Ivory co to za kolor? Jak wygląda kolor kość słoniowa?
Kolor ivory, czyli kość słoniowa to nowe oblicze bieli. Subtelna, ocieplona i bardzo ekskluzywna z nutką ciepłej i stonowany żółci, odrobiną popielatego i całym mnóstwem czystej bieli, która została przełamana odrobiną szarości i żółci. Kość słoniowa wyjątkowo pięknie prezentuje się na ścianach i meblach, jednak sufit w tym odcieniu może wyglądać jak przybrudzony i sprawić, że wnętrze z takim sufitem będzie wyglądać na ciemne i brudne. Zobacz, jak dokładnie wygląda kolor kości ivory, jak go stosować w aranżacji wnętrz.
Kość słoniowa i jej kolor od zarania dziejów uważana jest za synonim luksusu, bogactwa i dobrego smaku. Kolor ten zawitał do aranżacji wnętrz zupełnie niedawno, jest on jednym z odcieni bieli i zawiera w sobie wszystko, czego brakuje czystej klasycznej bieli, jest bardziej wytworny niż oklepane już écru, znacznie jaśniejszy niż beżowy i kremowy. Przewyższa te dwie barwy, ponieważ jako odcień o ciepłym zabarwieniu nie zmniejsza wizualnie pomalowanej nim powierzchni. Jest mniej oczywisty niż wszystkie popielaty i bardziej subtelny niż kaszmir. Jaki wygląda kolor ivory w aranżacji wnętrz?
Kość słoniowa, jaki to kolor?
Ivory, czyli kość słoniowa to jeden z najmodniejszych kolorów ścian, mebli i dodatków w nadchodzących sezonach. Jest to barwa nieoczywista, która łączy w sobie cechy kilku innych z powodzeniem stosowanych odcieni w aranżacji. Jest to jedna z odmian bieli, nieco poprawiona, pozbawiona szpitalnego, sterylnego wydźwięku. Ivory to bardzo nowoczesna barwa, która powstaje z kompozycji równie pięknych barw, ale nie pozbawionych wad. Jeśli poszukujecie koloru w punkt, takiego, który nie jest zbyt jasny i szpitalny jak czysta biel, nie powoduje, że wnętrze staje się sielskie i bardzo żółte, nie przytłacza jak beżowy, nie jest mdły jak kremowy czy écru, nie jest też kolorem szarym lub przybrudzonym kaszmirem to kość słoniowa będzie dokładnie, tym czego szukacie. Jest mniej oczywista niż klasyczna biel, nie kojarzy się ze szpitalnymi wnętrzami, nie tworzy sielskiej atmosfery jak żółty, nie przytłacza i nie przyciemnia jak beże i nie zmniejsza wizualnie przestrzeni jak dwie ostatnie barwy. Jest mniej nowoczesna niż szarości i mniej mdła niż kremowy i écru. Kolor kości słoniowej jest jak wykwintne danie doprawione odrobiną wykwintnych, ale bardzo aromatycznych przypraw, które bez neutralnej bazy są zbyt wyraziste. Ivory to odcień, który powstał z doprawienia bieli nutą żółtego i szarości, w ten sposób pozbawiono każdą z wymieszanych barw jej wad i powstał odcień niemal idealny. Nie za jasny, nie za ciemny, ciepławy, ale w granicach rozsądku, dzięki czemu nie zmniejsza wnętrza, jak żółty i beżowy, ciemniejszy od bieli, która w tej kompozycji gubi szpitalną sterylność i znacznie jaśniejszy od nowoczesnej szarości. Kość słoniowa jest jak kompozycji wszystkich zalet i żadnej wady tych trzech odcieni. Porównywalna do ciosów słonia, kamieni naturalnych i pereł o żółtawym zabarwieniu. Ekskluzywna, wytworna, neutralna i praktyczna. Zobaczcie jak stosować ją w aranżacji wnętrz.
Kolor ivory w aranżacji wnętrz, do jakich wnętrz pasuje kolor kości słoniowej?
Ivory jest bardzo neutralny, więc pasuje do większości wnętrz, można nim malować zarówno przestronne pomieszczenia, jak i te z mniejszym metrażem. W salonie i sypialni rozkwita, w kuchni najlepiej prezentuje się pod postacią mebli, a w łazience kafelków. Mimo że zachował cechy neutralnej bieli, jest wymagający. Może się prezentować zwyczajnie lub wytwornie, wszystko zależy od faktury, na jakiej występuje oraz dodatków i barw pomocniczych. Z tego też powodu warto najpierw wykonać wizualizację takie aranżacji, zaplanować każdy szczegół, dzięki której pomieszczenie w tonacji kości słoniowej stało się wytworne i piękne. Kiedy warto zdecydować się na ten odcień? Kiedy chcesz, żeby aranżacja wyglądała drogo, wykwintnie i elegancko. Nie ma drugiej tak ekskluzywnej barwy, kojarzy się ona z naturalnym kamieniem, który do tanich nie należy, z pałacami w egzotycznych zakątkach świata i przede wszystkim z ciosami słonia, która przez lata uchodziły za towar naprawdę ekskluzywny. Na szczęście teraz kość słoniową stosujemy teraz pod postacią farby do ścian, płyt meblowych i tekstyliów
Z jakimi kolorami łączyć ivory, czyli barwy, z którymi które dobrze komponują się z kością słoniową
Jak już wspomniałam kolor kości słoniowej, choć jest neutralny, bywa wymagający, dlatego bez tablicy inspiracji lub koła barw lepiej nie zaczynać takiej aranżacji. W tym wypadku znaczenie mają szczegóły, niuanse, które mogą sprawić, że wnętrze jest zachwycające, wygląda luksusowo i drogo lub zwyczajnie. Projektanci wnętrz są zgodni, że ivory doskonale sprawdzi się we wnętrzach południowych, północnych, zachodnich i wschodnich, jest więc równie bezproblemowy pod tym względem, jak czysta biel. Jest jednak jeden haczyk, jaki? No właśnie to barwy, które zastosujemy jako pomocnicze, to one mogą przyciemnić taką aranżację, rozświetlić i nadać jej ostatecznego charakteru.
