Jak urządzić podłużny salon? Aranżacja prostokątnego salonu

jak urządzic podłużny salon

Jak optycznie poszerzyć wąski prostokątny salon? Co zrobić, żeby pokój dzienny po wstawieniu do niego mebli nie wyglądał jak wagon kolejowy? Podłużny salon to trudny orzech do zgryzienia nawet dla doświadczonego projektanta. Zobacz jak umeblować wąski pokój i sprawić, żeby stał się ustawny i piękny

Jak optycznie poszerzyć wąski salon? Pożegnanie prostokątów

Prostokąt w aranżacji wnętrz kojarzy się z nieustawnym wąskim ciasnym wnętrzem trudnym do malowania i dekoracji. Czy wiesz, że nawet duże prostokątne wnętrza są przez ludzki mózg odbierane negatywnie? Kiedy widzisz długie prostokątne wnętrze, myślisz długi tunel lub wąski ciemny korytarz, to miejsca, które budzą w nas negatywne skojarzenia. Podobnie odbieramy podłużne pokojem, dlatego aranżując prostokątny salon, (bez względu na jego szerokość) musimy zgubić efekt długiego prostokąta. Jak to zrobić? Przetniemy go na trzy kwadraty, nie dosłownie, ale wizualnie, zwróćcie uwagę, że zawsze lepiej prezentują się dwa lub trzy kwadraty, niż jeden wąski prostokąt. Zatem salon dzielimy na funkcjonalne strefy o kształcie kwadratów lub najbardziej zbliżonych do niego. Zastąpienie wąskiego prostokąta kilkoma kwadratami sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przyjazne, dobrze zorganizowane i przestronne.

Jak urządzić wąski salon. Cztery najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji podłużnego wnętrza

Aranżacja prostokątnego pokoju dziennego wymaga od nas zerwania z dawnymi przyzwyczajeniami, a należą do nich:

  • Ustawianie mebli z linii prostej pod ścianami. To jeden z największych błędów podczas aranżacji pomieszczenia o takim kształcie. Jeśli nie chcesz umeblować czegoś na wzór wagonu kolejowego, nie podpierał ścian meblami. Jakkolwiek to brzmi, w polskich domach to nadal jest dosyć często spotykana praktyka.
  • Nie mieszaj wszystkich stref, nie twórz miksu mebli tylko dlatego, że jeszcze się zmieszczą pod ścianą. To najgorsza metoda na organizację wnętrza. Zanim wstawisz meble, zastanów się, jakie mają przeznaczenie, które meble powinny stać obok siebie.
  • Nie wieszaj szerokich dekoracji na ścianach i nie kładź na podłodze podłużnych dywanów. Pamiętasz? W podłużnych pomieszczeniach żegnamy prostokąty!!!
  • Dekorowanie tylko środkowej strefy
  • Jak optycznie powiększyć wąski salon? Wprowadzamy do aranżacji kwadraty, koła i romby

    Jak już wspomniałam, żegnamy się z prostokątami, długimi poziomymi liniami, które wizualnie wydłużają podłużne wnętrze. A to oznacza, że staramy się podzielić je na kilka kwadratów, ale dobrze zagospodarowanych. Nawet mały kwadrat zawsze, ale to zawsze wygląda na bardziej przestronny i ustawny niż wąski prostokąt. Aranżacja takiego pokoju powinna być dobrze przemyślana, począwszy od wyboru podłogi, przez malowanie ścian, po wybór dywanu, mebli i dekoracji. Każdy z tych elementów powinien nawiązywać do koła, kwadratu lub rombu. To one sprawią, że wnętrze będzie wyglądać przestronne i duże.

    prostokątny salon aranżacja

    Jak zorganizować podłużny salon?

    Jak już wspomniałam, dzielimy go na kwadratowe funkcyjne strefy. Meble w każdej z nich ustawiamy w taki sposób, żeby nie wychodziły poza strefę. Pomieszczenie możesz podzielić kolorem ścian, dywanem lub ustawieniem mebli. Bardzo ważne jest, żeby meble z poszczególnych stref nie stykały się ze sobą. Dlatego bardzo ważne jest dobre przygotowanie, wymierzenie pokoju i dopasowanie do niego mebli. Meble wybieramy proporcjonalnie do rozmiaru każdej ze stref. Ilość stref (kwadratów) dopasowujemy do powierzchni salonu. A zatem do małej strefy telewizyjno wypoczynkowej wstawiamy niewielką sofę, do dużej możemy wstawić narożnik. Podobnie ze strefą jadalnianą, jeśli mamy miejsce na dwunastoosobowy stół, świetnie, jeśli nie, wstawiamy znacznie mniejszych.

    Na jakie strefy podzielić podłużny salon?

    Nie tylko przeznaczenie stref ma znaczenie, ale też ich kolejność, w końcu tworzysz je, nie tylko ze względów estetycznych, ale też w celu poprawienia funkcjonalności. Dla ergonomii tego pomieszczenia kolejność stref ma kluczowe znaczenie.

