Montaż i wymiana okna zimą. Sprawdź, czy zimą można wstawiać okna
poniedziałek, 09 grudnia 2024
Montaż okien to etap zamykający ostatecznie budynek, zgodnie ze sztuką budowlaną przeprowadza się go wówczas gdy mury są już suche. Budowlańcy rekomendują montować okna przed zimą, a dokładnie przed pierwszymi przymrozkami. Tyle w teorii, jednak zdarza się, że na budowie mamy opóźnienie lub już wstawione okno trzeba wymienić w sezonie zimowym. Zobacz czy można wstawiać okna zimą
Z tego artykułu dowiesz się, do jakiej temperatury można montować okna i jak zgodnie ze sztuką wymieniać okna po sezonie letnim. Jakich materiałów montażowych najlepiej i czy montaż okien zimą to dobry pomysł.
Kiedy montować okna?
W przypadku nowo wybudowanych domów okna montujemy zgodnie z harmonogramem budowy i najlepiej jeszcze przed zimą. Oczywiście wówczas gdy ściany są już wysuszone, budynek jest w stanie surowym i nadszedł czas na wykończenie go od wewnątrz. Pod uwagę należy wziąć rodzaj okien:
Budując dom mamy harmonogram, a wszystkie prace są, a przynajmniej powinny być zaplanowane zgodnie z porami roku i warunkami panującymi na zewnątrz. Jednak zdarza się, że w zamieszkałym już budynku trzeba wymienić okno. A jak wiadomo, awarie i usterki nie znają pór roku i najczęściej zaskakują nas w nieodpowiednim czasie. Zobacz, czy można wymieniać i wstawiać okna zimą.
Do jakiej temperatury można wstawiać okna?
Kiedyś okna wstawiano w temperaturze otoczenia do +5 C i była to złota zasada gwarantująca prawidłowe zastygnięcie pianki. Obecnie na rynku dostępne są pianki montażowe, które można stosować nawet do - 25 C. O ile przy zastosowaniu dawnych pianek do montażu okien najważniejsza była temperatura otoczenia, teraz kluczową rolę odgrywa temperatura pojemnika z pianką. A ta powinna wynosić nie mniej niż +10 C, wówczas jest gotowa do aplikacji. Zatem nie temperatura otoczenia będzie miała kluczowe znaczenie a sposób i miejsce przechowywania materiałów montażowych. W idealnym scenariuszu pianka powinna być przechowywana przynajmniej przez 7 dni poprzedzające montaż okien w temperaturze pokojowej. W błędzie są ci, którzy uważają, że pojemnik z pianką osiągnie rekomendowaną temperaturę w ciągu 24 godzin. Jeśli więc planujesz montaż okien zimą, przechowuj piankę przez kilka dni, nie krócej niż 7 w temperaturze pokojowej. Uwaga w tej kwestii nie ma dróg na skróty, pojemników z pianką do montażu okien pod żadnym pozorem nie można podgrzewać, stawiać w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ciepła, ponieważ grozi to wybuchem pojemnika. Pianka powinna w sposób naturalny osiągnąć zalecaną temperaturę!!!
Jaka jest zalecana temperatura powierzchni glifu podczas montażu okien?
Temperatura pianki i otoczenia to jedno, a co z temperaturą muru? No właśnie, różne materiały montażowe mają różne wymagania. Dlatego prace montażowe zawsze zaczynamy od dokładnego zapoznania się z kartą techniczną produktu. Konieczne będzie również użycie pirometru do zbadania temperatury powierzchni. Ponadto montaż okna zimą wymaga zastosowania dedykowanej folii bez zmarzliny i zlodowaceń. Warto również upewnić się, czy przed aplikacją folii konieczne jest zagruntowanie muru. Informację taką znajdziesz w zaleceniach producenta.
Pianka do montażu okien czy całoroczne trójfunkcyjne, impregnowane taśmy rozprężne? Co wybrać zimą?
