Wiatrołap w domu jednorodzinnym inspiracje aranżacje

nowoczesny wiatrołap

Domy z wiatrołapem są tańsze w utrzymaniu i bardziej funkcjonalne. Zobacz czym, on dokładnie jest, dlaczego powinien znajdować się w każdym domu. Podpowiadamy, jakie wymiary ma komfortowy przedsionek, jak go urządzić i dlaczego ma on wpływ na koszty utrzymania i funkcjonalność domu. Zobacz, jak wygląda nowoczesny wiatrołap w domu jednorodzinnym i dlaczego jego aranżacja jest tak ważna.

Wiatrołap to niedoceniana, ale bardzo ważna część domu jednorodzinnego, zatrzymuje chłodne powietrze i zanieczyszczenia wnoszone na butach. Jednocześnie jest pierwszym miejsce, do którego zapraszamy naszych gości, to właśnie ta część domu robi na naszych gościach tak zwane „pierwsze wrażenie”. A jak wyglądają nasze wiatrołapy? Te w starym budownictwie pozostawiają wiele do życzenia, ale nowoczesne są zapowiedzią całej aranżacji domu. Zobaczcie jak urządzić piękny i funkcjonalny wiatrołap. Podpowiadamy jakie minimalne wymiary powinno mieć to pomieszczenie, jakie są rodzaje przedsionków, jakich mebli nie powinno w nim zabraknąć oraz kiedy ogrzewanie w wiatrołapie jest konieczne.

Czym jest wiatrołap?

Wiatrołap jest pierwszym pomieszczeniem, do którego prowadzą z posesji drzwi wejściowe, to prowadzi do reszty domu. Jest też pomieszczeniem zamkniętym i jak sama nazwa wskazuje, zatrzymuje wiatr, żeby nie przedostał się do wnętrza domu. Z tego też powodu przynajmniej na dwóch jego ścianach znajdują się drzwi. Pierwsze z nich prowadzą z podwórza do przedsionka, a drugie na korytarz lub bezpośrednio do dziennej części domu. Zdarza się też, że właściciele chcą, aby cała strefa „brudna” pozostała w wiatrołapie i wówczas ma on kolejne drzwi, które prowadzą do kotłowni, garażu lub piwnicy, albo do mini korytarza, z którego przechodzimy do każdego z tych pomieszczeń.

Rodzaje wiatrołapów, czyli jedno pomieszczenie i wiele możliwości

Przedsionek można zbudować na wiele możliwości, w zasadzie jest ich tyle, że w każdym domu jednorodzinnym znajdzie się na niego miejsce. Wiatrołap zewnętrzny cieszy się największą popularnością, ponieważ można dobudować do bryły gotowego budynku, przerobić na niego otwartą werandę lub otwarty lub półotwarty ganek. Ma on trzy ściany zewnętrzne, jedną tylko przylega do bryły domu. Zadbany jest elementem dekoracyjnym domu i sprawia, że budynek wydaje się większy niż jest w rzeczywistości.

