Sztukateria ścienna i sufitowa inspiracje, czyli sztukateria w aranżacji wnętrz
poniedziałek, 25 marca 2024
Sztukateria w nowoczesnych modnych wnętrzach pojawia się coraz częściej, choć nadal wiele osób podchodzi do niej z dużym dystansem i pewnego rodzaju nieśmiałością. Zobaczcie, do jakich aranżacji pasuje sztukateria i jak dopasować jej wzór do konkretnego stylu w aranżacji wnętrz.
Sztukateria wewnętrzna to bardzo ozdobny element na suficie lub ścianie, jednocześnie subtelny i piękny. Jej dekoracyjność jest uzależniona od motywu, a ten może być kwiatowy lub nowoczesny geometryczny. Jej subtelność polega na tym, że montujemy ją najczęściej w kolorze białym na białym suficie, a to oznacza, że nie wysuwa się na pierwszy plan, nie zdominuje pomieszczenia ani całej aranżacji. A jednak wybierając jej wzór, należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby pasowała ono do stylu, w jakim urządzany wnętrze. Niby nic, a jednak to niuans, który sprawi, że będzie ona jak wisienka na torcie lub będzie odstawać od wystroju pomieszczenia.
Dobrą wiadomością jest to, że sztukaterię możemy kupić w całej gamie wzorów, ale też możemy ja wykonać samodzielnie, dopasowując ją do każdego nawet najbardziej wyszukanego wnętrza. Zobaczcie jak dopasować sztukaterię kupną, jak wykonać ją samodzielnie i jak ją zamontować na ścianie i suficie.
Sztukateria co to?
Sztukateria, stiuk, putta, ornament i gzyms to wewnętrzna dekoracja ścian i sufitu, która współcześnie powstaje z gipsu, styropianu lub żywicy poliestrowej. Odlany gotowy dekor wieszamy na suficie w miejscu, z którego wychodzą kable do montażu światła centralnego.
- RozetaTaka sztukateria to rozeta, czyli dekor w kształcie okręgu o średnicy znacznie większej niż montowane pod nim oświetlenie. Oprócz rozet bardzo popularne są sztukaterie narożnikowe, czyli w kształcie otwartego trójkąta, są bardziej dekoracyjne niż klasyczne gzymsy, mają najczęściej motyw kwiatowy. Innym rodzajem sztukaterii sufitowej są gzymsy montowane dookoła całego sufitu.
- Angielska. Wśród sztukaterii ściennych rozróżniamy proste imitujące boazerię angielską, a także bardziej wyszukane „udające” płaskorzeźby.
- Ramy, mogą to być ramy luster, puste ramy dekorujące ściany, nadające im niespotykaną formę
Pierwsze sztukaterie zdobiły starożytne, renesansowe i barokowe pałace i zamki. W baroku powstały te najbardziej okazałe, które zachwycają nie tylko wykonaniem, ale też dbałością o szczegóły. Współczesne sztukaterie są znacznie mniej ozdobne, ale nadal sprawiają, że sufit wygląda okazale, a zamontowane na nim oświetlenie prezentuje się wytwornie.
Jak zamontować sztukaterie? Czym przykleić boazerię?
Montaż sztukaterii powinien być dopasowany do wagi materiały, z którego one powstały, najłatwiej jest przykleić gipsowe ornamenty, które można kleić na silikon, klej montażowy lub przykręcić, a następnie pomalować. Inną możliwością jest przytwierdzenie jej za pomocą gwoździków z małymi łebkami, które znikną pod farbą. Tak przytwierdzoną sztukaterię zabezpieczamy jedną z dwóch metod:
- metoda natryskowa, która polega na natryskowym zalaniu akrylem styropianowej dekoracji. Sprawdzi się ona podczas zabezpieczania gzymsów z geometrycznymi dekoracjami, ale może się okazać złym wyborem podczas zaciągania misternie tych zdobionych, ponieważ trudno jest tą metodą nałożyć równomierną i jednocześnie na tyle cienką warstwę akrylu, która nie przysłoni motywu.
- Ciągniona, podczas której styropian zaciągamy masą kwarcową, umiejętne wykończenie tą metodą pozwala na zachowanie detali, rantów, wypukłości itp.
Z czego zrobić sztukaterię? Sztukateria kupna i własnoręcznie wykonana
Sztukaterię możemy kupić gotową lub wykonać samodzielnie, a materiały do jej zrobienia znajdziemy w domu, w ogrodzie, a także w sklepach.
- Sztukateria ze sznurka. Najbardziej spektakularny efekt przy na małym nakładzie pracy i finansów osiągniesz wykonać sztukaterię sznurka. Wystarczy kupić gruby sznurek, im lżejszy, tym lepszy. Doskonale sprawdzi się lina sizalowa, włókna sizalowe są bardzo lekkie, więc nie będziemy się musieli obawiać, że pod własnym ciężarem zacznie odpadać od ściany lub sufitu. Potem układamy wzór najpierw na podłodze, żeby zobaczyć, jak się liną pracuje, a następnie przenosimy na ścianę lub sufit. Na tym etapie kolorem się nie przejmujemy. Jest to jednak czas, kiedy trzeba podjąć decyzję, jak zamontować naszą sznurkową dekorację. Możemy przyczepić ją na gwoździki lub klej montażowy. W przypadku sztukaterii ściennej, która ma kształt rozety, wypełnionego kwadratu itp. warto za pomocą kleju na gorąco skleić liny tworzące motyw, a następnie gotowy dekor przyczepić w docelowym miejscu. Kiedy klej, którym montowaliśmy do ściany lub sufitu, wyschnie nasze dzieło, malujemy farbą do ścian. Farbę nakładamy warstwami, w przeciwnym razie lina wypije każdą ilość farny i sztukateria będzie za ciężka. Dlatego zaczynamy od pokrycia jej bardzo cienką warstwą, kiedy dobrze wyschnie, nakładamy drugą bardzo cienką, aż do uzyskania pożądanego efektu.
