Normy dotyczące pieców gazowych do centralnego ogrzewania, wymagania instalacyjne i podczas użytkowania pieca gazowego

piec gazowy

Piec gazowy to bezobsługowe źródło ciepła w domu, dlatego ten rodzaj ogrzewania cieszy się ogromną popularnością. Jednak sama decyzja o montażu pieca gazowego to za mało, instalacja gazowa musi spełnić szereg wymagań podyktowanych przepisami prawa. To właśnie spełnienie tych wymogów sprawia, że instalacja gazowa jest bezpieczna w użytkowaniu i wydajna.

Piec gazowy to jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła wykorzystywane w domach i budynkach użyteczności publicznej. Efektywność i wygoda sprawiają tego ogrzewania sprawiają, że stanowi on atrakcyjną alternatywę dla innych systemów grzewczych. Wraz z korzyściami, jakie niesie stosowanie pieców gazowych, pojawia się także konieczność przestrzegania norm bezpieczeństwa. Istnieje szereg norm prawnych które mają na celu zapewnienie nie tylko efektywności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowników. W tym artykule omówimy kluczowe normy i przepisy oraz zasady dotyczące użytkowania pieców gazowych.

Normy prawne dla użytkowników piecy gazowych, a budowa i aranżacja domu

Normy prawne dotyczące bezpieczeństwa pieców gazowych regulowane są przez przepisy krajowe i europejskie. Zawierają one główne zasady montażu instalacji oraz grzewczych urządzeń gazowych, oraz zasady późniejszego użytkowania. Warto zaznaczyć, że z przepisami regulującymi wymagania dotyczące instalacji i urządzeń gazowych warto zapoznać się już na etapie projektowania domu, a najpóźniej w chwili projektowania wykańczania i aranżacji.

Wynika to z faktu, że urządzenia zasilane gazem mogą być instalowane w określony sposób, a pomieszczenia, w których są montowane muszą spełniać określone przepisami prawa normy.

Najważniejsze normy prawne dla użytkowników pieców gazowych

  • Ustawa z dnia 7 maja 1997 r. – Prawo budowlane – określa wymagania dotyczące projektowania i wykorzystywania obiektów budowlanych. Przepis ten określa normy prawne dotyczące projektowania budynków tak żeby były one bezpieczne i nie stwarzały zagrożenia dla ich użytkowników.
  • Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o energetyce – reguluje zasady dotyczące korzystania z energii i jej źródeł. Ustawodawca szczegółowo zasady korzystania z różnych źródeł energii tym również gazowej.
  • Normy PN-EN – dotyczące sprzętu gazowego, w tym pieców, które muszą spełniać określone wymagania związane z bezpieczeństwem i efektywnością. PN-EN to tylko jedna z wielu norm, które określają wymagania odnośnie urządzeń zasilanych gazem. Kupując piec gazowy pamiętajmy, że powinien się znaleźć na nim znak CE, który potwierdza, że produkt spełnia obowiązujące normy europejskie. Norm tych jest bardzo dużo i nie sposób podczas wyboru pieca gazowego sprawdzać przy każdym modelu pokaźnej listy zgodności z obowiązującymi normami.
  • Piec gazowy wymagania instalacyjne

    Mówi, się że bezpieczeństwo użytkowania pieca gazowego zaczyna się na etapie jego instalacji. Jednak prawda jest zupełnie inna, ponieważ już samo pomieszczenie powinno być dostosowane do montażu instalacji gazowej. Jak chociażby porządna wentylacja w pomieszczeniu, czy takie rozmieszczenie rur gazowych, żeby nadto nie szpeciły aranżacji domu, ponieważ rur gazowych nie możemy ukryć w ścianach ani zabudowie meblowej. Dlatego decyzja o montażu ogrzewania gazowego powinna być podjęta już na etapie projektu domu, co jest bardzo ważne ze względu na rozmieszczenie kominów wentylacyjnych i ich ilość.

    Równie ważne jest, aby instalacja była przeprowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy zastosują się do następujących zasad:

  • Wentylacja. Piec gazowy wymaga odpowiedniej wentylacji. Wentylacja jest konieczna aby zapewnić dopływ powietrza do spalania oraz odprowadzenie spalin. Ponadto w pomieszczeniach, gdzie zainstalowany jest piec, powinny być otwory wentylacyjne, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Tylko w takim pomieszczeniu możemy bezpiecznie zamontować piec gazowy.
  • Odpowiednia lokalizacja pieca. Pamiętaj, że piec gazowy powinien być zainstalowany w miejscu, które jest zabezpieczone przed zanieczyszczeniami oraz nie ma ryzyka zalania. Instalacja w pomieszczeniach o dużej wilgotności jest niewskazana, wilgotne powietrze jest gęste, co może mieć wpływ na wentylację pomieszczenia i stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu.
  • Odpowiednie przyłącza. Rury gazowe muszą być prawidłowo zamontowane, szczelne i wykonane z materiałów odpornych na działanie gazu. Obecnie stosuje się twarde rury miedziane, których ściana nie może być cieńsza niż 1 mm jeśli są to rury o średnicy 22 mm i 1, 5 mm grubości ścianki przy średnicy rur od 28 mm. Instalację gazową w domu ( rury łączymy poprzez lutowanie twarde albo prasowane z wykorzystaniem kształtek miedzianych do lutowania albo stalowe bez szwu lub ze szwem przewodowe zespalane przez spawanie. Inną możliwością jest ich łączenie łącznikami z żeliwa białego gwintowanymi. Instalacja gazowa może być również wykonana rurami polietylenowymi bez szwu ale tylko do doprowadzenia gazu w ziemi, do przyłączy do budynków, ale nie wewnątrz budynku.
  • Jeśli chcesz grzać wodę gazem, podczas wykonywania instalacji gazowej, pamiętaj o doprowadzeniu wody użytkowej. Wykonanie takiej instalacji jest możliwe tylko wówczas, jeśli piec jest wyposażony w funkcję podgrzewania wody. I o tym należy pamiętać już na etapie wyboru pieca.
  • Użytkowanie pieca gazowego, zasady bezpiecznego użytkowania pieca gazowego

    Regularna konserwacja to podstawa. W przeciwieństwie do tradycyjnych kopciuchów, piec gazowy wymaga systematycznego serwisowania, tylko wówczas możemy bezpiecznie korzystać z takiego pieca. Piec gazowy powinien być serwisowany przynajmniej raz w roku przez profesjonalistę. Kontrolą powinny być objęte wszystkie elementy gazowe, oczyszczeniu powinny być poddane wymienniki ciepła, sprawdzić należy układy wentylacyjne.

    Monitorowanie spalania, to kluczowa kwestia dla bezpiecznego użytkowania pieca gazowego. Należy zwracać uwagę na prawidłowe spalanie gazu. Nieprawidłowe spalanie może prowadzić do wydobywania się czad i innych szkodliwych substancji.

    Jeśli wyczujesz zapach gazu, natychmiast należy wyłączyć gaz, otworzyć okna, a następnie opuścić pomieszczenie. Nigdy nie szukamy awarii na własną rękę! W takiej sytuacji konieczne jest wezwanie fachowca.

    Systemy zabezpieczeń, kupujesz piec wybierz ten z systemem zabezpieczeń

    Obecnie piece gazowe wyposażone są w różne systemy zabezpieczeń, które mają na celu minimalizację ryzyka wypadków. Do najpopularniejszych należą systemów bezpieczeństwa w piecu gazowym należą:

  • Czujniki gazu, wykrywają one nieszczelną instalację i automatycznie wyłączają piec, co minimalizuje ryzyko wystąpienia wybuchu lub zatrucia gazem.
  • Automatyczne zabezpieczenia spalania, system ten monitoruje jakość spalania i automatycznie je reguluje. Jest to system, który zapewnia bezpieczeństwo korzystania z pieca gazowego, bez obawy zatrucia czadem.
  • Termiczne zabezpieczenia, przegrzanie piec zostaje automatycznie wyłączony. Zadaniem systemu jest zapobieganie pożarom.
  • Szkolenie użytkowników, czyli nie wystarczy kupić piec gazowy, musisz wiedzieć jak się z nim posługiwać.

    Planujesz zakup pieca gazowego do domu lub budynku przemysłowego? Nie żałuj czasu na szkolenie. Jako użytkownik takiego pieca musisz wiedzieć jak go obsługiwać i jak się z nim bezpiecznie obchodzić. Musisz znać procedury reagowania w sytuacjach awaryjnych. Pamiętaj, że awaria może się zdarzyć w środku nocy a nawet w święta czy okresie urlopowym, czyli w czasie kiedy ciężko jest znaleźć fachowca na cito. Dlatego powinieneś znać podstawowe zasady postępowania w czasie awarii pieca lub instalacji gazowej. Ponadto powinieneś wiedzieć jak posługiwać się takim piecem i utrzymać go w dobrej kondycji, wówczas nie będziesz musiał go co roku remontować. A zmiana temperatury na piecu nie będzie się wiązała z koniecznością wzywania fachowca.

     

    Komentarze