Okna PCV - wszystko co musisz wiedziec zanim kupisz okna PCV

Okna PCV to zdecydowany faworyt wśród okien w Polsce. Cenimy je za estetykę, łatwy montaż i łatwość w utrzymaniu w czystości. Dobrze zamontowane nie paczą się, są szczelne i nie wymagają regularnego malowania. Ponadto okna PCV mają znacznie lepsze właściwości termiczne niż okna drewniane i pracują w mniejszym stopniu niż okna aluminiowe. Sprawdź jakie okna PCV wybrać, jak wymienić szybę w oknie PCV oraz jak pomalować plastikowe okno.

Okna plastikowe to najczęściej wybierane okna w Polsce i na świecie są tańsze niż drewniane i aluminiowe, ich montaż nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Ponadto są szczelne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Okleina na oknach plastikowych najczęściej nie blaknie od słońca i nie widać na niej żadnych zabrudzeń. Wyjątkiem są białe okna PCV, czyli najtańsza wersja kolorystyczna plastikowych okien, które po pewnym czasie żółkną i szarzeją, Na białych profilach widoczne są na zewnętrznej stronie czarne kropki, czyli odchody owadów. Do niedawna panowało przekonanie, że okien plastikowych nie malujemy, obecnie na rynku są dostępne dedykowane spraye, a w dobrej mieszalni farb można zamówić profesjonalną mieszankę do natryskowego malowania okien PCV.

Okna PCV charakterystyka

Okna PCV to nowoczesne kilku komorowe, energooszczędne okna z ramą z polichlorku winylu oraz z zespołem 2,3 lub 4 szyb oddzielonych aluminiową ramką. Ramy okien PCV wewnątrz są podzielone na niewielkie puste komory, które zatrzymują zimne powietrze z zewnątrz i ciepłe z wnętrza budynku. Najlepsze parametry termiczne mają okna PCV czterokomorowe. W każdym plastikowym oknie zamiast jednej szyby znajduje się zespół połączonych szyb. Do wyboru mamy okna dwu, trzy i cztero szybowe okna. Przestrzeń pomiędzy szybami jest wypełniona powietrzem, lub szlachetnym gazem i absorbentem wilgoci. Najlepsze parametry mają okna 4 szybowe z wypełnieniem gazem.

Okna PCV dzielimy na trzy klasy termiczne:

  • okna PCV klasy A
  • okna PCV klasy B
  • okna PCV klasy C
  • Najlepsze właściwości termiczne mają okna klasy A, które są doskonałym izolatorem termicznym i akustycznym.

    Ponadto okna PCV dzielimy na:

  • okna energooszczędne
  • okna pasywne.
  • Okna energooszczędne to określenie bardzo umowne, które nie ma przełożenia w prawie budowlanym. Wyjaśniając w skrócie, oknami energooszczędnymi są okna, które stanowią dobrą izolację przed przenikaniem powietrza z zewnątrz, co ma przełożenie na oszczędność energii zużywanej do ogrzania domu zimą i chłodzenia latem. Pojęcie okien energooszczędnych nie jest zapisane w prawie, a okno określane tym mianem nie musi spełniać żadnych z góry narzuconych norm.

    Okna pasywne, czyli okna o najlepszych właściwościach termicznych, prawidłowo zamontowane pozwalają zaoszczędzić sporą kwotę na ogrzewaniu. Są to okna, które muszą spełniać wyśrubowane normy dla określonych stref klimatycznych. W Polsce pod nazwą okien pasywnych można sprzedawać tylko okna stałe, a także drzwi balkonowe/tarasowe, które mają korzystny bilans energetyczny i wartość współczynnika przenikania nie większą niż FRsi ≥ 0,7 na całej powierzchni ram. Ponadto okna pasywne mają ramy, ościeżnice i skrzydła o współczynniku przenikania Uf ≤ 0,80 W/ (m2K). Szyby w oknach pasywnych to zespolone szyby ze współczynnikiem przenikania Ug ≤ 0,70 W/ (m2K). Zatem szukając okien pasywnych, warto zwrócić uwagę na podane powyżej wartości i upewnić się czy wybrane okna są naprawdę pasywne.

    Kiedy warto wybrać okna PCV?

