Trendy wnętrzarskie 2024, co jest modne w aranżacji wnętrz w 2024 roku
czwartek, 14 marca 2024
Trendy wnętrzarskie 2024 to ciepłe naturalne klimatyczne wnętrza, w których nie ilość a jakość sprzętów i wyposażenia ma znaczenie. Ciepłe i stonowane barwy będą się przeplatać z subtelnymi pastelami, nowoczesność z antykami i babcinymi meblami. To również wielki powrót łuków i zaobleń. Wnętrzarskie trendy 2024 to radykalne zerwanie z chłodnymi minimalistycznymi i loftowymi aranżacjami na rzecz aranżacji w stylu japandi, quiet luxary, dopamine core, art deco, eklektyzmem.
Wśród trendów, które już teraz polecają projektanci wnętrz, pojawił się full metal, drewno, kamień, rattan i wiklina. Żegnamy florystyczne motywy we wnętrzach na rzecz kratki i pasów. Pomieszczenia maksymalnie personalizujemy i definiujemy. Współczesny rozkład pomieszczeń ma być maksymalnie zdefiniowany, co jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego stylu życia. Co jeszcze jest modne w aranżacji wnętrz w 2024? Sami zobaczcie, z pewnością, każdy z nas znajdzie coś, co można przenieść do istniejących już aranżacji.
Wnętrzarskie trendy 2024, monochromatyczne i warstwowe wnętrza
Wśród wnętrzarskich trendów na rok 2024 znajdziemy całe mnóstwo propozycji spokojnych monochromatycznych i warstwowych wnętrz. Jasne, spokojne ciepłe beże, modny ivory, pastelowy żółty, przybrudzony blady róż, spokojna zieleń i apricot crush oraz jasny spokojny brąz w wielu odcieniach. Jeden kolor wiele odcieni i jeszcze więcej warstw to pomysł na spokojne jednobarwne, ale bardzo ciekawe wnętrze. To właśnie różnorodne tony jednego koloru sprawia, że nabierają one wyjątkowego charakteru, przyciągają spojrzenia. A jednocześnie są na tyle łagodne, że po wejściu do takich pomieszczeń, nie chcesz z nich wychodzić, bo masz poczucie, że to właśnie człowiek jest w nich najważniejszy. Monochromatyczne warstwowe aranżacje są niczym dobrze dobrane tło dla potrzeb i stylu życia mieszkańców. Znajdują się w nich wszystkie niezbędne sprzęty i meble, ale w takiej formie, żeby nie dominowały nad mieszkańcami. Każda czynność, jaką wykonujesz w takiej aranżacji, jest najważniejsza, nic cię nie rozprasza, nic nie dominuje nad twoim nastrojem.
Zdefiniowane pomieszczenia, czyli wnętrzarskie trendy 2024 jako odpowiedź na potrzeby współczesnego człowieka
Okres pandemii odcisnął spore piętno naszym stylu życia, zmienił nasze podejście do pracy, którą coraz częściej wykonujemy w domu. Coraz więcej firm oferuje pracę zdalną lub hybrydową, a to oznacza, że praca w domu przestała być rozwiązaniem tymczasowym. Wykonywanie służbowych obowiązków służbowych w domu, stało się tak popularne, że urządzając swoją przestrzeń życiową, coraz częściej myślimy o odrębnym miejscu do pracy. Zdefiniowanie pomieszczeń nie tylko pozwala na znalezienie ciszy i spokoju w trefie dziennej. Modne do niedawna duże otwarte przestrzenie dzienne, w przypadku pracy zdalnej nie do końca się sprawdzają. Po pierwsze dlatego, że trudno o spokojne pomieszczenie do pracy, które nie jest sypialnią. Z tego też powodu coraz więcej architektów stawia na zamknięte i zdefiniowane przestrzenie, pozwalające