Natrzyj tym szyby i zapomnij o zaparowanych oknach

co zrobić jak parują okna

Zaparowane okna zimą i jesienią to znany problem w większości domów i mieszkań. Mokre, zamglone szyby, krople wody skapujące z szyby na ramę okienną, a potem na parapet. Znacie ten problem? To para wodna, która nie ma ujścia i osadza się na oknach. Zobaczcie, dlaczego okna parują zimą i jesienią i jak zapobiec parowaniu okien

Zaparowane okna jesienią i zimą oraz podczas gotowania to prawdziwa zmora w większości domów. A zastanawiałeś się, dlaczego okna parują? Jaka jest przyczyna parowania okien i jak zapobiegać temu uciążliwemu procesowi? Z artykułu poniżej dowiesz się, dlaczego para pojawia się na oknach i co zrobić, żeby okna od wewnątrz nie parowały?

Dlaczego okna w domu parują? Przyczyny parowania okien od wewnątrz

Niewydajny okap kuchenny. Pierwszą i najczęściej spotykaną przyczyną jest brak ujścia dla pary wodnej podczas gotowania. A zatem brak lub mało wydajny okap kuchenny, a także słaba wentylacja w domu. Kiedy mimo włączonego pochłaniacza w czasie gotowania na oknach pojawia się para wodna, to znak, że nie wciąga on takiej ilości pary, w jakiej ona powstaje. Kolejna przyczyny to za słaba wentylacja, niewystarczająca ilość kratek wentylacyjnych lub ich niedrożność. Zbyt rzadkie wietrzenie, kiedy nie wietrzymy domu, ciepłe powietrze, a także opary z gotowania, kąpieli i suszenia prania pozostają w powietrzu. A to robi się wilgotne, na skutek różnicy temperatur między wnętrzem domu a zewnętrzem na chłodnych szybach pojawia się para wodna, która potem skrapla się i spływa po szybach. Brak odpowietrzników w oknach, bardzo szczelne okna wprawdzie pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Prowadzą jednak do powstawania pary na oknach i wilgoci w domu. |W skrajnych przypadkach na glifach wewnątrz domu może pojawić się pleśń, a potem grzyb. To znak, że okna są zbyt szczelne. Para wodna pojawia się na oknach na skutek różnicy temperatur między wnętrze domu a zewnętrzem. Od zewnątrz szyby są zimne, a od środka ciepłe to przyczyna pojawienia się pary na oknach.

Jak zapobiegać parowaniu okien? Co zrobić, żeby okna nie parowały w domu?

Parowanie okien to pierwszy krok do pojawienia się w domu wilgoci, dlatego, kiedy zaobserwujesz, że twoje okna parują, warto zastosować jeden z podanych niżej sposobów:

  • Przegląd kratek wentylacyjnych, który powinno się robić każdego roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Przegląd powinien wykonywać kominiarz z uprawnieniami. Jeśli masz podejrzenia, czy są one drożne, możesz zapalić kadzidełko zapachowe lub papierosa. Potem palący się przedmiot dołóż do kratki w odległości 20-30 cm i sprawdź, czy dym jest wciągany do kratki, czy też rozchodzi się po pomieszczeniu. W drugim przypadku koniecznie musisz wezwać kominiarza, ponieważ brak ciągu w kominie wentylacyjnym oznacza, jego zapchanie lub zapchanie samej kratki. Innym sposobem jest dokładne wyczyszczenie (umycie kratki, wytarcie jej do sucha), jeśli po kilkunastu dniach nadal jest ona absolutnie czytanie, nie widać na niej kurzu, ani oparów z gotowania to znak, że nie ona nie działa. Kiedy kratka wciąga zanieczyszczone powietrze i brudzi się, osadza się na nie kurz, który na skutek różnych oparów ciemnieje. A wic na czynnej działającej kartce gołym okiem widoczne są czarne lub brązowe posklejane farfocle, to kurz sklejony parą wodną i zabarwione przez różne opary.
  • Zapchane nawiewniki w oknach lub ich brak. Jeśli masz nawiewniki w ramach okiennych, powinieneś je co kilka miesięcy czyścić patyczkiem do uszu lub innym drobnym przedmiotem. Jeśli ich nie masz, koniecznie je zamontuj, lub kilka razy dziennie je rozszczelniaj. Możesz też przestawić okna na tryb letni, wówczas będą one nieco mniej szczelne, dzięki czemu nie będą parowały.
  • Osuszacz powietrza elektryczny lub słoikowy, czyli taki, który stawiasz na parapecie. To rozwiązanie, które tylko pośrednio załatwia problem. Wprawdzie okna przestaną parować, ale nadal pozostanie problem z niewłaściwą wentylacją w domu.
  • Skuteczne sposoby na zaparowane okna w domu

    Wśród niedrogich domowych sposób na zaparowane okna znajdziesz kilka naprawdę skutecznych:

  • Spryskiwacz do okien samochodowych. Zamiast myć okna zwykłym płynem do szyb, zastosuj ten do spryskiwaczy. Po pierwsze łatwiej nim usuniesz większość zabrudzeń, nawet tych zaschniętych i trudnych. Po drugie płyn do spryskiwaczy rozpuszcza brud, więc okna umyjesz szybciej, a co najważniejsze pozostawia on na oknach powłokę hydrofobową, co oznacza, że para wodna i krople deszczu spływają po szybie, więc jest ona cały czas czysta i sucha. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, warto postawić na parapecie kubeczek wypełniony surowym ryżem. Ryż musisz wymieniać go na nowy, kiedy napęcznieje.
  • Pianka do golenia zapobiega parowaniu okien, wystarczy niewielką jej ilość nanieść na czystą szmatkę i rozprowadzić po czystej umytej szybie.
  • Surowy ziemniak. Przekrój na pół surowego obranego ziemniaka (im większy, tym lepiej) i połóż go na talerzyku na parapecie. Nie stawiaj go na płaskiej części bez skórki. To właśnie skrobia zawarta w ziemniaku pod skórką wciąga wilgoć. Dlatego surowa część bez skórki powinna być skierowana do okna.
  • Pochłaniacz wilgoci na parapecie to kolejny skuteczny sposób na zaparowane okna, pamiętaj jednak, żeby wymieniać jego wkład nie rzadziej niż co dwa tygodnie.
  • Spirytus z gliceryną to stary sprawdzony sposób, który kosztuje nie więcej niż 10 zł. Wymieszaj obie substancje w proporcji 1:1, przelej do niewielkiego atomizera (spryskiwacza) i spryskaj czystą szybę. Następnie wytrzyj okno do sucha. Para wodna powinna się już nie pojawić. Pamiętaj jednak, że fakt nieosadzania się pary na szybach, nie zlikwiduje wilgoci w pomieszczeniu.
  • Mąka ziemniaczana, wsyp na talerz lub miseczkę mąkę ziemniaczaną. Postaw na parapecie, kiedy zbije się w grudki lub na jej powierzchni zrobi się twarda powłoka, wymień mąkę na świeżą. Mąka ziemniaczana podobnie jak ziemniak wciągają wilgoć.
  • Przeczytaj też nasze inne praktyczne porady:

  • soda-oczyszczona-do-prania
  • Co zrobić, żeby woda nie chlapała z kranu
  • Jak czyścić płytę ceramiczną, gazową i elektryczną płytę grzewczą?
  • Jak odpowietrzyć kaloryfer? Dlaczego zapowietrzają się kaloryfery?
  • Jak odstraszyć przecinki, małe czarne robaczki, czyli zbożowe wciornastki?
  • Komentarze