    Okna PCV są alternatywą dla drewnianych i aluminiowych okien, które się wypaczają i pracują. Ponadto nawet nowoczesne okna drewniane wymagają regularnej i czasochłonnej konserwacji, czyszczenia i malowania ram. W przypadku okien PCV nie ma konieczności systematycznego malowania ram, gdyż tworzywo, z którego zostały wyprodukowane ramy, jest odporne na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Okien aluminiowych wprawdzie nie trzeba zabezpieczać warstwą farby, niestety wszelkie rysy i obicia pozostają na zawsze, ponieważ nie ma możliwości naprawy usterki. Cena okien plastikowych jest znacznie niższa niż drewnianych i aluminiowych. Okna PCV są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach, dlatego można je dopasować do każdego budynku. Niestety okien plastikowych nie powinno się montować na dużych przeszklonych powierzchniach, ponieważ okna PCV nieznacznie pracują (rozszerzają się i kurczą) pod wpływem temperatury. Duże plastikowe portfenetry (okno od sufitu do podłogi) mogą się wypaczać. Podobnie jak w przypadku okien aluminiowych nie można naprawić uszkodzenia ramy okiennej, ale zarysowaną lub delikatni obitą możemy pomalować dedykowaną farbą do okien PCV. Reasumując, warto wybrać okna PCV, jeśli szukamy okien odpornych na uszkodzenia, energooszczędnych i łatwych w konserwacji, a także okien za rozsądną cenę.

    Jak wybrać kolor okien PCV?

    Kupujący okna bardzo często nie mogę się zdecydować na jeden konkretny kolor. Najlepszą metodą jest zestawienie koloru okna z kolorem elewacji i innych widocznych na fasadzie budynku elementów. Dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęcia domu (w tym celu usuwamy wszelkie przedmioty zasłaniające ściany, a także doniczki z zewnętrznych parapetów). Następnie robimy zdjęcie, stojąc na wprost budynku. Pobieramy na komputer jeden z darmowych i prostych w obsłudze programów graficznych i dowolnie zmieniamy kolor okien, dopasowując do go elewacji. Dobrym pomysłem jest zapisanie kilku wersji kolorystyczny dla porównania. Tak wybrany kolor okien PCV z pewnością będzie trafiony.

    Na co należy zwrócić uwagę, wybierając okna PCV?

    Podczas wyboru okien PCV należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które będą miały wpływ na funkcjonalność i żywotność okien oraz koszty ogrzania domu. Do najważniejszych należą:

  • Właściwości termiczne, czyli ograniczenie strat energii, do wyboru mamy okna PCV potocznie nazywane energooszczędnymi w klasie od A do C oraz okna pasywne.
  • Izolacja akustyczna to czynnik, który ma duże znaczenie w przypadku kupna okien do domów usytuowanych w hałaśliwej lokalizacji. Szczelność okien, czyli współczynnik przepuszczalności dla danego okna, o który warto zapytać sprzedawcę.
  • Ilość komór, na rynku dostępne są okna 2, 3 i 4 komorowe. Im więcej komór znajduje się wewnątrz profilu tym większa oszczędność energii w domu.
  • Ilość szyb, do wyboru mamy zespoły dwu, trzy i czteroszybowe. Im więcej zespolonych szyb, tym większa oszczędność energii w domu. Sztywność ramy to kolejny bardzo ważny czynnik, szczególnie w przypadku dużych okien i tych, które będą często otwierane. Im sztywniejszy profil okienny, tym większa żywotność okna.
  • Wentylacja to kolejna bardzo ważna kwestia. Okna bez odpowiedniej wentylacji mogą się przyczynić do powstawania wilgoci w domu. W przypadku okien słabo wentylowanych wilgoć najpierw pojawia się na glifie, a potem przenosi na kolejne partie ściany.
  • Jakość materiałów i wykonania. Warto sprawdzić jak wygląda profil, czy wszystkie elementy dobrze (równo) do siebie dochodzą, czy okno jest równe (poziom i pion)
  • Grubość ramy w stosunku do powierzchni szyby. W oknach z małymi szybami można wybrać cieńsze profile, które nie zdominują okna. I przeciwnie duże szyby powinny być obsadzone w solidne masywne profile, wówczas okno wygląda proporcjonalnie i wykrzywia się pod własnym ciężarem.
  • Jakość zawiasów, w tym wypadku sprawdzamy, czy zawiasy płynnie „chodzą” i są starannie wykonane.
  • Wzór ramy. W sprzedaży są profile o różnym kształcie, warto więc dopasować taki, który będzie współgrał z projektem budynku. Ważną kwestią jest unikanie profili z ozdobnymi rowkami, w których zbiera się kurz i wilgoć, czyli takich które wymagają częstego mozolnego czyszczenia.
  • Kolor. Wybór koloru budzi najwięcej emocji, kiedy wybieramy okna PCV. Najtańsze są białe okna PCV, które niestety po kilku latach zachodzą trudnym do usunięcia osadem. Najdroższe natomiast są najmodniejsze kolory. W 2020 roku za okno PCV w kolorze szarym trzeba było zapłacić aż 40% więcej niż w brązowym i około 50% więcej niż w białym.
  • Montaż okna PCV