  • Przedsionek zewnętrzny można zbudować z różnych materiałów, mimo, że jest on integralną częścią domu nie musi być wznoszony z tych materiałów. Do najpopularniejszych należą: Wiatrołap zewnętrzny szklany, jet on wznoszony z wysokich okien, które zastępują klasyczne murowane ściany. Takie przedsionki bardzo są znakiem rozpoznawczym domów na Wyspach Brytyjskich. Inną metodą na zbudowanie przeszklonego ganku są okna montowane na niskich ściankach. W każdym z przypadków traci on na funkcjonalności Warto również zainwestować w porządne okna, które będą naprawdę szczelne. Przy tego typu przedsionkach powstaje problem z miejscem do przechowywania. Jeśli chcemy do niego wstawić szafę lub powiesić lustro mamy do dyspozycji tylko jedną ścianę, tą do której został dobudowany.
  • Wiatrołap drewniany, czyli taki którego konstrukcja została w całości wzniesiona z drewna, jest on bardzo atrakcyjny, szczególnie jeśli elewacja już wcześniej zawierała drewniane elementy np. filary podtrzymujące taras lub drewnianą werandę.
  • Wiatrołap murowany z przeszkleniami na trzech ścianach lub tylko jednej. Ten najłatwiej jest dopasować do bryły budynku i elewacji. Pomalowany na ten sam kolor jak większość ścina, zleje się z wcześniej postawionym domem. Inną możliwością jest podkreślenie wiatrołapu kontrastującym kolorem elewacji.
  • Ślepy przedsionek to najrzadziej spotykana dobudówka, która jest najmniej atrakcyjna wizualnie od zewnątrz jak wewnątrz. Wprawdzie brak okien rekompensują trzy ściany, których można zrobić zabudowę meblową. W tym wypadku konieczny jest montaż drzwi z przeszkleniem, nie muszą to być od razu całe szklane skrzydła, ale koniecznie z oknem, które go doświetli.
  • Wiatrołap wewnętrzny, nie wychodzi on poza obrys domu, ma tylko jedną ścianę zewnętrzną, chyba, że jest on usytuowany w jednym z narożników domu. Zawarty w projekcie domu, ma on najczęściej dwa lub jedno okno, najczęściej usytuowane na tej samej ścianie co drzwi. Zdarza się, jednak, że powstaje on już w trakcie użytkowania domu i nie był ujęty w jego projekcie. Wówczas jest on wygospodarowany z innego pomieszczenia i najczęściej nie ma okien innych niż to w przeszklonych drzwiach.
  • Wiatrołap z oknem czy bez?

    Wszystko zależy od tego czy był on ujęty w projekcie, jeśli zamiar jego budowy mamy zanim przystąpimy do budowy, to bezapelacyjnie montujemy w nim dwa okna. Najlepiej usytuowane obok drzwi i na tej samej ścianie. Wówczas pomieszczenie będzie dobrze oświetlone, a pozostałe szafy możemy wykorzystać na zabudowę meblową. Jeśli natomiast jedyną możliwością jest wygospodarowanie na niego miejsca kosztem innego pomieszczenia, wówczas kwestia okna jest drugorzędna i muszą wystarczyć drzwi z przeszkleniem. W takiej sytuacji lepiej mieć przeszklony wiatrołap niż go nie mieć wcale.

    nowoczesny wiatrołap

    Wiatrołap najważniejsze wiadomości o budowie przedsionka

    Ganek najczęściej nie przekracza 35 m2 powierzchni, a więc w myśl art. 29 ust. 1 pkt 2 przepisów o prawie budowlanym nie potrzebujemy pozwolenia na jego budowę, wystarczy zgłoszenie. A to powinno zawierać opis budowli, planowany zakres prac, datę rozpoczęcia i zakończenia oraz projekt wiatrołapu, który może być wykonany przez architekta ale nie musi, może to być rysunek wykonany przez nas odręcznie.

  • Wiatrołap może mieć powierzchnię od 2 m2 do 35 m2, najczęściej ma on około 7 m2. Taka powierzchnia wystarczy na montaż szafy w zabudowie oraz swobodne założenie butów i okrycia wierzchniego.
  • Minimalne dopuszczalne przepisami prawa budowlanego wymiary wiatrołapu to 120 cm od ściany do ściany, ale wówczas musimy zrezygnować z zabudowy meblowej na bocznych ścianach.
  • Minimalne przejście z domu na zewnątrz, a więc szerokość niczym nie zastawionego przejścia do drzwi prowadzących na zewnątrz wynosi 120 cm, takie przejście powinno zostać w ganku po jego umeblowaniu.
  • Odległość od drzwi do szafy powinna wynosić minimum 30 cm, wówczas będziemy mogli swobodnie je otwierać.
  • Nawet mały wiatrołap może być funkcjonalny pod warunkiem, że będziemy pamiętać jakie funkcje powinien on spełniać.
  •  

