Wnętrza w stylu japandi. Funkcjonalność, minimalizm, estetyka

japandiSkandynawska funkcjonalność, japońska estetyka i minimalizm charakterystyczny dla japońskich aranżacji to właśnie styl Japandi. Naturalne drewno, len, płótno, a także wiklina i rattan to materiały, z których powstają harmonijne wnętrza na pograniczu japońskiego ascetyzmu i skandynawskiego pragmatyzmu. Estetyka tak ważna w każdej aranżacji jest uzyskiwana dzięki umiejętnemu dopasowaniu naturalnych materiałów i wykorzystaniu przedmiotów codziennego użytku jak wazony stoliki czy lampy.

Nie oznacza to jednak, że w stylu tym nie ma miejsca na sztukę. Jest ona równie ważna a może nawet ważniejsza niż w skandynawskim czy nowoczesnym minimalistycznym, ale przedstawiona w zupełnie inny sposób. O ile dotychczas obrazy wieszaliśmy na ścianach, a rzeźby stawialiśmy na komodach, bo w japandi dzieło jest równie ważne, jak sposób jego wyeksponowania.

Japandi, esencja japońskiego minimalizmu i skandynawskiej funkcjonalności

Japandi to zupełnie nowy nurt w aranżacji wnętrz, który powstał z połączenia stylu skandynawskiego i japońskiego. Jako pierwsi zachwycili się nim dekoratorzy wnętrz w Australii, szybko jednak zdobył on popularność najpierw USA, a potem w Europie. Japoński minimalizm a właściwie wnętrzarski ascetyzm, a także skandynawska funkcjonalność i zamiłowanie do prostych, ale pięknych wnętrz pozwoliło uzyskać wyjątkową harmonię. Jednak również ważna jest estetyka, tą jednak traktujemy w inny sposób, już samo usytuowanie dzieł sztuki, a nawet przedmiotów codziennego użytku może uczynić je bardziej atrakcyjnymi. W japandi bardzo ważny jest komfort i przytulność, ale te traktujemy po japońsku, a w kraju kwitnącej wiśni aranżacja wnętrz jest przesiąknięta feng shui, co w praktyce oznacza, że szanują oni przestrzeń, umożliwiając swobodny przepływ życiodajnej energii. Tak też traktujemy wnętrza w stylu japandi, nie zagracamy ich, nie tworzymy w pomieszczeniach festiwalu kolorów, ponieważ te najlepsze na dla naszego samopoczucia to barwy ziemi. Odrzucamy wszystkie tworzywa sztuczne na rzecz naturalnych materiałów, mocne odcienie na rzecz barw ziemi. W każdej takiej aranżacji powinna panować harmonia i spokój, które sprzyjają relaksowi, wsłuchaniu się w swoje potrzeby i budowaniu poczucia własnej wartości.

japandi

Jak stworzyć wnętrze w stylu japandi?

Prace nad taką aranżacją zaczynamy od projektu, wprawdzie nie musi to być graficzny obraz pokoju. Chodzi o to, aby aranżacja była dobrze przemyślana, nie ma w niej miejsca na przypadkowe przedmioty, niefunkcjonalne meble, lub te, które wstawiamy tylko w celach dekoracyjnych. Japońskie wnętrza są ascetyczne, skandynawskie praktyczne, choć żadne z nich nie jest pozbawione dekoracji, projektując takie wnętrze, musimy znaleźć harmonię między funkcjonalnością, ergonomią, minimalizmem i estetyką. Każdy element tego pomieszczenia powinien być przemyślany w najdrobniejszy szczególe. Dlatego projektując takie wnętrze, starannie dobieramy materiały, kierując się ich kolorami, ale też grupą materiałów, z jakiej zostały one wykonane. Zatem korzystamy ze spokojnych stonowanych beżów, kremów i brązów, które możemy rozjaśnić bielą zaczerpniętą ze skandynawskich projektów, oraz nieznacznie ochłodzić skandynawską jasną szarością. Meble to również wysmakowana prostota rodem z wnętrz skandynawskich z ascetyzmem charakterystycznym dla japońskich aranżacji. Zatem nie ma tu miejsca na strojne komody i stoliki kawowe z licznymi ozdobnikami, ciężkie meble wypoczynkowe czy romantyczne witrynki na porcelanę. We wnętrzach japandi ma być prosto estetycznie i funkcjonalnie. W podobny sposób traktujemy tekstylia, ściany i podłogę, oraz dzieła sztuki. Zarówno w kraju kwitnącej wiśni, jak i na Półwyspie Skandynawskim sztuka sprzęty domowe i wykończenie wnętrz powinny być estetyczne dopracowane w każdym detalu, ale nie mogą przytłaczać domowników. W taki sam sposób traktujemy sztukę, wybieramy tylko tą, która na się podoba, podkreśla charakter aranżacji, ale też taka, która nie uczyni z naszego domu muzeum. Nie musimy zatem dla tworzyć domowej galerii, pozostawiać pustych ścian przeznaczonych tylko i wyłącznie na obrazy czy płaskorzeźby. Sztuka ma być integralną częścią aranżacji, mają pasować do mebli ścian, a nie podnosić ich standard. Zatem obraz może być oparty o ścianę i stać na podłodze, być zawieszony pomiędzy zdjęciami czy też tworzyć duet z lustrem.

japandi

Materiały charakterystyczne dla stylu japandi

Ta japońsko skandynawska hybryda to styl, w którym definitywnie odrzucamy tworzywa sztuczne, a nawet sztuczne farny i lakiery. Jest to bardzo radykalne podejście do aranżacji wnętrz. Nawet w stylu skandynawskim, w którym jest dużo naturalnego drewna i tkanin, rygorystyczne zasady japandi są bardzo radykalne. Wprawdzie w skandynawskich wnętrzach podłogi są wykonane z naturalnego drewna, stoły i krzesła również, a także większość dodatków. Jednak drewno maluje się na biało, a dekoracje z tworzyw sztucznych są często spotykane.

