Remont mieszkania na wynajem, jak przygotować mieszkanie na wynajem?
środa, 06 marca 2024
Remont mieszkania na wynajem nie powinien być zbyt kosztowny, długotrwały i trudny. A to dlatego, że będziemy go wykonywać przy każdym kolejnym wynajmującym. Nawet jeśli chcemy wynajmować luksusowe mieszkanie, warto zastanowić nad kosztami materiałów i sprzętów, a także samej robocizny. W końcu nigdy nie mamy pewności, w jakim stanie odbierzemy mieszkanie i czy wysokość kaucji pokryje ewentualne straty.
Odebrałeś właśnie mieszkanie od wynajmującego i zastanawiasz się jak je wyremontować bez dużych nakładów finansowych i kosztownego przestoju w wynajmie? Najpierw zastanów się jakim budżetem dysponujesz, potem wykonaj listę koniecznych napraw, oraz tych, które wpłyną na wzrost ceny czynszu.
Lista remontowa
1. Malowanie ścian to absolutna konieczność, ponieważ nawet skromne wnętrze pomalowane wygląda czysto i przestronnie. Nie musisz zatrudniać od razu malarza, wystarczy omieść ściany z kurzu, okleić gniazda elektryczne listwy przypodłogowe i inne elementy, których nie chcemy zabrudzić farbą. Jeśli nie masz wprawy w malowaniu, nie zaprzątaj sobie głowy kolorowymi farbami. Wybierz białą na ściany i sufit. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze.
2. Podłoga to kolejna problematyczna powierzchnia. Drewnianą najczęściej wystarczy odkurzyć, umyć na mokro, a następnie wypastować. Ten stary świat sposób stosowały nasze babcie i ich podłogi w kilka godzin odzyskiwała swoją świetność. W przypadku dużych zniszczeń możemy ją wycyklinować lub pomalować na wybrany kolor. I tutaj warto zaznaczyć, że w mieszkaniu na wynajem światło i przestrzeń są na wagę złota. A to oznacza, że podobnie jak w przypadku ścian, tak i teraz najlepiej sprawdzi się kolor biały. Optycznie powiększy przestrzeń i dodatkowo sprawi, że będzie ona jaśniejsza i widna.
3. Drzwi i futryny, choć może nam się wydawać, że są to elementy niezniszczalne, to zdarza się, że i drzwi wymagają odnowienia. Oczywiście możemy kupić nowe, ale nigdy nie mamy pewności, w jakim one będą stanie, po kolejnym wynajmującym. Jeśli są całe, ale porysowane to lepiej je okleić lub pomalować.
4. Meble kuchenne lub w pokojach możesz wymienić w całości, częściowo lub odnowić domowym sposobem. Zakup mebli to kosztowna kwestia, która zwróci się dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach, dlatego warto ją dobrze przemyśleć, tym bardziej że jest kilka sposobów na ograniczenie tych kosztów do minimum.
5. Kanapy i fotele, czyli tapicerowane meble w zasadzie wymagają czyszczenia po każdym wynajmującym. W tym wypadku z pomocą przyjdzie nam odkurzacz piorący, po takim praniu już po 2-3 dniach wypoczynek jest suchy. Są też inne sposoby, a wszystko zależy od tego, jaki zestaw wypoczynkowy posiadasz.
6. Materac do spania, w zasadzie powinien być nowy dla każdego wynajmującego, ale tutaj też jest kilka trików, dzięki którym możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Jak pomalować mieszkanie na wynajem?
Samodzielnie, najlepiej pomaluj ściany i sufit na ten sam kolor. Wówczas unikniesz pracochłonnego odcinania sufitu i trudnego malowania. Wybierając tę samą farbę na ściany i sufit, nie musisz uważać, że wjedziesz na sufit. I jest to już duże ułatwienie, dzięki któremu możesz tę czynność wykonać samodzielnie. W tym wypadku najlepiej, jeśli zdecydujesz się na kolor biały, rozświetla pomieszczenie, optycznie je powiększa, a co najważniejsze sprawia, że wygląda ono schludnie i jest jak „nowe” już na pierwszy rzut oka.
Zniszczona podłoga w mieszkaniu na wynajem, jak ją odnowić?
Jeśli twoja podłoga szpeci całe wnętrze i sprawia, że całe mieszkanie wygląda na stare i zniszczone, konieczne będzie jej odnowienie. Możesz ją wycyklinować i ponownie pomalować lakierem, zaimpregnować olejem lub lakierobejcą. Jednak zanim zaczniesz tą pracochłonną i bądź co bądź kosztowną czynność, sprawdź, czy nie odnowisz jej babcinym sposobem. Odkurz i umyj na mokro najgorszy fragment na całej podłodze, wytrzyj do sucha i wypastuj. Jednak uwaga nie poleruj jej, jak to robiły nasze babcie, ponieważ stanie się śliska. Jeśli po pastowaniu będzie czysta i błyszcząca możesz kupić w sklepie pastę za kilkanaście złotych i w ten sposób przeprowadzić jej lifting. Bardzo zniszczoną pomaluj farbą na biało, możesz to zrobić na dwa sposoby grubą warstwą albo cienką, przez którą będą stylowo przebijać słoje. Zdewastowaną podłogę możesz pokryć panelami laminowanymi lub PCV, które bez problemu ułożysz samodzielnie.
