Soda oczyszczona na plamy i do prania koszul, firan i białych trampek

Zobacz, jak łatwo możesz sprać podkład z poduszki i ubrań, prać białe skarpetki bez szorowania, wyprać białe trampki, żeby wyglądały jak nowe oraz jak prać pościel i firany, żeby zawsze były śnieżno białe, a rączki miękkie jak zaraz po ich kupienie. Nie musisz stosować drogich środków czyszczących, soda oczyszczona to stary sprawdzony sposób na dobranie, spieranie, pranie, wybielanie i zmiękczanie odzieży, firanek i ręczników.

Nasze mamy i babcie dopierały w ten sposób najtrudniejsze plamy, ich firanki i prześcieradła zawsze były śnieżnobiałe a ręczniki miękkie i przyjemne w dotyku. Jeśli szukasz uniwersalnego i bardzo skutecznego środka czyszczącego, odplamiającego, wybielającego i zmiękczającego, w dodatku bajecznie taniego, sięgnij po sodę oczyszczoną. Większość z nas ma ją w kuchni i nie zna jej możliwości.

Jak sprać podkład z poduszki lub ubrania?

Podkład, puder w kremie lub fluid to kosmetyki, które nosimy niczym drugą skórę, dlatego też często zapominamy, że mogą one zabarwić ubieranie np. kołnierzyk jasnej bluzki. Makijaż pozostawiony na poduszce to prawdziwy problem, szczególnie jeśli korzystamy z markowych wodoodpornych kosmetyków, które są bardzo trudne do sprania z pościeli. Takie plamy wymagają wielozadaniowego produktu do odplamiacza, takiego jak niezawodna soda oczyszczona. Jeśli chcesz sprać podkład, koniecznie namocz zabrudzoną odzież lub pościel do zimnej wody z całą torebką sody oczyszczonej i 1 łyżką płynu do prania. Wodę dokładnie mieszamy do wymieszania obu produktów i zanurzamy w niej zabrudzone rzeczy. Pozostawiamy na 30 minut, potem ugniatamy i trzemy tkaninę jak podczas prania ręcznego. Wodę wymieniamy, jeśli zmieniła swój kolor, ponownie dodajemy sodę i płyn do prania i pozostawiamy namoczoną na noc. Rano ponownie ugniatamy nasze pranie i wykręcamy z wody i pierzemy jak zazwyczaj.

Jak prać białe koszule?

Koszule a szczególnie białe należy prać po wcześniejszym namoczeniu ich w proszku lub płynie do prania z dodatkiem 5 łyżek sody oczyszczonej. W ten sposób unikniesz szarzenia tkaniny. Przed każdym pranie spłucz białe koszule zimną wodą. Namocz w wodzie z dodatkiem 5 łyżek proszku do prania białych tkanin oraz 5 łyżek sody oczyszczonej. W miejscach szczególnie zabrudzonych nałóż papkę odplamiającą do białych koszul. Koszule pozostaw w wodzie na noc, potem wypierz je ręcznie i wylej wodę i namocz w czystej zimnej wodzie z proszkiem do prania i sodą oczyszczoną.

Jak zrobić odplamiająco - wybielającą papkę do prania białych koszul?

 • 4 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 4 łyżeczki proszku prania
 • 3 łyżeczki wody utlenionej
 • Wszystkie składniki wymieszaj, nałóż na plamy, kołnierzyk i mankiety za pomocą drewnianej szpatułki (jest silna mieszanka, która podrażnia skórę, nie dotykaj jej gołymi rękoma). Następnie pozostaw na 2 godziny, potem namocz koszule w roztworze wody, sody i proszku. Rano załóż rękawice gumowe i wypierz ręcznie koszule, następnie odciśnij z wody i wypierz w pralce w temperaturze 60 stopni lub 40 w przypadku delikatnych tkanin. Każdorazowe pranie koszul w takim roztworze zapobiega szarzeniu tkanin. Kolorowe koszulki pierz zawsze w wodzie z płynem lub proszkiem do kolorowych tkanin i 2 łyżeczkami sody oczyszczonej, która zapewni żywe kolory przez długi czas.

  Jak sprać fluid z białej koszuli lub bluzki?

