Wszystko, co musisz wiedzieć o przekształceniu budynku gospodarczego w mieszkanie

jak zamienić fabrykę na dom

Artykuł zewnętrzny

Marzysz o własnym mieszkaniu, jednak koszty zakupu nieruchomości Cię przerastają? Jest na to pewne rozwiązanie! Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie mają budynek gospodarczy ze wszystkimi przyłączami, można go przekształcić w lokal mieszkalny. Wynika to z prawa budowlanego, a dokładniej z art. 71 ust. 2. Zastanawiasz się, jak przekształcić budynek? Sprawdź najważniejsze informacje.

Co trzeba zrobić, aby przekształcić budynek gospodarczy w mieszkanie?

Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny wymaga załatwienia kilku formalności. Po pierwsze trzeba zgłosić zamiar wykonywania prac w obiekcie. Należy to zrobić w starostwie powiatowym lub w urzędzie miejskim na prawach powiatu. Urzędnik po zapoznaniu się z całą dokumentacją wyda zgodę. Dopiero wtedy można przystąpić do prac budowlanych na terenie obiektu. Warto pamiętać, że niektóre roboty mogą się wiązać z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Aby otrzymać szczegółowe informacje na ten temat, najlepiej skontaktować się z urzędnikiem lub kierownikiem budowy. Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby przekształcić budynek gospodarczy w mieszkanie? Aby dokonać zgłoszenia prac budowlanych na terenie budynku gospodarczego, należy przedstawić wniosek o przekształcenie go w lokal mieszkalny. Należy dołączyć do niego: oświadczenie, że masz prawo dysponować nieruchomością, dane technologiczne i techniczno-użytkowe budynku, opis i rysunek, które wskazują granice obiektu i sąsiednich nieruchomości; ekspertyzę techniczną, zaświadczenie wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o tym, że zmiana sposobu użytkowania budynku jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, pozwolenia i opinie specjalistów, jeśli są wymagane do przekształcenia budynku. Dokładne wytyczne odnośnie do dokumentów, które są potrzebne, znajdziesz w urzędach. Ile kosztuje przekształcenie budynku gospodarczego w lokal mieszkalny? Wiele osób decyduje się przekształcić budynek gospodarczy w lokal mieszkalny ze względu na oszczędności. Warto jednak pamiętać, że cała procedura nie jest tania. Aby obiekt spełniał normy budowlane, trzeba w niego zainwestować sporo pieniędzy. Na koszt przekształcenia składają się także ceny ekspertyz, opinii specjalistów i projektów, które należy dołączyć do wniosku. Samo zgłoszenie jest darmowe, więc nie musisz się obawiać, że trzeba coś zapłacić. Jak ubezpieczyć przekształcony budynek gospodarczy? Jeśli udało Ci się przekształcić budynek gospodarczy w dom mieszkalny, jego ubezpieczenie nie będzie stanowić żadnych problemów. Towarzystwa nie są zainteresowane tym, w jaki sposób nieruchomość powstała. Liczy się przede wszystkim ryzyko objęcia obiektu ochroną. Ten wskaźnik jest obliczany w oparciu o to, z czego są wykonane ściany i dach, w którym roku zbudowano dom, oraz w jakiej lokalizacji się on znajduje. Więcej informacji na ten temat można znaleźć np. na stronie: https://rankomat.pl/nieruchomosci/najtansze-ubezpieczenie-mieszkania.

Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu mieszkalnego?

Każda firma ubezpieczeniowa inaczej wycenia ochronę, którą może objąć nieruchomość. Pod uwagę brane są różnorodne aspekty, np.:

  • wybrany zakres ubezpieczenia — im prostsza polisa i mniej ryzyk ujętych w umowie, tym niższa składka. W rezultacie można sporo zaoszczędzić na zakupie ochrony swojego domu. Jednak pamiętaj, że im mniej rozbudowana polisa, tym niższe szanse na to, że uzyskasz pomoc w trudnej sytuacji. Dlatego czasem warto się dobrze zastanowić, czy chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu;
  • wartość nieruchomości — im bardziej wartościowy dom, tym wyższa suma ubezpieczenia. A zatem po szkodzie towarzystwo będzie musiało wypłacić znaczne odszkodowanie. Dlatego też polisy na rozbudowane nieruchomości są zazwyczaj droższe niż na tanie, proste konstrukcje;
  • dotychczasowa historia ubezpieczenia — jeśli w ostatnich latach dom padł ofiarą kradzieży, zalania lub pożaru, istnieje wysokie ryzyko, że dojdzie do kolejnego przykrego zdarzenia. Dlatego też, aby zrekompensować sobie to prawdopodobieństwo, wiele towarzystw podnosi składkę na polisę. Warto mieć to na uwadze. Aby poznać dokładną cenę ubezpieczenia, warto skorzystać z darmowych kalkulatorów ubezpieczeń. Mają postać prostego formularza, w którym należy udzielić odpowiedzi na pytania odnośnie do nieruchomości oraz do historii ubezpieczenia. Na podstawie tych informacji system przeanalizuje dostępne oferty i przedstawi najlepsze opcje w formie czytelnej tabeli.
  • Aby wybrać odpowiednią polisę dla siebie, zapoznaj się z warunkami umowy. Szczególną uwagę zwróć na: wysokość sumy ubezpieczenia — od tego zależy, jakie maksymalne odszkodowanie będzie można uzyskać po szkodzie; zakres ochrony i wydarzenia objęte umową — czasami nieco droższa polisa może się okazać dla Ciebie korzystniejsza;
  • możliwość zawarcia umowy online — wiele towarzystw umożliwia dopełnienie formalności za pośrednictwem Internetu. Jest to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie niż rozmowa z ekspertem czy też wizyta w biurze. Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczenia domu cena nie ma aż takiego znaczenia. Ważne jest, aby polisa zapewniała Ci ochronę wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować!
  • Komentarze