Mała kuchnia 3m2. Jak Urządzić małą kuchnię trzy metry kwadratowe?

mała kuchnia 3 m2

Mała kuchnia 3m2 powinna być funkcjonalna, kompaktowa i piękna, czyli „szyta na miarę”. Taka, w której każdy element został dobrze przemyślany. W trzymetrowej kuchni najlepiej sprawdzą się wielofunkcyjne rozwiązania i meble na wymiar. Aranżując małą kuchnię, nie marnuj nawet centymetra przestrzeni, zagospodaruj każdy zakątek i wnękę. Sprawdź, jakie rozwiązania stosują w małych kuchnia doświadczeni dekoratorzy wnętrz.

Zdaniem dekoratorów wnętrz i ekspertów od designu mała kuchnia 3m2 idealnie wpisuje się w panujące trendy i dążenie do maksymalnego wykorzystania przestrzeni w domach. Duże kuchnie są piękne, ale najczęściej pozostają w 90% niewykorzystane. Domy z przestronnymi kilkunastometrowy kuchniami to zwyczajne marnotrawstwo przestrzeni życiowej. W praktyce do codziennego przygotowania posiłków potrzebujemy około 120 cm blatu roboczego, do tego dochodzi 50 cm na płytę do gotowania i od 35 do 60 cm na zlewozmywak, co daje nam maksymalnie 230 cm ciągu roboczego, do którego możemy jeszcze dodać pełnowymiarową lodówkę. Taka przestrzeń jest wystarczająca do przygotowania zarówno obiadów, jak i małego przyjęcia w domu.

Jaki projekt zabudowy kuchennej wybrać do 3-metrowej kuchni?

Najlepiej dopasowany, czyli „szyty na miarę”, stworzony z uwzględnieniem każdej wnęki, instalacji i krzywizny. Na trzech metrach kwadratowych nie ma miejsca na kompromisy i drogi na skróty. Chcesz mieć zachwycającą i funkcjonalną małą kuchnię 3m2? Zatrudnij projektanta, dekoratora wnętrz lub dobrego stolarza. Słuchaj rad ekspertów i nie oglądaj się na kuchnię znajomych. Aranżacja małej kuchni wymaga indywidualnych spersonalizowanych rozwiązań. Zatem spójrz na swoją małą kuchnię o powierzchni 3m2 kwadratowych kreatywnie. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest porzucenie standardowych rozwiązań, które są dobre w dużych pomieszczeniach, kolejnym jest wybór dobrego fachowca.

malutka kuchnia

Samodzielna kuchnia 3m2, jaki kolor ścian i jaka podłoga?

Bez względu na kształt pomieszczenia w trzymetrowej kuchni, zapomnij o kolorowych ścianach i podłodze. Tak ciasna kuchnia wymaga optycznego powiększenia, a to możemy uzyskać, malując ściany na jeden z odcieni bieli. W kuchni o powierzchni 3m2 nie warto również „odcinać ścian od podłogi”. Podłoga w innym kolorze niż ściany spowoduje, że obrysujemy małe pomieszczenie, podkreślając jego wymiary. Jeśli więc zależy nam na tym, żeby mała kuchnia nie wyglądała na ciasną, warto wybrać taki sam kolor na podłogę co na ściany, czyli np. ściany pomalowane na biało, biała cegła na ścianie nad blatem roboczym i białe kafelki podłogowe lub panele PCV w kolorze bielonego drewna. W ten sposób każda z wymienionych powierzchni będzie nieco inna, ale nadal jasna a cała kuchnia wydawać się będzie większa.

Częściowo otwarta kuchnia 3m2

W domach i mieszkaniach, w których ze względów technicznych nie ma możliwości całkowitego wyburzenia ściany pomiędzy kuchnią a salonem, można częściowo otworzyć kuchnię, poszerzając wejście do niej. W takim pomieszczeniu nadal warto pomalować ściany na jasny kolor i wybrać jasną, ale już niekoniecznie białą podłogę. Meble mogą mieć dowolny kolor, ale pod warunkiem, że kuchnię i salon oddziela tylko wąska ścianka. Jeśli twoja kuchnia 3m2 ma tylko trzy i ½ ściany, wówczas w kuchni za wąską ścianką umieść zlewozmywak, dzięki takiemu rozwiązaniu, nawet jeśli będą w nim brudne naczynia z salonu, kuchnia będzie wyglądać na czystą i posprzątają. Kuchnia za ścianą to doskonałe rozwiązanie w domach, w których o porządek najczęściej dba jedna osoba, a przez cały dzień wszyscy wkładają naczynia do zlewu zamiast do zmywarki.