  Fluid, szminka, maskara to produkty, od których wymagamy, żeby były trwałe, nie rozmazywały się i traciły intensywnego koloru. Zdarza się jednak, że nawet z najwyższej półki barwią i plamią nasze ubrania. Jeśli na twoje białej koszuli lub bluzce zauważysz plamę z kosmetyków do makijażu, zacznij działać od razu. Świeże plamy z kosmetyków znacznie łatwiej można wywabić. Zacznij od zastosowania preparatu do demakijażu, toniku lub mleczka. Mleczko wprawdzie może pozostawić tłuste ślady, ale będą one łatwiej do usunięcia niż produkty do makijażu. Następnie zamocz koszulę, wykonaj naszą mieszankę wybielająco odplamiającą i zaaplikuj na plamę z fluidu, szminki lub tuszu do rzęs. Postaw ją na 15- 20 minut. Nie dopuścić do zaschnięcia jej na tkaninie. Po upływie kwadransa podłóż pod koszulę ręcznik papierowy, nową szczoteczką do zębów, zacznij pocierać plamę. Kiedy papka zacznie się zabarwiać, nie przestawaj trzeć, ale tylko obrębie plamy, nie przenoś zabrudzenia na czysty fragment koszuli. Za pomocą łyżeczki lub nieostrego noża usuń, zabarwioną pakę, wypłucz szczoteczkę, zamocz w roztworze zimnej wody z wodą utlenioną i dalej ucieraj, aż do zniknięcia plamy. Na koniec całą koszulę namocz na noc w 4-5 litrach wody z dodatkiem 5 łyżek sody oczyszczonej na wypadek, gdyby papka odplamiająca wybieliła tkaninę w miejscu odplamiania.

  co zrobić żeby koszule były śnieżnobiałe

  Jak suszyć koszulkę, żeby ich nie prasować?

  Po wirowaniu lub odciśnięciu z wody dobrze roztrzep całą koszulę, nadaj jej właściwy kształt. Następnie wyprostuj kołnierzyk i mankiety. Następnie powieś je na wieszaku, zapnij wszystkie guziki. Ponownie dokładnie strzęp koszule i powieś na wieszaku, a potem zawieś na suszarce lub sznurku na dworze. Uwaga, jeśli wynosisz białe pranie na dwór, zawsze susz je na lewą stronę.

  Jak doprać białe skarpetki?

  Białe skarpetki wyglądają bardzo estetycznie, ale pod warunkiem, że są naprawdę białe. Niestety coraz więcej osób lubi chodzić po domu w skarpetkach bez kapci. W takiej sytuacji pranie skarpet w pralce nie jest najczęściej skuteczne. Jeśli masz problem z zapuszczonymi białymi skarpetami, koniecznie na noc namocz je w wodzie z płynem do prania i 3-4 łyżkami sody oczyszczonej. Jeśli są one bardzo poszarzałe, prawdopodobnie będzie konieczna wymiana wody na nową. Zimna woda z sodą i płynem do prania przez noc rozpuszczają brud. Zanim je włożysz do pralki, koniecznie odciśnij z brudnej wody, opłucz pod zimną wodą, wypierz w pralce tak jak zawsze.

  Jak prać białe trampki?