pracować w jednym pomieszczeniu i odpoczywać w drugim. W idealnym scenariuszu urządzamy w domu lub mieszkaniu gabinet, a co jeśli nie mamy na niego miejsca? Zamknięte samodzielna kuchnia to doskonałe pomieszczenie do pracy. Możemy w niej pracować i gotować jednocześnie, a kiedy skończymy pracę, wychodzimy z niej, zamykamy drzwi i mamy poczucie, że wyszliśmy z pracy. Definiowanie pomieszczeń, pozwala podzielić dom lub mieszkanie na strefę typowo roboczą (pranie, gotowanie, praca zawodowa), strefę relaksu i strefę wypoczynku. Tak podział mieszkania to oddzielenie grubą kreską (ścianą) pracy i odpoczynku. Pracownicy zdalni w tak podzielonej przestrzeni życiowej łatwiej uzyskują work life balance, dzięki czemu więcej czasu spędzają z rodziną, szybciej i lepiej wypoczywają, dzięki czemu są lepszymi kochankami, rodzicami i pracownikami. Nie oznacza to jednak, że musimy pożegnać open space w naszym domu, jeśli otwarty układ pomieszczeń się sprawdza, wystarczy tylko wydzielić niewielki fragment salonu, sypialni lub nawet pralni na mini gabinet. Stworzyć pomieszczenie do pracy, które po wykonaniu służbowych obowiązków lub odbębnieniu 8 godzin, zamykamy i zapominamy o jego istnieniu aż do kolejnego poranka.
Wnętrzarskie trendy 2024 to dom bliżej natury
W modnych aranżacjach wnętrz w 2024 roku przeważają naturalne materiały takie jak drewno, kamień, rattan, wiklina, bambus, korek i len, płótno sizalowe włókna czy liny. Dekoratorzy wnętrz starają się ograniczyć ilość odpadów oraz stosować materiały, które są biodegradowalne. A to oznacza, że nie ilość a jakość ma znaczenie, drewniane i rattanowe meble, dekoracje z bambusowe, a także naturalne tkaniny zestawione z kamieniem czy drewnem. Taka ekologiczna kompozycja w jednej aranżacji pozwala osiągnąć harmonię i spokój, bliskość natury i oszczędność formy to z kolei definicja znanego już poprzednich sezonów stylu japandi, powstałego z połączenia japońskiej estetyki ze skandynawską funkcjonalnością. Więcej o stylu japandy przeczytacie tutaj. Jednak bliskość natury i przewaga naturalnych materiałów to również czysty styl skandynawski, bardziej przystępny wizualnie dla zaganianych osób, które marzą o ładnych, prostych i bardzo funkcjonalnych wnętrzach. Przeglądając „kamienno drewniane” aranżacje proponowane na 2024 rok, znajdziemy również nawiązanie do stylu angielskiego oraz wiejskiego. Jednak współczesne aranżacje, choć występują w nich antyki i pojedyncze meble z babcinego strychu są lekkie. Wnętrzarskie trendy na rok 2024 cechuje otwartość na człowieka, każdy nawet najdrobniejszy szczegół aż krzyczy, że są one stworzone dla człowieka, żeby mu jak najlepiej służyć. Zatem ani ciężki zimny kamień, ani naturalne drewno nie mogą dominować nad potrzebami domowników, ani nad ich usposobieniem. Idealnie urządzone pomieszczenie jest tylko tłem, na której to mieszkańcy są najważniejsi. Meble to narzędzia służące do spełniania potrzeb mieszkańców. W takim wnętrzu nie ma miejsca na piękne, ale niewygodne meble, niefunkcjonalne, ale piękne sprzęty. Nowoczesny dom i jego wyposażenie ma służyć mieszkańcom, a jeśli tak nie jest, to nie sprawdza się i trzeba je wymienić.
