Czarna elewacja, wady zalety ciemnej elewacji

czarny dom

Czarna elewacja to znak rozpoznawczy nowoczesnych kubistycznych domów. Piękne czarne ściany, które jeszcze kilka lat temu były nie do pomyślenia są dumą inwestorów i architektów. Czarne matowa, mieniąca się brokatem lub czarna drewniana elewacja podbijają świat. Ciemna elewacja wygląda porządnie, elegancko i jest bardzo modna. Jeszcze dwa trzy lata temu tylko najodważniejsi się na nią decydowali. W 2025 roku czarne domy wyrastają jak grzyby po deszczu. A jaka jest prawda o czarnej elewacji, czy oprócz walorów estetycznych ma jeszcze inne zalety?

Czarna elewacja nowoczesna, nieco kontrowersyjna i bardzo kontrastowa bez względu na otoczenie zawsze wysuwa się na pierwszy plan i pięknie współgra z zielenią trawy, krzewów i drzew. Czarne domy cieszą się coraz większą popularnością, pięknie prezentują się w promieniach słońca i w deszczu, na peryferiach miast i w miejskiej dżungli. A producenci czarnych farb i okładzin elewacyjnych oferują czerń w wielu odmianach od matu, przez wysoki połysk i brokatową czerń. Zobaczcie, jak w praktyce sprawdza się czarna elewacja i czy warto pomalować dom na czarno.

Jak zrobić czarną elewację?

Czarną elewację domu można wykonać na kilka sposobów. Pierwszym i najpopularniejszym jest czarny tynk, który coraz częściej jest wzbogacony mieniącymi się drobinkami. Takie ściany w promieniach słońca mienią się niczym gwieździste niebo i wyglądają bardzo elegancko. Czarny naturalny kamień to kolejna i jedna z najdroższych możliwości. Czarne płytki klinkierowe w macie lub połysku, a także gradientowe, czyli cieniowane od antracytu po bardzo ciemny grafit i wreszcie czerń. Czarne mrozoodporne płytki ceramiczne oraz drewno pomalowane na czarno, czarna farba elewacyjna. To w zasadzie wszystkie materiały na czarną fasadę domu, z których na chwilę obecną można zrobić czarne ściany zewnętrze. Każdy z nich prezentuje się równie elegancko, a wybór materiału jest uzależniony od grubości portfela i efektu, jaki chcemy uzyskać.

Kiedy warto zdecydować się na ciemną elewację?

Czarna elewacja doskonale sprawdza się w przypadku domów z płaskim dachem lub jednospadowym. Ciemny kolor podkreśla bryłę budynku, sprawia się, że dom z przysłowiowej szarej myszki staje się dekoracją całej ulicy. Jeśli nie macie pomysłu na elewację domu kostki lub nieco wcześniejszych projektów parterowej kostki, to właśnie czerń będzie dobrym wyborem. Pamiętajcie, że kolorem elewacji możecie wizualnie zmienić kształt budynku.

Nawet mało atrakcyjne żółte i białe kostki z lat 50 i 70 pomalowane na czarno zyskują zupełnie inny charakter, stają się nowoczesne i ekstrawaganckie. Wielu inwestorów dobudowuje do nich niewielkie elementy architektoniczne na kształt dawnego podcienia lub kilku filarów, a w zasadzie prostokątnych słupów z obręczą dookoła domu, które to sprawiają, że bryła budynku wygląda nowocześnie. To właśnie rewitalizowane postkomunistyczne budynki jako pierwsze były malowane najpierw na szaro, potem antracytowo, a od dwóch trzech lat na czarno. Dlaczego? Bo tak nieciekawa bryła budynku, w czerni rozkwita, nabiera elegancji, staje się luksusowa i ekstrawagancka.

czarna elewacja domu

Czerń czerni nie jest równa, większość z nas myśląc o czarnej elewacji myśli, że w przypadku tego koloru jest jeden odcień. A wybór czarnej elewacji będzie się ograniczał jedynie do wyboru materiału. Nic bardziej mylnego odcieni czerni jest kilka, podobnie jak wersji tego koloru, występuje on macie, satynie i połysku oraz z mieniącymi drobinkami. I tutaj kolejna niespodzianka, odcień i materiał dopasowujemy do otoczenia domu, jego nasłonecznienia, ponieważ nawet tak intensywna barwa może wyglądać blado w promieniach słońca lub w leśnym otoczeniu. A zatem bez próbkowania koloru na elewacji się nie obędzie.

Na to, jak będzie wyglądać czarna elewacja największy wpływ ma nasłonecznienie i otoczenie domu. Nie ma jednej gotowej recepty. Dlatego najlepiej jest na każdej ze ścian budynku wykonać próbę koloru, wówczas znajdziemy najlepszy odcień. Taki który w pochmurny dzień lub na zacienionej ścianie nie będzie wyglądał ponuro i taki który w promieniach słońca nie będzie wyglądał jak wyblaknięty. Czasem wystarczy znaleźć odpowiedni odcień, a czasem receptą na sukces jest wybór innego materiału na czarną elewację domu.

