Aranżacja kawalerki 35m2, jak urządzići funkcjonalną małą kawalerkę ?

kawalerka 35 metrów kwadratowych

Piękna, komfortowa, funkcjonalna aranżacja kawalerki 35m2 jest możliwa, wystarczy dobrze zaplanować przestrzeń, podzielić to niewielkie mieszkanie na część dzienną i nocną, zrezygnować z tradycyjnych drzwi i zastosować kilka sprytnych multifunkcyjnych systemów. 35 m2 to powierzchnia wystarczają nie tylko dla singla. Dobrze zaplanowane 35m2 mogą być wygodnym lokum dla pary.

Nie wiesz co zrobić, żeby w 35-metrowej kawalerce czuć się komfortowo? Jak optymalnie zagospodarować swoją przestrzeń życiową, żeby nie narzekać ciągle na brak miejsca? Zobacz, jak wiele cennej powierzchni marnujesz w tym małym wnętrzu. Jaki projekt mebli kuchennych sprawdzi się najlepiej w małej kawalerce, jak wykorzystać niewielki korytarz i jak znaleźć miejsce do spania nie rezygnując z salonu.

Kawalerka 35m2, jak urządzić piękne i funkcjonalne mieszkanie 35m2?

Kawalerka 35m2 to trudne wnętrze do aranżacji wnętrz, trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów i zastosować przynajmniej kilka wielofunkcyjnych rozwiązań. Po pierwsze należy się zastanowić jakie potrzeby powinno spełniać nasze mieszkanie.

Jeśli gotujemy codziennie równie ważna, jak każde inne pomieszczenie będzie kuchnia. Jeśli kawalerka o metrażu 35m2 nie jest mieszkaniem dla singla, to równie ważna będzie sypialnia. Pokój dzienny to miejsce relaksu, reprezentacyjna część domu, jeśli więc zapraszamy przyjaciół do domu, urządzamy domówki lub marzymy, żeby na tym małym metrażu mieć warunki do przyjmowania gości, salon będzie równie ważny, jak poprzednie dwa pomieszczenia. Łazienka zawsze jest ważnym pomieszczeniem, nie ma tutaj mowy o kompromisach, ponieważ bez względu na twój styl życia, prysznica i sedesu zawsze będziesz potrzebować. Analizując potrzeby większości inwestorów, okazuje się, że optymalnym rozwiązaniem będzie urządzenie aż czterech funkcjonalnych pomieszczeń na tak niewielkiej powierzchni. I mamy dobrą wiadomość, przy odrobinie kreatywności jest to możliwe!!!

Jednak na każdym etapie wykańczania i aranżacji takiego wnętrza warto pamiętać, że w taką małym mieszkaniu funkcjonalność powinna zawsze iść w parze z designem. Nie ma tu miejsca na zagracone zakamarki, prowizorki i inne tymczasowe rozwiązania. Pierwszy krokiem do otrzymania funkcjonalności i ergonomii małej przestrzeni jest podzielenie mieszkania na funkcjonalne pomieszczenia, a te ostatnie na funkcjonalne strefy. Każdy centymetr takiego mieszkania musi mieć jasno określone przeznaczenie. W tym wypadku pamiętajmy, że jak coś jest do wszystkiego to najczęściej do niczego.

Jeśli więc decydujemy się na multifunkcyjne rozwiązania, to tylko te z najwyższej półki, takie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w mini kuchni. To w tym pomieszczeniu na malutkiej powierzchni musimy zmieścić wszystkie sprzęty, które się mieszczą w pełnowymiarowej kuchni. A więc bez trików dekoratorskich i nowinek technicznych ani rusz.

Otwarta przestrzeń dzienna, samodzielna przestrzeń do spania i ściany, czyli najwięksi złodzieje przestrzeni w kawalerkach

Większość kawalerek jest projektowana sztampowo, znajduje się w nich duży pokój z wnęką do spania, malutka kuchnia, mikro łazienką i mikro korytarz. Większość takich mieszkań wygląda jak zemsta architekta lub pokaz braku wyobraźni. Dlatego podejmując się wykończenia lub remontu kawalerki, spójrz na tą przestrzeń ja na pustą kartkę papieru. Potem sprawdź, które ściany to nośne, a potem zacznij projektować.