Wnętrzarskie trendy 2024 powrót do klasyki i tradycji, kult antyków i rodzinnych pamiątek
W 2024 roku we wnętrzach będą obecne antyki, rodzinne pamiątki i więcej tradycyjnych rozwiązań. Zdaniem architektów i dekoratorów wnętrz to odpowiedź na rosnącą potrzebę stabilizacji wynikającą z niespokojnej sytuacji politycznej i społecznej na świecie. Toczące się wojny i niepokój z nimi związany sprawią, że chętniej będziemy sięgać po sprawdzone rozwiązania. W aranżacji wnętrz pojawiać się będą częściej niż ubiegłych latach meble i dekoracje, które kojarzą nam się z beztroskim dzieciństwem i poczuciem bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że ten rok zostanie zdominowany przez antyki i meble z babcinego strychu. Będą się one pojawiać, ale jako element dekoracyjny, uzupełnienie nowoczesnego wystroju i eklektyczny akcent. We wnętrzach będzie widoczna tęsknota za tym, co znane, za poczuciem bezpieczeństwa tutaj miła niespodzianka dla miłośników otwartej kuchni na salon. Ona również pojawia się w trendach, ale wersji zza oceanu, jako przestronne duże pomieszczenie z ogromną wyspą kuchenną, dużym rodzinnym stołem i wykończeniem w stylu cottage core. W takim wnętrzu pojawi się zatem naturalny kamień, drewno, świeże kwiaty na stole i zioła w kuchni. Pasy lub karata na zasłonach i tapicerowanym meblach, a także meble w stylu farmerskim lub szejkierskim. A wszystko to żeby stworzyć ciepłe rodzinne i bezpieczne wnętrze.
Wnętrzarskie trendy 2024 i styl art-deco
W 2024 roku w trendach pojawił się również styl art-deco i meble stylizowane na lata 70. Pamiętacie zaokrąglone futryny, czyli popularne aż do końca lat 90 łuki? Znowu powracają, zaoblone meble, owalne lustra i zaokrąglone narożniki mebli i komfort w stylu lat 70. Stoją one w zupełnej opozycji do nowoczesnego minimalizmu, kubistycznych mebli i surowego stylu, który wdarł się do naszych aranżacji jakiś czas temu. A jednak to właśnie one urzekły dekoratorów wnętrz i będą jednym z silniejszych trendów w najbliższych latach.
Wnętrzarskie trendy 2024 i styl quiet luxary, pewniak w aranżacji wnętrz na rok 2024
Styl Quiet luxary, czyli cichy luksus będzie jednym z pewniaków aranżatorskich na kilka kolejnych sezonów. To już kolejny trend, w którym nie ilość a jakość ma znaczenie. W styku tym stawiamy na materiały najwyższej jakości. Piękne eleganckie przedmioty, ale mniej błyszczące niż glamour. Zatem stylowe antyczne żyrandole długie zasłony w jasnej kolorystyce, ale z porządnej tkaniny, stylowe meble, drewniane lub z naturalnego kamienia podłogi. Sam styl jest utrzymany w jasnej kolorystyce, jest przejrzysty, a ilość mebli i dodatków jest ograniczona. Jednak każdy element aranżacji jest dobrze dopasowany porządny i drogi już na pierwszy rzut oka. Wnętrza w tym stylu są subtelne, ale wyglądają drogo i luksusowo. Jest to ekskluzywny, ale subtelny komfort, pomieszczenie umeblowane w tym stylu jest funkcjonalne, komfortowe i ale też przede wszystkim piękne, a przy tym subtelne. Próżno tutaj szukać krzykliwych mebli czy dodatków, wszystko jest stonowane, piękne, ekskluzywne, funkcjonalne i komfortowe.
