Duży pokój w bloku, jak urządzić salon w dużym pokoju w mieszkaniu w blokach
Duży pokój w blokach od wielu lat pretenduje do miana salonu, jednak często ze względu na brak wystarczającej powierzchni. Brak ilości pokoi pozwalającej na podział mieszkania na strefę dzienną i nocną staje się on multifunkcyjnym pomieszczeniem, w którym funkcja salonu się rozmywa. Zobaczcie jak urządzić stylowy i funkcjonalny salon w dużym pokoju w blokach. W dzień salon, a nocą komfortowa sypialnia, czyli aranżacja, w której design przeplata się z funkcjonalnością…
Duży pokój w bloku to często sypialnia i garderoba w jednym, wówczas stajemy przed dylematem co wybrać design czy funkcjonalność? A może jedno i drugie? Odpowiednio zaprojektowany duży pokój może być i funkcjonalny i piękny, wystarczy kilka trików, żeby w dzień był on gustownym salonem, a w nocy komfortową sypialnią i przez całą dobę funkcjonalną pojemną rodzinną garderobą. Oczywiście bez kompromisów się nie obędzie, ale czego się nie robi, żeby wycisnąć z mojego mieszkania w bloku każdy centymetr i go zagospodarować…
Duży pokój w bloku, jak go urządzić, czyli na co trzeba zwrócić uwagę, meblując duży pokój?
Zacznijmy od oswojenia tej przestrzeni, zapoznania się z jej możliwościami i zestawienia ich z naszymi potrzebami. Jeśli nasz duży pokój ma pełnić jednocześnie funkcję salonu, sypialni oraz jadalni, to warto wziąć pod uwagę multifunkcyjne meble i zastosować kilka trików dekoratorskich. Po pierwsze zastanówmy się, ile tak naprawdę potrzebujemy pustej niezagospodarowanej podłogi. Po głębszym zastanowieniu okazuje się, że w pokoju dziennym potrzebujemy jedynie ciągów komunikacyjnych, czyli swobodnego przejścia od drzwi do kanapy, ewentualnych innym mebli, a także stołu. Postrzegając w ten sposób dostępną powierzchnię, zobaczymy jak wiele jej mamy do dyspozycji. Minimalna odległość od sofy do telewizora to około 120 - 200 cm. A to oznacza, że za kanapą w rogu pokoju można wstawić stół z krzesłami lub szafę. I teraz bardzo ważna kwestia każdorazowo poczucie braku przestrzeni po ustawieniu mebli (meble zawsze należy ustawiać w taki sposób, żeby możliwe było swobodne korzystanie z nich) możemy zniwelować lustrami. Swobodne przejście ciągiem komunikacyjnym jest możliwe już przy szerokości 90 cm.
Najczęściej popełniane błędy przy meblowaniu dużego pokoju
Wśród najczęściej popełnianych błędów podczas meblowania dużego pokoju znajdziemy:
Szafa w dużym pokoju, czyli pokój dzienny z szafą, jak umeblować salon z garderobą?
Szafa w dużym pokoju dziennym często jest koniecznością, w takiej sytuacji należy zrobić wszystko, żeby była ona jak najmniej widoczna. Oczywiście nie namawiamy nikogo do chowania rodzinnej garderoby za zasłonami czy lokowaniu jej między stołem kanapą i innymi salonowymi meblami, które mogą ją osłonić. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie takich frontów, które będą jak najmniej widoczne na tle ściany i innym mebli. Doskonałym rozwiązaniem jest więc wykonanie białych matowych frontów, które zlewają się z białymi frontami. Wykonanie tynku dekoracyjnego lub obłożenie ściany panelem z płyty meblowe imitującej marmur, beton dekoracyjny lub perłę. Następnie ustawienie na tle tej ściany szafy w całości wykonanej z takiej samej płyty meblowej. Jeszcze inną możliwością jest wykonanie szafy z lustrzanym korpusem i takimi też frontami. Lustra w takim wnętrzu zawsze są najlepszym przyjacielem dekoratora wnętrz. Wizualnie powiększają powierzchnię, odbijają światło i sprawiają, że pokój staje się widny, rozświetlony, dzięki czemu wydaje się przestronny i znacznie większy.
Na czym spać w dużym pokoju dziennym w blokach
Na sofie, materacu ukrytym za zasłoną lub na łóżku sypialnianym ukrytym z szafie. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać, że fronty szafy nie powinny się odznaczać na tle ścian. Obecnie w sprzedaży dostępne są sofy, na których można już wygodnie się wyspać, można do nich dokupić materac nawierzchniowy, który nakładamy na powierzchnię spania i jest namiastką prawdziwego materaca. Jeśli jesteś w stanie ukryć za zasłonami materac, w taki sposób, żeby był on zupełnie niewidoczny za dnia, to jest to najbardziej komfortowa opcja. Nie ucierpi na niej ani aranżacja dużego pokoju, ani twój kręgosłup.
Stół w dużym pokoju w blokach, jak znaleźć na niego miejsce
Stół w dużym pokoju w blokach spotykamy rzadko, choć zupełnie niesłusznie, ponieważ mieści się on w większości pomieszczeń. Wystarczy zachować ciągi komunikacyjne o minimalnej szerokości 90 cm lub węższej, ale nadal umożliwiającej swobodne dojście do każdego sprzętu i swobodne z nich korzystanie. Jeśli masz dostęp do niewielkiej strefy wypoczynku, do strefy jadalnianej a szuflady i drzwiczki każdej szafki, szafy możesz otworzyć, bez przesuwania mebli ciągu komunikacyjne są wystarczające. Szukając stołu do pokoju dziennego, pamiętaj, żeby był on proporcjonalny do powierzchni pomieszczenia i wolnej przestrzeni, jaką dysponujesz. W podobny sposób postaraj się dobrać krzesła, które ustawisz wokół stołu. Wiele osób twierdzi, że sam stół się zmieści w ich dużym pokoju, ale kiedy rodzina zasiądzie do stołu, w pokoju robi się ciasno i nie można się po nim przemieszczać. Jeśli też taki problem, zastanów się, czy podczas spożywania posiłków robicie sobie przerwę na przechadzkę po salonie? Jeśli nie to, po co Ci przejście między stołem a strefą telewizyjną w czasie jedzenia, dojście do komody, szafy czy fotela. A jeśli w czasie jedzenia nie korzystasz z ciągów komunikacyjnych, to nawet nie zauważysz, że podczas obiadu czy kolacji ich nie ma.
Komentarze