    Montaż okna PCV jest łatwy i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy ani wyjątkowych umiejętności. W zasadzie wystarczy wszystkie czynności wykonywać zgodnie z instrukcją od producenta lub zamieszczoną poniżej.

    Jak zamontować okno PCV

  • Pomiary ramy i otworu w ścianie. Montaż okna PCV zaczyna od pomiaru ramy (szerokość x wysokość), na tej podstawie przygotowujemy otwór w ścianie. Otwór na okno powinien być około 4 cm większy niż rama okna (maksymalnie 5 cm) + grubość parapetu, jeśli nie został wcześniej zamontowany.
  • Przygotowanie otworu. Otwór w ścianie powinien równy, a mur zwarty i sztywny. Jeśli ściana odpada, sypie się lub występują ubytki w ścianie, należy skuć ten fragment muru i uzupełnić ubytki zaprawą murarską. W sprzedaży dostępna jest szybkoschnąca zaprawa, która pozwoli na szybszy montaż okna.
  • Skuwamy fragment ściany, w której zostaną umieszczone kotwy (elementy, do których przytwierdzamy okno). W budynkach ocieplonych styropianem przecinamy w miejscu kotwy styropian. W budowlach, które po zamontowaniu okien będą ocieplane, okna wysuwamy maksymalnie do zewnątrz, ponieważ ściana po ociepleniu będzie znacznie grubsza, a okna będą zbyt głęboko osadzone, co z zewnątrz wygląda nieestetycznie.Wokół okna powinna być szczelina od 1,5 do 2,5 cm na piankę do okien.
  • Mocowanie okien, czynność tą wykonujemy bardzo starannie, ponieważ okna powinny być stabilne i odporne na wichury, a co najważniejsze utrzymać swój ciężar. W tym celu wyjmujemy skrzydła, pozostawiając samą ramę. W otworze umieszczamy ramę okna i sprawdzamy, czy jest stabilna. Najważniejszy jest dolny fragment otworu, to na nim podpiera się całe okno.
  • Mocowanie okna PCV można wykonać na dwa sposoby na dyblach lub na kotwach.

  • Montaż okna na kotwach potocznie nazywanych wąsami to najpopularniejszy i najprostszy sposób na zamontowanie okna PCV. Wąsy Montujemy na znajdującej się w ramie płaskownicy, zaznaczamy, ramę osadzamy w ścianie i zaznaczamy miejsce montażu kotwy. W oznaczonych miejscach kołkami do szybkiego montażu przytwierdzamy wąsy do ściany. Kotwy montujemy w odstępach co 70 cm i w odległości około 20 cm od ościeżnicy.
  • Montaż na dyblach, czyli metalowych kołkach rozporowych, które przechodzą przez ramę okna. Jest to sposób, który najlepiej się sprawdza podczas montażu nowego okna PCV w miejsce starego okna drewnianego. Montaż na dyblach najczęściej wymaga wywiercenia otworu w ramie okna, dlatego ten rodzaj montażu okien PCV znacznie bezpieczniej jest zlecić fachowcom, lub ściśle postępować według wskazówek producenta.
  • Po zamontowaniu wąsów lub dybli ramę wstawiamy w otwór w ścianie. Za pomocą poziomicy sprawdzamy, czy okno jest ustawione w poziomie i pionie, potem dokonujemy ewentualnej korekty ustawienia. Następnie prawidłowo osadzone okno wspieramy klinami. Uwaga kliny pozostają w otworze, powinny być nieco węższe niż rama i nie wystawać.

