Jak posprzątać dom w 30 minut?

Sprzątanie domu

Nie masz czasu na posprzątanie w domu, a niedługo mają zjawić się goście? Sprawdź jak doprowadzić dom do porządku w zaledwie 30 minut! Jednak pamiętaj, nie da się tym zamienić gruntownego sprzątania. Nie martw się na zapas, w sytuacjach awaryjnych te kilka porad sprawdzi się rewelacyjnie.

1. Korytarz i wejście - poświęć 5 minut

 • Buty - jeśli masz szafkę postaraj się jak najwięcej par butów do niej schować. Sprawi to, że nie będą one robić wrażenia bałaganu. Jeśli szafki nie masz postaraj się je poustawiać tak by wyglądały porządnie.
 • Odzież wierzchnia - duża ilość kurtek na wieszakach również powoduje, że korytarz wygląda na zabałaganiony. Schowaj większość rzeczy do szafy.
 • Brud - Przy drzwiach wejściowych do domu i w korytarzu zbiera się najwięcej brudu. Zwłaszcza w pochmurną i deszczową pogodę. Wszelkie zanieczyszczenia na podłodze usuń odkurzaczem. Daruj sobie mycie podłogi, goście i tak naniosą kolejną dawkę zabrudzeń.
 • Czyste detale - sprawią, że już na wejściu dom będzie wyglądał schludnie. Postaraj się szybko wyczyścić wilgotną, ale nie mokrą szmatką włącznik światła, klamki, ramę lustra i kinkiet przy lustrze. Wszystkie wymienione drobiazgi (oprócz włącznika światła) wyczyścisz płynem do mycia szyb.

2. Salon - 5 minut

 • Wytrzyj kurz - to kurz najczęściej powoduje, że dane miejsce wygląda na brudne. Po wszystkich widocznych elementach przejedź chusteczką do kurzu lub zwykłą ścierką z mikrofibry. To czego nie widać zostaw- posprzątasz wtedy gdy będziesz robić pełne porządki.
 • Usuń zbędne rzeczy - Wszystko co leży w salonie i nie jest na swoim miejscu po prostu z niego wynieś. Nie trać czasu na odkładanie tych rzeczy na miejsce, może to zająć wieki. Najlepiej weź dużą torbę i wszystko do niej schowaj, a następnie umieść ją w niewidocznym miejscu ( pod lub za łóżkiem, czy w szafie) na odkładanie rzeczy na miejsce będziesz mieć czas gdy goście pójdą do domu.
 • Poodkurzaj - nie masz czasu na zamiatanie ani mycie podłóg. Po wytarciu kurzy podkurzaj całe pomieszczenie.
 • Chromowane elementy i te na wysoki połysk - wyczyść płynem do mycia okien.
 • Włącznik światła i klamka - również w salonie wymagają wyczyszczenia
 • Listwy przypodłogowe - jeśli zostanie Ci trochę czasu, przetrzyj je wilgotną szmatką, które sprawią, że cała podłoga będzie wyglądała jak świeżo umyta.

3. Kuchnia - 10 minut

 • Zlew - jeśli nie ma w nim brudnych naczyń to wystarczy, że odświeżysz go za pomoc octu. Mycie zlewu octem sprawi, że będzie błyszczący i usunie z niego osad z kamienia. Jeśli jednak w Twoim zlewie piętrzy się sterta naczyń, a Ty nie posiadasz zmywarki to niestety, ale musisz je umyć. Spowoduje to, że wydłużysz czas sprzątania, ale na następny raz będziesz pamiętać by naczynia zmyć zaraz po ich użyciu.Jeśli chcesz ułatwić sobie mycie naczyń, do zlewu wypełnionego wodą wrzuć zużytą ekspresówkę po herbacie i pozostaw na czas, kiedy będziesz sprzątać przedpokój i korytarz. Znajdujący się w herbacie kwas taninowy, sprawi, że tłuszcz i zaschnięte resztki jedzenia rozpuszczą się i mycie naczyń zajmie Ci tylko chwilę.
 • Baterię i metalowy dozownik na płyn do naczyń - natrzyj octem, po kilku minutach spłucz ocet i wytrzyj kran do sucha ręcznikiem papierowym. Czynność ta zajmie Ci 2-3 minuty, a bateria będzie błyszczała jak nowa.
 • Umyj czajnik - w czasie kiedy będziesz myła naczynia w czajniku wstaw wodę. Wysoka temperatura rozpuści brud, zaschnięte krople pary i tłuszczu. Czyszczenie ciepłego czajnika gąbką z płynem do naczyń zajmie Ci nie więcej niż 1 minutę.
 • Włącznik światła, klamkę uchwyty w meblach - przetrzyj wilgotną ściereczką.
 • Szybkie mycie - Użyj nawilżonej chusteczki lub ręcznika papierowego zmoczonego płynem do szyb do przetarcia blatów i kuchni.
 • Zbędne rzeczy - wszystkie zbędne rzeczy, które masz ustawione na blatach schowaj do jednej z szafek. Zobaczysz jak usunięcie ich z widoku spowoduje, że kuchnia będzie wydawała się czysta!
 • Podłogi - przede wszystkim poodkurzaj, większe plamy usuń ręcznikiem papierowym z płynem do szyb. Nie pozostawi on na podłodze smug, a widoczne zabrudzenia zostaną usunięte bez mycia podłogi.

