciasny pokój zmieni się w komfortową przestrzeń dla przedszkolaka i nastolatka, kiedy łóżko przeniesiesz pod sufit.

    Mniej mebli więcej przestrzeni.

    W mieszkaniu, w którym jest kilka szaf wnękowych, zrezygnuj z dużej ilości meli. Ogranicz się do półek i komy jednej lub dwóch w pokoju dzienny. Tak urządzony salon nawet niewielkich rozmiarów będzie wyglądał na przestronny. Komoda RTV, komoda na odświętną zastawę stołową, sofa i stolik kawowy to jedyne wyposażenie, jakiego potrzebujesz w pokoju dziennym. Sypialni możesz zrezygnować z klasycznych szafek nocnych i komody, jeśli masz szafę na ubrania i bieliznę. W ten sposób może nawet uda Ci się wygospodarować miejsce na niewielką toaletkę lub biurko.

    Lustra i dużo światła, iluzja, dzięki której małe mieszkanie jest większe

    Lustra sprawiają, że wnętrze wydaje się większe, przestronne i wielowymiarowe. Nie rezygnuj z nich w małym mieszkaniu, możesz je zawiesić na każdej wolnej ścianie. A one odwdzięczą Ci się, powiększając optycznie ciasne pomieszczenia. Nie ważne czy to salon, kuchnia, łazienka czy korytarza odmienią każde z tych pomieszczeń. Możesz je montować na frontach meblowych, bocznych ściankach szaf i szafek, na suficie, filarach, ścianach. Odpowiednio oświetlone rozświetlą ciemne pomieszczenia, zastąpią okno, którego nie ma i sprawią, że zapomnisz o małym metrażu swojego mieszkania. Im mniejsza przestrzeń, tym więcej źródeł światła powinno się w niej znaleźć. Górne, punktowe, boczne, podłogowe, ścienne. Podświetlaj poszczególne strefy, zadbaj, żeby lapy i kinkiety odbijały się w lustrach, a odmienisz swoje mieszkanie nie do poznania, oszukasz przestrzeń i zmysły.