  • W przypadku dużego okna, powyżej 65 cm, należy zastosować dodatkowe klocki oporowe w dolnej części ramy. Klocki oporowe zapobiegają paczeniu ramy pod ciężarem okna.
  • Wąsy na ścianie doginamy, tak żeby idealnie przylegały do muru, prężące końcówki możemy odciąć.
  • Mur wokół okna odkurzamy, zwilżamy mokrą szmatką i starannie piankujemy szczelinę między oknem i ścianą. Piankę do okien zawsze rozprowadzamy, zaczynają od dołu i kierujemy się ku górze. Podczas tej czynności należy upewnić się, że nie zostawiliśmy szczelin i szpar. Czekamy, aż piana dokładnie wyschnie i za pomocą ostrego noża odcinamy nadmiar pianki. Warto pamiętać, że pianki do okien nigdy nie odrywamy, gdyż można zerwać za dużo pianki. Na koniec ponownie sprawdzamy, czy nie zostawiliśmy żadnych szczelin i ewentualne ubytki uzupełniamy.
  • Montujemy skrzydła okienne
  • Wykańczamy glif.
  • Konserwacja okien PCV, czyli jak dbać o plastikowe okna?

    Okna plastikowe, choć uchodzą za bezobsługowe, wymagają konserwacji raz do roku. Konserwacja okien PCV polega na dokładnym przeglądzie uszczelek i ruchomych elementów.

    Konserwacja okien PCV krok po kroku:

  • Konserwacja plastikowych profili okiennych.
  • Mycie profili okiennych delikatnym środkiem czyszczącym lub dedykowanym mleczkiem do czyszczenia profili. Czynność ta jest szczególnie ważna w przypadku białych okien plastikowych, na których już po kilku sezonach pojawiają się żółte i szare przebarwienia. Do czyszczenia profili okiennych używamy wilgotnej miękkiej szmatki nasączonej roztworem wody i płynu do naczyń lub dedykowanej do mycia profili plastikowych.
  • Czyszczenie ruchomych elementów w oknach PCV .Wymiecenie zabrudzeń z ruchomych elementów i wszelkich zakamarków. Nagromadzony kurz sprawia, że okna ciężko się otwierają i zamykają.
  • Wymiecenie zabrudzeń z ruchomych elementów i wszelkich zakamarków. Nagromadzony kurz sprawia, że okna ciężko się otwierają i zamykają.
  • Natłuszczenie metalowych ruchomych elementów w oknach PCV. Zawiasy, rygle i mechanizmy do regulacji należy regularnie natłuszczać. Do tego celu możemy wykorzystać wazelinę techniczną (kosmetyczna bezbarwna też się sprawdzi) smar, jednak nie polecamy produktów w sprayu, które mogą zabrudzić szyby i konieczne będzie mycie okna.
  • Konserwacja uszczelek w oknach PCV. To jedna z ważniejszych czynności, ponieważ na uszczelki w oknach PCV jest najkrótsza gwarancja, a podczas mycia okien preparatami na bazie alkoholu i octu skracamy żywotność uszczelek okiennych. Konserwację uszczelek zaczynamy od dokładnego oczyszczenia z zabrudzeń, do tego celu używamy miękkiej szmatki i dedykowanego preparatu lub zwykłego płynu do naczyń. Po oczyszczeniu, uszczelki osuszamy i natłuszczamy dedykowanym preparatem do konserwacji uszczelek okiennych lub samochodowych. Czynność tą należy powtarzać co kwartał, wybierając dni z umiarkowaną temperaturą.
  • Wybita szyba w oknie PCV, czyli jak wprawić szybę w plastikowym oknie?

    Wymiana wybitej lub pękniętej szyby w oknie PCV jest możliwa, jednak wymianie podlega nie jedna szyba, a cały zespół szyb, co wiąże się z dużym kosztem. Jest on często porównywalny do kosztu nowego skrzydła okiennego. Obecnie większość zakładów szklarskich wstawia zespoły szyb.