Z jakimi kolorami nie komponować kości słoniowej?
Nawet neutralne barwy nie zawsze prezentują się dobrze. W przypadku ivory zestawienie, które nie wyglądają dobrze to róż i to w dosłownie każdym odcieniu. Obie barwy będą rywalizować i nie tworzą spójnej kompozycji. Czerwień to kolejny odcień, z którego lepiej zrezygnować, ponieważ obie barwy mają zupełnie inną tonację, nie będą współgrać. Żółty w jego otoczeniu kość słoniowa zrobi się żółtawa i pospolita, dlatego lepiej unikać tego zestawienia.
Ściany w kolorze kości słoniowej, kolor ivory na ścianach
To kwintesencja dobrego smaku, elegancji i luksusu, subtelne, a jednocześnie ekskluzywne, są doskonałą bazą do stworzenia wielu ciekawych aranżacji, od klasycznej, glamour po boho i nowoczesną. Jedno jest pewne, ściany w tym kolorze sprawiają, że wnętrze wygląda na drogie i wyszukane. Farba do ścian w kolorze ivory to doskonały sposób na wprowadzenie tej barwy w salonie, na przedpokoju i w sypialni. Może być gładka niczym tafla szkła lub z fakturą, wówczas będzie się prezentować jak naturalny kamień. W łazience najlepiej wyglądać będą fakturowane kafelki w odcieniu kości słoniowej. Ściany zewnętrze, a więc elewacja w kolorze ivory to strzał w dziesiątkę, latem będą przywoływać wspomnienia z egzotycznych wakacji, jesienią i zimą będą wyglądały jak klasyczna biel. A kiedy się przykurzą na kości słoniowej, nie będzie tego widać.
Meble w kolorze kości słoniowej
Meble w tym kolorze doskonale sprawdzą się w kuchni, salonie i łazience. Jednak w każdym z tych pomieszczeń powinny wyglądać zupełnie inaczej. Do kuchni najlepiej sprawdzą się meble w kolorze kości słoniowej na wysoki połysk ze złotymi lub skórzanymi w kolorze brązu uchwytami. W salonie mogą one być matowe lub bielone, czyli takie, w których spod farby w kolorze ivory prześwituje naturalne drewno. W łazience stylowe meble w połysku lub satynowe. Meble tapicerowane w tym odcieniu zawsze prezentują się pięknie. Klasy i elegancji doda im pikowanie, a także drewniane lub chromowane nogi, w zależności od stylu, w jakim urządzamy pomieszczenie.
Podłoga w kolorze kości słoniowej
To propozycja do eleganckich monochromatycznych aranżacji, w których biel występuje w wielu odcieniach. Najlepiej w tym wypadku będzie się prezentowała podłoga ze spieków kwarcowych imitujących kość słoniową, naturalnego kamienia, a także bezfugowych kafelków podłogowych. Tak jasna i elegancka podłoga najlepiej sprawdzi się w jasnych wnętrzach, ta na wysoki połysk sprawi, że aranżacja będzie naprawdę ekskluzywna, w macie będzie nadal elegancka, ale traci część swojego uroku. Dywan w tym odcieniu będzie doskonale komponował się z podłogą z ciemnego brązowego drewna lub taką w odcieniu jasnego szarego dębu. Jedno jest pewne, ivory jest wymagającą barwą na podłodze, ponieważ jasna barwa szybko się brudzi, ale mnie wymagającą niż czysta biel.
Dodatki w kolorze ivory
Najpiękniej prezentują się duże i masywne w owalnym kształcie. Nowoczesna forma, zaokrąglone brzegi i umiarkowana fantazja, sprawią, że to właśnie ich barwa będzie wysuwać się na pierwszy plan. Wybierając dodatki w jakieś barwie, zawsze warto zastanowić nad jej pochodzeniem. Jeśli w naturze występuje jako prosta masywna i dużych rozmiarów, takie też dodatki będą prezentować się najlepiej. W tym wypadku mowa o ciosach słonia, które są duże, zaoblone i mają stosunkowo prostą formę, nie są wyszukane, a jednak rozpalają wyobraźnię i zachwycają. Takie też dodatki w tym kolorze będą najpiękniejsze.
Tekstylia w kolorze kości słoniowej
To doskonale rozwiązanie, ale trzeba je stosować ostrożnie. Po pierwsze stosujemy je, kiedy mamy ciemniejsze tło, nie w zastępstwie bieli. Zatem białe firanki będą pięknie wyglądać z zasłonkami ivory, ale nie odwrotnie. Do brązowej kanapy możemy dodać poduszki i pled w kolorze ivory. Dywan w tym odcieniu będzie pięknie wyglądał na ciemnej podłodze, natomiast na czysto białej może sprawiać wrażenie brudnego.