Jak umyć piekarnik bez szorowania? Czym wyczyścić piekarnik bez szorowania?
Piekarnik myjemy na gorąco, czyli w takiej temperaturze, w jakie się on brudzi. To bardzo ważne, ponieważ trudność w jego czyszczeniu polega na tym, że musimy domyć go z zapieczonego lub przypalonego tłuszczu albo ciasta. Doskonałym sposobem jest zastosowanie chemii przeznaczonej do mycia tłustych i przypalonych naczyń. Zobacz jak umyć piekarnik w 20 minut bez szorowania i stosowania silnej chemii.
Piekarnik to bardzo trudna powierzchnia do mycia, ponieważ większość zabrudzeń jest trudna do usunięcia, gdyż powstaje w wysokiej temperaturze. Jeśli jednak będziesz go myć w równie wysokiej temperaturze, to łatwiej będzie Ci go do doczyścić. Niektórzy mówią, że skuteczne czyszczenie piekarnika polega na odwróceniu procesu brudzenia. Wystarczy umieścić w nim wodę i środki czyszczące zamiast tłuszczu, ciast i warzyw, a następnie nastawić na wysoką temperaturę. Zobaczcie, jak wygląda łatwe i szybki czyszczenie piekarnika bez szorowania.
Czym myć piekarnik?
Wiele osób zastanawia się, jak wpływa na nasze zdrowie stosowanie silnej chemii do mycia piekarników. W większości przypadków już sam ich zapach świadczy o tym, jak wiele substancji chemicznych znajduje się w nich. O ile dno, boczne ścianki, a także wszystkie blachy oraz kratkę z piekarnika możemy po myciu wypłukać, to już wiatrak z termoobiegiem, oraz górną część piekarnika z grzałkami będzie nam ciężko wypłukać. Z tego też powodu wiele osób rezygnuje ze stosowania dedykowanych płynów na rzecz domowych sposobów, które przy silnych zabrudzeniach nie zawsze są skuteczne. Doskonałym środkiem do mycia piekarnika są tabletki do zmywarki, w połączeniu z wysoką temperaturą szybko i skutecznie rozpuszczają tłuszcz, a także zaschnięte i przypalone resztki jedzenia. Nie pozostawiają piany na czyszczonych powierzchniach i są przeznaczone do naczyń, które mają kontakt z żywnością, więc nie musimy się obawiać o nasze zdrowie, po takim myciu. Są też bezpieczne dla piekarnika, nie są silnie żrące jak środki do czyszczenia piekarnika i grilla, a to oznacza, że nie zniszczą naszego piekarnika.
Jak umyć piekarnik bez szorowania? Jak umyć piekarnik tabletką do zmywarki?
Wlej do każdej blachy (półki) w piekarniku czystą wodę, umieść w każdej blaszce po jednej tabletce do zmywarki. Nastaw piekarnik na 200 C najlepiej na termoobieg. Po około 20 minutach od osiągnięcia zadanej temperatury wyłącz piekarnik, ale go nie otwieraj przez kolejne 20 minut. Potem uchyl drzwiczki, żeby wnętrze piekarnika trochę przestygło. Następnie ostrożnie wyjmij blaszki, wylej z nich wodę i postaw na blacie, ruszcie kuchenki lub blacie, (postaw go na podkładce chroniącej blat przed przypaleniem). Ręcznikiem papierowym przetrzyj cały piekarnik, wycieraj do czasu, aż ręcznik będzie czysty. Potem czynność powtórz z blaszkami. Następnie włóż do piekarnika blachy, wlej do nich wodę jak poprzednie, tym razem bez tabletek i żadnych innych detergentów. Włącz piekarnik na 20 minut, po tym czasie wyłącz. Odczekaj kolejne 20 minut, wyjmij blaszki, odstaw, wnętrze piekarnika przetrzyj ręcznikiem papierowym do sucha, potem z blaszek wylej wodę, opłukać je pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha. Jeśli masz wątpliwości, czy piekarnik jest dobrze „wypłukany”, etap z czystą wodą powtórz jeszcze raz.
Kiedy najlepiej myć piekarnik?
Piekarnik najłatwiej jest myć od razu po jego zabrudzeniu. Kiedy wyjmujemy ciasto lub przyrządzoną potrawę, wnętrze piekarnika jest jeszcze gorące, a zabrudzenia świeże i niezastygnięte. Wystarczy wówczas do blaszek wlać wodę, umieścić w nich tabletkę do zmywarki i włączyć go na 10 minut. Potem wyłączyć, poczekać kolejne 10 minut i po ostygnięciu piekarnika, można już go myć.
Jak umyć szybę w piekarniku?
Szybę w piekarniku myjemy klasycznym płynem do okien, ale powinna być ona dobrze ciepła, wówczas łatwiej będzie nam usunąć tłuste plamy. W niektórych piekarnikach możesz zdemontować wewnętrzną szybę do umycia. Ale pamiętaj, można to robić tylko wtedy, gdy w instrukcji znajdziesz taką informację o możliwości demontażu szyby do mycia.
Przeczytaj również inne nasze porady:
Komentarze