Jak dobrze wybrać malarza odpowiedzialnego za wykończenie domu?
piątek, 07 października 2022
Budowa domu lub wykończenie mieszkania zawsze jest ogromnym wyznaniem finansowym, mogącym przy stworzyć wiele stresu i nerwów. Podstawowym sposobem na ograniczenie problemów jest wybranie właściwych fachowców do wykończenia naszego domu. Nie można tej decyzji podejmować pochopnie, należy dokładnie analizować oferty fachowców. Na co zwrócić uwagę przy wyborze malarza?
Czas oczekiwania na malarza i realizacji zlecenia
Nie warto pozostawiać wyboru fachowców na ostatnią chwilę. Dobrzy malarze nie są dostępni od razu, a na ich usługi trzeba poczekać. Świadczy to jednak o tym, że są rozchwytywani – klienci chętnie do nich wracają. Jeśli malarz ma wolny termin już następnego dnia, powinna zapalić się nam czerwona lampka. Dobrych fachowców jest naprawdę niewiele, więc warto poszukać ich wcześniej. W pośpiechu możemy wybrać niewłaściwą osobę, która źle wykona pracę, przez co będziemy się tylko niepotrzebnie denerwować. Ważne jest też, aby od razu zapytać, jak długo będzie trwał remont. Zależy to oczywiście od wielkości zlecenia oraz liczebności ekipy. Inne tempo pracy będzie miała dwuosobowa, a inne pięcioosobowa drużyna. Nie można jednak przesadzić, ponieważ w małym mieszkaniu nie pomieści się więcej osób. Należy więc dostosować do liczby prac i wielkości remontowanego pomieszczenia.
Koszt wykonanej usługi malowania ścian
Większość wykonawców ma problem z wycenianiem swoich usług. Jest to spowodowane tym, że nigdy nie wiadomo, czy w trakcie remontu nie znajdzie się jakiś problem, na który trzeba będzie poświęcić dużo czasu. Aby uzyskać dokładną wycenę, należy dokładnie zaplanować i przedstawić swoje pomysły. Wycena jednak nigdy nie będzie dokładna i ostateczna, na co nie należy się denerwować. Taka jest specyfika tej pracy. Istotną kwestią, który należy ustalić z wykonawcą jest określenie, kto dostarcza materiały. Fachowcy często mają duże rabaty w sklepach, dlatego warto, by to oni się tym zajęli. Oszczędza to także czas klienta i konieczność przewożenia materiałów. Klienci często chcą, aby praca była wykonana jak najtaniej. W przypadku usług remontowych to się nie sprawdza. Targując się z wykonawcą, może i uda się uzyskać niższą cenę, ale jest ryzyko, że fachowiec będzie wykonywał prace pośpiesznie i niedokładnie, oraz użyje tańszych materiałów. Gdy malarz użyje gorszych jakościowo farb, odbije się to na jakości wykonania – kolor farby może odbiegać od założonego, mogą pojawić się smugi i prześwity. Nie warto więc wybierać najtańszych fachowców.
Wymagania klienta wobec fachowców malarzy pokojowych
W malarzami trzeba umieć rozmawiać. Po pierwsze, należy darzyć ich odpowiednim szacunkiem. Fachowcy, tacy jak: malarze, tynkarze, hydraulicy, są bardzo wyczuleni na traktowanie ich jako robotników gorszej kategorii. Gdy zbudujemy z nimi dobre, przyjazne i pełne szacunku relacje, odpłacą nam się swoim zaangażowaniem i dokładnością pracy. Warto też słuchać ich rad, ponieważ to oni najlepiej znają się na swojej pracy. Nie znaczy to jednak, że trzeba im bezkrytycznie ufać. Jeśli ekipa twierdzi, że nie może zrealizować Twojego pomysłu, bowiem będzie to zbyt skomplikowane, warto postawić na swoim i znaleźć kompromis. Nigdy nie podejmuj współpracy bez podpisanej wcześniej umowy, która określi czas i zakres obowiązków. Spisanie umowy jest zabezpieczeniem dla obu stron, poświadczającym, jakie były wcześniejsze ustalenia.