Najgorszy kolor ścian do kuchni, jakiego kolor ścian w kuchni unikać?

najgorszy kolor ściany w kuchni

Kolor ścian w kuchni może mieć wpływ na nasz apetyt, może też wpływać na naszą kreatywność podczas gotowania lub poziom energii podczas przygotowywania i jedzenia posiłków. Warto jednak pamiętać, że kolor ścian w kuchni powinien być dopasowany nie tylko do aranżacji, mebli i dodatków, jakie chcemy w niej mieć. Kolejną kwestią jest to, w jaki sposób wpływa on na nasze zmysły, psychikę i samopoczucie. Zobacz, co mówią eksperci od kolorystyki i projektanci wnętrz.

Okazuje się, że wybór koloru, jakim malujemy ściany w danym pomieszczeniu, ma bardzo wpływ na samopoczucie osób w nim przebywających, ale też na funkcjonalność danej przestrzeni. Z tego też powodu wybór koloru ścian do kuchni powinien być bardzo dobrze przemyślany. Jest to bowiem pomieszczenie, które zgodnie z naszą tradycją jest sercem domu. Ponadto, jeśli chcesz podczas przygotowywania posiłków czuć się jak prawdziwy szef kuchni, potrzebujesz otoczenia odpowiednich barw. Chcesz, żeby każda potrawa smakowała jak wykwintne danie w drogiej restauracji? To właśnie kolory ścian i dodatków w kuchni pobudzają kubki smakowe, sprawiają, że albo mamy wilczy apetyt, albo nam go brak, a posiłki jemy bez entuzjazmu.

jak nie malować kuchni

Najgorsze kolory ścian w kuchni, kolory, które odbierają apetyt, tworzą bałagan i tworzą ciemne ciasne wnętrza

  • Czerń na ścianach w kuchni w przeciwieństwie do mebli tworzy wrażenie ponurego wnętrza, w którym jest ciemno. Przygotowanie każdej potrawy w takim wnętrzu wymaga sporo wysiłku, ponieważ kolor ten nie inspiruje, negatywnie wpływa na kreatywność. Jednak to jeszcze nie wszystko czarne ściany odbierają apetyt, tylko potrawy w mocnych soczystych barwach będą pobudzały nasze zmysły. Zwyczajny schabowy z ziemniakami i blado wyglądającą surówką, nie wzbudzi naszego zachwytu i zjemy go raczej z rozsądku niż łakomstwa.
  • Ciemny brąz w odcieniu palonej kawy to kolejna barwa ścian, która może zepsuć nawet najlepszą aranżację i zabrać urok najdroższej i najbardziej wyszukanej zabudowie meblowej. Wprawdzie zapach kawy pobudza zmysł smaku i fantazję kulinarną, ale już jej kolor wpływa negatywnie na nasze zmysły, szczególnie na tak dużej powierzchni, jak ściana kuchenna.
  • Grafitowe lub antracytowe ściany kuchenne to kolejny kolor, który pięknie się prezentuje na meblach, blacie kuchenny, ale na ścianach sprawia, że wnętrze staje się zimne i ponure. Kojarzony ze skałą i cementem nie sprzyja kreatywnemu gotowaniu ani też nie wzmaga apetytu. Jeśli w masz w domu niejadka, unikaj tego koloru na ścianach.
  • Szare i popielate ściany w kuchni rozleniwiają, to w takich wnętrzach patrzymy z przymrużeniem oka na zlew pełen brudnych naczyń, zastawiony akcesoriami blat czy okruszki na podłodze. Jest to doskonały kolor ścian dla osób się odchudzających. Nie sprawdzi się, jeśli lubisz gotować wymyślne potrawy, kiedy chcesz zaskoczyć rodzinę nowymi autorskimi przepisami, lub twoje dzieci nie lubią jeść i robią to niechętnie.
  • Czerwony kolor ścian kuchennych wprawdzie wzmaga apetyt, pobudza kubki smakowe, ale na tak dużej powierzchni, jak ściany w kuchni wzmaga agresję. Może być przyczyną kłótni i sprzeczek podczas rodzinnych posiłków.
  • Kolor pomarańczowy i żółty wprawdzie kojarzy się z soczystymi owocami, ale na dużych powierzchniach może pobudzać nerwowo. Jeśli więc nie chcesz czuć poirytowania za każdym razem, kiedy wchodzisz do kuchni, zrezygnuj ze ścian w tym kolorze.
  • Błękitny kolor ścian w kuchni to swego rodzaju pułapka, ponieważ w takim wnętrzu czujemy się lekko i niebiańsko. Błękit optycznie powiększa wnętrze, ale nie jest to barwa jedzenia, nie ma owoców ani warzyw w tym kolorze, więc zabiera on apetyt. Każda potrawa w takiej kuchni smakuje gorzej i gorzej się prezentuje.
  • Granatowy i śliwkowy kolor ścian sprawiają natomiast, że nawet w najlepiej posprzątanej i dobrze zorganizowanej kuchni będzie panował wizualny bałagan i chaos. Meble w tych kolorach ustawione na jasnym tle będą natomiast prezentować się bardzo dobrze.
  • Najgorsze kolory do kuchni dla osób na diecie odchudzającej

    Kiedy jesteś na diecie i starasz się ograniczyć ilość posiłków, nie podjadać i jeść tylko wybrane produkty, ale zawsze, kiedy wchodzisz do kuchni, czujesz głód. Koniecznie zmień kolory ścian i dodatków. Pozbądź się czerwonego, pomarańczowego, żółtego, różowego, śliwkowego i czekoladowego. Barwy, które naturalnie występują jako kolory owoców, warzyw, mięsa czy słodyczy pobudzają naszą wyobraźnię, zmysł węchu i smaku zaczyna nam płatać figle. Nie tylko czujemy się głodni w otoczeniu tych kolorów, ale możemy też czuć smak i zapach ulubionych potraw. Oprócz kolorów ważne jest też pozbycie się dodatków, które są niczym drogowskazy dla naszych zmysłów. Pojemniki kuchenne z obrazkiem ziarenek kawy, ciasteczek, czy chlebak z rysunkiem pysznych chrupiących bułeczek. Na liście takich przedmiotów często znajdziemy też ściereczki czy rękawice kuchenne. Kiedy nasze oczy widzą smakołyki, przesyłają ten obraz do mózgu i w ten sposób nie będą głodnymi, zaczynamy odczuwać potrzebę zjedzenia czegoś, może to być niewinna przekąska, albo kaloryczna bułka, pączek lub ciastko czy batonik.

    jak nie malować kuchni

    Najgorsze kolory do kuchni dla niejadków

    Niejadek w domu to spory problem, domownik, który nie lubi większości potraw, lub wszystko je oczami bywa powodem frustracji a czasem też irytacji osoby, która przygotowuje posiłki. Jeśli w domu masz niejadka, wymień dodatki i talerze na te w kolorze czerwonym, żółtym, pomarańczowym lub malinowym. To barwy, które pobudzają apetyt i sprawiają, że każda potrawa smakuje znacznie lepiej. Pamiętajcie, że to zmysł węchu i wzroku decyduje o tym, czy coś zjemy.

    Komentarze

    Anita q7
    Jak się odchudzałam to rzeczywiście przemalowam ścianę przy stole na błękit żeby nie podjadać nie wiem czy to moje nastawienie czy kolor ale przekąski odstawiłam na dobre