Jak pomalować ściany i sufit bez smug? Malowanie domu krok po kroku
środa, 06 marca 2024
Jak pomalować ściany i sufit bez smug, ile warstw farby położyć, oraz kiedy należy je zagruntować? Marzy Ci się malowanie, zmiana koloru ścian lub odświeżenie ich, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Podpowiadamy, jak pomalować ściany, oraz jak je przygotować do malowania.
Samodzielne malowanie ścian to doskonały sposób na domowe oszczędności, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z usług profesjonalnych malarzy, zawija rękawy i zabiera się za malowanie na własną rękę. Mimo, że czynność ta wydaje się niezbyt skomplikowana, to wymaga podstawowej wiedzy i odrobiny wprawy. Planujesz samodzielnie pomalować dom? Zobacz, jak przygotować ściany, oraz pomieszczenie, w którym będziemy pracować. Sprawdź, jakich narzędzi będziesz potrzebować i jaka jest kolejność prac.
Malowanie ścian, od czego zacząć?
Malowanie ścian zacznij od wyboru koloru farby. W znacznym stopniu od niego będzie uzależniona ilość warstw jaką musisz nałożyć, oraz wymaganego nakładu pracy. Jeśli ściany będą miały inny kolor niż sufit, musisz kupić dwie różne farby. Odcinanie ścian od sufitu do prostych czynności nie należy, choć nie niewykonalna, ale z pewnością zajmie Ci więcej czasu niż pomalowanie całego pomieszczenia na jeden kolor. W pomieszczeniach, w których sufit jest odcięty pracy będzie znacznie mniej ale i tak jego odcinania taśmą malarską nie unikniesz. Jeśli to możliwe, poproś o pomoc drugą osobę, wówczas sufit, wówczas będziesz mieć pewność, że granica między kolorami, będzie poprowadzona perfekcyjnie. Zanim przystąpisz do malowania, pozbądź się z pomieszczenia wszystkich przedmiotów i sprzętów, które można wynieść, pozostałe zabezpiecz folią malarską. Im mniej “przeszkód” na podłodze będziesz omijać podczas malowania, tym szybciej wykonasz pracę. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie podłogi i najlepiej jest wykonać to zadanie zanim zaczniesz myć ściany. Warto również dokładnie odkurzyć i umyć podłogę, parapet i ramy okienne, oraz wszystkie zakamarki. Kiedy zaczniesz malować, cały kurz może osiadać na wałku i finalnie znaleźć się na ścianie lub suficie.
Czego będę potrzebować do malowania ścian?
Kiedyś nawet zawodowi malarze potrzebowali jedynie pędzla, farny oraz drabiny. Dzisiaj każdy malarz jest “uzbrojony” w kilka przydatnych akcesoriów, które proponujemy kupić również kiedy remont wykonujemy samodzielnie. Zatem do malowania ścian i sufitu będziesz potrzebować:
- 1 farby, ilość obliczamy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. W tym celu będziesz potrzebować metrażu pomieszczenia.
- 2. Wałka gąbkowego lub futerkowego na teleskopie
- 3. Wałeczka do malowania narożników, to specjalny rodzaj wałka, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo czasu.
- 4. Małego wałeczka do pokrycia farbą glifu i powierzchni wokół drzwi, gniazdek elektrycznych itp.
- 5. Pędzla, którym pomalujesz trudno dostępne miejsca
- 6. Kuwety na farbę, która nie może być węższa niż najszerszy wałek, z którego będziesz korzystać.
- 7. Jednorazowych nakładek na kuwetę, lub worków foliowych, dzięki czemu malowanie będzie można rozłożyć na kilka dni bez obawy, że farba nam zastygnie na kuwecie a po dolaniu świeżej zaschnięte drobinki będą osiadać na wałku.
- 8. Taśmy malarskiej
- 9. Firanki, przez którą przecedzisz farbę, nalewając do kuwety. Nawet w produktach bardzo dobrej jakości z najwyższej półki cenowej mogą zawierać kożuch lub drobne górski, które bardzo brzydko wyglądają na gładkiej ścianie.
- 10. Czystego drewnianego patyka, łyżki drewnianej lub plastikowej do wymieszania farby przed przelaniem jej do kuwety. Nigdy nie mieszaj farb metalowymi akcesoriami.
- 11. Dodatkowego źródła światła, lampy, halogenu do malowania po zmroku. 12. Drabiny do wykończenia detali np. przy karniszu, nad drzwiami i oknem.
Jak przygotować pokój do malowania?