malutka kuchnia inspiracje porady aranżacje

Otwarta na salon mała kuchnia 3m2

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście mała kuchnia otwarta na salon, wówczas 3m2 kwadratowe tego pomieszczenia nie stanowią żadnego problemu. Można na nich zmieścić nie tylko wszystkie niezbędne meble i sprzęty, ale nawet niewielką wyspę kuchenną lub półwysep. Ponadto w otwartej trzymetrowej kuchni ściany można pomalować na dowolny kolor, z wyborem podłogi też mamy więcej możliwości. W tegorocznych trendach pojawiła się czarna ściana w kuchni, która przy tak niewielkim metrażu jest możliwa tylko w kuchni otwartej na salon. W otwartej kuchni 3m2 możesz wybrać zabudowę kuchenną jednorzędową, dwurzędową, w kształcie litery „L”, a nawet „U” i „U” z wyspą lub półwyspem. Wszystko zależeć będzie od kształtu twoje kuchni oraz tego, czy chcesz poświęcić fragment salonu na ewentualne powiększenie swojej małej kuchni. Najczęściej jednak w przypadku otwartej kuchni 3m2 ten metraż jest wystarczający, a dzięki wyburzeniu ściany pomieszczenie nie wydaje się ciasne.

Mała kuchnia 3m2 o długości 1,80 cm

W małej prostokątnej trzymetrowej kuchni ściana o długości 1,80 cm ma największy potencjał, więc to na niej warto zamontować jednorzędową zabudowę kuchenną, w której zmieścimy wszystkie niezbędne sprzęty. Na początku ciągu kuchennego powinna znajdować się lodówka (45, 50, 55 cm), potem zlewozmywak (wąski 45 cm), blat roboczy (35 - 55 cm) i płyta do gotowania (od 30 do 50 cm). Na ścianie mamy do wykorzystania zaledwie 180 cm na wszystkie sprzęty, dlatego do tak małych rozmiarów kuchni warto wybrać niską lodówkę podblatową lub wolnostojącą ustawioną na innej ścianie. Wówczas pozostanie do dyspozycji aż od 85 do 110 cm blatu kuchennego, co nadal nie jest wymarzoną przestrzenią do pracy, ale już wystarczającą. W kuchni z oknem możemy również zaadoptować parapet na blat roboczy i pod oknem zamontować zlewozmywak co pozwoli na powiększenie przestrzeni roboczej o kolejne 45 cm. Ponadto na ścianie z oknem możemy, zamontować pełnowymiarowy dwukomorowy zlewozmywak lub mniejszy wówczas można wygospodarować miejsce na większy blat. Inną możliwością jest zabudowa małej kuchni w kształcie litery „L” z wykorzystaniem węższej ściany bez okna np. w „ślepej kuchni”. Na węższej ścianie można zamontować płytsze szafki dolne i węższy blat kuchenny, ale o takiej szerokości, która pozwoli na swobodną pracę na blacie. Jeśli w kuchni o powierzchni 3m2 zamontowano na dłuższej ścianie szafki pod sufit, czyli aż dwa rzędy górnych szafek i przynajmniej jedną dolną szafkę 45 cm, oraz 30 cm cargo. Wówczas w zabudowie mieści się lodówka i piekarnik a na drugiej ścianie można zamontować tylko wąski blat roboczy i płytkie szafki górne oraz dolne.

Mała kuchnia 3m2 - szerokość kuchni 2,50 m

W małej kuchni, której odległość między ścianami wynosi 220-260 cm możliwa jest komfortowa zabudowa w kształcie litery „L”, w której ustawienie sprzętów ma kształt komfortowego kuchennego trójkąta. Taki układ patrząc od lewej, otwiera płyta do gotowania, potem mamy długi blat roboczy, w narożniku montujemy zlewozmywak, blat i lodówkę. Oczywiście trójkąt roboczy można odwrócić, dopasowując go do kształtu trójkąta.