    Po co stawiamy wiatrołap, czyli główne funkcje ganku

  • “Łapanie wiatru” to pierwsza i najważniejsza jego funkcja. Jak sama nazwa wskazuje, jest pomieszczenie, które zatrzymuje wiatr, wpadający do domu po otworzeniu drzwi wejściowych.
  • Śluza zatrzymująca zanieczyszczenia z obuwia poza strefą mieszkalną. Bez względu na porę roku na butach wnosimy do domu piasek, ziemię, błoto, trawę i inne zanieczyszczenia występujące na zewnątrz. A zatem pełni on również funkcję śluzy, w której pozostawiamy wszystkie zabrudzenia. Jednak dzieje się tak tylko wówczas jeśli jest w nim porządna wycieraczka oraz półka na buty. Również na naszych okryciach wierzchnich niejednokrotnie przynosimy kurz, lub różne zapachy. Mając w przedsionku szafę na kurtki lub nawet zwykły wieszak możemy je wszystkie zatrzymać poza strefą mieszkalną.
  • Przechowywanie odzieży wierzchniej i obuwia, to bardzo ważna funkcja dla zachowania porządku na korytarzu lub strefie dziennej, jeśli w domu nie ma przedpokoju, do którego wchodzimy z ganku.
  • Pierwsze miejsce do którego zapraszamy naszych gości, a więc również funkcja reprezentacyjna. Podobno pierwsze wrażenie jakie wyrabiamy sobie o ludziach i miejscach powstaje na podstawie obrazu zarejestrowanego w ciągu pierwszych 15 sekund w nowym miejscu. A to oznacza, że jego aranżacja będzie rzutowała na to w jaki sposób jest odbierany nasz dom przez inne osoby.
  • Ogrzewać wiatrołap, czy nie ogrzewać? Oto jest pytanie

    Założeniem wiatrołapu jest powstrzymanie gwałtownego ubytku ciepła z domu, kiedy otwieramy drzwi wejściowe. Sam w sobie przedsionek nie musi być ogrzewany, ale pod warunkiem, że ściana oddzielająca go od części mieszkalnej jest wystarczająco gruba. Płyta karton gips, postawiona na szybko w celu uzyskania ganku się nie sprawdzi. Taką ścianę najlepiej jest budować z cegieł lub pustaków, wówczas będzie zatrzymywać chłód panujący w tym pomieszczeniu. Jednak rezygnacja z ogrzewania, oznacza, że mokre czy wilgotne ubrania w sezonie jesiennym i zimowym nie będą w nim schnąć. Myśląc o ogrzewaniu przedsionka mamy dwie możliwości kaloryfer na ścianie, który zajmie miejsce, które możemy wykorzystać np. na szafę lub siedzisko. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Nie zajmuje ciepła i sprawia, że od razu po wejściu do domu czujemy przyjemne ciepło, a mokre buty i kurtki szybciej wysychają.

    wiatrołap szafa

    Nowoczesny wiatrołap, jak go urządzić i jak zbudować?

    Po pierwsze powinien on być dobrze doświetlony i widny, a zatem powinien mieć przynajmniej jedno okno Najlepiej na ścianie frontowej tuż obok drzwi, czyli w miejscu które i tak pozostanie niewykorzystane. Nowoczesny wiatrołap przejmuje większość funkcji korytarza. Do najważniejszych należą zatrzymanie chłodu a także miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej i obuwia. Kolejna to ubieranie się przed wyjściem z domu w buty i okrycia wierzchnie. Czynność ta wprawdzie nie wymaga budowania kilkunastometrowego ganku, ale powinien on mieć przynajmniej minimalną szerokość, która umożliwi nam swobodne założenie kurki i butów. Ściany, podłoga i oświetlenie powinny dodawać pomieszczeniu uroku, a więc kwestia praktyczna TAK, ale w granicach rozsądku. Zamiast pomalować go farbą olejną, możemy kupić droższą emulsję, która jest zmywalna, odporna na wilgoć i szorowanie. Płytki powinny być antypoślizgowe i możliwie gładkie, to ułatwi nam utrzymanie ich w czystości. Oświetlenie w tak małym pomieszczeniu odgrywa kluczową rolę. Jeśli dobrze doświetlić każdy jego zakamarek będzie wyglądało na większe.

