Wydłużanie żywotności pomp ciepła: Najlepsze praktyki
środa, 06 marca 2024
Artykuł sponsorowany
Pompa ciepła to rewolucyjne urządzenie służące do ogrzania domu lub podgrzania ciepłej wody użytkowej. Jest to urządzenie wydajne, ekonomiczne oraz ekologiczne.
Jest to również stosunkowo drogie urządzenie, zatem ważne jest przez jak długi okres będzie nam służyć. Żywotność pompy ciepła to jeden z najważniejszych elementów podczas inwestycji.
Ile wynosi żywotność pompy ciepła? Od czego zależy żywotność pompy ciepła? Jakie są sposoby na wydłużenie żywotności pompy ciepła? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, z którego dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji o żywotności pompy ciepła.
ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA – ILE WYNOSI?
Aby zrozumieć od czego zależy żywotność pompy ciepła, zacznijmy od wyjaśnienia czym jest i do czego ona służy. Zatem pompa ciepła to urządzenie grzewcze, którego zadaniem jest ogrzanie pomieszczeń i podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Do swojej pracy wykorzystuje zasoby naturalne znajdujące się w wodzie, gruncie czy powietrza. By jednak mogła pracować potrzebuje zaledwie 20% energii elektrycznej do zasilenia sprężarki.
Pompa ciepła (https://sunsol.pl/pompy-ciepla/) to ekologiczne rozwiązanie do naszych domów, które może działać bezawaryjnie przez długi czas. Czyli dokładnie ile?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. To jak długo będzie nam służyć pompa ciepła zależy od wielu czynników, które podamy w dalszej części artykułu. Podaje się, że żywotność pompy ciepła wynosi od 20 do 25 lat. Jednak zależy to od godzinnego zużycia pompy ciepła. Przekłada się to na 100 000 godzin działania sprężarki oraz 50 000 startów. Oznacza to, że jeśli pompa ciepła pracuje przez 8 godzin w ciągu dnia to może pracować w pełni wydajnie przez około 30 lat.
ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA A TYP URZĄDZENIA
Wyróżnia się trzy główne rodzaje pomp ciepła: powietrzną, gruntową oraz wodną. Każda z tych pomp różni się efektywnością oraz żywotnością.
Powietrzna pompa ciepła
W tym typie pompy ciepła, ciepło zostaje pobrane z powietrza atmosferycznego znajdującego się na zewnątrz. Ten typ pompy ciepła charakteryzuje się najtańszą ceną oraz największą popularnością. Można wyróżnić dwa podtypu powietrznej pompy ciepła: monoblok i split.
Wymienione wyżej podtypy powietrznej pompy przekładają się na jej żywotność. Pompa ciepła split podzielona jest na dwie jednostki – wewnętrzna, w której znajduje się skraplacz oraz zewnętrzną, w której znajduje się parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny.
Z kolei pompa ciepła typu monoblok to jedno urządzenie, w którym znajdują się wszystkie wyżej wymienione komponenty. Dlatego też pompa ciepła monoblok charakteryzuje się o co najmniej 5 lat dłuższą żywotnością niż pompa ciepła typu split.
Zatem pompa ciepła split może pracować w pełni wydajnie przez około 15 lat, za to pompa ciepła monoblok może pracować aż przez 25 lat.
Gruntowa pompa ciepła
Swoją prace opiera na wodzie znajdującej się w gruncie, która ma stałą temperaturę niezależnie od panujących obecnie warunków atmosferycznych. Dlatego też gruntowa pompa ciepła uważana jest za najbardziej efektywną, co przekłada się na jej żywotność.
Gruntowa pompa ciepła może pracować w pełni efektywnie i bezawaryjnie przez nawet 30 lat!
Wodna pompa ciepła
Swoją prace opiera na wodze znajdującej się w studni głębinowej lub pobliskim zbiorniku wodnym. Jej żywotność wynosi również około 30 lat.
ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA – OD CZEGO ZALEŻY?
Wcześniej wymienione komponenty wchodzące w skład pompy ciepła wpływają na jej żywotność. Oto czynniki od których zależy żywotność pompy ciepła:
Sprawność górnego źródła ciepła – mogą to być grzejniki, klimakonwektory lub ogrzewanie płaszczyznowe. System grzewczy musi być szczelny, wtedy pompa ciepła nie musi generować zbyt dużej ilości ciepła oraz częściej się załączać. Warto zainwestować w termomodernizację budynku – ciepło nie będzie uciekać, a dom będzie wymagać mniejszego zużycia energii.
ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA – JAK WYDŁUŻYĆ?
Istnieje kilka sposobów na wydłużenie żywotności pompy ciepła. Pierwszym jest regularne serwisowanie i przeglądy. Odpowiednie działanie elementów zwiększa wydajność ogrzewania oraz zapobiega przeciążaniu i usterkom pozostałych części urządzenia.
Ważny jest także sposób użytkowania pompy ciepła. Regularne czyszczenie wlotu powietrza i wentylatora pozwala usunąć zanieczyszczenia, co wydłuża czas eksploatacji pompy ciepła.
Wymiana elementów takich jak przewody czy zawory pozwala odświeżyć instalację i przedłużyć jej żywotność.
Regularnie konserwowana i prawidłowo użytkowana pompa ciepła może być eksploatowana nawet przez 40 lat. Jak już wspomnieliśmy powyżej dużo zależy od żywotności użytej sprężarki. W zależności od jej jakości żywotność można wydłużyć do 50 lat!
Najważniejszy dla długiej żywotności pompy ciepła jest jej właściwy dobór! Pompa nie może być ani za mała ani za duża, musi być dobrana w punkt. W ten sposób sprężarka nie będzie musiała się często załączać, dzięki czemu wydłużymy żywotność naszej pompy ciepła.
PODSUMOWANIEM
Zastanawiasz się nad inwestycją w pompę ciepła? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol – ich specjaliści, pomogą dobrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła, przedstawią projekt oraz przeprowadzą montaż.