Kuchnia 3m2 - kuchnia we wnęce

W kawalerkach, często kuchnia zostaje przerobiona na mikro sypialnię, a we wnęce, która pierwotnie była przeznaczona na łóżko, zostaje urządzona kuchnia. Jak zaaranżować kuchnię we wnęce o powierzchni 3m2. Najczęściej taka wnęka jest krótka, ale szeroka, więc na trzech metrach musimy wygospodarować miejsce na absolutnie wszystkie sprzęty i szafki. Jedyną możliwością są wówczas meble kuchenne w kształcie litery „U”, przy czy na najszerszej ścianie montujemy pełnowymiarowy blat, ustawiamy lodówkę, zmywarkę piekarnik i płytę, ewentualne pozostałe miejsce pod blatem można wykorzystać na kuchenne cargo. Na ścianach bocznych montujemy węższy blat, pod którym możemy zmieścić rozsuwane płytkie szafki. Szafki podwieszane montujemy tylko na najszerszej ścianie, z tego też powodu konieczny jest montaż okapu podszafkowego i szafek podsufitowych. Takiej kuchni nie zamykamy, możemy jedynie oddzielić ruchomym składanym na ścianę (salonu) blatem tworzącym coś w rodzaju półwyspu lub ażurowym parawanem zamontowanym na końcu zabudowy meblowej.

Lodówka do małej kuchni

Lodówka, czyli jeden z najważniejszych sprzętów w kuchni. Do wyboru mamy wysokie lodówki lub w wersji podblatowej, do zabudowy i wolnostojące. Małej przestrzeni lepiej jest nie dzielić, więc najlepszym rozwiązaniem będzie lodówka do zabudowy, ale jest to droższe rozwiązanie. W mieszkaniu dla jednej osoby doskonale sprawdzi się niska lodówka, dzięki której blat roboczy będzie szerszy aż o 60 cm. W kilkuosobowej, a nawet dwuosobowej rodzinie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wysoka lodówka. Jednak również w tym wypadku można zaoszczędzić trochę przestrzeni, wybierając lodówkę o szerokości 45 cm zamiast klasycznej 60 cm. W wąskiej lodówce dodatkową przestrzeń uzyskamy, wykorzystując pojemniki na żywność i dodatkowe półki do lodówki, które można kupić na portalach aukcyjnych.

Płyta do gotowania do małej kuchni

Płyta do gotowania, w tym wypadku również mamy do wyboru kilka wymiarów, począwszy od dwupalnikowej płyty o szerokości 30 cm do nawet 90 cm. W kuchni dla singla z powodzeniem powinna wystarczyć najwęższa płyta. Do wyboru mamy płyty o wymiarach 30 cm, 35 cm, 50, 56-57, 60 i  90 cm. Rozrzut jest całkiem spory więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Piekarnik do małej kuchni

Piekarnik nie pozwoli nam zaoszczędzić przestrzeni, gdyż węższych piekarników niż 50 cm nie ma. Najczęściej współczesne piekarniki mają szerokość od 50 do 60 cm. Jeśli rzadko pieczemy, można zastanowić się nad mini piekarnikiem, który ustawimy na dedykowanej półce nad blatem roboczym.

Zmywarka do małej kuchni

Zmywarka do małej kuchni. W małej kuchni zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wąska zmywarka, która zajmie pod blatem jedynie 45 cm. Jednak w przypadku kilkuosobowej rodziny, która stołuje się w domu, zmywarkę będziemy ją włączać więcej niż raz dziennie.

Okap do małej kuchni

W małej kuchni każda szafka jest na wagę złota, dlatego najlepiej sprawdzi się okap podszafkowy lub wysuwany, czyli taki nad którym zamontujemy szafkę. Wprawdzie szafka nad okapem jest trochę niższa, ale dosyć pojemna.

Zlewozmywak do małej kuchni

Wymiar i kształt zlewozmywaków dostępnych na rynku jest dopasowany do szafek kuchennych, obecnie możemy znaleźć wąskie zlewozmywaki, których szerokość zaczyna się od 40 cm do nawet 100 cm. Do wyboru mamy zatem zlewy o szerokości 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm oraz 100 cm. W kuchni, w której jest zmywarka, spokojnie wystarczy najwęższy 40-centymetrowy zlew. Aranżując kuchnię o powierzchni 3m2, warto mieć na uwadze, że każdy centymetr ma znaczenie, gdyż funkcjonalne i pojemne szuflady typu cargo zaczynają się już od 15 cm szerokości, a zmieścić w nich można całkiem sporo.