Podziel to 35m2, tak jakby nigdy wcześniej nie było w mieszkaniu żadnych ścian działowych, zostaw tylko te, które są nośne. W ten sposób zlikwidujesz kawalerkowy miszmasz i wprowadzisz funkcjonalny podział wnętrza na strefę dzienną reprezentacyjna i nocną intymną. Zanim rozmieścisz ściany na nowo, zastanów się, w których pomieszczeniach spędzasz najwięcej czasu, w których potrzebujesz większej powierzchni, a które z pomieszczeń jest Ci absolutnie niepotrzebne.

kuchnia w kawalerce

Korytarz w kawalerce, bezużyteczny złodziej powierzchni, który zmienia cały układ mieszkania...

Korytarz to ciąg komunikacyjny, który najczęściej przebiega przez całe mieszkanie i prowadzi do poszczególnych pomieszczeń. Jednak w tak małym mieszkaniu, korytarz prowadzi tylko do trzech pomieszczeń, które już od drzwi wejściowych masz na wyciągnięcie ręki. Czy jest więc on potrzebny? Zastanów się to od 1,5 do 2 m, z których korzystasz tylko przez kilkanaście minut dziennie, do tego dochodzi grubość ścian działowych, więc uzbiera nam się, od jakie 230 cm niewykorzystywane powierzchni. Mieszkając w blokach, nie potrzebujesz wiatrołapu, bo jest nim klatka schodowa. A zatem jedyna ściana na korytarzu, jakiej potrzebujesz, to ta oddzielająca go od łazienki i pomieszczenia, w którym architekt zaplanował kuchnię.

Ścianka między salonem i korytarzem nie tylko niepotrzebnie zajmuje miejsce, ale też czyni go ciasną ciemną klitką. To jej w pierwszej kolejności warto się pozbyć. Ściana między mikro kuchnią to doskonałe miejsce na szafę w zabudowie. Po wyburzeniu tej oddzielającej pokój i wnękę do spania od korytarza naszym oczom ukaże się widna przestronna część dzienna. Wnęka to idealne miejsce na aneks kuchenny połączony z salonem. Dawną kuchnię zamień na samodzielną sypialnię, jedynym pomieszczeniem, jakie pozostaje na swoim miejscu, jest łazienka. Taki podział kawalerki o metrażu 35m2 sprawi, że będzie ono funkcjonalne i piękne.

Całkowita rezygnacja z korytarza zmienia wszystko, czyni tę niewielką powierzchnię bardziej funkcjonalną, dlatego, jeśli to możliwe zrób wejście do sypialni z salonu, nie musisz tracić miejsca na drzwi. W sprzedaży dostępne są specjalne systemy drzwi przesuwnych wpuszczanych w ścianę. One nie zajmują nawet centymetra powierzchni, a pozwalają zaoszczędzić miejsce na dodatkową szafę. Tam, gdzie kiedyś były drzwi do dawnej kuchnia, a obecnej sypialni możesz zrobić dodatkową szafę, które będzie na korytarzu, ale jej drzwi (oczywiście przesuwne) mogą być w sypialni. A jeśli twój korytarz jest głębszy niż głębokość funkcjonalnej szafy, możesz powiększyć o dodatkowe centymetry sypialnię.

Otwarta przestrzeń dzienna, czyli iluzja, dzięki której poczujesz przestrzeń na 35m2...

Po wyburzeniu ścian, oddzielających pokój od korytarza i przeniesieniu kuchni do wnęki w kawalerce, twoim oczom ukaże się całkiem spora jak na ten metraż przestrzeń dzienna. Teraz musisz tylko ją mądrze zagospodarować, a mikromieszkanie zamieni się w funkcjonalny mini apartament. Podziel więc przestrzeń dzienną na funkcjonalne strefy, kącik telewizyjny, kącik jadalniany strefa do gotowania. Ta ostatnia będzie wymagała większej uwagi i większego nakładu finansowego, ale zyskasz piękną i w pełni funkcjonalną kuchnię. Dawny korytarz stał się teraz integralną częścią strefy dziennej, możesz go traktować jak część pokoju dziennego, ustawić w nim piękną witrynę, komodę lub inny mebel, na który wcześniej nie było miejsca.

gdzie spać w kawalerce

Samodzielna sypialnia w kawalerce to luksus, na którym możesz sobie pozwolić...

Kiedy zamienisz przeznaczenie pomieszczeń, w dawnej kuchni możesz urządzić malutką sypialnię z prawdziwego zdarzenia. Z łóżkiem, lampką nocną i może nawet uda Ci się zmieścić jeszcze podwieszaną komodę albo niewielką toaletkę.