Japandi to zerwanie z tworzywami sztucznymi, nie stosujemy we wnętrzach żadnych plastików i sztucznych.

Lakiery i farby na bazie substancji chemicznych zastępujemy naturalnymi olejami, farbą na bazie kazeiny oraz inne naturalne impregnaty i barwniki. Choć początkowo dekoratorzy wnętrz obawiali się tego stylu ze względu na bardzo ograniczoną ilość materiałów, farb lakierów i tkanin. Wraz z rosnącą popularnością japandi okazało się, że stworzenie takiego ekologicznego naturalnego wnętrza na miarę XXI wieku jest możliwe, a dostępne na rynku materiały pozwalają na jego aranżację, praktycznie bez żadnych ograniczeń.

  • Naturalne tkaniny, czyli len, płótno na tekstyliach domowych, to kolejna nowość, tym razem nie szukamy tych farbowanych, lecz delektujemy się ich naturalnymi nieoczywistymi barwami. Spokojne stonowane kolory i nieco szorstka faktura sprawiają, że jesteśmy bliżej natury, wyostrzają nasze zmysły i sprzyjają osiągnięciu duchowej harmonii.
  • Drewno, drewno i jeszcze raz drewno surowe lub pokryte naturalnym impregnatem, który nadaje mu głęboki odcień i podkreśla usłojenie. Przez lata unikaliśmy żółtego drewna, nadając mu chłodną poświatę, w japandi, jeśli wybierzemy gatunek drewna o żółtym zabarwieniu, ma on taki pozostać.
  • Naturalny kamień to kolejny materiał wykończeniowy, który dodaje surowego każdemu wnętrzu, możemy go zastosować na podłodze, na ścianie lub pod postacią dekoracji, ale tylko tych, które oprócz tego, że są piękne, są też funkcjonalne.
  • Rattan i wiklina to materiały, które możemy stosować wymiennie lub w duecie, najważniejsze jest, żeby nie szukać ich imitacji a zastosować te naturalne, nawet jeśli będą one mniej trwałe lub bardziej pracochłonne.
  • Skandynawskie zamiłowanie do przestrzeni rządzi

    Jednym z kluczowych elementów, które zostały zaczerpnięte ze stylu skandynawskiego, jest zamiłowanie do przestrzeni i przestronnych wnętrz. Dlatego urządzając takie wnętrze, nie tylko wybieramy meble w surowym stylu, takie jak kochają mieszkańcy Japonii, ale też ograniczamy się do absolutnego minimum, żeby nie zagracić pomieszczeń.

    japandi

    japandi

    Proste, wykonane z naturalnych materiałów, jak najbardziej funkcjonalne. Wybierając meble, pamiętajmy, że nie ma tu miejsca na niepraktyczne, ale ładne konsole, półki i półeczki, które zapychamy przypadkowymi bibelotami. Meble w stylu japandi to absolutne domowe must have, czyli kanapa i ewentualnie fotele, a w sypialni łóżko, szafa i komoda do przechowywania, a w salonie szafka RTV i stolik kawowy. Oczywiście, jeśli salon jest połączony z jadalnią, powinien się w nim znaleźć również stół i krzesła, a także komoda na obrusy czy sztućce. Jednak w żadnym z takich pomieszczeń nie ustawiamy mebli i sprzętów, które pełnią jedynie funkcję dekoracyjną, ale nie mają konkretnego przeznaczenia. Z takich przedmiotów definitywnie rezygnujemy na rzecz przestrzeni.

    Oświetlenie w stylu japandi

    Oświetlenie w stylu japandi początkowo budziło wiele kontrowersji, część dekoratorów, twierdziła, że powinno być ono typowo japońskie, a więc wszelkie lampiony, drewniane i papierowe klosze lamp i kinkietów. Inni z kolei próbowali przeforsować skandynawski nowoczesny minimalizm, podkreślając jego funkcjonalność. Nasza propozycja to połączenie obu stylów, każde pomieszczenie jest podzielone na strefy, z których każda wymaga innego oświetlenia. I tak centralne oświetlenie sufitowe powinno dawać dużo światła, które będzie nam potrzebne do sprzątania, a także podczas wykonywania precyzyjnych czynności. Strefa relaksu, czyli kanapa w salonie czy łóżko w sypialni można oświetlić lampionami lub papierowymi kinkietami, które dają słabe przytłumione światło, idealne do osiągnięcia duchowej harmonii i sprzyjające wypoczynkowi.