Co na ścianę nad blatem w małej kuchni 3m2?

Białe gładkie kafelki, biała monochromatyczna, przestrzenna grafika, lustra, biała cegła, bardzo jasny beton. W 2021 roku na ścianie nad blatem pojawiła się również płyta meblowa w kolorze drewna. Jednak w małej kuchni warto uważać z drewnianymi elementami wystroju, gdyż mogą optycznie pomniejszy pomieszczenie. Na ścianie nad blatem roboczym doskonale sprawdzi się również jasny szklany panel w subtelne poziome prążki, które optycznie wydłużą zabudowę kuchenną, dzięki czemu mała kuchnia będzie sprawiała wrażenie większej.

Jaki kolor mebli do małej kuchni 3m2?

Małe meble kuchenne najlepiej będą się prezentowały w jasnych barwach, które optycznie powiększą małe pomieszczenie. Nasza propozycja to białe lub waniliowe meble na wysoki połysk, białe lub w bardzo jasnym odcieniu koloru popielatego, a także fronty kuchenne w kolorze białego drewna. Wyjątkiem jest jednorzędowa zabudowa meblowa w otwartej na salon kuchni, która może mieć modny kolor antracytowy, czarny, a nawet butelkowej zieleni.

Komentarze

Lidka
Też mam mikroskopijna kuchnie i zastanawiam się nad otworzeniem jej na salon. Tylko u nas będzie jeszcze więcej zamieszania ponieważ kuchnia powstała z korytarza w kuchni kilka lat temu urządzilismy pokój dziecięcy teraz potrzebujemy drugiego pokoju dziecięcego więc w kuchnie chce otworzyć na pokój dziecięcy który który będzie salonem a z naszego pokoju zrobić dwa dziecięce. W strefie dziennej będzie amfilada od drzwi wejściowych ale zyskam kolejne pomieszczenie. Mowa o mieszkaniu w starej kamienicy więc pomieszczenia są duże i wysokie. Inna możliwością jest antresola mogę na niej urządzić salon sypialnie albo w istniejącym pokoju dziecięcym pokój starszego syna poradzicie jak mogę jeszcze wycisnąć z tego mieszkania jeszczw jedno pomieszczenie
Ola
U nas pomysł na aneks z korytarza powstał jak urodziło się kolejne dziecko i musieliśmy wygospodarować pokój dla maluszka. sSzkoda że tak późno się na to zdecydowaliśmy teraz mieszkanie jest bardziej funkcjonalne i wydaje się bardziej przestronne
Piotr
Moja żona też tak wymyśliła i to był super pomysł tylko teraz w kuchni cały czas trzeba porządku pilnować co jest trudne przy małych dzieciach
Gosia
Szkoda tylko, że nadal możemy tylko pomarzyć o dużym dwukomorowym zlewie czy zmywarce 60. Dla mnie to nadal jest lista kkkompromisów na które nie mam ochoty. Dlatego właśnie podjęłam decyzję o wyburzeniu dwóch ścian mimiędzy korytarzem i kuchnia oraz między kuchnia i salonem. Na razie jest wszędzie pył i gruz ale już widać ile miejsca zajmowały ściany. Z duuuzą lodówką wyjadę na dawny korytarz a wyspa stanie w miejscu dawnej ściany z salonem. A korytarz w bloku to nie jest najpotrzebniejs ze pomieszczenie w ko końcu nikt prosto z dworu nie wchodzi
Gosia
Ja też dzięki takim poradom wcisnęłam z mojego aneksu kuchennego co się dało i mam w nim absolutnie wszystkie sprzęty, funkcjonalny kawałek blatu i nawet zmieściłam ekspres do kawy i robota planetarnego. Gdzie byliście jak robiłam pierwszy remont i przez kolejne kilkanaście lat obijałam się o szafki w kuchni?
Julia
W naszej kuchni miała nigdy sie nie nie zmieścić duża lodówka zmywarka i piekarnik. Ale kiedy przeczytałam ten artykuł okazało się y nawet tak mała może być fajna i funkcjonalna. Jak patrzę na nową zabudowę kuchenną to mam wrażenie że się powiększyło całe pomieszczenie. Szkoda tylko, że tak późno zobaczyłam jaki potencjał ma moja kuchnia 3m2 i 25 cm.