  • Strefa jadalniana. W salonach, w których planujemy wstawić stół z krzesłami, to właśnie strefa jadalniana powinna być pierwsza. To ułatwi nam logistykę podczas serwowania posiłków i sprzątania po nich.
  • Strefa telewizyjno wypoczynkowa powinna się znaleźć jako kolejna, a w niej oprócz mebli wypoczynkowych i telewizora warto postawić również niewielki stolik kawowy. Nie ma znaczenia, że tuż obok mamy stół i krzesła. Stolik kawowy obok kanapy sprawi, że nie będziemy musieli sięgać do stołu po kawę lub kieliszek wina. Strefa wypoczynku to miejsce, które powinno być maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb, ale też do warunków pomieszczenia. Dlatego wielkość stolika może być różna, ale jego brak zmniejszy funkcjonalność tej części pokoju.
  • Jeśli w twoim salonie jest miejsce na jeszcze jedną strefę, możesz w niej urządzić kącik do pracy lub czytelniczy. Nie musi być duży, wystarczy, że zmieścisz w nim biblioteczkę, wygodny fotel, a w drugim przypadku półkę na dokumenty, biurko i krzesło.
  • Dzieląc podłużny salon na strefy, pamiętaj jednak, żeby żadnej z nich nie traktować po macoszemu pod względem dekoracji. Zarówno ta pierwsza, środkowa, jak i ostatnia powinna być potraktowana z równą uwagę i równie pięknie ozdobiona. Tylko wówczas cały podłużny pokój dzienny będzie atrakcyjny, a wszystkie strefy zepną się w jedną uroczą całość.

    Jak pomalować ściany w podłużnym pokoju?

    Na jasny kolor, chłodny pokój taki, który wizualnie powiększy wąski pokój. Ponadto można zastosować kilka odcieni tego samego koloru farby. Wówczas każdą ze stref malujemy na inny odcień, inną możliwością jest też pomalować pierwszej i ostatniej strefy na jeden kolor, a innym pomalować środkową strefę.

    Kolejna możliwość to pomalowanie innym kolorem wybranego fragmentu ściany np. strefy telewizyjnej, a na przeciwległej ścianie pomalowanie fragmentu ściany narożnika i ściany tuż przy nim w kąciku jadalnianym. Ten sposób pozwala zgubić efekt pomieszczenia długiego jak wagon kolejowy lub tunel, bez zaznaczania kwadratowych stref na wszystkich ścianach.

    Środkowa strefa z sufitem kolorze to najodważniejsza z możliwości. Jeśli wybrany przez Ciebie kolor dodatkowy jest jasny i chłodny, możesz pomalować nie tylko ściany środkowej strefy nim ale też sufit. W ten sposób uzyskasz w salonie efekt wielowymiarowości. Ta metoda sprawdzi się tylko w przypadku salonu podzielonego na trzy strefy.

    Dobrym pomysłem jest też podkreślenie ściany lub ścian jednej ze stref strukturą, a więc tynkiem dekoracyjnym, betonem lub tapetą. Nie obawiajcie się również stosowania kilku różnych okładzin ścian (oczywiście w każdej strefie innej). W jednym pomieszczeniu możecie zastosować i tapetę i tynk dekoracyjny i cegłę lub beton czy lamele. Najważniejsze jest, żeby nie gryzły się ze sobą, a pięknie kontrastowały, podkreślając funkcję każdej części pomieszczenia.

    Jakie meble i dodatki do prostokątnego salonu?

    Nieprostokątne! To jest główna zasada, jeśli stół to okrągły, kwadratowy lub owalny. Podobnie z kanapą czy fotelami. Powinny one mieć taką formę, żeby w jak największym stopniu przełamywać prostokąt, do którego je wstawiamy.

    Zatem meble tapicerowane jak najbardziej bufiaste i miękkie, stolik kawowy okrągły, owalny lub nieregularny. Jeśli zdecydujecie się na dywan, powinien on mieć kształt owalny, okrągły lub kwadratowy i nigdy nie powinien wychodzić poza ramy danej strefy.

    Dodatki w prostokątnym salonie podobnie jak meble i wszystkie elementy, nie powinny być podłużne, ponieważ będą podkreślać kształt pomieszczenia. Zatem poduszki dekoracyjne, ramki na ścianach itp. wybieramy okrągłe, lub kwadratowe.

    Oświetlenie w podłużnym salonie

    Oprócz oświetlenia centralnego warto zadbać o oświetlenie boczne w każdej ze stref, a także dodatkowe światło do czytania, jedzenia itp. Im więcej światła zamontujemy, tym większy będzie się wydawał nasz wąski salon.

    Komentarze

    Eliza
    Mam taki salon niestety aranżacje zupełnie inną. Na jednym końcu tv na drugim kanapa a z boku ława i fotele i rzeczywiście wyszedł taki wagon kolejowy. Ale po remoncie podzielę go na strefy