Wprawdzie nie zatańczysz w tej sypialni, bo prawdopodobnie łóżko zajmie 90% pomieszczenia, ale to właśnie łóżko decyduje o funkcjonalności sypialni. Nawet jeśli miejsca będzie tak mało, że prosto z korytarza będziesz wchodzić na łóżko, będzie to twoja strefa wypoczynku, łóżko, na którym dzień nie siadają goście, higieniczne wygodne.

Jak widaćm nawet na 35m2 można, sobie pozwolić na taki luksus jak sypialnia, mimo że jej metraż będzie naprawdę niewielki, to i będzie ona w pełni funkcjonalna. Jako pomieszczenie do spania, nie musi być ani przestronna, ani duża, o czym przekonał się już nie jeden właściciel dużej sypialni. W końcu jest to pomieszczenie, w którym głównie śpimy, a podczas snu nie potrzebujemy dużego metrażu, Jeśli w malutkiej sypialni będzie wam brakowało przestrzeni, wystarczy na noc pozostawić otwarte drzwi na strefę dzienną.

Funkcjonalna kuchnia w kawalerce 35m2, jakie systemy i patenty zastosować jaki projekt kuchni wybrać?

Kuchnia w kawalerce to najczęściej mikrokuchnia, którą trzeba urządzić sprytnie i gustownie. W tak malutkim mieszkaniu ergonomia musi iść w parze z designem. Jeśli posłuchałeś naszej rady i planujesz urządzić aneks kuchenny, jak na ironię zmieścisz w nim więcej niż samodzielnej ciasnej kawalerkowej kuchni. Dlaczego? Bo jako otwarte pomieszczenie może być ona obudowana z każdej strony, nie musisz się martwić o przejście, czyli ciąg komunikacyjny, ponieważ nie ogranicza Cię czwarta ściana. Gotować możesz w kuchni, bo na powierzchni przeznaczonej na aneks znajdują się szafki i sprzęty, a chodzić będziesz po salonie, bo nie masz ściany działowej między tymi dwoma pomieszczeniami.

Wśród rozwiązań, które oszczędzają przestrzeń i pozwalają maksymalnie, wykorzystać powierzchnię do przechowywania są szuflady. Obecnie są one dostępne w różnych głębokościach, możesz w nich przechowywać sztućce, talerze, garnki do gotowania, a nawet żywność, która nie wymaga chłodnej temperatury. W jednej głębokiej szufladzie zmieścisz tyle, co w jednej pojedynczej szafie i do wszystkiego masz dostęp. Cargo to wąskie głębokie szuflady, bardzo funkcjonalne, można je montować nawet na powierzchni od 15 cm, nie pozwól sobie wmówić, że lepiej zamontować zaślepkę, bo każda zaślepka między szafkami to zmarnowana powierzchnia do przechowywania. Górne szafki zamontuj na dwóch lub trzech poziomach, czyli oprócz tradycyjnych. Pawlacze kuchenne to doskonałe miejsce na przedmioty i urządzenia rzadko używane. Pamiętaj, że o ilości półek to ty decydujesz, a nie przyjęte standardy czy stolarz wykonujący zabudowę! Wysokość półek dopasuj do wysokości przedmiotów, jakie na nich przechowujesz, w ten sposób w jednej szafce zmieścisz więcej!!! Blat kuchenny to twój największy przyjaciel w kuchni, dlatego zmywarka i piekarnik powinny znajdować się pod nim. Zapomnij o szafach i słupkach kuchennych, które zabierają blat. Przez nie nie będziesz mieć miejsca do pracy.

Salon w kawalerce jak go umeblować???

Zrezygnowałeś z korytarza? Wykorzystaj tę przestrzeń na szafy, nie montuj ich w salonie, tym pomieszczeniu powinny znaleźć się jedynie: kanapa, stolik kawowy, telewizor, szafka RTV i ewentualnie jakaś komoda. Jak nie zagrasz salonu, nie stracisz poczucia przestrzeni, którą udało Ci się odzyskać po przestawieniu ścian. Jeśli już nie masz wyboru, musisz jakąś szafę wstawić, nie będzie ona z każdej strony obudowana lustrami, to w ten sposób uzyskasz efekt powiększający.

Gdzie zamontować duże lustro w kawalerce?

Wszędzie gdzie tylko masz wolne miejsce, wieszaj je w nawet najbardziej niedorzecznych miejscach, w każdym z nich sprawi, że twoja kawalerka będzie wyglądała na większą. Na ścianach, meblach, suficie i drzwiach, lustro to twój największy sprzymierzeniec, kiedy urządzasz kawalerkę.

Przeczytaj również inne nasze artykuły o aranżacji małych wnętrz: