Salon w stylu nowoczesnym. Cechy stylu nowoczesnego we wnętrzach

styl nowoczesny salon

Styl nowoczesny, czyli funkcjonalność połączona z prostotą i nutką elegancji na miarę naszych potrzeb. Wnętrza urządzone w nowoczesnym stylu są szyte na miarę, na miarę naszej powierzchni życiowej i potrzeb. Największą zaletą tych aranżacji jest dopasowanie wnętrza do potrzeb domowników. Minimalizm w nowoczesnym rozumieniu, nie oznacza rezygnacji z ozdobnych detali czy pięknego wyposażenia. Przejawia się on w ilości sprzętów ich gabarytów.

Salon w stylu nowoczesnym jest dopasowany do potrzeb i gustu domowników. Bo w takim wnętrzu najważniejsi są domownicy i przestrzeń, którą można uzyskać nawet na małym metrażu. Bardzo ważny jest dobór kolorystyki i jej wykorzystanie. Kolejna kwestia to sprzęty, które nie powinny zdominować wnętrza, przytłoczyć ani zagracić. Pamiętacie dawne meblościanki, regały i kredensy? Wysokie, szerokie klocki, które zajmowały sporą część przestrzeni życiowej. Ciemne masywne często stanowiły jedyna „ozdobę” pomieszczenia, zupełnie jakby to one królowały we wnętrzu. Zajmowały mnóstwo miejsca. Meble i sprzęty w stylu nowoczesnym są ich przeciwieństwem, to właśnie w ich gabarytach kolorze i ilości ozdobników przejawia się minimalizm. Zobaczcie jak urządzić salon w stylu nowoczesnym.

Salon w stylu nowoczesnym, cechy stylu nowoczesnego

  • Stonowane kolory, beże, kremy, szarości i biele przyprawione szczyptą czerni, złota, srebra, soczystego energetyczne żółtego lub ciemnego niebieskiego.
  • Geometria i proste formy, kubistyczne szafki, komody, proste linie optycznie powiększająca przestrzeń
  • Proste formy nie są dominujące, nie zawładnął naszym salonem i nie przytłoczą wnętrza. Geometria we wnętrzach wygląda lekko, sprzyja relaksowi, ale też wprowadza dynamikę charakterystyczną dla stylu nowoczesnego.
  • Otwarta przestrzeń, kiedyś we wnętrzach tworzono liczne zakamarki, celowo lub ze względu na gabarytowe meble, powstawały miejsca z trudnym dostępem, a każde pomieszczenie były maksymalnie wydzielone. Dzisiaj nie „wciskamy” do pomieszczenia za dużych sprzętów, a meble ustawiamy w taki sposób, żeby nie powstawały nam zakamarki, dodatkowe narożniki itp. Ponadto jedną z cech nowoczesnego wnętrza jest otwarta przestrzeń dzienna, podzielona na strefy. Jest to najłatwiejszy sposób na uzyskanie przestrzeni nawet na niewielkiej powierzchni. Upraszczając tę zasadę zamiast małego klaustrofobicznego korytarza, ciasnej kuchni, małego salonu i niewykorzystanej przez większą część dnia mikro jadalni tworzymy jedną wspólną dużą przestrzeń dzienną.
  • Kreatywne podejście do budowania przestrzeni. Lustra, których nie traktujemy już funkcyjnie jako przedmiot do łazienki lub na korytarz do przeglądania się. Wreszcie dekoratorzy wnętrz docenili ich moc. A jest ono ogromna, są na tyle neutralne, że pasują do wszystkich mebli i dodatków. Wystarczy je przykleić na jednej lub dwóch ścianach od sufitu do podłogi, żeby optycznie podwoić powierzchnię naszego salonu. W wielu salonach w stylu nowoczesnym na jednej ze ścian pojawia się też przestrzenna fototapeta, która optycznie oddala ściany. Aranżując takie pomieszczenie, warto pamiętać, że na większych przestrzeniach lepiej się czujemy, szybciej relaksujemy i odpoczywamy. A jak rozpoznajemy powierzchnię i wielkość pomieszczeń? Wzrokiem, co w praktyce oznacza, że wszystkie złudzenia optyczne, jakie stosujemy, są rejestrowane przez nasze oczy, które wysyłają sygnał do mózgu, że właśnie widzą „duże” pomieszczenie.
  • Konsekwencja i powtarzalność barw. W takiej aranżacji konsekwencja jest bardzo ważna i powinna być już budowana na etapie projektu. W tym celu wybieramy maksymalnie trzy barwy plus jeden kolor i motyw drewna lub naturalnego kamienia, lub albo imitacji. Kolor baza to barwa ścian, dwa dodatkowe to meble komody i inne elementy wyposażenia, oraz dodatki. Motyw kamienia lub drewna może się pojawić jako podłoga, panel na ścianie. Do tych barw możemy jeszcze dodać srebro lub złoto i przezroczyste szkło. Konsekwencja i powtarzalność form, jeśli decydujemy się na proste linie, to powtarzamy je konsekwentnie w całym pomieszczeniu lub w danej strefie.
  • Funkcjonalność to cecha każdego wnętrza w styku nowoczesnym. O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu najpierw aranżowano pomieszczenie, potem dopiero zastanawiano się nad jego funkcjonalnością. Teraz nie rezygnujemy z funkcjonalność na rzecz designu, lecz wybieramy nowoczesny uroczy minimalizm, dzięki któremu każdy mebel jest ergonomiczny, mamy do niego łatwy dostęp i wykorzystujemy go w 100%. W tej kwestii nie ma mowy o żadnych kompromisach. Mieszkanie w stylu nowoczesnym jest dla nas, nie na odwrót. Z tego też powodu coraz więcej dekoratorów wybiera meble szyta na miarę, wykonane pod wymiar konkretnego pomieszczenia, dopasowane do potrzeb i stylu życia domowników. W dzisiejszych czas wybieramy meble i sprzęty w podobny sposób do tego, w jaki wybieramy ubrania. Wszystkie elementy wystroju mają dopasować do wnętrza, do nas i być wygodne o każdej porze dnia i nocy.
  • Komfort komfort i jeszcze raz komfort. Z tego też powodu zmieniamy proporcje, duże regały i ogromne meblościanki, zamieniamy na znacznie mniejsze, a w ten sposób zaoszczędzoną powierzchnię wykorzystujemy na komfortowe meble wypoczynkowe, sofę, fotele lub narożnik.
  • Wielkoformatowe płyty dekoracyjne z naturalnego kamienia, spieków kwarcowych lub ceramiczne. Można nimi wyłożyć podłogę lub jedną ze ścian. Cegła, beton, płyty meblowe na ścianach, czyli zupełnie nowe podejście do aranżacji ścian. I tutaj warto zaznaczyć, że beton może występować pod różnymi postaciami, więc nie jest zarezerwowany jedynie do wnętrz industrialnych. Równie pięknie wygląda on w wersji eleganckiej, a nawet klasycznej.
  • Rezygnacja z podziału na pomieszczenia w strefie dziennej. Otwieramy pomieszczenia i dzielimy na funkcjonalne strefy. Każda nich może być urządzona w nieco inny sposób, dzięki czemu mieszkanie w stylu nowoczesnym staje się różnorodne i ciekawsze. Rezygnacja ze ścian działowych pozwala uniknąć pustych martwych stref w domu, optycznie powiększyć nawet naprawdę ciasne pomieszczenia. Ciasna wąska kuchnia przeobraża się w duży aneks kuchenny, mały pokój dzienny w przestronny salon z kuchnią.
  • Porządek, dobrze przemyślane wnętrze, czyli salon dopracowany na tip-top. W aranżacjach w stylu nowoczesnym nie ma miejsca na improwizację, przypadkowo ustawione przedmioty i artystyczny chaos. Największą zaletą takiego wnętrza jest połączenie funkcjonalności z komfortem i designem. Utrzymanie porządku ułatwia podział wnętrza na strefy, w których każdy przedmiot ma swoje miejsce. Łatwiej też jest utrzymać w nim porządek, ponieważ każdy centymetr otwartej przestrzeni ma swoje przeznaczenie, a meble w nich ustawione są schowkami na przedmioty, z których korzystamy w danej strefie.
  • Zachowanie właściwych proporcji. Małe wnętrze powinno mieć wyposażone proporcjonalne do metrażu, na jaki mamy do dyspozycji. Unikamy sytuacji, w których duży narożny wypoczynek nachodzi na masywny regał, a ten zasłania część okna itp.
  • Oszczędne formy i subtelne minimalistyczne dekoracje, w maksymalnie dwóch kolorach. Nie ustawiamy wielu małych bibelotów, które mogą stworzyć chaos dekoracyjny, lecz większe i proste w formie przedmioty. Takie, które już na pierwszy rzut oka się ładne, nie trzeba podchodzić do nich, żeby widzieć, co przedstawiają. Pamiętajmy, że komody i półki w salonie to toaletka ani półka sklepowa, czasem wystarczy ustawić na jednym meblu jeden przedmiot. W tym wypadku mniej znaczy więcej. Różnorodne faktury, które urozmaicą wnętrze, można je stosować obok siebie, każdą strefę udekorować inną fakturą lub zestawiać kilka obok siebie. Warto jednak pamiętać, że jeśli komponujemy różne faktury w blisko siebie, barwa powinna być jednolita.
  • Jakie kolory do salonu w stylu nowoczesnym?

    Spokojne stonowane barwy ziemi, beże brązy, szarości i biel, która jest doskonałą bazą do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz. Taką kolorystykę można uzupełnić jednym mocnym akcentem np. modnym odcieniami zieleni, niebieskiego lub nawet szalonego koloru Viva magenta. Jako barwy pomocnicze możecie jeszcze zastosować w dodatkach czerń, srebro i złoto. Wśród nowoczesnych barw, znajdziemy również bardzo modne pastele, spokojne rozbielone jak żółcienie bananowe, a nawet pastelowy bardzo jasny róż. W stylu nowoczesnym najważniejsze jest, żeby kolory nie przytłoczyły wnętrza, nie wysuwały się na pierwszy plan. Zapominamy zatem o ciepłych tonach, które optycznie zmniejszały metraż i dodatkowo sprawiają, że czujemy się w nich słabsi i przytłoczeni. Jeśli marzy wam się jeden mocny akcent kolorystyczny, to można wprowadzić do wnętrza mocną butelkową zieleń, morską zieleń, modne odcienie niebieskiego i granatowego, ale w chłodnym zabarwieniu. Chłodne barwy nie przytłaczają, czujemy się w nich silni, pewni siebie i pełni energii.

    salon w stylu nowoczesnym

    Aranżacja martwych stref, czyli salon w stylu nowoczesnym dopieszczony w najdrobniejszym szczególe

    W stylu nowoczesnym nawet niewielkie pomieszczenia dzielimy na funkcyjne strefy, co zapobiega powstawaniu tak zwanych martwych stref. Jeszcze kilkanaście lat temu aranżacje były scentralizowane, meble ustawione wokół ścian a na środku i w narożnikach powstawały martwe niezagospodarowane strefy. W stylu nowoczesnym wnętrza są podzielone na strefy, czyli kilka odrębnych, ale znajdujących się w tym samym pomieszczeniu punktów. Narożniki pomieszczeń nie są już, traktowane po macoszemu, a bardzo często stają się dekoracją całego wnętrza. Począwszy od sufitu i przez wszystkie ściany każdy centymetr powierzchni jest udekorowany. Nie ważne, w którym punkcie salonu się znajdziemy, widok jest równie zachwycający, a wnętrze sprawia wrażenie dopracowanego w najdrobniejszym szczególe. To właśnie dbałość o szczegóły, aranżacja każdej strefy z równą starannością pozwala urządzić nie tylko piękne, ale też bardzo praktyczne wnętrze.

    Przestronne wnętrze na malej powierzchni, czyli jak urządzić zachwycający salon w stylu nowoczesnym?

    Jedną z cech nowoczesnych aranżacji jest przestrzeń, a tą można stworzyć nawet na naprawdę małym metrażu. A wszytko dzięki użytkowemu minimalizmowi. Kiedyś bez względu na to z ilu przedmiotów korzystaliśmy w danym pomieszczeniu, zawsze wstawialiśmy do niego ogromne meble. Nawet jeśli oznaczało to kilka niewykorzystanych szafek lub szuflad, lub przechowywanie przedmiotów, z których już nie korzystaliśmy. Obecnie nauczyliśmy się szanować przestrzeń. Z tego też powodu większość osób wybiera pojemne, ale kompaktowe meble, a na korytarzach coraz częściej goszczą szafy wnękowe, w których przechowujemy większość odzieży i przedmiotów codziennego użytku. Szacunek do przestrzeni to również zachowanie proporcji pomiędzy metrażem wnętrza a wielkością jego wyposażenia. Dzięki tworzeniu kilku niewielkich, ale uroczych i bardzo funkcjonalnych stref możliwe jest uniknięcie chaosu i bałaganu. A uporządkowane i dobrze zorganizowane pomieszczenie już na pierwszy rzut oka wydaje się większe i bardziej przestronne. A jeśli mimo tych zabiegów nadal odczuwamy brak powierzchni życiowej, warto uzupełnić aranżację o lustra, duże i małe, montowane na ścianach lub zamiast klasycznych frontów meblowych.

    Ściany w nowoczesnym stylu, czyli aranżacja ścian w salonie nowoczesnym

    Ściany w stylu nowoczesnym traktuje iście po królewsku, nie wystarczy już powiesić jednego czy dwóch obrazów. Dekorowanie zaczynamy od wyboru koloru lub kolorów, faktur i motywu. W jednym wnętrzu możemy udekorować jedną lub więcej ścian, oczywiście pamiętając, o ograniczonej palecie barw i nie więcej niż jednym motywie. Tym, co nas nie ogranicza, są natomiast różnorodne faktury. Coraz więcej osób decyduje się również na lamele, za pomocą których nie tylko można uzyskać fakturę na ścianie, wprowadzić do wnętrza drewno, ale też stworzyć fajny kontrast. W tym wypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia. Na ścianach w salonie w stylu nowoczesnym można przykleić tapetę, boazerię angielską, panele podłogowe, deski, wielkoformatową płytę z naturalnego kamienia lub spieków kwarcowych, cegłę, beton, a także szkło lacobel. A w małym wnętrzu za pomocą luster odpowiednio stylizowanych np.na portfenetry wyczarować dodatkową przestrzeń. Wprawdzie nie będzie ona użytkowa, ale mówiąc potocznie, „zrobi robotę” i pokój będzie wyglądał na przestronny. Jednak okładzina i kolor ścian to jedno, równie ważne są dekoracje i oświetlenie tych ścian. Każda strefa powinna mieć choć jedno niewielkie źródło światła oraz jedno centralne oświetlenie, czyli lampę sufitową. Faktura na ścianie nie zawsze musi oznaczać tynków dekoracyjnych czy okładzin ściennych, równie dobrym i bardzo modnym rozwiązaniem są płaskorzeźby oraz przestrzenne dekoracje jak słomiane kapelusze, pomalowane na wybrany kolor lub pozostawione w naturalnej barwie. Inną możliwością są styropianowe rozety i sztukaterie, które możemy pomalować i przykleić w różnym układzie. Półki i półeczki, klasyczne proste lub modne kubistyczne. W tym ostatnim przypadku warto zastanowić się zawczasu, jak je zagospodarujemy. Pamiętajmy, że w stylu nowoczesnym nie ma miejsca na przypadkowe dekoracje i bibeloty. Ściany w nowoczesnym wydaniu mogą wyglądać naprawdę zjawiskowo, nawet te pomalowane jedynie farbą. Bardzo modne i praktyczne na otwartej przestrzeni dziennej są również mini ścianki działowe, czyli fragmenty ścian, które nie zostały wyburzone z czysto praktycznego względu, a także te postawione, żeby choć symbolicznie oddzielić salon od kuchni lub korytarz od salonu. Pomalowane na kontrastujący odważny kolor, bardzo często stają się dekoracją całego wnętrza i nadają mu niepowtarzalnego charakteru.

    salon styl nowoczesny

    Sufit w stylu nowoczesnym

    Sufit już od jakiegoś czasu jest traktowany jak piąta ściana do dekoracji. Nie tylko malujemy go na mocne, zdecydowane kolory. Możemy dodatkowo przykleić tapetę, lusterko, a nawet różne faktury. Dodatkową dekoracją sufitów jest oświetlenie, którego montujemy więcej niż kiedykolwiek. Aranżując salon w tym stylu, warto pamiętać, że w takiej aranżacji sufit jest równie ważny, jak ściany i podłoga. Nie ignorujemy go, nie pozostawiamy pustego jak jeszcze kilka lat temu. Jest to przestrzeń, która wymaga takiej samej uwagi jak całe wnętrze.

    Podłoga w salonie w stylu nowoczesnym

    O ile dekorując ściany i wybierając meble, możemy stosować różnorodną kolorystykę i fakturę, to podłoga już powinna być jednolita. Nawet na dużej otwartej przestrzeni dziennej warto zdecydować się na jeden wspólny materiał. Stosując inną podłogę na korytarzu, w kuchni i salonie „budujemy” niewidzialne ściany działowe. Wyburzając ściany, chcieliśmy połączyć wszystkie pomieszczenia uzyskać jedną dużą powierzchnię. Odrębna podłoga podkreślił, jednak i na nowo wydzieli i wyodrębni każde z nich, podkreślając ich rozmiar.