  Twoje białe trampki przestały być już białe i nawet po praniu są poszarzałe? Koniecznie wypróbuj trik z sodą oczyszczoną. Do miedniczki wlej zimną wodę, dodaj całą torebkę sody oczyszczonej i 1-2 łyżki płynu lub proszku do prania. Wyjmij z butów sznurówki i włóż je do miedniczki, następnie umieść w wodzie trampki. Pozostaw je na 2-3 godziny, następnie szczoteczką do paznokci lub gąbką do naczyń potrzyj trampki. Odciśnij wodę z butów, w miedniczce wymień wodę, ponownie dodaj sodę i płyn do prania. Po kolejnych dwóch godzinach ponownie spróbuj dobrać białe trampki. Jeśli nadal nie są idealnie białe, możesz je jeszcze wyprać w pralce, ale tylko z jasnymi rzeczami. Białych trampek nigdy nie suszymy na grzejniku, ponieważ mogą zżółknąć, przypalić się, a klej może się rozpuścić, co doprowadza do zniszczenia butów, a w najlepszym wypadku do powstania plam z kleju. Kredowanie to stary i sprawdzony sposób na przywrócenie nieskazitelnej bieli. W tym celu białą krędę wcierano w tkaninę buta. Znacznie lepszym sposobem jest dodanie do ostatniego płukania (ale tylko w przypadku prania ręcznego) 2-3 kawałków białej kredy. Uwaga kredę trzeba najpierw pokruszyć, a następnie dodać do prania. Impregnowanie białych trampek, czyli sposób na zawsze białe trampki Jeśli właśnie kupiłaś białe trampki lub tenisówki i chcesz, żeby na długo pozostały śnieżnobiałe, potraktuj je sprayem impregnującym. Sprawi on, że brud i kurz nie będą, się do nich przyklejać a ewentualne zabrudzenia usuniesz wilgotną szmatką, bez konieczności prania całych butów. Ponadto zaimpregnowane buty nie będą przemiękały. Buty w pralce zawsze należy prać w dedykowanym woreczku prania butów lub między ubraniami w tym samym kolorze. Drugi sposób stosuj tylko w przypadku butów, które wcześniej zostały zebrane ręcznie.

  Soda na plamy z pomidora

  Plamy z pomidora są bardzo trudne do usunięcia, podobnie jak z ketchupu czy koncentratu pomidorowego. Najłatwiej jest je usunąć, nakładając na nie papkę z odplamiającą z sody oczyszczonej i wody. Zanim jednak zastosujesz ten domowy środek odplamiający, należy dokładnie usunąć ziarenka czy drobinki miąższu z tkaniny. Czynność tą wykonaj za łyżeczką lub nieostrym nożem, w ten sposób nie wetrzesz jej we włókna, a rzeczywiście usuniesz. Następnie spłucz plamę zimną wodą i nałóż domowy odplamiacz, na który przepis znajdziesz powyżej. Jeśli plama z pomidora jest już zaschnięta, przed jej usuwaniem musisz ją oczyścić. W tym celu umieść na niej owiniętą w czystą białą szmatkę kostkę lodu. W miarę jak plama będzie ożywać, szmatka będzie się zabarwiać. Za każdym razem przyłóż kostkę owiniętą w czysty fragment tkaniny. Następnie postępuj zgodnie z instrukcją powyżej.

  co zrobić żeby trampki były białe

  Jak prać firanki w pralce, żeby były białe i nie wymięte?

  Firanki zawsze najpierw namocz na noc w wodzie z torebką sody oczyszczonej. Po kilku godzinach odciśnij pierwszą wodę z firanek. Wlej czystą do miedniczki, dodaj 5 łyżek sody oczyszczonej i proszku do białego. Rano odciśnij firanki z wody i złóż w kostkę i umieść w białe poszewce na poduszkę, zapnij ją i umieść w pralce. Pamiętaj, że firanki zawsze pierzemy z firankami. Po odwirowaniu, szybko wyjmij je i powieś na oknie. Wyprostują się na oknie pod własny, ciężarem.

  Jak prać ręczniki, żeby były miękkie?

  Pranie ręczników do trudnych nie należy, większość z nas umieszcza je w pralce i płucze w płynie do płukania. Jednak już po kilkunastu praniach stają się one szorstkie, twarde i nieprzyjemne w dotyku. Jeśli chcesz, żyw twoje ręczniki były miękkie jak zaraz po kupieniu, to zrezygnuj z płynu do płukania, który wbija się w tkaninę i nie wypłukuje w wodzie. Ponadto ręczniki zawsze pierzemy w temperaturze 60 C, w której ginie większość bakterii, a do prania warto dodać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, która zmiękcza wodę, dzięki czemu tkanina po praniu je miękka i miła w dotyku. Nie obawiaj się sody oczyszczonej do prania, nasze mamy i babcie stosowały ją na 1001 sposobów i to nie tylko do prania. Ich pranie zawsze było śnieżnobiałe, a domy nieskazitelnie czyste. Ponadto jest to jeden z najtańszych środków czyszczących, odplamiających i wybielających. Jest ekologiczny i nie uczula.

  Komentarze