Lustra weneckie w aranżacji wnętrz, czyli sypialnia i kuchnia po drugiej stronie lustra

lustra weneckie

Lustra weneckie to as w rękawie dekoratorów wnętrz, to właśnie dzięki nim można doświetlić pomieszczenie bez okna. Gdzie architekt nie wyczaruje prawdziwego okna, lustro weneckie sprawdzi się najlepiej. A co jest po drugiej stronie lustra? No właśnie wiedzą tylko właściciele tego wnętrza. Zobacz, jak doświetlić pomieszczenia bez okna i jak można wykorzystać potencjał weneckich luster.

Lustra weneckie coraz częściej znajdują zastosowanie w aranżacji wnętrz, szczególnie tych naprawdę niewielkich. Urządzenie mikro mieszkania o powierzchni 20 - 30 metrów wymaga wiele kreatywności i zastosowania nietypowych materiałów, dzięki którym stanie się ono bardziej funkcjonalne. Jednym z takich materiałów jest lustro weneckie. W jednym pomieszczeniu wygląda jak typowe lustro, a w drugim jak typowe okno. I jest to materiał wykończeniowy na miarę XXI wieku, który pozwala tworzyć w pełni funkcjonalne i dobrze doświetlone wnętrze bez okna. Można je stosować w ściankach działowych, jak i oknach zewnętrznych. Zobacz, jak wiele możliwości dają takie lustra.

Lustro weneckie co to jest?

Lustro weneckie to rodzaj specjalnej szyby, która odbija światło w taki sposób, że z jednej strony szyba ma bardzo małą wręcz znikomą i niewidoczną gołym przepuszczalność wizualną. Z drugiej zaś wygląda jak normalna szyba, przez którą widać nie tylko światło, ale też wszystko, to co znajduje się po drugiej stronie lustra. Początkowo lustra weneckie były wykorzystywane wyłącznie podczas przesłuchań. Obecnie coraz częściej są wykorzystywane we współczesnym budownictwie mieszkalnym.

Lustro weneckie to doskonały sposób na wpuszczenie światła do pomieszczeń bez okna

Lustra weneckie cieszą się coraz większą popularnością w aranżacji wnętrz. Stały się wręcz prawdziwym wybawieniem dla architektów i dekoratorów, urządzających mikro mieszkania. Patodeweloperka kwitnie w naszym kraju już dobrych kilku lat. A wysokie ceny mieszkań sprawiają, że wiele osób decyduje się na mieszkania o naprawdę mikroskopijnej powierzchni. W takich mieszkaniach bardzo często mamy jedno lub dwa okna, którą muszą oświetlić całe wnętrze. Oczywiście jest to możliwe, pod warunkiem, że postawimy na otwartą przestrzeń bez podziału na odrębne pomieszczenia. Jednak w sytuacji, kiedy właściciel mieszkania marzy o samodzielnej kuchni lub mikro sypialni, pojawia się problem z doświetleniem takiego wnętrza. Ślepe pomieszczenia, nawet jeśli ich powierzchnia jest spora, przez brak okna i dostępu do naturalnego światła wydają się ciasne i zamknięte, odczuwalny jest w nich efekt zamkniętego pudełka. Ciasne ślepe pomieszczenia są wręcz nieprzyjemne i klaustrofobiczne, dlatego w ich aranżacji kluczową rolę odgrywa wpuszczenie światła słonecznego. Do wyboru mamy portfenetry, które nie gwarantują prywatności, luksfery, które wprawdzie przepuszczają światło, ale nie dają efektu okna. Ponadto wyglądają masywnie i techniczne na małym metrażu. Lustro weneckie subtelnie wygląda od strony pomieszczenia, w którym jest oknem i elegancko tam, gdzie jest lutrem. Może ono być oprawione w elegancką ramę lub powieszone bez niej.