Trendy w aranżacji wnętrz 2024, spersonalizowane, szyte na miarę wnętrze w stylu dopamine dekor
Dopamine dekor, to styl zachęcający do wnętrz szytych na miarę, dopasowanych do naszych upodobań i stylu życia. Nie brakuje w nim kolorów i deseni, każdy szczegół aranżacji ma sprawiać, że będziemy się w tym wnętrzu czuć dobrze, komfortowo i w naszym stylu. Urządzając salon w stylu dopamine dekor, dobieramy kolorystykę i styl mebli i wykończenia ścian i podłogi do naszych upodobań. Trend ten jest to nic innego jak spersonalizowane, które są dopasowane do potrzeb i gustu domowników. Jeśli więc waszym ulubionym kolorem jest róż, to możecie go wprowadzić na ścianach lub meblach. Jeśli marzycie o kokardach i dopinanych kwiatach do zasłon to proszę bardzo, w końcu urządzić wnętrze, w którym mamy czuć się jak ryba w wodzie. Dopamine decor to styl, którego zadaniem jest stymulowanie neuroprzekaźników, dodawać energii domownikom, sprawiać, że będą mieli dobre samopoczucie. Głównymi cechami tego stylu jest maksymalizm, zabawa kolorem i wzorem. Aranżując takie wnętrze, nie musicie się obawiać opinii innych, ponieważ ma ono odzwierciedlać waszą duszę, uszczęśliwiać was i nie musi, a nawet nie powinno mieścić się w żadnych szablonach.
Kratki, paski, kropki i inne motywy, czyli szalone wnętrzarskie trendy 2024
Pamiętacie kultowe seriale zza oceanu jak Beverly Hills 90210, Przyjaciele, Alf i wiele wiele innych? A pamiętacie kanapy w pasy? Takie meble tapicerowane znów są na topie, kratka i paski będą rządzić w modnych wnętrzach w roku 2024. Nie oznacza to, że musicie od razu kupować i kanapę i fotele z tym samym motywem. Możecie do salonu wstawić jeden fotel w paski lub kanapę w paski, lub kratkę, a pozostałe meble z gładką tapicerką. Znakiem rozpoznawczym trendu są zasłony z podobnym lub takim samym motywem jak na tapicerce, a zatem pasy z kanapy lub fotela powtarzamy na zasłonach, lub dywanie. Kratka to kolejny trend, który już występował we wnętrzach i teraz powraca. Mowa tutaj o tapicerowanych meblach w kratkę, które możemy potraktować symbolicznie jak w przypadku pasów. Ponadto kratka i paski na ścianach, czyli wielki powrót tapet, ale tych w starym dobrym stylu, czyli pasy poprzeczne lub pionowe, karata niczym na koszuli kierowcy ciężarówki lub jak na kocu z lat 80 ubiegłego stulecia. Jeden motyw ten możecie stosować pojedynczo w jednym wnętrzu lub łączyć kratkę i paski albo stosować różne rodzaje kratki czy pasków. Jednym słowem pomieszanie z poplątaniem, ale w modnym stylu.
Full Metal
Metal w kolorze srebra lub złota we wnętrzach to jeden z mocniejszych trendów, takie elementy powinny się pojawić dosłownie w każdym pomieszczeniu. Od łazienki przez kuchnię na salon, sypialnię i korytarz. Żegnamy natomiast mosiądz i miedź na rzecz zdefiniowanego złota i srebra w wydaniu chromowanym. W tym kosmicznym trendzie mieszczą również niklowane powierzchnie i to znacznie większe niż uchwyty meblowe czy wieszaki na ręczniki. Metalowe wykończenia możemy stosować na ramach luster, chromowanych noga i podstawach mebli itp.
Kolorystyczne trendy w aranżacji wnętrz w 2024 roku
W 2024 roku powoli odchodzimy od szarości i bieli na rzecz wyraźniejszych kolorów. Numerem jeden będą różne odcienie niebieskiego od jasnego bladego błękitu, po głębiny niebieski i nowoczesny niebieski wpadający w morski. Wśród neutralnych barw prym będą wiodły stonowane beże i brązy, ale nie zabraknie też ogłoszonego przez Instytut Pantone kolorem roku 2024 Apricot crush, czyli soczystej zmiażdżonej brzoskwini, o którym przeczytacie tutaj. A jeśli lubicie jasne wnętrza to jedną z barw, która znalazła się w trendach, jest ivory, opisany tutaj, czyli modny odcień kości słoniowej. Oprócz wymienionych odcieni możecie stosować we wnętrzach wszystkie pastelowe barwy, od bladego przybrudzonego różu, przez groszkową zieleń po wszystkie rozbielone tony zieleni i żółci.