- Zacznij od pozbycia się zbędnych sprzętów i mebli. Idealnie jeśli w pomieszczeniu będzie pusta podłoga. Nie przejmuj się jednak, jeżeli nie możesz wynieść szafy czy ogromnego łóżka. Wystarczy, że odsuniesz duże meble od ścian, najlepiej jeśli postawisz je na środku pokoju i dokładnie przykrywasz folią malarską. Odkurzoną i umytą podłogę należy również starannie zabezpieczyć. Jeśli posiadasz niepotrzebne koce lub prześcieradła, to wykorzystaj je do przykrycia podłogi. Sprawdzą się znacznie lepiej niż profesjonalna folia, w którą nie będzie wsiąkać faba i będziesz ją przenosić po całym pomieszczeniu i wynosić na resztę domu. Inną możliwością jest rozłożenie kartonów, które podobnie jak tkanina będą szybko chłonąć farbę. Odkurzone ramy okienne, listwy przypodłogowe, włączniki światła, futryny i drzwi oklej taśmą malarską, która nie popsuje okleiny i nie pozostawia kleju. Taka taśma będzie również potrzebna do odcięcia sufitu. Można ją kupić w sklepie z farbami lub w każdym markecie budowlanym. Zdejmujemy ze ścian wszystkie obrazki, półki i inne dekoracje. Jeśli to możliwe to zdemontuj również lampę sufitową, jeśli nie możesz tego zrobić ze względów technicznych, zabezpiecz ją folią malarską lub reklamówką jednorazową i taśmą malarską. Odkurz dokładnie cały sufit i wszystkie ściany, a następnie umyj je mopem nasączonym w wodzie z szarym mydłem lub płynem do naczyń. Kiedy ściany wyschną możesz zacząć malowanie.
Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany?
Ściany gruntujemy po to, żeby zwiększyć przyczepność farby do ściany. Pokrycie ich gruntem jest konieczne jeśli są one tłuste lub malujemy ściany, na których wcześniej była tapeta. Bardzo brudne lub w intensywnym kolorze możemy najpierw pokryć jedną warstwą farby w jasnym kolorze (może to być farba, która została Ci z poprzedniego remontu). Wówczas dwie warstwy właściwej powinny dokładnie pokryć poprzedni kolor. Bezwzględnie gruntujemy ściany, które nigdy wcześniej nie były pokryte farbą, zawsze jest to konieczne, po szpachlowaniu, tynkowaniu lub usunięciu tynku ozdobnego, farby strukturalnej lub tapety.
Ile farby nabierać na wałek, żeby się nie ślizgał po ścianie?
Ślizganie wałka zamiast jego obracanie to częsty problem osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z malowaniem domu. Przyczyną jest zbyt duża ilość farby na wałku, takie ślizgane malowanie nie wygląda estetycznie i powoduje większe zużycie farby. Zatem nalewamy do kuwety jedynie farbę na ⅓ jej głębokości. Następnie namaczamy wałek tylko z jednej strony i na suchej części kuwety przesuwamy wałek kilka razy, aż cały pokryje się farbą. Bez względu na to czy wybierzesz ten z gąbki czy futerka, należy go jedynie nasączyć produktem, tak żeby farba nie kapała.
Jak malować ściany bez smug?
Jak już wspomnieliśmy malowanie ścian nie jest żadną sztuką, ale tylko pod warunkiem, że odpowiednio się do tego zabierzemy i wiemy jak to zrobić . Są dwie szkoły malowania, każda z nich równie skuteczna, więc każdy może wybrać metodę która bardziej mu odpowiada. Malarze wykonują tą czynność korzystając z jednej z wymienionych poniżej technik:
- Aplikowanie farby w literę V - to jedna z najpopularniejszych metod wśród zawodowych malarzy, ale jednocześnie najtrudniejsza. Wałkiem nasączonym farbą rysujemy na ścianie literę V, a następne ją rozcieramy na wszystkie strony, od sufitu aż do podłogi. Ta technika wymaga jednak dużego nakładu siły i szybkiego rozcierania farby. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z malowaniem ścian, lepiej z niej zrezygnuj.
- W pionowe pasy na zakładkę, farbę nakładamy pionowo, dokładnie wcierając w ścianę, bez odrywania ręki przesuwamy wałek w bok, pokrywając kolorem kolejny fragment ściany. Kolejny pas nakładamy na zakładkę, za każdym razem zaczynając od pomalowanego już fragmentu. Malując w ten sposób, należy dokładnie rozcierać wszystkie smugi i zacieki.
Jak pomalować sufit bez smug?
Malowanie sufitu zaczynamy od źródła światła, aplikujemy farbę na zakładkę i zawsze malujemy od ściany do ściany. Zawsze należy na bieżąco rozcierać wszystkie smugi i zacieki, wcierając farbę, aż powierzchnia będzie miała jednolitą barwę. Jeśli na wałku lub malowanej powierzchni pojawią się jakieś zanieczyszczenia należy je jak najszybciej usunąć. Najlepszy efekt osiągniesz, malując sufit farbą antyrefleksyjną, czyli taką która odbija światło.
Uwaga:
- Malowanie ścian zawsze zaczynamy od źródła światła w kierunku zacienionym. W przeciwnym razie wszystkie smugi będą widoczne. Wszystkie zacieki należy rozcierać na bieżąco, w przeciwnym, kiedy zaschną już ich nie usuniesz. Zawsze nakładamy minimum dwie warstwy, druga powinna być aplikowana po całkowitym wyschnięciu pierwszej.
Jak pomalować narożniki ścian?
W tym celu zastosuj dedykowany wałek do narożników, malutki tradycyjny wałek lub pędzel. W ostatnim przypadku należy uważać na smugi i fakturę, która może pozostać na ścianie, jeśli zaaplikujesz zbyt dużo farby. W podobny sposób możesz pomalować wszystkie detale, np. przestrzeń pod gniazdkiem elektrycznym, glif czy ścianę wokół drzwi.