    Meble na wiatrołap, jakie meble powinny być na przedsionku?

    Funkcjonalne i ładne. Skoro ganek ma przejąć większość funkcji korytarza, to musi w nim być schowek na odzież wierzchnią. A to oznacza, że powinna znaleźć się w nim:

  • Szafa na kurtki z półką na buty. Najlepiej jeśli zmieszczą się w nim aż dwie szafy, ubrania z których korzystamy teraz, wraz z oddzielnym i widocznym miejscem na kurtki naszych gości. Druga na odzież sezonową, oraz sprzęty, z których korzystamy na zewnątrz ale przechowujemy w domu, takich jak kaski rowerowe, deskorolki czy smycz dla naszego pupila.
  • Siedzisko, na którym można przysiąść podczas zakładania i zdejmowania obuwia. Nie musi być obszerne, ale wystarczające, żeby wygodnie z na nim siedzieć. Powinno też być usytuowane w takim miejscu, żeby mieć swobodę ruchów.
  • Lustro, w którym można się przejrzeć po założeniu kurtki i butów. W tym miejscu warto zauważyć, że im więcej luster w wiatrołapie tym lepiej. Doskonałym rozwiązaniem będą więc lustrzane fronty szafy, jeśli jednak pozostanie wam wolne miejsce na ścianie, można na nim też zamontować lutro. Dzięki zwierciadłom niewielka powierzchnia ganku wizualnie się powiększy.
  • Półka na klucze, torebkę czy grzebień to kolejny ważny element wyposażenia ganku, który podniesie jego funkcjonalność.
  • Aranżując nowoczesny ganek, warto pamiętać że jest to pierwsze pomieszczenie do którego wchodzą nasi goście. Powinien być on ładny schludny i funkcjonalny. Czasy kiedy traktowaliśmy przedsionek jako nieatrakcyjną ale konieczną dobudówkę dawno już minęły.

    Wiatrołap obniża koszty utrzymania domu

    To niepozorne pomieszcznie realnie obniża koszty utrzymania domu. W sezonie grzewczym nie dopuszcza do gwałtownej utraty ciepła. Latem z kolei nie wpada do domu gorące powietrze z zewnątrz, co ma duże znaczenie, kiedy korzystamy z klimatyzacji. Przez cały rok większość zabrudzeń z zewnątrz pozostaje w ganku, a to oznacza, że oszczędzamy na chemi domowej, energii elektrycznej, ponieważ nie musimy kilka razy dziennie odkurzać, a nawet można zaobserować oszczędności w zużyciu wody, ponieważ nie musimy tak często myć podłogi w całym domu, a tylko na przedsionku.

     

    Komentarze

    Burek625
    Dzisiaj zdecydowałem się,stawiam wiatrołap!
    Koszt mega duży ale ile korzyści.
    Magdalena2137
    Pomogło mi to zdecydować!Pole cam przeczytać cały no inaczej nie zrozumiesz:)
    Lilka13
    Wczoraj zapadła decyzja stawiamy wiatrołap. koszt spory, ale korzyści też podobno dużo. Ja zdecydowałam się na dobudówkę, ze względu na ciągły piach i błoto na podłodze. Dzieci zostawiają niby buty przy samych drzwiach, ale potem pies je roznosi. Po latach tłumaczenia do czego służy wycieraczka do butów postanowiłam zainwestować w wiatrołap. Podobno w bardzo dużym stopniu ogranicza ilość brudu z zewnątrz w domu, bo buty zostają w przedsionku. Idealnym rozwiązaniem byłaby kostka na podwórzu, ale na razie muszę poczekać na nią wiatrołap jest tańszy nie wymaga aranżacji całej posesji i pewnie też zmniejszy koszty ogrzewania. Czy ktoś ma porównanie jak wyglądają wydatki na ogrzewanie przed budową wiatrołapu i po jego wybudowaniu? Czy naprawdę jest taka różnica w rachunkach?