Zniszczone drzwi i futryny w mieszkaniu na wynajem, jak je odnowić?
To zależy od rozmiaru zniszczeń, jeśli mowa tylko o zarysowanej okleinie lub farbie, w zasadzie nie ma problemu. Wystarczy odtłuścić powierzchnię, podkleić odchodzącą powierzchnię, zmatowić i pomalować. Jeśli nie masz czasu na malowanie i kilkudniowe schnięcie, co wiąże się z brzydkim zapachem w mieszkaniu przez kilka kolejnych dni. Możesz jej okleić okleiną, którą kupisz w każdym markecie budowlanym. To bardzo proste wystarczy tylko pilnować, żeby nie podeszło powietrze. Na każdej okleinie jest dokładna instrukcja jak ja aplikować.
Zniszczone meble w mieszkaniu na wynajem, jak je odnowić?
Jeśli urządzając mieszkanie, kupiliście meble w sieciówce lub supermarkecie, ich odnowienie nie będzie drogie. Wystarczy wówczas wymienić tylko zniszczone elementy. Inną możliwością jest oklejenie całości folią samoprzylepną, dzięki której ponownie będą modne i ładne. Możesz jeszcze wymienić fronty na nowoczesne. To również nie będzie duży koszt, a efekt spektakularny. Inną możliwością jest ich zmatowienie i pomalowanie. Podobnie postępujemy z meblami w każdym innym pomieszczeniu, pamiętając, że czynności te będziemy ponownie wykonywać za jakiś czas. Więc nie róbmy żadnych fuszerek, które uniemożliwiają nam kolejny remont za kilka lub kilkanaście miesięcy.
Zniszczone lub brudne kanapy i fotele w mieszkaniu na wynajem, jak je odnowić?
Zniszczone i brudne meble tapicerowane, najpierw należy dokładnie poskręcać, jeśli nie są wybite a gąbka ugnieciona, to ich odnowienie nie będzie kosztowne i bardzo pracochłonne. I tutaj również w najlepszej sytuacji są ci, którzy kupili wypoczynek w sieciówce, ponieważ bez problemu do nich dokupisz pokrowce w modnych kolorach. Jednak zanim zajmiesz się ich wyglądem, dokręcić wszystkie śruby, potem dokładnie odkurz cały mebel, nie tylko z wierzchu, ale też odwróć go do góry nogami i odkurz też od spodu. Potem rozsyp na całym siedzisku i boczkach i oparciu sodę oczyszczoną, wetrzyj ją i pozostaw na około godzinę. Potem dokładnie odkurz całą sodę, w ten sposób pozbędziesz się brzydkiego zapachu. Potem możesz wyprać meble tapicerowane odkurzaczem piorącym lub kupić pokrowiec, dzięki któremu mebel będzie wyglądał jak nowy.
Jak odświeżyć materac do spania w mieszkaniu na wynajem?
Optymalnym rozwiązaniem jest zakup nowego, jednak jest to spory koszt. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup materaca nawierzchniowego, który nakładamy na nowy materac do spania. Top zawsze można wyprać lub wymienić na nowy. Jeśli jednak zabezpieczyliście materaca, można go oddać do pralni, lub wyczyścić sodą oczyszczoną. Robimy to dokładnie w taki sposób jak wcześniej z kanapą. Po wyczyszczeniu materaca wietrzymy go i koniecznie ubieramy w dedykowany top, który jest tańszy od materaca i zabezpiecza go przed zabrudzeniem. Ponadto taki top możemy wymieniać po każdym wynajmującym i nie jest to tak duży wydatek, jak kupno materaca do spania.
Co sprawia, że mieszkanie na wynajem wygląda ekskluzywnie?
Dodatki, dodatki i jeszcze raz dodatki. Pomalowałeś wszystkie ściany na biało, super, ale teraz musisz je udekorować. Możesz kupić drogie dekoracje lub wykonać je samodzielnie i nie zajmie Ci to więcej niż 2-3 godziny.
Dobry plan i 2-3 dni pracy wystarczą na odnowienie mieszkania na wynajem. Nie musisz zatrudniać fachowców i wydawać dużych pieniędzy na meble i dodatki, tym bardziej że każda metamorfoza i remont będą powtarzane przy każdym wynajmnie.