- Sztukateria ze starej boazerii. Jeśli jesteś na etapie zrywania boazerii, możesz wykonać tę dekorację ze ścian. Plusem tego rozwiązania jest to, że jest już ona docięta, oszlifowana i jedyne co musisz zrobić to zmatowić lakier i ułożyć wzór. Z listewek ze starej boazerii możesz wykonać sztukaterię ścienną w kształcie ram. Montujemy je za pomocą kleju montażowego lub gwoździków. Zmatowioną oczyszczoną możemy pomalować na dowolny kolor.
- Boazeria z kapelusza wiklinowego to kolejna propozycja niewymagająca specjalnych umiejętności, znajdujemy kształt i rozmiar, który nam pasuje. Następnie przed zamontowaniem na ścianie lub suficie, przyklejamy do niej klejem na gorąco dekoracje ze styropianu, tworząc motyw kwiatowy lub każdy inny. Kapelusz możemy dowolnie przycinać, np. pozostawić samo rondo, do którego przyklejamy nasze dekoracje. W otworze, który powstanie po wycięciu ronda od górnej częściej kapelusza, montujemy żyrandol. Po skończonej dekoracji całość malujemy farbą do ścian, która usztywni naszą rozetę.
- Sztukateria ze słomianych podkładek pod talerze. Takie podkładki możemy kupić za przysłowiowe grosze. Potem je dekorujemy, malujemy i rozety na sufit lub ścianę są gotowe.
- Sztukateria z ramek po lustrach, obrazach i zdjęciach. Możesz zastosować ramki jednego wymiaru i kształtu lub wykonać wariację z różnych kształtów, wzorów i rozmiarów pomalowaną na jeden kolor.
Jak ozdobić ściany sztukaterią?
To zależy jaki efekt osiągnąć, w klasycznych wnętrzach sztukateria występowała w narożnikach ścian, oraz pod postacią ramek. W nowoczesnych coraz częściej spotykamy sztukateryjną ścianę na korytarzu lub w salonie, na której znajdują się wspomniane wcześniej rozety w różnych rozmiarach i o różnym kształcie. Inną możliwością jest sztukateria imitująca kolumny i filary przytwierdzone do ściany, które nadają wnętrzu pałacowy styl, ale też wyciągają je do góry, sprawiając, że niskie pomieszczenia wydają się wyższe. Klasyczna sztukateria najczęściej miała kolor biały lub identyczny jak na ścianach, współczesna często imituje surowy beton i ma kolor betonowej szarości. Inną możliwością jest pomalowanie jej na jeden z modnych, ale mocnych kolorów jak turkusowy i zestawienie go z bielą lub szarością. Do ścian w kolorze szarym doskonale będzie się prezentowała pastelowa sztukateria w odcieniu miętowym lub pastelowego jasnego różu.
Złota i srebrna boazeria to dekoracja, na którą można się skusić w aranżacjach glamour, ale w przypadku tych dwóch barw motyw powinien być bardzo subtelny, ponieważ srebro i złoto są wystarczająco strojne.
Do jakiego stylu w aranżacji wnętrz pasuje sztukateria?
Wszystko zależy do tego, jaka to sztukateria, od jej wzoru, kształtu i rozmiaru. W zasadzie sztukateria do dekoracja, która pasuje do każdego wnętrza, pod warunkiem, że będzie ona odzwierciedlać burt w aranżacji naszego pomieszczenia.
- Sztukateria w minimalistycznym wnętrzu powinna zatem być równie skromna, jak całe pomieszczenie. Na suficie możemy więc zamontować jeden lub więcej gładkich okręgów w kolorze sufitu. Na ścianach płaskie gładkie okręgi, kwadraty lub ramy imitujące boazerię angielską.
- Sztukateria w stylu glamour powinna być glamour, pięknie i bogato zdobiona lub błyszcząca, ale nigdy jedno i drugie.
- Sztukateria w stylu boho może mieć kolor sznurka jutowego, motyw florystyczny, ale wówczas warto ją pomalować na jeden z kolorów ziemi.
- Sztukateria w stylu loftowym i nowoczesnym to proste lub „niedokończone” motyw w kolorze betonu.
- Sztukateria w stylu klasycznym to białe florystyczne rozety na suficie, w narożnikach sufitu oraz pięknie zdobione gzymsy wewnętrzne.
Co zamiast sztukaterii?
Przez lata sztukateria była traktowana jako bardzo wyjątkowa dekoracji, której nie każde wnętrze jest godne, dlatego wiele osób omijało z daleka, nawet nie marząc o takim zdobieniu ścian czy sufitu. Tymczasem jest element wystroju, który jak każdy inny trzeba dopasować do kolorystyki stylu w aranżacji i można go śmiało montować. Od jakiegoś czasu następcami sztukaterii są sufity podwieszane, wielowymiarowe, często podświetlane. Są to form znacznie większe niż niewielkie rozety. Inną możliwością jest boazeria angielska, która na ścianie prezentuje się bardzo podobnie, a także płaskorzeźby, które wdarły się do naszych domów już jakiś czas temu.
Przeczytaj również inne nasze artykuły o aranżacji wnętrz: