Parawany w modnych wnętrzach. Jak zrobić parawan pokojowy?

Aranżacja pokoju z parawanem

Gościł w najznakomitszych zamkowych aranżacjach, w pałacach i suterenach. Był nieodzowną częścią buduarów i powojennych domów mody. Obecnie znów wraca na salony, jako funkcjonalna dekoracja open space i element wyposażenia w pokojach nastolatek. Zobacz, jak wyglądają modne parawany i jak zrobić samodzielnie parawan pokojowy.

Po raz pierwszy pojawił się w aranżacji wnętrz w XVI wieku. Pochodzi z Azji, największą popularnością cieszył się w Chinach i Japonii. Ze względu na aspekt praktyczny i wyjątkowe właściwości wizualne, doceniono go na całym świecie. Cieszył się popularnością w zamkowych wnętrzach, przedwojennych pałacach, powojennych buduarach i suterenach. Obecnie jest modnym elementem dekoracyjnym w modnych nowoczesnych wnętrzach. Pomaga zorganizować i podzielić na strefy otwartą przestrzeń i multifunkcyjne pomieszczenia. Parawan pokojowy nie jedno ma imię i znów powraca na salony. Zobacz, jak wyglądają nowoczesne parawany i jak samodzielnie wykonać parawan pokojowy.

Czym jest parawan?

Parawan jest mobilną ścianką działową, najczęściej składającą się z dwu i więcej ruchomych skrzydeł, połączonych zawiasami. Pierwsze parawany powstawały w Chinach i Japonii, gdzie zastępowały ściany działowe i pomagały wydzielić odrębne strefy. Azjatyckie modele miały drewnianą konstrukcję i papierowe wypełnienie. W zamożnych domach papier był ręcznie malowany, a na jego ściany zdobiły piękne pejzaże, kwiaty i ptaki. Parawany przywędrowały do Europy pod koniec XVI wieku i cieszyły się ogromną popularnością przez kilka stuleci. W dużych zamkowych komnatach zapewniały prywatność i osłaniamy łóżka przed chłodem panującym zimą. Ówczesne damy zażywały kąpieli i zmieniały garderobę osłonięte gustownym mobilnym przepierzeniem. W przedwojennej Europie przenośne ścianki zyskały niewielkie kółka, dzięki którym parawan można było łatwo przesuwać. Były one nieodzownym elementem każdego damskiego buduaru. W powojennej rzeczywistości pokochali je również mieszkańcy jednoizbowych suteren, którym ruchome ścianki zapewniały odrobinę prywatności. Mobilne przepierzenia z wypełnieniem z jednobarwnej tkaniny w XIX wieku stały się obowiązkowym wyposażeniem szpitali. To dzięki nim zaczęto na jednej sali, umieszczać kilku, a nawet kilkunastu pacjentów. Obecnie cenimy je przede wszystkim za wyjątkowy urok oraz możliwość wydzielenia na otwartej przestrzeni odrębnej strefy. Dzięki nim w pokoju dla rodzeństwa można zapewnić prywatność każdej z pociech. Osłaniamy nim biurko ustawione w salonie, jadalni lub sypialni. W nowoczesnym open space oddzielamy nim strefę do spania oraz wykorzystujemy jako osłonę podczas przebierania lub innym czynności wymagających intymności. Poniżej przedstawiamy modne parawany pokojowe oraz inspiracje jak można wykorzystać parawan w aranżacji wnętrz i jak zrobić parawan pokojowy samodzielnie.

Parawan, kusząca alternatywa dla ścianki działowej

Jako element wyposażenia buduarów i sypialni rozpalał wyobraźnię niejednego mężczyzny, ponieważ parawan to ażurowa osłona, która pozwala dostrzec osobę znajdującą się za nim, ale nie odsłania jej tajemnic. Damy przebierające się lub zażywające kąpieli za parawanem były osłonięte, ale ich kontur nadal był widoczny. W sypialniach, buduarach i suterenach panie zmieniające garderobę przewieszały ją przez górną część mobilnej ścianki, a ich sylwetka znacznie prześwitywała przez parawan. Azjatyckie parawany były jeszcze bardziej zmysłowe, ponieważ przez papier ryżowy prześwitywała cała sylwetka, tworząc efekt cienia. Zatem osoba znajdująca się po drugiej stronie osłony, mogła obserwować każdy ruch przebierającej się kobiety. Mimo że na przełomie lat powstało wiele jego rodzajów, jedno jest pewne, bardziej zmysłowej ścianki działowej niż parawan nie ma.

parawan w salonie, aranżacje, inspiracje, zastosowanie

Rodzaje parawanów

Na przestrzeni wieków parawan ewoluował i obecnie do wyboru mamy kilkanaście rodzajów mobilnego przepierzenia, które można dopasować do każdego wnętrza. Pierwsze parawany powstawały z naturalnego drewna, z którego wykonywano stelaż oraz papieru ryżowego, na którym misternie malowano azjatyckie pejzaże, roślinność oraz świat zwierząt. Europejski parawany to drewniane ażurowe ruchome ścianki składające się kilku skrzydeł połączonych zawiasami. Współczesne przepierzenia powstają z drewna płyty meblowej, sklejki i kompozycji drewna z różnymi tkaninami. Wśród nowoczesnych modeli największą popularnością cieszą się parawany z:

  • Lameli, czyli modnych listewek przytwierdzony do płyty meblowej lub zamocowanych na stelażu z ażurowym motywem. Ten rodzaj przepierzenia występuje w trzech wersjach: mobilnej na kółkach, na nogach, oraz przytwierdzony do ściany, jego głównym zadaniem jest wydzielenie stref w modnych wnętrzach typu open space.
  • Bambusa powstaje z bambusowych pędów ułożonych pionowo, poziomo lub w fantazyjne motywy. Jego największą zaletą jest ażurowe wykończenie i cudowna gra świateł. Delikatne przezroczysty, tworzy tajemnicę typową dla tego rodzaju ścianek i rozbudza wyobraźnię. Doskonale sprawdza się jako osłona przed promieniami słonecznymi w przeszklonych pomieszczeniach.
  • drewna, najczęściej przypomina ażurowe drzwi, takie, które montowano w pierwszych szafach do zabudowy. Delikatnie prześwitujący, ale pozwalający zachować intymność osoby skrywającej się za nim. Taki parawan cieszy się niezmiennie popularnością od XIX wieku. Był obowiązkowym elementem wyposażenia w przed i powojennych suterenach, obecnie gości w pokojach nastolatek w kawalerkach i mieszkaniach typu studio.
  • Luster powstaje z kilku luster umieszczonych w ramach i połączonych zawiasami. Jest ekskluzywną dekoracją w sypialniach w stylu glamour. Można go wykorzystać także w niewielkich jednoizbowych mieszkaniach, w których optycznie powiększa przestrzeń.
  • Z papieru, czyli w stylu japońskim, z wypełnieniem z papieru ze wszystkimi możliwymi grafikami i malowidłami. To najbardziej stylowy rodzaj parawanu, który jest doskonałą dekoracją każdej aranżacji.
  • Szklany w czarnej lub antracytowej ramce to najnowsza wersja tej mobilnej ścianki działowej, często wykorzystywana w loftowych open space.
  • Wiklinowy, subtelny w stylu boho, który romansuje ze światłem i roślinnością w pomieszczeniu.
  • Jaki rodzaj parawanu sprawdzi się najlepiej w moim domu?

  • Parawany na kółkach, które łatwo można przesuwać i składać, niestety nie sprawdzą się one, jeśli mieszkasz z małymi dziećmi. Taką mobilną ściankę może przestawić już kilkulatek.
  • Parawany na nogach, najczęściej lamelowe, których nie można przesunąć bez użycia siły, są one bardziej stabilne i najczęściej wyższe. W przeciwieństwie do poprzednich składają się z jednego szerokiego skrzydła.
  • Parawany przytwierdzone na zawiasach do ściany, które można złożyć na nią, lub pozostawić otwarte, wówczas tworzą niewielką ściankę działową.
  • Parawan do salonu, piękne i praktyczne aranżacje z parawanem

    Parawan powrócił na salony i to dosłownie, zdobi je i podnosi ich funkcjonalność. Najczęściej spotykamy go we wnętrzach typu open space, gdzie pozwala wydzielić odrębną przestrzeń sypialnianą lub oddzielić salon od kuchni czy kącika czytelniczego. W nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach najlepiej sprawdzi się ten lamelowy lub z luster. W salonach w stylu skandynawskim z ażurowych drzwi w kolorze naturalnego drewna lub pomalowany na biało. W klasycznych aranżacjach w kolorze białym z dekoracyjnymi żłobieniami lub w stylu japońskim, a w loftowych wykonany z grafitowego szkła w czarnej metalowej ramce. Aranżacja salonu boho będzie piękniejsza, jeśli wzbogacisz ją o wiklinowe przepierzenie, które sprawi, że wnętrze nabierze wakacyjnego uroku i nieco tajemniczości. Można go wykorzystać na wiele sposobów. W nasłonecznionych wnętrzach z południowymi oknami może osłaniać roślinność przed palącym słońcem. Mobilna ścianka może również wydzielać niewielką strefę buduarową, szczególnie jeśli mowa o salonie w blokach, gdzie ze względu na małą powierzchnię trudno znaleźć zaciszne miejsce do czytania czy odpoczynku.

    aranżacja pokoju z parawanem

    Parawan na biurko, czyli gabinet za parawanem

    To zupełnie nowe zastosowanie, ażurowego przepierzenia, które zyskało na popularności, kiedy zaczęliśmy pracować w systemie home office. Konieczność wydzielenia przestrzeni do pracy, odseparowania się od domowników sprawiła, że ruchome przepierzenia zyskały na popularności w ostatnim czasie. Szybko okazało się, że domowe biuro nie musi być duże i można je zorganizować w większości salonów i sypialni. Problemem było jedynie odizolowanie się od domowego zgiełku. Wówczas to parawan znów zaczął zyskiwać na popularności, tym bardziej że takie biuro po skończonej pracy można złożyć jak domek dla lalek i pokój znów odzyskuje 100% swojej powierzchni.

    Parawan w sypialni, czyli jak wykorzystać mobilną ściankę w sypialni?

    Mobilne przepierzenie w sypialni to zmysłowy i bardzo praktyczny element wyposażenia. Można nim oddzielić toaletkę, skryć się podczas zmiany garderoby i zachować intymność podczas przebierania. Ponadto umożliwia on wydzielenie w sypialni strefy relaksu, odseparowanej od łóżka, na którym śpi druga osoba. Niewielki stolik i wygodny fotel ukryte za parawanem sprawią, że na naprawdę niewielkiej przestrzeni, znajdziesz miejsce do czytania, oddawania się swoim pasjom lub wypicia porannej kawy w samotności. Każdy z nas potrzebuje niekiedy czasu tylko dla siebie, a wtedy mobilna ścianka pomaga nam wyczarować odrębne pomieszczenie.

    Parawan do pokoju nastolatki

    Parawan w pokoju nastolatki pozwala na wydzielenie stref. Można nim oddzielić część nocną od miejsca do nauki bądź części dziennej, w której dorastająca dziewczynka przyjmuje gości. W tym wypadku najlepiej sprawdza się przepierzenie na kółkach, które może zmieniać lokalizację w zależności od potrzeby. Można nim osłonić niepościelone łóżko, biurko w nieładzie. Ponadto mobilna ścianka pozwala stworzyć komfortowe miejsce do zmiany odzieży, kiedy w pokoju na nastolatkę czekają rówieśnicy. Jest to idealne rozwiązanie, dzięki któremu pokój młodzieżowy stanie się funkcjonalny i zyska uroczy element dekoracyjny. Parawan na kółkach może mieć dowolną lokalizację, a kiedy jest niepotrzebny, można go złożyć i ustawić pod ścianą, wówczas nie zbiera cennej przestrzeni.

    Parawan do kawalerki i studia

    Mobilne przepierzenia doceni z pewnością każdy, kto mieszkał lub mieszka w jednopokojowym lokum. W kawalerce, w której pokój dzienny jest jednocześnie sypialnią i garderobą, takie rozwiązanie zapewni odrobinę prywatności. Szczególnie jeśli lokum zamieszkuje więcej niż jedna osoba, mobilne, ale jakże urocze przepierzenie, pozwala na oddzielenie strefy nocnej, kiedy jedna z osób musi rano wstać, a druga uczy się, pracuje lub ogląda tv. W mieszkaniach typu studio, gdzie salon kuchnia i sypialnia stanowią jedną wspólną przestrzeń parawany, są często jedynym rozwiązaniem na podział multifunkcyjnej przestrzeni życiowej. Szczególnie jeśli takie lokum zamieszkuje para lub rodzina z dzieckiem a czasem nawet dziećmi. Umowne ścianki działowe, nawet jeśli są mobilne, pozwalają podzielić mieszkanie na funkcjonalne strefy. Oddzielić przestrzeń dorosłą od dziecięcej, salon od sypialni, a tą od kuchni itp. Jest doskonałe rozwiązanie, jeśli nie chcemy trwale dzielić otwartego planu pomieszczenia, ale czasem potrzebujemy prywatności, lub chcemy dobrze wykorzystać niewielką powierzchnię.