Jak oświetlić sypialnię bez okna? Sypialnia z lustrem weneckim zamiast okna

Sypialnia w małym mieszkaniu często pozostaje w sferze marzeń, nawet wówczas kiedy uda nam się wygospodarować miejsce na łóżko i ścianki działowe. Problemem jednak jest brak okna i właśnie w takiej sytuacji można wykorzystać lustro weneckie. Po stronie sypialni będzie ono oknem, które doświetli pokój do spania, a od strony salonu będzie gustownym oknem. Na małym metrażu każdy centymetr ściany jest na wagę złota, dlatego lustro może się wydawać marnotrawstwem, jednak nawet okno wychodzące na salon odmieni całe wnętrze. Po pierwsze stworzy wrażenie większej przestrzeni, po drugie sprawi, że ciasna sypialnia bez okna nie będzie klaustrofobicznym pudełkiem, a małym przytulnym pokojem.

Lustro weneckie nad blatem kuchennym, czyli patent na ślepą kuchnię.

W małych mieszkaniach często z kuchni robimy dodatkowy pokój, a z garderoby bez okna kuchnię. Zdarza się też, że wydzielamy kuchnię z salonu, problem pojawia się jednak z oknem, którego w takiej kuchni brak. Doskonałym sposobem na doświetlenie tego pomieszczenia jest montaż lustra weneckiego nad blatem kuchennym. Jest to przestrzeń, którą i tak będziemy w jakiś sposób dekorować, nie powiesimy w tym miejscu szafek, a więc można z niej zrobić okno. Wprawdzie będzie ono wychodzić na inne pomieszczenie, ale sprawi, że będziemy mieli dostęp do światła dziennego. A już samo wrażenie, że jest w nim „okno” poprawi komfort użytkowania kuchni. Minusem takiego rozwiązania będzie to, że nie ukryjemy bałaganu w salonie, a lustro powinno wychodzić na najbardziej reprezentacyjną część pokoju, wówczas będzie cieszyć nasze oczy.

Lustro weneckie w łazience bez okna, czyli łazienka po drugiej stronie lustra

Lustro weneckie w łazience bez okna to antidotum na ślepą blokową łazienkę. To właśnie dzięki niemu możemy naprawić błędy architektów z poprzedniej epoki, którzy łazienki traktowali po macoszemu. Warto jednak dobrze przemyśleć, na które pomieszczeniu będziemy mieć widok z łazienki. Optymalnym rozwiązaniem jest zamontowanie go na ścianie działowej z najbardziej zacisznym pomieszczeniem w domu. Ściana działowa z sypialnią lub dodatkowym pokojem, z którego rzadko się w domu korzysta. Wówczas siedząc na sedesie, nie będziemy mieć poczucia, że w łazience towarzyszą nam inni członkowie rodziny. Poczucie intymności w tym pomieszczeniu jest równie ważne, jak okno, ponadto takie rozwiązanie nie może naruszać prywatności innych członków rodziny. A to oznacza, nie powinno wychodzić na pokój dziecięcy, gościnny czy gabinet.

Lustro weneckie jak, je zaaranżować, aranżacja lustrem weneckim

Lustro weneckie można ciekawie zaaranżować, wówczas w jednym pomieszczeniu będzie wyglądać jak autentyczne okno, a w drugim jak lustro. Zatem w miejscu, które ma doświetlić. Możemy oprawić je w ramę okienną pasującą do aranżacji. Wówczas nie musimy się ograniczać tylko do ram okiennych, ale możemy powiesić również firankę lub roletę. Tak zaaranżowane „okno” będzie równie atrakcyjne i funkcjonalne jak prawdziwe. W drugim pomieszczeniu może ono być oprawione w gustowną ramę, wtopione w ścianę. W odpowiednio zaaranżowanym wnętrzu, przy optymalnym ułożeniu pomieszczeń, będzie ono prawdziwą ozdobą.

Jak zapewnić innym członkom rodziny prywatność w pomieszczeniu z lustrem weneckim?

Decydując się na takie rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę również prywatność w pomieszczeniu, w którym lustro weneckie odbija światło i funkcjonuje jak zwyczajne lustro. Nikt z nas nie lubi czuć się obserwowany, dlatego, kiedy jedna osoba niekomfortowo. Z tego powodu warto oprócz ramy, zamontować różnię kotarę lub inną przesłonę, która umożliwia zakrycie lustra.