    Czy można pomalować okna PCV? Jak przemalować plastikowe okna?

    Okna PCV można przemalować, najprościej przemalujemy białe okna plastikowe. W przypadku okien w okleinie najpierw należy sprawdzić, czy okleina nadal, dobrze się trzyma. W obu przypadkach okna PCV malujemy dedykowaną farbą do okien PCV lub farbą mieszaną na zamówienie o zbliżonych właściwościach do lakieru samochodowego. Okna najlepiej jest malować w umiarkowanej temperaturze i w delikatnym słońcu. Najlepszy efekt uzyskamy podczas malowania okien pistoletem do malowania. W sprzedaży dostępne również dedykowane spray do malowania okien PCV oraz farby w puszce do malowania wałkiem. Bez względu na metodę malowania plastikowych okien należy wykonać wszystkie z wymienionych poniżej kroków.

    Jakie kolory farb do okien PCV są dostępne?

    Najczęściej paleta gotowych farb do okien PCV jest ograniczona, jednak w sklepie z farbami możemy wybrać dowolny kolor ze wzornika i poprosić o zrobienie farby do okien PCV właśnie w tym kolorze. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ do wyboru mamy moc kolorów, a każdy z nich ma przynajmniej kilka odcieni.

    Jak przemalować okna PCV ?

  • Malowanie okien PCV zaczynamy od dokładnego oczyszczenia profilu, uszczelki i szyby z kurzu.
  • Odtłuszczanie i czyszczenie to najważniejsza czynność. Profile okienne odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem i miękką szmatką. Okna PCV czyścimy do chwili, aż szmatka będzie czysta.
  • Oklejanie okien. Po całkowitym wyparowaniu benzyny lub rozpuszczalnika oklejamy okno. W sklepach malarskich można kupić dedykowany papier w rolce. Mierzymy szybę i odcinamy potrzebną ilość papieru. Odrywamy kilka kawałków taśmy malarskiej. Oklejanie zaczynamy od góry, dokładając do lewego narożnika górny róg papieru. Przyklejamy na rogu i czynność powtarzamy z drugiej strony i w dolnej części okna, potem, łapiemy taśmą papier na środku szyby po obu stronach okna. Następnie dokładnie oklejamy papier dookoła. Taśmę nakładamy warstwowo aż do zaklejenia całej szyby, więcej uwagi należy poświęcić na narożniki. Do malowania powinny pozostać nieoklejone jedynie profile, więc taśmą zabezpieczamy również uszczelkę. Na koniec wygładzamy taśmę, tak żeby równo przylegała do szyby i uszczelki.
  • Ponowne odtłuszczenie, za pomocą wąskiej szmatki i śladowych ilości benzyny ekstrakcyjnej odtłuszczamy profil, omijając oklejoną powierzchnię.
  • Malowanie okien PCV. W zależności od wybranej metody stosujemy jedną, dwie lub trzy warstwy. Najlepsze efekty można uzyskać, malując plastikowe okna metodą natryskową, czyli pistoletem.
  • Wykańczanie niewidocznych elementów. Malowanie okien metodą natryskową i sprayem zawsze wykonujemy na zamkniętych oknach. Najpierw nakładamy jedną cienką warstwę farby, malując z odległości 20 - 30 cm. Po wyschnięciu (czas schnięcia zależy od pogody i rodzaju farby), nakładamy drugą warstwę. W przypadku malowania natryskowego dwie warstwy dają efekt satynowego wykończenia, białe okna nabierają szlachetności .Okna malowana na zamkniętych skrzydłach, należy wykończyć. Po całkowitym wyschnięciu farby otwieramy oka i malujemy małym wałkiem fragmenty, w których skrzydło styka się futryną i nie zostały wcześniej pomalowane.
  • Po wyschnięciu całości najlepiej po upływie 24 -48 godzin delikatnie zdejmujemy taśmę, która znajduje się na uszczelkach. Papier i taśmę z szyb możemy oderwać wcześniej.
  • Nasza porada: Po malowaniu okien PCV warto dokładnie natłuścić metalowe elementy i uszczelki w oknach.

    Komentarze