    Jak zrobić parawan pokojowy?

    Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, parawan pokojowy możesz wykonać, wykorzystując drzwi ze zdemontowanej szafy, niepotrzebne lustra lub budując samodzielnie stelaż parawanu i wypełniając go tapetą, tkaniną lub wiklinową czy bambusową roletą.

    Ażurowy parawan wykonasz:

    1. Wykorzystując drzwi ażurowe z poprzecznymi listwami. Wystarczy połączyć dwa lub trzy skrzydła zawiasami.
    2. W tym celu przykręcamy zawiasy w górnej części, na środku i dole drzwi.
    3. Jeśli parawan ma być mobilny, warto jeszcze do każdego skrzydła przykręcić niewielkie kółeczka (takie jak do walizki) z hamulcem.
    4. Potem drzwi malujemy na wybrany kolor lub zdzieramy wszystkie warstwy lakieru i farb, następnie zabezpieczamy drewno dedykowanym olejem lub bejcą.

    Parawan z luster wykonasz:

    1. Wykorzystując dwa lub trzy jednakowej wielkości lustra oprawione w ramę.
    2. W tym wypadku postaw na klasyczną prostą ramę, do której bez problemu przykręcić zawiasy. Lustra do lekkich nie należą i łatwo je zbić, dlatego wybierz mocne zawiasy, które bez problemu utrzymują ich ciężar.
    3. Idealnym rozwiązaniem będą lustra dwustronne, jeśli jednak wykorzystujesz te, które wisiały wcześniej na ścianie, konieczne będzie ozdobienie ich tylnej ścianki.
    4. Możesz ją okleić tapetą, wykorzystać naklejkę samoprzylepną, pikowaną tkaninę atłasową lub welurową.

    Parawan papierowy wykonasz:

    1. Wykorzystując stare ramy po lustrach lub budują trzy jednakowe prostokątne ramki. Każda z nich powinna się składać z 4 listewek 2 krótkich i 2 długich, tak aby powstał prostokąt.
    2. Następnie dotnij pod skosem cztery listewki o długości tych, które posłużyły Ci do wykonania stelaża. Będą to listwy maskujące montaż wypełnienia.
    3. Do każdej ramki dotnij pasy tapety lub grafiki. Do szerokości otworu w ramkach dodaj po 1 cm z obu stron, a długość oblicz mnożąc długość otworów w ramce x 2 plus 2 cm. Dla przykładu wymiar wypełnienia parawanu dla otworu o wymiarach 50 × 130 cm obliczamy, podstawiając jej wymiar do następujących wzorów: Szerokość 50 cm + 2 cm = 52 Wysokość 130 cm x 2 + 2 cm = 260 +2 cm = 262 cm
    4. Tak dociętą tapetę składamy na pół po długości i sklejamy, używając dedykowanego kleju. Kiedy wyschnie, przykładamy do ramki, powinniśmy mieć po 1 cm zapasu po bokach na górze i dole ramki.
    5. Teraz za pomocą kleju na gorąco lub gwoździków przytwierdzamy dobrze naciągniętą tapetę od góry i na dole. Potem czynność powtarzamy po obu bokach.
    6. Listwy maskujące przyklejamy wewnątrz ramek, na granicy drewna i tapety.
    7. Do każdej z ramek przykręcamy po jednym niewielkim kółeczku, na bocznych ramach w zewnętrznym narożniku, a na środkowej po środku.
    8. Ramki łączymy zawiasami meblowymi. W sprzedaży dostępne są dekoracyjne i kryte zawiasy, które wybieramy w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Nie polecamy natomiast zawiasów, które można otwierać na obie strony, taki parawan może być niestabilny. W podobny sposób można wykonać przepierzenie z wypełnieniem z tkaniny.

    Komentarze