Jak widzicie kolor czarny na elewacji do łatwych nie należy, ale kiedy już znajdziemy odpowiedni materiał i kolor sukces murowany.

Zawsze, ale to zawsze należy pamiętać, że farba, tynk lub okładzina powinna być odporna na promienie UV, co w przypadku koloru czarnego ma kluczowe znaczenie. Ponadto jak w przypadku każdego innego koloru elewacji zarówno materiał, jak i farba powinny być mrozoodporne i odporne na czyszczenie. Pamiętajcie, że nawet kolor czarny ulega zabrudzeniu przez pyłki z drzew i roślin, smog itp.

Na jakiej działce i w jakim otoczeniu czarna elewacji wygląda najlepiej?

Moda modą, ale czarny dom nie na każdej działce będzie wyglądać dobrze… Dlaczego? Po pierwsze pamiętajmy, że to bardzo mocna barwa, która zawsze, ale to zawsze kontrastuje z innymi kolorami, po drugie dlatego, że czerń jest piękna, ale w otoczeniu odpowiednich barw. Jeśli na czarny dom stoi pomiędzy żółtymi lub piaskowymi domami to budynek nie będzie atrakcyjnie wyglądać.

W nowoczesnej zabudowie pomiędzy białymi, szarymi i czarnymi budowlami czarny dom będzie jak wisienka na torcie. Nie będzie natomiast dobrze wyglądać w zabudowie szeregowej, ani też pomiędzy blokami. Nie oznacza to, że w miejskiej dżungli musimy pożegnać marzenia o czarnej elewacji.

Czarna fasad potrzebuje odpowiedniego tła, zieleni, zieleni i jeszcze raz zieleni, a także szklanych powierzchni.

Nigdy, ale to nigdy nie maluj domu na czarno, jeśli po obu jego stronach stoją brązowe lub czerwone budynki, bo uzyskasz zupełnie odwrotny efekt od oczekiwanego. Jeśli już zdecydujesz się na czarną fasadę w otoczeniu brązów, koniecznie oddziel ją brązowych budynków żywą zielenią. Mogą to być tuje posadzone w jednej linii lub pionowa zielona ściana na płocie i koniecznie zadbany trawnik oraz twarde podłoże w kolorze jasnego betonu.

Zalety czarnej elewacji, czyli dlaczego warto zdecydować się na ciemną elewację

Ciemna elewacja zwraca uwagę sprawia, że nawet przeciętny budynek zyskuje szyk i elegancję jakby jego projekt wyszedł spod ręki wziętego architekta. Czarna elewacja wygląda nowocześnie, a budowla prestiżowo. Czarne domy najlepiej prezentują się w wersji minimalistycznej, więc nie musisz sadzić wyszukanych egzotycznych roślin. Nie musisz główkować nad dekoracjami, które sprawią, że dom będzie wyglądać dobrze. Wystarczy czerń na elewacji i zieleń dookoła, żeby budynek wyglądał pięknie modnie i elegancko.

Na czarnej elewacji nie widać ciemnych osadów ze spalin i smogu. Nie brudzi się tak szybko, jak biała i szara, ale już na pewno znacznie wolniej niż żółta. Ponadto czarna elewacja równie pięknie wygląda w słońcu, jak i w cieniu, a także o każdej porze roku.

Jeśli mieszkasz w nasłonecznionym miejscu, to czarne ściany będą się grzały od słońca nawet ziemię. Jesienią i zimą to ogromna zaleta, ale latem…

Wady czarnej elewacji

Czarna elewacja jak już wspomnieliśmy bardzo się nagrzewa, co oczywiście w chłodne dni jest zaletą. Jednak latem w czarnym domu bez klimatyzacji będzie bardzo gorąco. Ponadto pamiętajmy, że czerń przyciągając promienie słoneczne ogrzewa ściany a latem osiągają one naprawdę wysokie temperatury. A to oznacza, że przed nałożeniem czerni na elewację należy przygotować ściany. Sprawić, że będą one odporne na działanie wysokich temperatur i promieni UV. W przeciwnym razie tynk będzie pękać, nagrzane ściany będą się naprężać i osiadać. Niezabezpieczone będą pracować przez całą dobę, co nie będzie korzystne dla budynku. Dlatego nałożenie czerni na ściany zawsze, ale to zawsze wymaga specjalnego przygotowania ścian. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowej zbrojonej warstwy na ścianach przed pokryciem jej czernią. Takie rozwiązanie będzie konieczne do elewacji z czarnych płytek ceramicznych czy czarnej klinkieru. Jeśli czarny kolor ma się pojawić na budynku z rynku wtórnego również warto wzmocnić tynk bez względu na materiał jaki nada mu tą barwę.

Komentarze