Wszystko, co musisz wiedzieć o przekształceniu budynku gospodarczego w mieszkanie
niedziela, 14 lipca 2024
Artykuł zewnętrzny
Marzysz o własnym mieszkaniu, jednak koszty zakupu nieruchomości Cię przerastają? Jest na to pewne rozwiązanie! Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie mają budynek gospodarczy ze wszystkimi przyłączami, można go przekształcić w lokal mieszkalny. Wynika to z prawa budowlanego, a dokładniej z art. 71 ust. 2. Zastanawiasz się, jak przekształcić budynek? Sprawdź najważniejsze informacje.
Co trzeba zrobić, aby przekształcić budynek gospodarczy w mieszkanie?
Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny wymaga załatwienia kilku formalności. Po pierwsze trzeba zgłosić zamiar wykonywania prac w obiekcie. Należy to zrobić w starostwie powiatowym lub w urzędzie miejskim na prawach powiatu. Urzędnik po zapoznaniu się z całą dokumentacją wyda zgodę. Dopiero wtedy można przystąpić do prac budowlanych na terenie obiektu. Warto pamiętać, że niektóre roboty mogą się wiązać z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Aby otrzymać szczegółowe informacje na ten temat, najlepiej skontaktować się z urzędnikiem lub kierownikiem budowy. Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby przekształcić budynek gospodarczy w mieszkanie? Aby dokonać zgłoszenia prac budowlanych na terenie budynku gospodarczego, należy przedstawić wniosek o przekształcenie go w lokal mieszkalny. Należy dołączyć do niego: oświadczenie, że masz prawo dysponować nieruchomością, dane technologiczne i techniczno-użytkowe budynku, opis i rysunek, które wskazują granice obiektu i sąsiednich nieruchomości; ekspertyzę techniczną, zaświadczenie wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o tym, że zmiana sposobu użytkowania budynku jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, pozwolenia i opinie specjalistów, jeśli są wymagane do przekształcenia budynku. Dokładne wytyczne odnośnie do dokumentów, które są potrzebne, znajdziesz w urzędach. Ile kosztuje przekształcenie budynku gospodarczego w lokal mieszkalny? Wiele osób decyduje się przekształcić budynek gospodarczy w lokal mieszkalny ze względu na oszczędności. Warto jednak pamiętać, że cała procedura nie jest tania. Aby obiekt spełniał normy budowlane, trzeba w niego zainwestować sporo pieniędzy. Na koszt przekształcenia składają się także ceny ekspertyz, opinii specjalistów i projektów, które należy dołączyć do wniosku. Samo zgłoszenie jest darmowe, więc nie musisz się obawiać, że trzeba coś zapłacić. Jak ubezpieczyć przekształcony budynek gospodarczy? Jeśli udało Ci się przekształcić budynek gospodarczy w dom mieszkalny, jego ubezpieczenie nie będzie stanowić żadnych problemów. Towarzystwa nie są zainteresowane tym, w jaki sposób nieruchomość powstała. Liczy się przede wszystkim ryzyko objęcia obiektu ochroną. Ten wskaźnik jest obliczany w oparciu o to, z czego są wykonane ściany i dach, w którym roku zbudowano dom, oraz w jakiej lokalizacji się on znajduje. Więcej informacji na ten temat można znaleźć np. na stronie: https://rankomat.pl/nieruchomosci/najtansze-ubezpieczenie-mieszkania.
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu mieszkalnego?
Każda firma ubezpieczeniowa inaczej wycenia ochronę, którą może objąć nieruchomość. Pod uwagę brane są różnorodne aspekty, np.:
Komentarze