4. Łazienka - 10 minut

 • Wyczyść lustro oraz zlew, wannę lub prysznic spryskaj płynem do szyb. Zacznij czyszczenie od lustra, następnie ręcznikiem papierowym wytrzyj z brudu zlew i wannę oraz prysznic. Płyn do szyb poradzi sobie z kurzem i lekkim osadem z mydła.
 • Oświetlenie nad lustrem to kolejny element wyposażenia, który sprawia, że łazienka wygląda na czystą i schludną. Czyszczenie oświetlenia mokrą chusteczką zajmuje zaledwie 2-3 minuty, czynność możesz przyspieszyć, jeśli na chwilę włączysz oświetlenie i poczekasz, aż klosz się nagrzeje, ale pamiętaj, żeby do czyszczenia wyłączyć je.
 • Bateria w umywalce i zlewie. Nie zapomnij o wyczyszczeniu octem baterii w umywalce i wannie, a także kratek odpływowych, ich połysk odwróci uwagę od niewyczyszczonych kafelków i mebli w łazience
 • Toaleta - toaletę zalej środkiem do tego przeznaczonym Jeśli go nie masz możesz użyć płynu do naczyń.
 • Usuń pranie z widoku - jeśli posiadasz kosz na pranie to je tam włóż, jeśli nie to postaraj się całe pranie włożyć do pralki. Nie musisz go teraz segregować, gdyż nie będziesz go prać. Po prostu nieestetycznie wygląda brudna bielizna leżąca koło pralki, czy na koszu na pranie. To co do pralki się nie zmieści ładnie poskładaj i ewentualnie ułóż na koszu na pranie lub pralce. Postaraj się by na widoku nie pozostała Twoja bielizna.
 • Wróć do toalety - w trakcie kiedy zajmowałaś się praniem środek do czyszczenia toalet zaczął działać. Wyczyść toaletę szczotką, a następie spłucz wodę.
 • Zamaskuj kamień w toalecie. Jeśli na dnie sedesu masz osad z kamienia trudny do usunięcia, zawsze w pogotowiu miej kostki do toalet zmieniające kolor wody. Przed przyjściem gości wrzuć kostkę do spłuczki i poczekaj chwilę. Po 10 minutach spuść wodę kilka razy, kiedy folia się rozpuści i kostka zabarwi wodę, kamień będzie niewidoczny.
 • Poodkurzaj - tak jak w przypadku innych pomieszczeń po prostu poodkurzaj. Większe zabrudzenia na podłodze usuń płynem do szyb i ręcznikiem papierowym.
 • Wyczyść spłuczkę. Najpierw na sucho, a potem na mokro wyczyść spłuczkę.
 • Ustaw kosmetyki na półce lub blacie, pamiętając, że zakurzone korki kremów i perfum nie prezentują się najlepiej. W czasie ustawiania kosmetyków przetrzyj każdy korek mokrą chusteczką do sprzątania łazienki lub do demakijażu.

Po skończonym sprzątaniu w niewidocznych miejscach na podłodze ustaw spodki z kawą mieloną, która wciągnie zapach octu i sprawi, że w domu będzie się unosił cudowny aromat kawy.

Jeśli posiadasz więcej pomieszczeń zamknij do nich drzwi, przecież goście nie będą spacerować po całym domu. To wszystko ! możesz usiąść i czekać na gości.

PS. Nie zapomnij, że i tak czeka Cię porządne sprzątanie!