    Meble do salonu w stylu nowoczesnym

    Minimalizm w tym stylu odnosi się nie tylko do designu, ale też ilości i gabarytów wyposażenia. W tym nurcie wstawiamy tylko meble, które są absolutnie konieczne i staramy się dopasować je proporcjonalnie do metrażu wnętrza. Ponadto wybieramy tylko te, które mają przeznaczenie dzienne. Zakładając, że salon to strefa wypoczynku, relaksu, a także najbardziej reprezentacyjna część domu, nie powinna się w nim znaleźć szafa na ubrania. A jeśli nawet tak się stanie, to musimy ją odpowiednio zamaskować, uczynić z niej atut pomieszczenia. Podobnie jak wielofunkcyjne meble wypoczynkowe, nawet jeśli takim są, nie powinny tego zdradzać za dnia. Rezygnujemy zatem z wersalek udających kanapy na rzecz wielofunkcyjnych sof i narożników. Meble w stylu nowoczesnym nie powinny ze sobą walczyć o powierzchnię, być wstawiane na wcisk i tworzyć martwych stref, a także takich, do których nie można dotrzeć. Kanapa lub stół nie mogą zastawiać dostępu do komody, lub ściśle przylegać do okna. Czasem lepiej jest ustawić sofę na środku pokoju, aranżując niewielką, ale komfortową strefę telewizyjną niż ustawiać ją na przeciwległej ścianie i pozostawić na środku mnóstwo niewykorzystanej przestrzeni. W stylu nowoczesnym oprócz typowych mebli salonowych modnym rozwiązanie jest strefa do pracy, niewielkie biurko, kilka półek. To trend, który pozwala na komfortową pracę zdalną w domu. Kącik do czytania to kolejna strefa, która może uczynić nasz salon wielofunkcyjnym pomieszczeniem, z którym może jednocześnie korzystać cała rodzina.

    Aranżacja okna w salonie w stylu nowoczesnym

    Okno w salonie w stylu nowoczesnym traktujemy z godnością. Nawet to niewielkie i wąskie zasługuje na odpowiednią dekorację. Jest to jeden z tych elementów, który optycznie powiększa wnętrze. Nawet jeśli nie jest to szerokie okno balkonowe, możemy je odpowiednio wyeksponować. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest montaż znacznie szerszego karnisza niż wymiary okna. Po drugie w salonie nie wieszamy krótkich firanek. Może zamontować taki, w ramie okiennej, jeśli mowa o szerokich drzwiach tarasowych. W przypadku wąski pojedynczych lub zwykłych okien z parapetem. Firanki powinny być długie i mocno pomarszczone, najlepiej na całej ścianie lub przynajmniej na powierzchni równej potrójnej jego szerokości. W ten sposób optycznie powiększymy okno, rozświetli wnętrze i nada elegancji całej aranżacji.

    Komentarze

    Kaldekor
    Cenię sobie estetykę za jej prostotę, funkcjonalność i elegancję. Przyznaję, że punkt dotyczący luster szczególnie przyciągnął moją uwagę. Lustra to niewątpliwie potężne narzędzie w rękach dekoratora wnętrz. Poza ich podstawowym zastosowaniem, odbijaniem światła, zwiększają przestrzeń i dodają lekkości wnętrzu. Chciałabym jednak dodać, że przy wykorzystaniu luster, ważne jest zwrócenie uwagi na to, co będą one odbijać. To ważne, aby odbicie nie było chaotyczne lub nieestetyczne, bo wówczas mogłoby to zakłócić spójność i harmonię wnętrza. Wspomniane w wielkoformatowe płyty dekoracyjne z naturalnego kamienia lub spieków kwarcowych to również niezwykle ciekawa koncepcja. Dodałabym jeszcze, że obecnie na rynku dostępne są również płyty imitujące beton, które w połączeniu z naturalnym drewnem mogą tworzyć bardzo ciekawe kontrasty. Podoba mi się podejście do kolorystyki we wnętrzach nowoczesnych, stonowane kolory z jednym, mocnym akcentem to dla mnie strzał w dziesiątkę. Takie rozwiązanie pozwala na łatwiejsze wprowadzanie drobnych zmian w aranżacji poprzez wymianę dodatków w wybranym kolorze akcentu. We współczesnym designie wnętrz coraz więcej miejsca poświęca się funkcjonalności . Przy wyborze mebli i dodatków warto mieć na uwadze nie tylko ich wygląd, ale także praktyczne zastosowanie.