Niektórzy polecają do montażu okien zamiast pianki zimowej całosezonową trójfunkcyjną impregnowaną taśmę rozprężną. Charakteryzują się one obojętnością na niskie temperatury, są bezpiecznym sposobem montażu okien, jednak do całkowitego rozprężenia po zamontowaniu okna wymagają dodatniej temperatury. Wybór należy do Was, ze względu na różnorodność tego typu produktów zawsze należy zasięgnąć porady fachowca i jeśli to możliwe zapytać inwestorów, którzy zdecydowali się na zastosowanie taśm zimą, jak to wygląda w praktyce, czy przestrzeń wokół okien jest szczelna itp.
Montaż okien zimą, o czym musisz wiedzieć, montując okna zimą?
Możliwości materiałów montażowych to jedno, jednak podczas zimowego montażu okien musisz wiedzieć, że nawet zimowa pianka stosowana w temperaturze poniżej + 5 stopni będzie się gorzej wyciskać. Jej gęstość i lepkość będzie inna, a to z kolei może mieć wpływ na przyczepność, czas schnięcia oraz jej wydajność, która będzie mniejsza. Ponadto niska temperatura otoczenia i wyższa materiału montażowego wpłynie na przyczepność oraz wydajność (rośnięcie) pianki, która będzie stygła w kontakcie z podłożem. Różnica temperatur spowoduje również efekt rosy na powierzchni aplikacji, a to z kolei może się przyczynić do powstawania szczelin. Dlatego bez względu na zalecenia producenta, kiedy temperatura otoczenia w znaczny sposób odbiega od temperatury produktu montażowego, warto wysuszyć powierzchnię i ją zagruntować. Wówczas montaż wykonujemy na wyschniętym już gruncie, co ogranicza powstawanie rosy i zwiększa przyczepność, czyli właściwość, którą utraciła powierzchnia ze względu na niską temperaturę otoczenia i podwyższona wilgotność na zewnątrz. Warto również zastosować masy uszczelniające, ponieważ nawet pianka przechowywana w temperaturze pokojowej po aplikacji na zimną powierzchnię może w mniejszym stopniu rosnąć, co może mieć wpływ na niedokładne uszczelnienie powierzchni. Dlatego we wszystkie szczeliny i wyrwy w murze najpierw uszczelniamy i dopiero po wyschnięciu masy uszczelniającej montujemy okna.
Podczas montażu okien zwróć uwagę na czas obróbki, ponieważ wiatr jest czynnikiem, który ma wpływ na szybkość schnięcia pianki i mas uszczelniających. A to oznacza, że montując okno zimą, będziesz mieć mniej czasu na jego obróbkę, ponieważ wszystkie materiały będą szybciej zastygać.
Wymiana okna zimą
Montaż wszystkich okien zimą może być trudny i rodzić wiele problemów, szczególnie w nowo wybudowanym budynku, w który jeszcze nie jest ogrzewany. Jednak w przypadku ogrzewanych pomieszczeń, w których na skutek awarii konieczna jest wymiana okna, sprawa będzie już łatwiejsza. Przy temperaturze poniżej + 5 stopni nadal konieczne będzie zastosowanie pianki zimowej, ale temperatura otoczenia będzie już wyższa, podobnie jak temperatura powierzchni. Zarówno mury, jak i temperatura na zewnątrz okna, kiedy je otworzymy w ogrzewanym pomieszczeniu, będzie miała mniejszą różnicę. Jednak uwaga w tym wypadku będzie większe parowanie, a więc należy uważać na rosę. Z tego też powodu wielu fachowców zaleca zastosowanie, również w tym wypadku masz uszczelniających (jeśli jest to koniecznie) oraz wcześniejsze zagruntowanie powierzchni Oczywiście wiąże się to z pewnymi niedogodnościami w zamieszkałym budynku, ale daje nam pewność, że okno będzie zamontowane prawidłowo i nie będzie nam uciekać ciepło przez szczeliny i mostki termiczne.
Oczywiście, jeśli to możliwe lepiej jest wymienić okno latem, a nawet wczesną wiosną, ale kiedy nie mamy innego wyjścia, możemy to zrobić zima. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu zimowych materiałów montażowych i zastosowaniu wszystkich zimowych procedur.
Komentarze